Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,466
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Rrzimi i Albinit, triumfi i nj modeli

  Nga Armand Shkullaku

  Kush e ka ndjekur trajektoren e shkurtr t ktyre pak ditve t Albin Kurtit si kryeministr i Kosovs, nga marrja e detyrs e deri tek rrzimi i telekomanduar mbrmjen e s mrkurs, ka konstatuar kontrastin e tmerrshm mes tij dhe nj kapice politikansh n dy ant e kufirit, q jan t gatshm t zvarriten n do batak kulisash e t pranojn do nprkmbje, vetm pr t mbajtur pushtetin.

  N dekadat e fundit kemi prjetuar mutacione integriteti dhe deformime personalitetit t shkaktuara nga pushteti, t njjta me ato t viruseve q duan t mbijetojn duke rrnuar jett e njerzve. Pavarsisht vullnetit t qytetarve, ne kemi par si n Shqipri ashtu edhe n Kosov, se si zhvlersohej vota e tyre nga kryqzimet hibride mes partive q deri dje urreheshin dhe fara e sundimit papritur i bnte bashk.

  Akuzat pr vjedhje, vrasje, krime etj, e q shkonin deri tek shtretrit familjar, papritur mbylleshin n arkiva prball joshjes nga torta e pushtetit. Pr vite e vite, vota kontrabandohet duke e futur n nj kriz t thell demokracin e brisht prfaqsuese, n emr t nj grushti njerzish q ekzistencn e tyre e kan t lidhur vetm me karriken ku vegjetojn pa prodhuar asgj t mir pr qytetart e tyre.

  Albin Kurti mund t kishte pranuar kompromis edhe me Hashim Thain, ai mund t mos i prjashtonte partit e PAN nga nj koalicion i mundshm q mund ta mbante kryeministr. Ai mund ti thoshte edhe Rickit: sir yes sir dhe t vinte firmn mbi nj akt q sdihet se ku mund ta oj Kosovn. Madje ai mund t mos i kthente mustaqet e Veliut n mustaqe t elos dhe t prtypte n heshtje nnshtrimin nga partneri qeveriss pr t ruajtur pozitn e t parit dhe pr t mbaruar punt e veta.

  Mund ta prkthente koalicionin qeveriss n koalicion t posteve dhe interesave duke ndar pjesn e prfitimit q t gjith t mbeteshin t knaqur. Mirpo Albin Kurti e kishte lexuar ndryshe votn e 6 tetorit.

  Mijra e mijra njerz q votuan pr t dhe Vjosa Osmanin, votuan pikrisht pr ti dhn fund pazarit t vjetr q nga kutit nxjerr t njjtin mall t skaduar, pavarsisht nga ajo q ke zgjedhur n vitrin. Kurti mund t ishte zvarritur, si kan br t gjith, pr t garantuar numrat q do e mbanin n pushtet, mirpo n dilemn pr t qn nj nga ata, apo nj model i ri i ndryshimit, ai zgjodhi t dytn.

  Politikan si Kurti e Osmani, jan adn-ja e pamodifikuar e atyre politikanve q pushtetin e konsderojn si nj mjet pr t arritur nj qllim dhe jo si qllim n vetvete. Dhe qllimi i ktij binomi n fushatn e fundit elektorale, ishte pikrisht ndryshimi i ktij modeli t politikanit. T modelit t shpifur q harron do premtim pasi merr votat, q nuk e ka pr gj t tradhtoj besimin e votuesve, q pranon do prdhunim personaliteti vetm e vetm pr t mbajtur pushtetin- qllimin ekzistencial t qnies s tij.

  N kt kuptim, prballja e drejtprdrejt me nj rrzim t telekomanduar, ishte e mira m e madhe q qeveria 50 ditore e Kurtit, i bri shoqris kosovare.

  U rrzua nj qeveri, por mbijetoi nj model. do veprim tjetr i Kurtit mund t ishte mbijetes pr t, por triumf i virusit q do t vinte prfund do qeliz t shndetshme t shoqris. Ai nxorri n pah hipokrizin e fosileve t LDK dhe nj pjese t elitave e mediave t Kosovs, q brtisnin pr ndryshim dhe kur ky ndryshim u erdhi tek dera u lemerisn si virusi nga vaksina.

  Sepse ata nuk mund t mbijetojn dot n nj terren t shndetshm, ku meritat ndahen sipas puns, fuqia sipas vots dhe t mirat sipas aftsis. T gjith u bn bashk nn thirrjet Amelika, Amelika, pr t fshehur kokn n zallin e paaftsis dhe molepjes s tyre.

  Rrzimi i Albin Kurtit, sht nj shans m shum q shoqria kosovare t reagoj ndaj t keqes q tenton ti marr frymn. Albini i vet shkoi i qet drejt ktij fundi, jo sepse sht i sigurt n fitoren e ardhshme, por sepse motivi i qnies s tij politike nuk qnka dhe nuk sht pushteti me do kusht. Ndoshta kjo e bn modelin e tij t jet i frikshm pr t tjert, edhe kur sht i rrzuar.  Publikuar n Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  434
  522 falenderime n 440 postime

  Pr: Rrzimi i Albinit, triumfi i nj modeli

  Mundet te shtohet pa frike qe qendrimi i administrates amerikane kundrejt qeverise Kurti eshte skandaloz. Kjo adminisrate amerikane jo vetem qe po zhduk edhe nje shkendije shprese qe solli Kurti por po perkrah ne menyre te turpshe gjithe partite dhe politikanet e korruptuar. Kjo ngjarje do ta uli shume prestigjin amerikan ne syte e popullit shqiptar.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-05-2020
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Rrzimi i Albinit, triumfi i nj modeli

  Problemi kryesor te qeveria Kurti eshte vet Kurti. Pamundesia e tij te pranoj mendime dhe qendrime ndryshe, si dhe deshira e tij per te bere "historine" ne Kosove sepse sipas tij historia e Kosoves ne shekullin XXI behet vetem me te, e rrezoi ate nga pushteti.
  Keqqeverisja e kaluar e solli Kurtin ne pushtet, por qellimet hakemarrese dhe mendjemedha te Kurtit e rrezuan ate nga pushteti. Askush nuk eshte i verber ndaj keqperdorimeve dhe kapjes se shtetit nga qeverite e kaluara, por standardet e cektuara nga ana e Kurtit gjate opozitarizmit si duket ishtin shume te larta edhe per ate vet. Kurti edhe gjate qeverisjes se tij ka punuar me mendesine e opozites, dhe me paranojen e "armiqeve te brendshem dhe te jashtem".
  Problemi i LVV qendron ne krijimin e kultit te individit, ne kete rast kultin e liderit Kurti ( ne partite e majta kjo eshte e zakonshme), ku lideri ka gjithmone te drejte dhe ku nuk ekziston mendimi kritik ndryshe. Nuk eshte asnje anetare i qeverise nga LVV apo i partise se Kurtit i cili edhe ne menyren me te lehte te kete kritikuar shkeljet kushtetutese nga ana e qeverise se tij, apo te kete kerkuar falje. Ne fund te fundit keto shkelje te kushtetutes jane shkelje te te drejtave te qytetareve te Kosoves, dhe ata duhet t'u kerkojne falje qytetareve ne emer te te cileve thirren cdo dite qe nga themelimi i LVV-se.
  Zyrtaret qeveritar nga LVV perdorin fjale dhe kercenime ndaj anetareve te partive tjera, deputeteve, zyrtareve te ndermarrjeve publike etj. sikur gjate vitetve '80 dhe '90 ne Kosove dhe marrin miratimin dhe bekimin e militanteve ne te gjitha mediat. Devalvimi i gjuhes se zyrtareve te LVV-se e sidomos te militanteve te cilet sharjet dhe kercenimet i kane ne maje te gjuhes, kane sjelle ne Kosove nje standard te ri te komunikimit i cili ne cdo shoqeri demokratike eshte i papranueshem. Vetevrasja e te riut ne konviktet e studenteve ne Prishtine, e shkaktuar nga neglizhenca e institucioneve qeveritare te udhehequra nga LVV nuk solli as shkarkimin e pergjegjesve ( Min. i shendetesise dhe ai i Pune te Brendshme) por as edhe nje kerkim falje per jeten e humbur. Per Kurtin nuk ishte kjo ngjarje me te cilen duhej te merrej ai. Por, per rastin Dehari, Kurti ka pas lansuar fushate te gjate dhe intenzive dher nuk ka pasur moment ne te cilin nuk e ka permendur. A e paska pasur vetme per perfitimie politike rastin Dehari? A ndryshojne keto dy raste? A jane institucionet pergjegjese? Pse Kurti heshte?

  Dobesimi e marredhenjeve me SHBA-te eshte kulminacioni i paaftesise se politikes se jashtme te LVV, por e cila politike ka pasoja per Kosoven. Deklaratat e Kurtit por edhe te Zv. Kryeministrit Haki Abazi jane te gjitha te shtrira ne rrafshin e teorive konspirative. Nje Kryeminister nuk mund te deklaroj se ka nje marreveshje te fshehte per te cilen eshte i bindur se eshte e bere me bekimin e Amb. Grenell, derisa i njejti deklaron se asnjehere nuk ka pare apo biseudar per asnje marreveshje per shkemibim territoresh apo ndonje marreveshje te fshehte. Me e keqja eshte se ai thote se eshte i bindur se ekziston nje marrevshje e fshehte, por qe nuk e ka asnje fakte per kete gje, dhe se per ate arsye edhe eshte e fshehte. Nese eshte e fshehte, si e ditka Kurti se eziston?! Naivitet politik deri ne skajshmeri.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •