Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,523

  Frika nga vdekja tregoi dallimin mes shqiptarve dhe oligarkve

  Nga Vehap Kola

  Kto dit, pak njerz n Shqipri nuk i ka topitur frika nga vdekja prej epidemis s koronavirusit. M pak i friksuari prej nesh sht vet burimi kryesor i prhapjes s ktij paniku dhe shkaktari m i madh i ksaj pasigurie, Edi Rama.

  Ve tij, me prjashtim t disa kokave t ftohta, t gjith jemi shndrruar n tellall, q prsrisim paralajmrimet e tij dhe u bjm amin sokllimave t tij pr gjoba dhe ndshkime t reja ndaj shqiptarve, t cilt, t pavetdijshm apo t pazot pr t parandier rrezikun e smundjes, shkelin oraret e lvizjes s lejuara nga Edi Rama.

  Portalet jan mbushur me mjek, politikan, gazetar, ekonomist, shkrimtar dhe inxhinier q thon t njjtat gjra: ato q thot Edi Rama.

  Ktu, sigurisht, bjn prjashtim kryetari i opozits, i cili ia ka prishur njtrajtshmrin ksaj simfonie me propozimet social-ekonomike pr t zbutur krizn nga ndprerja e veprimtaris ekonomike, nj shkrim i analistit Neritan Sejamini, q propozon nj rrug liberale pr t zbutur krizn ekonomike, qndrimet e ekonomistit Gjergj Buxhuku, analizat e gazetarit t ekonomis Klodian Tomori dhe bilanci i politologut Ilir Kalemaj mbi kostot q do t shkaktoj kjo kriz.

  Ndrsa lista e zrave publik, madje edhe kritikve t Rams, q besojn se ai po bn mir q vetm po paralizon aktivitetin social-ekonomik dhe po v gjoba pr shkelsit e urdhresave t tij, sht shum e gjat.

  Ndonse t gjith mbshtetsit e urdhresave t Rams kujtojn modelet e kufizimit t lvizjes n vendet perndimore, ata harrojn t verifikojn nse atje ekzistojn mundsi sado t vogla q masa t tilla ta rrudhin prfundimisht demokracin dhe t rikthejn ndonj form tiranie.

  N Shqiprin e Edi Rams, i cili ka shkrir t gjitha institucionet ve qeveris s tij dhe q ka shtn n dor t gjith pushtetet, ky skenar sht i sigurt.

  Shqipria e Edi Rams nuk ka asgj t prbashkt me demokracit e konsoliduara, institucionet e pavarura dhe kulturn demokratike t Italis, Spanjs apo Francs, t cilave u referohen mjekt, gazetart apo mbshtetsit e Edi Rams kur mbrojn politikn e tij t krbait pa kula pr menaxhimin e emergjencs shndetsore.

  T konvertuarit e rinj n mbshtets t Edi Rams nuk duken se kan ndonj breng t prbashkt me shumicn drrmuese t shqiptarve t thjesht, t cilt n fund t ktij muaji, n mos q m hert, do ti ken mbaruar t gjitha parat e pages, apo do t ken mbushur plot listn me borxhe te marketi i lagjes dhe sdo t ken as t han.

  Kta mbshtets shpesh kan aq para mnjan, sa do tu mjaftonte t jetonin n paqe deri n fund t jets, pa e vn ujin n zjarr pr t punuar. Edhe nse e kan kritikuar Ramn vitet e fundit, ata mund t rregullohen prap me t dhe ti japin srish mbshtetjen q e solli n pushtet.

  As prgjigjet financiare t qeverive t ktyre vendeve ndaj kushteve t reja ekonomike e shoqrore nuk kan rndsi, si duket. T painteresuar pr fatin e shumics drrmuese dhe t varfr t shqiptarve, q prpara se t vdesin nga pandemia rrezikojn t vdesin nga uria, mbshtetsit e rinj dhe t vjetr t Edi Rams besojn se ai kaq mundet, kaq bn.

  Por a mundet, pr shembull, Edi Rama t anuloj koncensinin e Rrugs s Kombit dhe t mos i jap koncensionarit 5 milion euro n vit pr t paktn 13 vite?

  Kontrata parashikon q buxheti i shtetit ti paguaj kompanis 66 milion euro n 13 vitet e ardhshme si subvencion pr trafikun e munguar. Ndrkoh, vetm vitin e kaluar kompania mori 18% m shum fonde nga shteti se parashikohej n kontrat.

  5 milion eurot e kursyera n buxhet nga anulimi i ksaj kontrate le ti alokohen shndetsis pr t shtuar shtretrit dhe pr t bler respirator pr t prekurit n rritje nga pandemia. Nuk po merremi fare me efektin financiar pozitiv q do t kishte anulimi i ksaj kontrate n shkmbimet tregtare me Kosovn.

  Prve se t zgjas n koh radhn e prekjes nga koronavirusi dhe t rezervoj nj respirator, mundsisht n spital privat, pr t kamurit q duartrokasin mpirjen e veprimtaris social-ekonomike n Shqipri, Edi Rama mund t anuloj edhe koncesionin e sterilizimit, q 100-fishon shpenzimet buxhetore pr kt z. Vetm vitin e fundit qeveria e Rams i pagoi koncesionarit 14 milion euro, 4 milion euro m shum edhe se kontrata 100-fishuese e kostos s sterilizimit.

  Anulimi i ksaj skeme PPP i kthen buxhetit 10 milion euro n vit dhe 200 milion euro n 20 vitet e ardhshme. Kjo sht nj tjetr gj q Edi Rama mund t bj, prve se t shptoj nga vdekja ish-kritikt e konvertuar n mbshtets t tij pa kushte.

  9 milion eurot e kursyera nga kjo kontrat le tu shprndahen kesh shqiptarve t varfr, q kan humbur vendet e puns apo mikrobizneset e familjeve t tyre nga masat e qeveris kundr pandemis.

  Paketa financiare e paraqitur nga Rama sht e qart vetm n nj pik: ajo do ti jap Ministris s Shndetsis 25 milion dollar pr t bler tampon testimi dhe respirator shtes. Pr biznesit dhe familjet e prekura nga pezullimi i aktivitetit ekonomik, Rama do t vr n dispozicion nj fond prej 65 milion dollar, por askush nuk e di se si do t shprndahen dhe si do t prfitoj ekonomia prej tyre. Me korrupsionin galopant t ksaj qeverie, ka shum gjas q kjo shum e akorduar t ket fatin e do fondi publik: t prgjysmohet rrugs drejt xhepave t biznesit apo qytetarve.

  Zrat e tjer t pakets s Rams jan po aq propagandistik dhe iluzor sa i gjith fjalimi i tij lajkatues dhe topits. Mbi t gjitha, Rama nuk preku asnj cent nga parat q ai u jep oligarkve me skemat korruptive koncesionare. Kshtu, ai meriton mbshtetjen e tyre dhe t ish-kritikve pr garancit q ofron se do tu shptoj jetn nga epidemia.

  Klima e biznesit, e prkeqsuar sa m ska edhe para ksaj emergjence shndetsore, nuk meriton asnj prpjekje qeveritare. Asnj propozim liberalizues dhe lirues i tregjeve nga monopolet dhe oligarkia nuk prfshihet n paketn e Rams.

  Sakrifica e shqiptarve q do t vdesin nga kjo epidemi nuk sht e mjaftueshme pr Ramn dhe pr ata q jan kthyer n mbshtets t tij. Shqiptart duhet t bjn edhe plot sakrifica t tjera q smundja t na prek ngadal dhe t ket gjithmon respirator t lir. Kshtu ish-kritikt e kamur do t shptohen e do t shijojn pasurin e vn mnjan.

  Shqiptart duhet t izolohen brenda shtpive, t vuajn e ndoshta t vdesin urie, t han njri-tjetrin kur t mos ken t han tjetr, tia nisin edhe njher nga zero, n mbein gjall nga epidemia apo uria, vetm e vetm q asgj t mos rrezikoj prishjen e kurbs s lumturis pr oligarkin dhe lvdonjsit e rinj t Rams.

  Frika nga vdekja u tregoi shqiptarve se kush jan ata q vrtet e duan lirin dhe Shqiprin dhe kush jan ata q luftojn pr fitimet e tyre personale.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2

  Pr: Frika nga vdekja tregoi dallimin mes shqiptarve dhe oligarkve

  Sjella e Rames eshte per tu habitur; i ngjan nje skizofreniku pa sherim !
  Mbase eshte rasti i pare ku shteti (qeveria) mori masa ne kohen dhe menyren e duhur,kjo mbase edhe te detyruar nga gjendja e shendetesise shqiptare, dhe asnje perfshire dhe mediat dhe opoziten nuk e kritikoi,i dhane pak a shume te drejte.
  Por 'ndodh,qe ky Rama sillet si psikopat thote fraza qe teorikisht nuk kane kuptim;"ma vini mua fajin","meruni me mua","mos degjoni te tjeret...",ku te tjeret a kundershtaret per masat qe mori "Rama" nuk egzistojne. Te gjithe pak a shume ne praktike i japin te drejte...

  Duket si nje budallik i Rames,se po bene vet kundershtarin e vetes.Po i shpall,po i shpik vetvetes armiq,kundershtare qe nuk egzistojne. Po ben dhe pushtetarin dhe antipushtetarin dhe qeveritarin dhe opozitarin.
  Kjo u pa edhe me termetin por ne nje fare mase edhe toleruese por ketu me virusin ka mare tatpjeten".Mungese totale e fare do lloj zeri a mendimi tjeter ! Dhe duke ditur qe ne ate vend mungon komplet opozita politike kam frike se po arim edhe si shoqeri ne gjendje letargjike.  Sa per anen ekonomike duhet ndruar mentaliteti dhe ne nje fare menyre dhe sistemi ekonomik. Duam apo nuk duam ne shoqerite e korruptuara dhe pa edukate e rregullqa tregetie duhet me shume shtet,si per mjeksine ne pergjithesi po ashtu edhe per te garantuar nje minimum te jeteses publike.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 23-03-2020 m 10:46

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •