Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Rrzimi i Albinit, triumfi i nj modeli

  Nga Armand Shkullaku

  Kush e ka ndjekur trajektoren e shkurtr t ktyre pak ditve t Albin Kurtit si kryeministr i Kosovs, nga marrja e detyrs e deri tek rrzimi i telekomanduar mbrmjen e s mrkurs, ka konstatuar kontrastin e tmerrshm mes tij dhe nj kapice politikansh n dy ant e kufirit, q jan t gatshm t zvarriten n do batak kulisash e t pranojn do nprkmbje, vetm pr t mbajtur pushtetin.

  N dekadat e fundit kemi prjetuar mutacione integriteti dhe deformime personalitetit t shkaktuara nga pushteti, t njjta me ato t viruseve q duan t mbijetojn duke rrnuar jett e njerzve. Pavarsisht vullnetit t qytetarve, ne kemi par si n Shqipri ashtu edhe n Kosov, se si zhvlersohej vota e tyre nga kryqzimet hibride mes partive q deri dje urreheshin dhe fara e sundimit papritur i bnte bashk.

  Akuzat pr vjedhje, vrasje, krime etj, e q shkonin deri tek shtretrit familjar, papritur mbylleshin n arkiva prball joshjes nga torta e pushtetit. Pr vite e vite, vota kontrabandohet duke e futur n nj kriz t thell demokracin e brisht prfaqsuese, n emr t nj grushti njerzish q ekzistencn e tyre e kan t lidhur vetm me karriken ku vegjetojn pa prodhuar asgj t mir pr qytetart e tyre.

  Albin Kurti mund t kishte pranuar kompromis edhe me Hashim Thain, ai mund t mos i prjashtonte partit e PAN nga nj koalicion i mundshm q mund ta mbante kryeministr. Ai mund ti thoshte edhe Rickit: sir yes sir dhe t vinte firmn mbi nj akt q sdihet se ku mund ta oj Kosovn. Madje ai mund t mos i kthente mustaqet e Veliut n mustaqe t elos dhe t prtypte n heshtje nnshtrimin nga partneri qeveriss pr t ruajtur pozitn e t parit dhe pr t mbaruar punt e veta.

  Mund ta prkthente koalicionin qeveriss n koalicion t posteve dhe interesave duke ndar pjesn e prfitimit q t gjith t mbeteshin t knaqur. Mirpo Albin Kurti e kishte lexuar ndryshe votn e 6 tetorit.

  Mijra e mijra njerz q votuan pr t dhe Vjosa Osmanin, votuan pikrisht pr ti dhn fund pazarit t vjetr q nga kutit nxjerr t njjtin mall t skaduar, pavarsisht nga ajo q ke zgjedhur n vitrin. Kurti mund t ishte zvarritur, si kan br t gjith, pr t garantuar numrat q do e mbanin n pushtet, mirpo n dilemn pr t qn nj nga ata, apo nj model i ri i ndryshimit, ai zgjodhi t dytn.

  Politikan si Kurti e Osmani, jan adn-ja e pamodifikuar e atyre politikanve q pushtetin e konsderojn si nj mjet pr t arritur nj qllim dhe jo si qllim n vetvete. Dhe qllimi i ktij binomi n fushatn e fundit elektorale, ishte pikrisht ndryshimi i ktij modeli t politikanit. T modelit t shpifur q harron do premtim pasi merr votat, q nuk e ka pr gj t tradhtoj besimin e votuesve, q pranon do prdhunim personaliteti vetm e vetm pr t mbajtur pushtetin- qllimin ekzistencial t qnies s tij.

  N kt kuptim, prballja e drejtprdrejt me nj rrzim t telekomanduar, ishte e mira m e madhe q qeveria 50 ditore e Kurtit, i bri shoqris kosovare.

  U rrzua nj qeveri, por mbijetoi nj model. do veprim tjetr i Kurtit mund t ishte mbijetes pr t, por triumf i virusit q do t vinte prfund do qeliz t shndetshme t shoqris. Ai nxorri n pah hipokrizin e fosileve t LDK dhe nj pjese t elitave e mediave t Kosovs, q brtisnin pr ndryshim dhe kur ky ndryshim u erdhi tek dera u lemerisn si virusi nga vaksina.

  Sepse ata nuk mund t mbijetojn dot n nj terren t shndetshm, ku meritat ndahen sipas puns, fuqia sipas vots dhe t mirat sipas aftsis. T gjith u bn bashk nn thirrjet Amelika, Amelika, pr t fshehur kokn n zallin e paaftsis dhe molepjes s tyre.

  Rrzimi i Albin Kurtit, sht nj shans m shum q shoqria kosovare t reagoj ndaj t keqes q tenton ti marr frymn. Albini i vet shkoi i qet drejt ktij fundi, jo sepse sht i sigurt n fitoren e ardhshme, por sepse motivi i qnies s tij politike nuk qnka dhe nuk sht pushteti me do kusht. Ndoshta kjo e bn modelin e tij t jet i frikshm pr t tjert, edhe kur sht i rrzuar.  Publikuar n Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,150
  Faleminderit
  434
  521 falenderime n 439 postime

  Pr: Rrzimi i Albinit, triumfi i nj modeli

  Mundet te shtohet pa frike qe qendrimi i administrates amerikane kundrejt qeverise Kurti eshte skandaloz. Kjo adminisrate amerikane jo vetem qe po zhduk edhe nje shkendije shprese qe solli Kurti por po perkrah ne menyre te turpshe gjithe partite dhe politikanet e korruptuar. Kjo ngjarje do ta uli shume prestigjin amerikan ne syte e popullit shqiptar.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •