Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,705
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Leze Qena (1935-2020)

  Leze Qena

  Leze Qena (Prizren, 1 Mars 1935 Shkollėn fillore dhe tė mesme e kreu nė vendlindje, pėr tė vazhduar mė pas nė Prishtinė.

  Kėtė aktore e gjeti nė interpretim nė skenėn e Teatrit Kombėtar, nė shfaqjen “Macja mbi catine e nxehte”. Nė ketė pėrvjetor aktorja Qena ėshtė pėrgėzuar edhe nga vete ministri i Kulturės, Valton Beqiri, te hėnėn nė mbrėmje, pas reprizės se shfaqjes “Macja…”. Me ketė rast, duke i dhuruar njė buqete me lule aktores, ministri Beqiri e ka pėrgėzuar pėr kontributin e saj nė zhvillimin e Teatrit nė Kosovės, duke i shprehur falėnderimin dhe mirėnjohjen e thelle aktores Leze Qena pėr angazhimin e saj te gjate, me role te shumta, nė skenėn teatrore kombėtare.

  “Angazhimi juaj nė skenėn e teatrit ėshtė njė thesar i ēmuar pėr historikun e teatrit kosovar", ka thėne ministri Beqiri. Ndėrsa, drejtoresha e TKK-se, Burbuqe Berisha, nė emėr te kėtij teatri, nė ketė 75-vjetor nderoi kontributin e aktores, duke ia dorėzuar njė dhurate punim dore nė filigran.

  Krijimtaria
  Mahmutovitėt dhe Rexhepovitėt - (komedi, 2000)
  Po e zėm, po e zėm - (mini TV seri, 1970)
  Ditari i Lec Pazhecit - (mini TV seri, 1975)
  I ikuri - (seri TV pėr fėmije 1980)
  seri e njohur edhe si Fidani
  Shkolla e fshatit - (TV, 1987)
  Qesh e ngjesh - (TV, 1982)
  Tė gjithė me ne - (mini TV seri, 2000)
  Familja moderne(TV,2001-2011)
  Kombinati(TV,2012-2015)
  [[Ēka ka Shpija](TV,
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 25-03-2020 mė 15:55

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,705
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Leze Qena (1935-2020)

  SHUHET IKONA LEZE QENA,
  Aktorja e mirėnjohur Leze Qena ka ndėrruar jetė sot (e mėrkure) nė QKUK.
  Kush ishte Leze Qena – ylli i kinematografisė kosovare


  Leze Qena shkollėn fillore dhe tė mesme e kreu nė vendlindje, pėr tė vazhduar mė pas nė Prishtinė. Pėr mė shumė se 60 vjet ka qenė e pranishme nė shumė shfaqje teatrale nė Kosovė.

  E njohur pėr rolet e shumta, aktorja Qena u largua nga kjo botė duke lėnė pas njė karrierė tė bujshme profesionale, ikja e sė cilės do tė lėrė njė zbrazėtirė tė pazėvendėsueshme pėr artin dhe kulturėn nė vend.

  Kush ishte Leze Qena?
  Leze Qena ka lindur mė 1 mars 1935.

  Shkollėn fillore dhe tė mesme e kreu nė vendlindje, pėr tė vazhduar mė tej nė Prishtinė.

  Ajo ka dhėnė njė kontribut tė madh nė zhvillimin e Teatrit nė Kosovės dhe ka qenė e angazhuar me role tė shumta nė skenėn teatrore kombėtare, ndėrsa u nderua me mirėnjohje tė ndryshme pėr punėn e saj.

  E njėjta ka qenė pjesė e komedisė “Mahmutovitėt dhe Rexhepovitėt (viti 2000), “Po e zėm, po e zėm” (viti 1970), “Ditari i Lec Pazhecit” (viti 1975), “I ikuri” (Viti 1980), “Shkolla e Fshatit” (1987), “Qesh e ngjesh” (1982), “Tė gjithė me ne”, (2000), “Familja Moderne” (2001-2011), “Kombinati” (2012-2015), “Ēka ka Shpija”.

  Sa i pėrket jetės personale, Leze ishte e martuar me aktorin e ndjerė, Xhevat Qena.

  Kohėve tė fundit, aktorja nuk ishte nė gjendje tė mirė shėndetėsore, me ē’rast edhe ishte distancuar nga angazhimet artistike. /Telegrafi/
  Pusho nė paqe Leze
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 25-03-2020 mė 16:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •