Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Në lidhje me enverin e komunizmin – diskutim me prof. Mathieu aref

    Shumë mirë ke bërë dhe bën. Njeriu nuk mëson kurrë nga ata që janë në një mendje me të! E ju keni mësuar mjaft gjatë jetës dhe duhet të respektoheni për dijen tuaj. Por historia e shqiptarëve ka qenë e tillë, si populli më i vjetër në Ballkan, dikur Gadishulli Ilirik, i themeluar prej tyre, ilirëve paraardhës të shqiptarëve, shqiptarët nuk patën kurrë shans historik të bënin/organizonin shtetin e tyre.

    Nga pushtimi i gjatë osman, raca shqiptare u nda në 4 vilajete me shumicë shqiptare, iu mohua gjuha dhe etnia, u islamizua si Egjipti, dhe më pas u nda edhe sipas fesë. Kjo në dukje. Ajo që nuk duket me sy të parë është ulja e cilësive të racës te shqiptarët, që nga racë e lartë si gjermanët, ata më pas, edhe sot, sillen ende më shumë si turko-arabët. E pse kjo? Nga islamizimi e mentaliteti oriental…

    Siç e dini i dashur profesor, nuk ka vend musliman në botë demokratik e të zhvilluar – atë që po kërkojnë shqiptarët të bëjnë. A do ia arrijnë se? Kjo nënkupton se nëse shqiptarët duan të bëjnë një vend demokratik e të zhvilluar, ata duhet pra të heqin dorë nga islami, nga feja, dhe të sillen si Europianë, të ngrejnë cilësitë e racës në racë e lartë – që e sqaron edhe Gustave Le Bon mjaft mirë në një nga veprat e tij, mbi psikologjinë e racave dhe turmave.

    Por si mund të heqin dorë shqptarët nga një fe e imponuar me dhunë, pa dhunë? Enveri e pa se me 4 besime të ndryshme si komb, nuk mund të bëhej shtet dhe e hoqi fenë fare. Ky ishte një veprim i avancuar i tij, në një shoqëri shqiptare të shembur nga pushtimet e gjata. Ai u përpoq ta ngrinte e shoqërinë në një stad më të lartë, bëri sa bëri, por dështoi. Se budallës i duhet feja, e budallë kishte e ka shumë ai vend, Shqipëria.

    Nëse jo me dhunë, vetëm me ndërgjegjësim, me orientim drejt dijes e shkollimit dhe me krijimin e një shteti nacional, e jo fetar bie ndikimi i fesë, që pengon në formimin e shtetit, se ne nuk kemi një fe kombëtare, që i shërben edhe vendit! Po ku të lë islami sot, me gjithë ato miliona që hidhen për ta shpërndarë atë në trojet e shqipes?! Vendi është i varfër dhe korrupsioni galopant. Pra, nuk ka shans.

    U zgjata për të treguar se Enveri me partizanët dhe më pas me komunizmin e tij, zgjodhi një sistem të gabuar, për të bërë shtet shqiptar dhe ai me dhunë e diktat i imponoi ligjet e tij, shteti ishte i ashpër, i rreptë, vrau njerëz edhe për një fjalë goje, por shtet shqiptar ai bëri, dhe nuk i thoshte kush shqiptarit në atë kohë, se “nuk ke shtet”, kurse para tij, me pushtimet e huaja dhe shtete të dobëta, por edhe tani pas rënies së komunizmit, kemi 30 vjet, ku shqiptarët ankohen, thonë: “nuk kemi shtet”.

    Ne shtet kemi, por shtet të dobët që nuk i ngre dot brekët e veta! Kurse shteti i Enverit, nëse heqim dënimet e rënda e kapitale, dhe shpeshherë të kota, dhe i shtojmë edhe zhvillim ekonomik, se prodhohej në atë kohë dhjetëra herë më shumë se sot në Shqipëri, atëherë ai shtet mund të thuhet se sillej duke i respektuar ligjet e veta, mbronte inteteresat shqiptare, administrata nuk korruptohej si sot, dhe drejtusit politikë tregonin se e donin vendin e vet, nuk e vidhnin atë si e vjedhin sot!

    Tani profesor i nderuar, unë i kam menduar shpesh këto gjëra dhe gjërat janë komplekse dhe nuk është e lehtë t’i thjeshtëzojmë. Si mund të bëjmë shtet ne shqiptarët pa diktat, por shtet demokratik dhe të zhvilluar? HERO do të ishte ai, që do arrinte ta bënte këtë! Se Enveri e bëri të tijën, bëri shtet, por me dhunë e diktat, dhe shteti i tij dështoi ekonomikisht, nga centralizimi i ekonomisë dhe nga bllokada e jashtme!
    [/SIZE]
    Arben Çokaj

    Mathieu Aref

    Falënderoj disa prej jush që u nxituan të më japin shumë këshilla por duhet t’u them atyre që të mbërrij në moshën time dhe me kulturën dhe përvojën e fituar gjatë këtyre viteve të gjata nuk kam nevojë për ndonjë këshillë të veçantë. Për më tepër, nuk kam nevojë për politolog që të kuptuar ose të flas për politikë. Faqja ime e FB-së është një hapësirë kulturore, vëllazërore, paqësore dhe atdhetare e cila nuk kufizohet vetëm në «Pellazgët, historinë antike apo Shqipërinë».

    Disa nga ju dëshironë të kufizojnë ndërhyrjet e mia KËTU tek pellazgët “e vetëm” Pellazgët (një formë tjetër “diktature”!) sikur të mos dija asgjë tjetër përveç historinë të Pellazgëve. JO, unë nuk jam tipi që nënshtrohet ndonjë lloji frikësimi ose ndonjë lloj tjetër ngacmimi. Kjo është sigurisht reduktuese dhe e kufizon njohurinë time multidisiplinare në një disiplinë të vetme dhe ja çfarë mund të dëgjoj nga disave: flisni vetëm për Pellazgët dhe për pjesën tjetër mbyllni gojën !





    https://fjala.info/ne-lidhje-me-enve...-mathieu-aref/
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akuamarini : 20-03-2020 më 07:08

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •