Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 64 prej 64
 1. #61
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,097

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse  Andr Rieu - Lisbon, Portugali - 1 Dhjetor 2021

  Celebrating Comeback - Pas 20 Muajsh ndrprerje ....... Corona Break .
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 04-12-2021 m 16:50

 2. #62
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,097

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Parashikimi i shkenctarve: Pandemia mund t prfundoj n 2022

  Shkenctart kan filluar t flasin pr fundin e pandemis duke monitoruar rrjedhn e virusit. U bn dy vite me shprthimin e krizs shndetsore q vuri njerzimin prball t dhnave, masave dhe kufizimeve t rrepta.

  Shkenctart pohojn se n vitin 2022, virusi do t humbas formn e tij pandemike dhe do t bhet m sezonal si sht rasti me virusin e gripit.

  Rritja e nivelit kolektiv t imunitetit, shprndarja e pritshme e barnave dhe vaksinat jan rruga e daljes nga tuneli i errt i pandemis.

  Shitja e barnave pr koronavirusin, q do t ndodh pas disa muajsh, prkthehet si nj shenj shprese.

  Njerzit, si kan thn shkenctart n t kaluarn, do t msojn t jetojn me koronavirusin pasi smundja nuk do t zhduket.

  Pyetja sht se si do t ekzistoj koronavirusi n t ardhmen pa ngritur alarmin e komunitetit botror?

  “Prdorimi i masks n transport, madje edhe n zyra, mund t aplikohet n vitet e ardhshme”, tha epidemiologu i Universitetit Johns Hopkins Sean Trulov.

  Ai shton se n t ardhmen mund t rekomandohet larja e shpesht e duarve, mbajtja e distancs n vendet ku grumbullohen shum njerz.

  Epidemiologu vlerson gjithashtu se testet e zbulimit t koronavirusit do t bhen edhe m t aksesueshme.

  Nj hap i rndsishm tashm sht hedhur n vaksinat, ku programi po zgjerohet pr t prfshir fmijt e moshs 5-11 vje. Komuniteti shkencor po shqyrton dozn e nevojshme pr moshat m t reja.

  N kuadr t ridizajnimit t preparateve injektuese, parashikohet dozimi vjetor i popullats, i cili do t synoj trajtimin e mutacionit q zhvillohet dhe prhapet n t gjith botn.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/paras...ndoje-ne-2022/

 3. #63
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,097

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse


  Shkenctart: Infektimet nga varianti ‘Omicron’ drejt fundit! Do t bien me t njjtn shpejtsi q u prhap


  Shkenctart thon se po shohin shenja se vala alarmuese e COVID-it shkaktuar nga varianti ‘Omicron’, mund t ket arritur kulmin n Britani dhe s shpejti ndoshta edhe n Shtetet e Bashkuara dhe prej ktej pritet ulje dramatike e infeksioneve.

  Arsyeja sht fakti se variant i ri, q sht kaq shum ngjits, nuk po gjen mjaft njerz pr t infektuar vetm nj muaj e gjysm pasi u zbulua n Afrikn e Jugut.

  Ali Mokdat, professor i modeleve matematikore pr shndetsin n Universitetin e Uashingtonit n Sietwll, thot se “Omicroni do t bjer me t njejtn shpejtsi q u prhap”.

  Megjithat ekspertt paralajmrojn se ka ende shum paqartsi se far drejtimi do t marr pamndemia n t ardhmen.

  Sipas parashikimit t Universitetit t Uashingotonit, rastet ditore n ShBA do t arrijn pikun javn tjetr me 1.2 milion raste n dit dhe prej ksaj pike do fillojn t ulen.

  N fakt, thot profesori Mokdat, sipas llogaritjeve komplekse t modelit q ka ndrtuar universiteti, numri real i infeksioneve n ShBA, nj parashikim q prfshin edhe njerzit q nuk kan br tamponin, mund ta ket kapur tashm pikun me 6 milion raste m 6 janar.

  N Britani ndrkoh, rastet kan filluar t bien, n rreth 140 mij n dit pr javn e fundit, nga mesatarja ditore me mbi 200 mij n fillim t janarit, sipas t dhnave zyrtare.


  / VOA / Lexo.al

  https://newslexo.al/2022/01/shkencet...i-qe-u-perhap/

 4. #64
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,097

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Parashikimi optimist i Piperos: Omicron po sjell fundin e pandemis

  Mjeku Pllumb Pipero ka br sot nj parashikim optimist, duke thn se fundi i pandemis sht shum afr. N nj lidhje direkte me emisionin “Rudina” n Tv Klan, Pipero u shpreh se varianti Omicron po bhet dominues n t gjith botn, duke infektuar shum njerz dhe duke i imunizuar ata.

  Sipas tij infektimet e shtuara mund t sjellin nj imunizim m t madh dhe kjo gj mund t sjell fundin e pandemis.

  “Un besoj se Omicron sht fillimi i fundit t ksaj pandemie. Duke shprehur q t mos kemi ndonj varianti t ri dhe nuk do t ket ndonj variant m t transmetueshm sa Omicron. Fakti q numri i rasteve sht shum i madh, mundson q nj numr i madh qytetarsh t imunizohen.

  At q nuk e bjm me an t vaksinimit, nj pjes e ksaj neglizhence do t mbulohet shum mir nga Omicron. Omicron ka treguar nj transmetueshmri t frikshme, sht shum i lart. Fakti q Omicron sht dominues dshmon q mundsia pr t’iu shmangur infeskionit nga Omicron sht shum e vogl. T gjith evidencat, t gjitha statistikat dshmojn q numri m i madh i infektuesve t smur sht mes personave t pavaksinuar.

  Po ashtu dhe rastet e rnda jan t pavaksinuar. T mos harrojm se tani qarkullon edhe Delta dhe virusi i gripit stinor. Edhe n vendin ton mendoj se Omicron sht br dominues. Kemi numr t shtuar t rasteve t infektuara, por pak raste q shkojn n spital”, tha Pipero.


  Lexo.al

  https://newslexo.al/2022/01/parashik...n-e-pandemise/

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •