Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 74
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    Ne spitale
    Ndikmi i fundit
    Fragmin (injeksion)
    Përdorni ilaçe për hollimin e gjakut?
    eshte ndalur dukshum vdekja nga coronavirusi
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akuamarini : 01-05-2020 më 12:45

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    Rregullat për të bërë plazh!

    Çadrat 3.5 m njëra-tjetra me dy familjarë, 3 m distancë kur të laheni, ju 'spiunon' vrojtuesi


    Këtë vit pushuesit në vendin tonë do të duhet të zbatojnë rregulla të reja.

    Sipas protokollit çadrat në plazhe do të jenë 3.5 metër larg nga njëra-tjetra dhe në to do të duhet të qëndrojnë vetëm dy persona nga e njëjta familje, jo më shumë.

    Kushdo që do të pushojë këtë sezon veror duhet t’i nënshtrohet disa rregullave. Çadrat do të vendosen 3 metra e gjysmë nga njëra tjetra, në secilën prej tyre do të qëndrojnë vetëm dy familjarë. Përpara se të hyjnë në zonën e plazhit, pushuesve do t’u matet temperatura dhe do të plotësojnë një formular për t’u njohur me historikun e udhëtimeve dhe sëmundjeve. Pasi këto kushte të jenë zbatuar turistët vendas apo të huaj do të lejohen të pushojnë në zonat bregdetare të Shqipërisë.

    Gjatë larjes në det, duhet të respektohet distanca 3 m larg nga njëri tjetri, me përjashtim të rastit kur prindi kujdeset për fëmijën e mitur. Shqiptarët nuk do të kenë mundësi të argëtohen nëpër plazhe. Nuk do të ketë "beach bar" apo " schiuma party". Kjo do të bëjë akoma më të vështirë një sezon veror për të rinjtë shqiptarë, të cilët kur vjen puna tek argëtimi, nuk kursehen.

    Por nuk përfundojnë këtu masat për të shmangur përhapjen e covid 19. Report Tv disponon draftin e hartuar nga Ministria e Turizmit dhe ministria e shëndetësisë ku janë përcaktuar edhe 7 rregullat e higjenizimit që duhet të përcaktojnë hotelet. Disa prej të cilave parashikojnë se nuk do të lejohen të punësohen apo të jenë pushues ata që nuk kanë përfunduar afatin e karantinimit. Matja e temperaturës dhe dezifenktimit i të gjitha objekteve do të jenë të detyrueshme.

    Për operatorët turistikë këto masa nuk përbëjnë problem por kërkojnë ta marrin menjëherë. Ky sistem i ri të bërit plazh duket nuk do të jetë më i kushtueshëm garantojnë sipërmarrësit e hoteleve dhe plazheve pasi kanë vendosur të zerojnë fitimin. Një ndihmë ia kërkojnë dhe pushtetit qendror e atij vendor për shpenzimet me të cilat duhet të përballen. Sa i përket pritshmërive për këtë sezon, pikëpyetjet nuk mungojnë.

    Rregulla për shërbimin në plazhe
    Deri në përfundim të gjendjes së epidemisë së shkaktuar nga infeksioni Covid19, të gjitha stacionet e plazhit, si dhe plazhet publike duhet të kenë të afishuara këshillat dhe rregullat në kuadër të mbrojtjes nga Covid19.

    2. Këto rregulla konsistojnë në:

    2.1 Mbani parasysh rregullat bazë për parandalimin e Covid19:
    a) Lani dhe dizifektoni duart, vazhdimisht dhe në mënyrën e duhur;
    b) Përdorni maskat sipas udhëzimeve;
    c) Shmangni grumbullimet në njerëz dhe çdo lloj kontakti;
    d) Mos prekni fytyrën dhe hundët me duar të palara e të padizifektuara;
    e) Kur kolliteni ose teshtini, mbulojeni gojën/hundën me parakrah ose me facoleta njëpërdorimshe;
    f) Nëse vini re simptomat e Covid19, telefononi Nr. 127

    2.2 Gjatë larjes në det, respektoni distancën 3 m larg nga njëri tjetri, me përjashtim të rastit kur prindi kujdeset për fëmijën e mitur.

    2.3 Në tavolinat në beach bar mund të qëndrojë vetëm një person ose më shumë persona, kur bëhet fjalë për anëtarët e një familjeje, si dhe fëmijët e mitur.


    2.4 Në marrjen e shërbimeve në ambientet e stacionit të plazhit, respektoni gjithmonë distancën 2 m larg nga njëri tjetri.

    2.5 Ruani gjithmonë distancën edhe gjatë shëtitjeve në plazhe, bregun e detit, liqenit, lumit apo përgjatë shëtitoreve.

    Vijon ne linkun :

    https://shqiptarja.com/lajm/plazhi-k...hezlonge?r=kh1
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 02-05-2020 më 12:32

  3. Anetarët më poshtë kanë falenderuar sirena_adria për postimin:

    Neteorm (02-05-2020)

  4. #43
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    Vjen më në fund lajmi i mirë/ Vaksina e parë kundër Covid-19 ka neutralizuar virusin në qelizat njerëzore

    Për herë të parë në botë, një vaksinë kandidate kundër koronavirusit të ri ka neutralizuar virusin në qelizat njerëzore. Kjo u tha nga Luigi Aurisicchio, CEO i Takis di Pomezia i cili zhvilloi vaksinën në Itali.

    Testi u bë i mundur falë përvojës së institutit, i cili pasi izoloi virusin, vendosi një metodë për të verifikuar efektivitetin e vaksinave dhe molekulave direkt në virus.

    “Ne po eksplorojmë edhe platforma të tjera interesante teknologjike në bashkëpunim me LineaRx, një kompani amerikane. Disa vaksina kanë marrë fonde të rëndësishme dhe tashmë kanë filluar fazën klinike në vendet e tjera. Ne po punojmë për një vaksinë që vjen nga hulumtimi italian , me teknologji gjithëpërfshirëse dhe italiane, të testohet në Itali dhe të vihet në dispozicion të të gjithëve.

    Për ta bërë këtë kemi nevojë për mbështetjen e institucioneve dhe partnerëve të cilët mund të na ndihmojnë të shpejtojmë procesin: kjo nuk është një garë dhe së bashku mund të fitojmë të gjithë kundër koronavirusit “, tha Aurisicchio.

    Testet e kryera në laboratorin e Virologjisë të institutit Spallanzani treguan gjithashtu se antitrupat e gjeneruar tek minjtë e vaksinuar, funksiononin.

    g.kosovari

    https://javanews.al/vjen-me-ne-fund-...zat-njerezore/

  5. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    Më në fund! Shkencëtarët identifikojnë antitrupat që bllokojnë Covid-19 të infektojë qeliza të tjera: Ky zbulim siguron një themel të fortë

    Koronavirusi ka mbërthyer gjithë botën, pandemia e Covid-19 është përhapur dhe vazhdon të përhapet me shpejtësi në pjesën më të madhe të botës, duke infektuar më shumë se 3.6 milionë njerëz.

    Një studim nga Universiteti Utrecht, Erasmus Medical Center dhe Harbour BioMed raportoi se shkencëtarët kanë identifikuar antitrupa që ndalojnë virusin SARS-CoV-2 që të infektojë qelizat e tjera. Zbulimi i publikuar në “Nature Communications” është një hap më para drejt zhvillimit të një antitrupi plotësisht njerëzor për të trajtuar ose parandaluar sëmundjen e frymëmarrjes Còvid-19 të shkaktuar nga SARS-CoV-2.

    Profesori që udhëhoqi studimin, Berend-Jan Bosch tha: “Duke përdorur këtë koleksion të antitrupave SARS-CoV, ne identifikuam një antitrup që gjithashtu neutralizon infeksionin e SARS-CoV-2 në qelizat e kultivuara. Një antitrup i tillë ndër-neutralizues i antitrupave është shumë interesant dhe sugjeron se mund të ketë potencial në zbutjen e sëmundjeve të shkaktuara nga koronaviruset e lidhura me të ardhmen”.

    Ndërsa mjeku Frank Grosveld, bashkëautor i studimit tha: “Ky zbulim siguron një themel të fortë për të karakterizuar këtë antitrup dhe të fillojë të zhvillohet si trajtim ndaj Còvid-19”.

    Grosveld shtoi se ky antitrup lejon që të zvogëlohet mundësia për efekte anësore të lidhura me imunitetin.

    Ndërsa mjeku Jinsong Wang thotë se duhet më shumë punë për të vlerësuar nëse ky antitrup mund të mbrojë apo reduktojë ashpërsinë e sëmundjes tek njerëzit.


    https://sot.com.al/bota/me-ne-fund-s...-covid-19-te-i

  6. #45
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    Nisin studimet se a mund te merret koronavirusi ne pishina dhe ne dete, ja cfare deklarojne ekspertet.

    Studimi i ri shpreson të shikojë transmetimin e virusit vdekjeprurës përmes rërës dhe trupave të mëdhenj të ujit me shpresën se do të mundësojë që hotelet dhe vendpushimet të hapen sa më shpejt.
    Informacionet e fundit tregojnë se kërkuesit në Spanjë po kryejnë një studim të ri për të përcaktuar nëse koronavirusi mund të infektojë njerëz përmes pishinave apo detit, në një përpjekje për të mirëpritur turistët sa më shpejt të jetë e mundur.

    Studimi i ri shpreson të shikojë transmetimin e virusit vdekjeprurës përmes rërës dhe trupave të mëdhenj të ujit me shpresën se do të mundësojë që hotelet dhe vendpushimet të hapen sa më shpejt.
    Instituti për Cilësinë e Turizmit Spanjoll (ICTE) po punon me shefat e qeverisë spanjolle të turizmit për të përcaktuar nëse virusi përhapet dhe si në zonat turistike.

    Në një deklaratë të institutit thuhet: “Studimi do të na lejojë të kuptojmë më mirë sjelljen e virusit në ujë në pishina të mbyllura dhe të jashtme, gjithashtu dhe nëse ai mund të transmetohet përmes rërës dhe sa si reagon në ujin e detit. Pasi të jenë të disponueshëm këto informacione, protokollet do të duhet të hartohen dhe do të përfshijnë mundësinë se si mund të dezinfektohen zonat që janë okupuar nëse studimi përfundon.”

    Ata shtuan: “Nëse është e nevojshme, dezinfektimi do të duhet të bëhet në atë mënyrë që nuk ndikon në zonën e eko-sistemeve.”
    Presidenti i ICTE, Miguel Mirones tha gjithashtu se studimi mund të çojë në masa të reja që po miratohen kur hapja të lejohet.

    Hulumtimet kanë treguar që llojet e tjera të koronavirusit, siç është SARS, mund të mbijetojnë 12 ditë në ujin e rubinetit.
    Por shumica e ekspertëve pajtohen që në trupa të mëdhenj të ujit si deti dhe lumenjtë, do të ishte e vështirë të kontraktohej, sepse përqendrimi i virusit do të ishte shumë i holluar.

    Ekspertët e kontrollit të sëmundjes kanë këmbëngulur që rreziku i transmetimit Covid-19 përmes ujit “pritet të jetë i ulët” dhe nuk ka prova se mund të ndodhë.

    Aktualisht, CDC deklaron se nuk ka “asnjë provë” që sugjeron Covid-19 mund të përhapet në pishina të hapura ose të mbyllura, si dhe në zona me ujë për aq kohë sa ato menaxhohen dhe pastrohen siç duhet.

    Gjithashtu nuk ka të ngjarë të përhapet përmes rërës, megjithëse pasojat e vizitave në plazh mund të çojnë në transmetim përmes mungesës së distancës sociale.

    Qeveria spanjolle dëshiron të ketë një ide më të mirë të situatës për të ndihmuar industrinë e turizmit të rikthehet në rrugën e duhur për sezonin e verës në korrik.

    Turistët vendas do të jenë të parët që do të shijojnë plazhet dhe turizmi i huaj do të varet nga numri i fluturimeve në dispozicion, por shpresohet se britanikët mund të fillojnë të fluturojnë përsëri në Spanjë rreth Tetorit.

    Studimi do të shqyrtojë gjithashtu çështje rreth distancës sociale në plazhe.

    https://kohajone.com/nisin-studimet-...jne-ekspertet/

  7. #46
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    “Hapja do na rrisë imunitetin”, Pipero: Cilat janë efektet nëse do të kemi një valë të dytë

    Mjeku Pëllumb Pipero nuk përjashtoi mundësinë e një rikthimi të koronavirusit në fund të vjeshtës, ndërsa tha se kryesisht infeksionet respiratore e kanë këtë karakteristikë.

    Megjithatë ai u shpreh, se një valë e dytë nuk do të ketë të njëjtat efekte.

    “Nuk përjashtohet një mundësi në fund të vjeshtës. Nëse do kemi një rikthim nuk do ketë këto efekte.
    Sistemet janë më të përgatitura, një pjesë e mirë do fitojë imunitet, qytetarët janë më të ndërgjegjësuar, do kemi më shumë armë në dorë, neve mjekët. Impakti nuk do jetë ky. Besoj do mjaftohemi me një distancim fizik dhe larje duarsh. Nuk do frenohet ekonomia dhe jeta”, tha mjeku.

    I pyetur se përse disa vende e kaluan më lehtë dhe disa në mënyrë më traumatike, Pipero tha:

    Së pari ka teori që janë tre lloje virusesh. Së dyti u var shumë nga koha kur u morën masat. Në Kinë rastet e para u identifikuan në 21 janar. Wuhani u mbyll në 23. Nëse do ishte mbyllur në 22, rastet dhe vdekjet do ishin 40% më pak. Iu qëndruam masave në kokë, por mbi të gjitha qytetarët i kanë respektuar ato në maksimumin e mundshëm.

    Mjeku Pëllumb Pipero e cilësoi të qetë dhe të butë këtë fazë të epidemisë në Shqipëri, pavarësisht një rritjeje të ndjeshme të infektimeve në 24 orët e fundit.

    “Sot kemi 18 raste pozitive, por dje dhe sot nuk kemi asnjë rast të ri të shtruar. Ndoshta këto rritje koinçidojnë edhe me hapjen, por janë raste pozitive dhe pa klinikë. Janë raste që nuk dëshmojnë sëmundshmëri, por rënien në kontakt.

    Unë e konsideroj të qetë dhe të butë epideminë. Kjo nuk do të thotë që të humbasim kujdesin dhe vëmendjen”, u shpreh Pipero.

    I pyetur në studion e “Opinion” se përse me këto shifra ne duhet të vijojmë të qëndrojmë ende të mbyllur, Pipero tha: Është një virus me shumë të panjohura dhe vendet që nuk kanë respektuar gradualitetin janë kthyer pas në masa. Hapja duhet të jetë graduale dhe rajonale, pasi ato mikrovatra që janë ende t’i mbajmë të survejuara, të mos na ndodhi t’i kthejmë mbrapsh. Rastet edhe pse sporadike janë pa komplikacione.

    Ka një teori që me kalimin nga një person në një tjetër bie virulenca dhe ky është fakt. Dhe ekspozimi, vazhdimi i hapjes do na japi dy gjëra: së pari në aspektin psikologjik do jemi më të qetë, në aspektin ekonomik po e po , por edhe rritja imunitetit.

    Unë kam thënë dhe vazhdoj të këmbëngëul që virusi tek ne ka jo vetëm rënie të qarkullimit të transmetueshmërisë. Unë pretendoj që ka rënë dhe virulenca, nuk është më agresiv sa ka qenë. Pra nuk sjell sëmundje, sjell rritje të mbrojtjes. Imagjioni që në fund të këtij sezoni neve të kishim të ekspozuar 15, 20 apo 30% të popullsisë. Një hapje e kujdesshme tani na ndihmon shumë. Kjo nuk do të thotë se këtu ka mbaruar përgjegjesia e qeverisë, por këtu është më e rëndësishme përgjegjsësia e qytetarit


    https://www.gazeta-shqip.com/2020/05...-vale-te-dyte/

  8. #47
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    Lajm i mirë në prag të verës/ Koronavirusi nuk mbijeton në ujërat e kripura

    " Koronavirusi nuk mbijeton në ujërat e detit. ”

    Ky është një lajmi i mirë për ata që do të frekuentojnë plazhet këtë verë”, thanë studiuesit e ”Ifremer”, Instituti i Kërkimeve Franceze për Detin, raporton Ansa. Për të arritur në përfundimet e tyre, studiuesit francezë studiuan midhjet dhe mostrat e ujit të detit të marra në pika të ndryshme në bregdetin e Francës.

    Ndër 21 molusqet e analizuara, asnjë nuk tregoi gjurmë të koronavirusit. Dhe në asnjë mostër deti nuk u mundësua prania e virusit. “Edhe nëse nuk mund të flasim për siguri për të gjithë molusqet dhe ujërat detare të Francës, mungesa e gjurmëve të Covid-19 i zbuluar nga studimi ynë është një lajm i mirë”, theksuan studiuesit.


    https://lexo.com.al/2020/05/21/lajm-...rat-e-kripura/

  9. #48
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    Studimi nuk shpjegon a do jetoje viruse po ta vendosesh diku ne trupin e midhjes,gaforres,peshkut etj. Studimi nuk verteton qe kafshet e detit jane imune ndaj infeksionit.Mundet qe virusi e ka te pamundur nuk ka aftesi zhytet ne thelllesi te ujrave dhe infektoje.nqs virusi ska aftesi te zhytet notoje thelle atehere kafshet ujore i mbron uji.Mbase mund te jete edhe kripa qe virusi nuk e duron mundet qe kripa e detit ta shkaterroje virusin.Fute koronen ne nje ene me uje te kripur dhe shiko ne mikroskop koronen.nqs korona eshte e ngordhur atehere uji i kripur e vret virusin.virusi i korones nuk mund te jetoje ne sipërfaqe te ujit te detit sepse sipërfaqja e ujit eshte shume e ekspozuar dhe nen goditjen e rrezatimit diellor.me shkence eshte vertetuar qe rrezet e diellit e vrasin koronen.
    Ndryshuar për herë të fundit nga benseven11 : 24-05-2020 më 19:09
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  10. #49
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    Çfarë duhet të konsumojmë para dhe pas vaksinës dhe cilat ushqime duhet të shmangim?

    Simptomat pas vaksinës, sipas komunitetit shkencor, janë një shenjë e mirë, pasi kjo do të thotë se trupi po krijon imunitet. Në shumicën e rasteve, efektet anësore janë të lehta dhe zhduken pas disa ditësh.

    Megjithatë, me ushqimin e duhur ne mund të mbrojmë trupin tonë dhe t’i kalojmë simptoma më lehtë.

    Një dietë e shëndetshme që përfshin fruta, perime, drithëra, peshk, vezë dhe mish pule është ideale. Sipas mjekëve, është mirë të shmangni mishin e kuq dhe produktet e qumështit para vaksinimit.

    Në të njëjtën kohë, ekspertët rekomandojnë shmangien e ushqimeve me nivele të larta sheqeri. Qëllimi është që nivelet e glukozës në gjak të jenë të qëndrueshme.

    Çaji i xhinxherit propozohet si një ushqyes ideal pas marrjes së vaksinës.

    Perimet jeshile, të tilla si spinaqi, lakra dhe brokoli pasi ato kanë nivele të larta të antioksidantëve, duhet te konsumohen me patjetër para dhe pas vaksinës. Rekomandohet konsumimi i suprave me qepë dhe hudhër.

    Gjithashtu është mirë të konsumoni sa më shumë lëngje si ujë, çaj, ujë të gazuar dhe mjaltë. Sigurisht që duhet të shmangni konsumimin e alkoolit, pasi ai mund të ndikojë në përgjigjen imune të organizmit ndaj vaksinës.

    Çfarë tjetër mund të bëni për të zvogëluar efektet anësore të vaksinës?

    Pas vaksinimit duhet të kujdeseni për veten tuaj, ashtu sikur kujdeseni kur jeni të sëmurë. Pini shumë ujë, pushoni, shkoni në shtrat herët dhe merrni ilaçe kundër temperaturës , gjithmonë nëse keni simptoma, në mënyrë që të lehtësoheni.


    https://www.gazetaexpress.com/cfare-...t-te-shmangim/

  11. #50
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    Ushqim i mire para se te vaksinohesh eshte supe me mish pule.
    Para ca ditesh u zbulua qe varianti indian i covid 19 ka hyre ne Usa.Ky variant eshte variant i qelbur.Per fat te mire vaksina e Pfizerit eshte efikase per te krijuar antitrupat dhe vrare covid 19 variantin indian.

  12. #51
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    Gazeta prestigjioze zvicerane bën ftesë në shqip për t’u vaksinuar (Foto)

    Gazeta prestigjioze zvicerane “Blick” në ballinën e saj në gazetën e shtypur për ditën e sotme shkroi disa fjalë shqip, po ashtu gjatë ditës së djeshme mjekët e huaj përmes disa video u kanë bërë thirrje bashkatdhetarëve që të vaksinohen, percjell Express.

    Mjekët e huaj u kanë bërë thirrje bashkatdhetarëve që të vaksinohen, arsyeja është thirrja për vaksinim e komuniteteve që jetojnë në Zvicër, për të cilët po raportohet se ndikuan në rritjen e numrit të infeksioneve me COVID-19.

    Shifrat tregojnë se një numër i madh i tyre janë të kthyer nga Ballkani.

    “Ju lutem vaksinohuni!”, iu drejtua gazeta shqiptarëve.

    “Spitalet po mbushen me pacientë me korona. Përfshirë shumë udhëtarë që kthehen. Kushdo që nuk flet një gjuhë kombëtare vështirë se mund të marrë ndonjë informacion. Kjo është arsyeja pse mjekët e huaj u bëjnë thirrje bashkatdhetarëve të tyre”, shkruan Blick.

    “Ju lutem vaksinohuni!

    Të dashur bashkatdhetarë.

    Covid-19 është një person serioz dhe siç e dini të gjithë, pandemia ka vrarë 4.5 milionë njerëz në të gjithë botën.

    Ne do ta mposhtim këtë virus vetëm nëse të gjithë bashkohemi. Vaksinimi është një mënyrë efektive për t’u kthyer në jetën normale. Vaksinimet, të miratuara në Zvicër, janë testuar në një proces serioz dhe mund të parandalojnë seriozisht dhe vdekur. Për dallim nga vala e parë, virusi po godet gjithnjë e më shumë të rinj dhe shumë të rinj kanë vdekur.

    Secili para nesh është i lirë të mos vaksinohet. Por ju duhet të jeni të vetëdijshëm se kjo nuk ka të bëjë vetëm mua me lirinë individuale. Nëse vuani nga Covid, sëmundja nuk prek vetëm juve. Ju gjithashtu mund të infektoni dashurinë tuaj, ju mund të vdesin. Mirpo, nëse vuani nga Covid dhe jeni të shtruar në spital, ju bllokoni një shtrat në njësinë e kujdesit intensiv për disa javë. Në atë kohë nuk mund të kryhen operacione të tilla dhe pacientët të kenë, për shembull, vuan nga një tumor ose kanë nevojë për një operacion të madh të zemrës nuk mund të operohen.

    Më prek që shumë pacientë nga Kosova dhe Maqedonia janë shtruar në departamentin Covid të spitaleve zvicerane. Ne mund ta parandalojmë këtë me vaksinim masiv. Të mundohemi të gjithë ta tejkalojmë këtë sfidë së bashku. Ju lutem vaksinohuni. Faleminderit”, tha mjeku shqiptar Florim Cuculi./Express/

    https://www.gazetaexpress.com/gazeta...-tu-vaksinuar/

  13. #52
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    Mjeku zviceran: Përse shqiptarët po hezitojnë të vaksinohen?

    Dr. Caduff kërkon nga e gjithë popullata zvicerane, veçanërisht nga shqiptarët, të vaksinohen, sepse kjo është mënyra e vetme për të kontrolluar pandeminë


    Mbi 1.7 milion njerëz në Zvicër deri më tani janë vaksinuar kundër koronavirusit. Vaksinimi po vazhdon. Pavarësissht burimeve të besueshme të informacionit dhe mundësive të pafund për të ditur më shumë për vaksinimin, një numër pjesëtarësh të shoqërisë sonë hezitojnë të vaksinohen.

    albinfo.ch ka biseduar me z. Basil Caduff, ish-kryemjek në Spitalin Limmattal, tani drejtues i qendrës së vaksinimit Dietikon, për të krijuar qartësi lidhur me këtë. Ai përmbledh të gjitha informacionet e nevojshme në lidhje me vaksinat e ndryshme dhe kërkon nga e gjithë popullata zvicerane, veçanërisht nga shqiptarët, të vaksinohen, sepse kjo është mënyra e vetme për të kontrolluar pandeminë.

    albinfo.ch: Ju jeni mjeku kryesor këtu në Qendrën e Vaksinimit Dietikon, e cila menaxhohet nga Spitali Limmattal. Është e saktë?

    Dr. Caduff: Spitali Limmattal është një partner i yni, por koncepti ka ardhur nga qyteti i Dietikonit. Ata donin të hapnin një qendër vaksinimi e cila funksionon nën mbikëqyrjen mjekësore të një spitali. Falë pozicionit tim të dikurshëm si kryemjek në Spitalin Limmattal, tani më lejohet të menaxhoj këtë qendër vaksinimi.

    albinfo.ch: Nga ka ardhur vendimi për të hapur një qendër vaksinimi në Dietikon?

    Dr. Caduff: Qyteti i Dietikonit ka marrë iniciativën, së bashku me shefin e departamentit të sigurisë dhe shëndetit, Heinz Illi, i cili është gjithashtu pjesë e ekzekutivit të qytetit. Z. Illi pastaj i është drejtuar Spitalit Limmattal për t’i kërkuar mbështetje mjekësore.

    albinfo.ch: Çfarë vaksine jepni këtu në qendrën e vaksinimit?

    Dr. Caduff: Për momentin ne japim vetëm vaksinën nga Pfizer Biontech. Nga 5 maji po llogarisim gjithashtu të furnizohemi me vaksinën “Moderna”. Atëherë ndoshta mund të ndodhë një ndryshim.

    albinfo.ch: Përse do të kalohet në Moderna?

    Dr. Caduff: Kjo varet nga kapaciteti furnizues me vaksina. Nëse Qeveria Federale merr një kontingjent më të madh, ne mund të kalojmë plotësisht në Moderna. Moderna po ashtu është më e thjeshtë për tu ruajtur sepse për të nuk nevojiten temperatura shumë të ulëta të hapësirës ku ajo ruhet (ndrfyshe nga Pfizer-Biontech). Ndryshe, këto dy vaksina janë shumë të ngjashme.

    albinfo.ch: Swissmedic është gjithmonë përgjegjës për aktualizimin e efekteve anësore. Çfarë efektesh anësore keni regjistruar deri tani nga njerëzit e vaksinuar?

    Dr. Caduff: Thënë në vija të trasha ndodhin të njëjtat efekte anësore sikur me vaksinimin konvencional të gripit, vetëm se ato mund të jenë pak më të theksuara me vaksinimin e koronës. Efektet më të zakonshme deri më tani janë, për shembull, ethe të buta, “rëndim krahu” (tek krahu në të cilin është bërë vaksinimi) dhe plogështi. Sipas përvojës sime, shpeshtësia e efekteve anësore është paksa në kundërshtim me studimet. Personalisht, edhe unë jam vaksinuar dhe kam bërë gjashtë orë ecje malore dy ditë pas dozës së dytë (qeshet).

    Deri më tani, njihen vetëm mbi 1200 raste në të gjithë Zvicrën, në të cilat efektet anësore ishin më serioze sesa ato që u përmendën. Pas injektimit të vaksinës Astrazeneca, e cila nuk është aprovuar ende në Zvicër, janë dokumentuar tashmë tromboza të trurit. Për këtë arsye, Atrazeneca nuk është aprovuar në disa vende.

    albinfo.ch: Si përfundim: më mirë të vaksinohesh sesa të infektohesh me Covid?

    Dr. Caduff: Pikërisht. Mundësia e pësimit të trombozës për shkak të vaksinimit nuk është e krahasueshme me rrezikun e sëmurjes nga korona, e cila gjithashtu mund të shkaktojë trombozë. Në rastin e një rrjedhe të rëndë të infeksionit me Covid, tromboza të tilla mund të ndodhin gjithashtu në tru, si dhe në zemër dhe organe të tjera. Nëse krahasohen faktorët Për me ata Kundër vaksinimit, atëherë ka shumë më tepër argumente në favor të vaksinimit.

    albinfo.ch: Nga vjen frika nga vaksinimi kundër koronës?

    Dr. Caduff: Teprica e informacioneve patjetër që luan një rol të madh. Edhe ekspertë të vetëquajtur, të cilët gjithmonë përfaqësojnë mendime kontradiktore, gjithashtu kontribuojnë shumë. Ajo që dëgjoj shpesh është frika se vaksina do të sulmojë dhe ndryshojë gjenomin njerëzor dhe t’ia transmetojë këtë brezave të ardhshëm, gjë që është absolutisht e pavërtetë.

    albinfo.ch: A e klasifikoni këtë si frikë irracionale apo kjo tashmë hyn në sferën e teorive të konspiracionit?

    Dr. Caduff: Unë nuk mendoj se bëhet fjalë për teori konspirative, por kemi të bëjmë vetëm me një produkt të keqinformimit. Por unë mund ta marr shumë mirë me mend që mund të jetë e frikshme kur të lexoni se acidi ribonukleik “mARN”, që përdoret për t’u injektuar, dhe i cili përmban informacionin gjenetik për ndërtimin e një proteine ​​që supozohet se ndërton antitrupat kundër virusit. Por, nëse e kuptoni se çfarë bën vaksina dhe si funksionon, kjo nuk duhet të paraqesë ndonjë problem.

    albinfo.ch: A është i rrezikshëm “mARN”?

    Dr. Caduff: Jo, ai shërben vetëm si një lajmëtar për sistemin imunitar. Ai sinjalizon sistemin tonë imunitar se duhet të prodhojë antitrupa kundër koronës. Kjo gjë është teknikisht shumë e rafinuar, sepse ka vaksina të tjera për viruse në të cilat tek pacienti injektohet një dozë e vogël e virusit në mënyrë që t’i bëjë ato (viruset) të padëmshme.

    albinfo.ch: Por a nuk është kështu edhe me vaksinimin kundër Covidit?

    Dr. Caduff: Jo, në Pfizer Biontech dhe Moderna nuk është kështu. Por prodhuesit e Atrazeneca dhe Johnsons & Johnson, mbështeten në këtë metodë. Merret një virus tjetër i padëmshëm dhe i vendoset informacioni, i cili duhet të sinjalizojë sistemin imunitar për të prodhuar antitrupa për Covid.

    albinfo.ch: Një shqetësim tjetër është shpejtësia me të cilën është prodhuar vaksina. A mendoni se kjo vë në dyshim besueshmërinë për sa i përket efikasitetit dhe efektivitetit?

    Dr. Caduff: Kjo e fundit nuk duhet të vihet në dyshim. Ka studime që tregojnë se, falë vaksinave që janë miratuar edhe në Zvicër, prodhohen në 95% të rasteve mjaft antitrupa në mënyrë që njerëzit e vaksinuar të mos bartin sëmundjen te të tjerët dhe të mos jenë të rrezikuar nga sëmundja.

    Në Johnson & Johnson, nga ana tjetër, ka një siguri prej vetëm 65%. Për shkak të këtij fakti Qeveria Federale nuk e ka porositur këtë vaksinë.

    albinfo.ch: A është vaksinimi më i shpejtë i prodhuar deri më tani?

    Dr. Caduff: Absolutisht! Ky është një hap i madh përpara për mjekësinë humanitare. Për shembull, me vaksinimin konvencional të gripit, duhet të rivlerësohet çdo vit se cili lloj virusi ka potencial për t’u përhapur në mënyrë që të luftohet ai. Vaksinat e gripit duhet të bëhen në pranverë për dimrin që vjen. Kur krijohet acidi ribonukleik “mARN”, kjo funksionon shumë më shpejt, pasi që duhet të adaptohet vetëm një proteinë e caktuar.

    albinfo.ch: Sa kohë duhet normalisht për të prodhuar një vaksinë?

    Dr. Caduff: Kjo mund të zgjasë deri në dhjetë vjet nga ideja në zbatim. Dhe këtu është arsyeja pse zhvillimi i shpejtë i vaksinimit kundër Covid po bëhet si pikë referimi e një epoke të re. Një shembull i mirë i kësaj është vaksina ruse “Sputnik”. Kjo vaksinë është zhvilluar dhe lëshuar pa testime përkatëse. Por, edhe profesionistët mjekësorë dhe revistat e specializuara kanë dhënë vlerësime pozitive, sepse efekti i vaksinës “Sputnik” është i krahasueshëm me atë të Moderna dhe Pfizer Biontech.

    albinfo.ch: A ka gjasa që Sputnik të miratohet në Zvicër?

    Dr. Caduff: Për fat të keq, nuk mund të them asgjë sepse më mungojnë informacionet për këtë. Por kam lexuar se një vaksinë e tretë, kësaj here nga prodhuesi Novavax, e cila gjithashtu operon në bazë të acidit ribonukleik “mARN”, ka aplikuar për aprovim në Zvicër.

    albinfo.ch: Po në lidhje me ndjeshmërinë ndaj mutacioneve të Covid? A duhet që njerëzit të cilët tashmë janë vaksinuar të vaksinohen përsëri nëse kanë një mutacion të fortë?

    Dr. Caduff: Kjo është një pyetje shumë e mirë dhe e vështirë. Mutacioni kryesor për momentin është ndoshta ai britanik. Rreth 80% e të sëmurëve aktualë mbartin këtë mutacion. Vaksina funksionon kundër këtij mutacioni. Nëse më tej do të ndodhin mutacione të rënda, vaksinimi do të ndikonte te to në një nivel më të ulët. Ndoshta në të ardhmen, ashtu si me vaksinat normale të gripit, ne do të luftojmë në mënyrë proaktive llojet e mundshme të virusit me vaksinat vjetore. Por kjo është akoma vetëm supozim.

    albinfo.ch: Cilat alergji duhet të merren parasysh para se të marrim vaksinën?

    Dr. Caduff: Për shembull, alergjitë e thjeshta si skuqjet e lëkurës janë të padëmshme. Në rastin e alergjive më të rënda, duhet të përcaktohet se cilët janë saktësisht shkaktarët e alergjisë. Por kjo prek një grup shumë të vogël dhe këta njerëz zakonisht e dinë që ata janë alergjikë ndaj ilaçeve të caktuara dhe vaksinimeve. Sigurisht që edhe ne jemi të përgatitur për situata të tilla.

    albinfo.ch: Çfarë ilaçesh do t’u rekomandonit atyre që tani janë në shtrat në shtëpi me ethe?

    Dr. Caduff: Gjithçka që ka efekt antipiretik (për ulje temperature), siç është paracetamoli. Sigurisht, pirja e mjaftueshme e lëngjeve është gjithashtu thelbësore për një shërim më të shpejtë.

    albinfo.ch: Sa vaksinime bëni çdo ditë këtu në qendrën e vaksinimit?

    Dr. Caduff: Ne kemi kapacitet për të bërë një mijë vaksina në ditë. Por, ne kufizohemi në 800 dhe aktualisht ka 200 vaksina në ditë. Sigurisht, kjo varet edhe nga furnizimi që kemi.

    albinfo.ch Cili është intervali i rekomanduar para vaksinimit të dytë?

    Dr. Caduff: Vaksina e dytë duhet merret rreth një muaj pas vaksinimit të parë.

    albinfo.ch: Si qëndron puna me frikën nga pasojat afatgjata të vaksinimit?

    Dr. Caduff: Vaksinimi prodhon antitrupa që qëndrojnë në trup, por ato nuk shkaktojnë ndonjë problem. Me mbi 1.7 milion vaksina të injektuara në Zvicër dhe me të gjitha të tjerat në mbarë botën, nuk janë identifikuar efekte afatgjata deri më tani, por ende na mungon informacioni për këtë. Nga pikëpamja shkencore, nuk priten shumë pasoja afatgjata. Nga ana tjetër, Long-Covid është më problematik. Simptomat mund të vazhdojnë për muaj të tërë.

    albinfo.ch: Kjo sigurisht që do t’i qetësojë lexuesit tanë. A mendoni se grupe të caktuara etnike janë më të kujdesshëm (më mosbesues) në lidhje me tërë çështjen e vaksinimit?

    Dr. Caduff: Këtu në qendrën e vaksinimit, ne aktualisht po trajtojmë shumë zviceranë por na mungojnë në veçanti shqiptarët.

    albinfo.ch: Përse ndodh kjo mungesë?

    Dr. Caduff: Mendoj se kjo ndodh për shkak të mungesës së informacionit dhe barrierës gjuhësore. Sigurisht, dikush që flet dhe kupton pak ose aspak gjermanisht, është më ngurrues të shkojë në qendrën e vaksinimit sesa të tjerët.

    albinfo.ch: Si do ta inkurajonit popullsinë shqiptare të vaksinohet?

    Dr. Caduff: Sipas mendimit tim, ka dy pika. Nga njëra anë është të jesh “egoist” për të mbrojtur veten dhe nga ana tjetër të jesh vetëmohues, sepse për të vënë pandeminë nën kontroll, nevojitet një popullatë imune.


    https://www.albinfo.ch/mjeku-zvicera...te-vaksinohen/

  14. #53
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    Si ndryshon plani i masave anti-COVID në Shqipëri

    Shtator 2021


    Për mjekët, arsimtarët dhe studentët, vaksinimi kundër COVID-19 nuk do të jetë zgjedhje, por detyrim. Komiteti Teknik i Ekspertëve bëri me dije planin e ri të masave që do të nisë zbatimin prej muajit shtator.

    Duke i konsideruar këto tri kategori rrezik për përhapjen e infeksionit, zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, tha se ata mjekë, mësues apo studentë që nuk do të pranojnë të vaksinohen, do të jenë të detyruar që të kryejnë periodikisht testin PCR si garanci që nuk përbëjnë rrezik për të infektuar të tjerët.

    “Komiteti i Ekspertëve të Vaksinimit në vlerësim të përgjegjshmërisë qytetare për mbrojtjen e shëndetit publik ka vendosur rekomandimin e vendosjes së vaksinimit të detyruar për grupet më të riskuara nga marrja dhe sidomos nga shpërndarja e infeksion- it, duke filluar me stafet mjekësore, me arsimtarët dhe me studentët. Vlerësohet që shtatori, duke qenë muaj i hapur, të jetë periudha që të gjithë stafet mjekësore, arsimtarët dhe studentët, të kryejnë vaksinimin dhe deri në datën 30 shtator të dorëzojnë vërtetimin pranë qendrës së tyre të punës dhe për studentët pranë zyrave të përcaktuara nga Institucionet e Arsimit të Lartë kopjen e kartës së vaksinimit të dalë nga e-Albania. Pas kësaj date, për ata të cilët nuk e kanë, do të kërkohet paraqitja periodike e testit PCR për të verifikuar infektueshmërinë”, tha Rakacolli.

    Përjashtim sipas saj do të bëhet vetëm për ata që kanë indikacion mjekësor të përcaktuar me dokument mjekësor për mosbërjen e vaksinës. Një dokument i cili do të vlerësohet me përgjegjshmëri përveç mjekut dhe specialistit që e ka dhënë, edhe nga specialisti i Institutit të Shëndetit Publik. Nga të dhënat e deritanishme, rezulton që vetëm 60 për qind e arsimtarëve e kanë kryer vaksinën, ndërsa në një shkallë më të lartë rezulton të jetë përqindja e të vaksinuarve në radhët e bluzave të bardha. Muaji shtator do të jetë sërish muaji i hapur, duke i dhënë mundësinë çdo personi plus 18 vjeç që të vaksi- nohet. Ndërsa penaliteti për paraqitjen për marrjen e PCR në mënyrë periodike për tri kategoritë e mësipërme do të fillojë pas datës 30 shtator.

    MANASTIRLIU

    Për ministren Manastirliu, vendosja e pezullimeve apo vendosja e masave në raport me punonjësit, nuk është qëllim më vetvete, por është një nxitje më shumë drejt vaksinimit. “Sa i përket vendimit të marrë nga Komiteti Teknik i Ekspertëve, por me rekomandim të komitetit të vaksinimit, pas një vlerësimi të thelluar të situatës së vaksinimit, vijnë si obligime për të rritur mbulesën vaksinale të grupeve të rriskuar që kanë edhe riskun që lidhet me transmetueshmërinë në ambientet ku ushtrojnë detyrën e tyre. Nuk është qëllim në vetvete vendosja e pezullimeve apo vendosja e masave në raport me punon- jësit, është një nxitje më shumë drejt vaksinimit, e në fund të ditës përpjekje për të shpëtuar jetët, jetën e atyre që shërbejnë dhe atyre që marrin shërbime, ndaj ky është qëllimi parësor, shtatori do jetë muaj i hapur ku puna nuk do ndalet për të rritur mbulesën vaksinale”, theksoi ministrja. Por vaksinimi i detyruar nuk do jetë vetëm për mësuesit, mjekët dhe studentët. Zv.kryeministri Erion Braçe ka paralajmëruar edhe punonjësit e administratës, teksa shkruan se “cilido që është në marrëdhënie me shtetin, nëpunës, nëpunës në shërbime masive për qytetarët etj., duhet të vaksinohet! E ka detyrim veç mundësi për të shpëtuar shëndetin e tij”.

    MASAT

    Lidhur me planin e masave, përveç zgjatjes së orës policore, janë shtrënguar masat edhe në pikat kufitare të vendit. Duke nisur nga data 6 shtator, për të hyrë në vendin tonë do të duhet ose testi PCR ose certifikata e vaksinimit kundër koronavirusit ose një dëshmi apo provë që e keni kaluar sëmundjen në 6 muajt e fundit.

    Ndërkohë, maska do të vijojë të jetë e detyrueshme për ambientet e mbyllura. “Në të gjitha rastet kur nuk respektohen masat e rekomanduara do të zbatohen penalitetet, siç është ai individual kur qytetari nuk ka përdorur maskën në ambientet e rekomanduara në masën e gjobës 3 mijë lekë nëse është për herë të parë dhe në rast përsëritje në masën 5 mijë lekë. Në rast kur bizneset nuk zbatojnë protokollet e rekomanduara nga Instituti i Shëndetit Publik, masa e penalitetit shkon nga 100,000-700,000 lekë, në varësi të masës, e cila nuk ësh- të zbatuar”, shtoi Kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve, Rakacolli.

    MASAT E VENDOSURA NGA EKSPERTËT

    Duke filluar nga data 1 shtator, ora policore nga 24:00 deri në 06:00 që është sot, do të shkojë në 23:00- 06:00. Duke filluar nga data 6 shtator, qytetarët të cilët hyjnë në Republikën e Shqipërisë nga të gjitha pikat kufitare duhet të plotësojnë një nga këto tri kushte:

    1. Të kenë pasaportën e vaksinimit, ku nga data e vaksinimit të plotë të kenë të paktën dy javë.

    2. Të kenë testin PCR negativ brenda 72 orëve ose testin e shpejtë të antigenit brenda 48
    orëve.

    3. Të kenë provë të kalimit të infeksionit Sars-Cov2, të vlefshme deri në 6 muaj pas shërimit.

    Këto rregulla janë të vlefshme edhe për ata qytetarë të cilët kalojnë tranzit në Shqipëri. Fëmijët deri në 6 vjeç nuk u nënshtrohen këtyre rregullave. Qytetarët shqiptarë rezidentë në Shqipëri, të cilët kthehen dhe nuk kanë një nga dokumentet e sipërcituara, duhet të vetizolohen për 10 ditë dhe të informojnë autoritetin shëndetësor për të kryer një test në fund të periudhës së izolimit. Vazhdon të mbetet në fuqi urdhri për përdorimin e maskave në ambientet e mbyllura, në qendra tregtare, supermarket, dyqane, transport publik dhe në të gjitha ato vende ku nuk sigurohet distancimi fizik.


    Konica.al

    https://konica.al/2021/08/si-ndrysho...d-ne-shqiperi/
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 06-09-2021 më 10:50

  15. #54
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    Tre kategoritë e reja që do vaksinohen me detyrim në Shqipëri

    Pas kategorive që përfshin mjekët, arsimtarët dhe studentët, janë tre kategori të reja që janë përfshirë së fundmi, ku vaksinimi do të jetë gjithashtu me detyrim.

    Mësohet se vaksinimi me detyrim në Shqipëri do të jetë edhe për: Punonjësit e Administratës, policët, farmacistët/laburantët.

    Lajmin e ka konfirmuar zëvendës ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini. Në një intervistë ajo ka thënë se me grupet e para, po vihet re një trend në rritje për t’u vaksinuar, pasi tek ky grup kërkohet që vaksina të jetë kryer deri në fund të muajit shtator.

    ‘Jo vetëm të paktën në 48 orët e fundit jemi në shifra të larta 14.500-14600 në ditë respektive, një fluks në rritje përkundrejt edhe të muajit Shtator të vaksinimit. Jemi fokusuar edhe tek mosha 18 plus dhe grupet e riskut apo tek shërbimet kritike që është e rëndësishme të mos ketë mungesë vaksinale akoma më të lartë’.

    A ka kontestime për të bërë vaksinën? Edhe në Shqipëri nuk mungojnë. Ekspertja Tomini thotë:

    “Sigurisht janë rivlerësuar në këndvështrimin qoftë në ligjin e sëmundjeve infektive, neni 18, ku përfshihen sëmundjet e parandalueshme infektive nga vaksina, dhe kur duhet që ajo popullatë t’i përshtatet apo t’i detyrohet udhëzimeve të tilla. Sigurisht që prekim lirinë nëse nuk sigurojnë shëndet të popullatës. Prekim etikën nëse grupe risku me kontakte kaq të mëdha e në mënyrë intensive repetitive t’i linim pa vaksinuar. Individi i vaksinuar me dy dozat sigurisht që transmeton, mund të preket, por me një klinikë të lehtë. Koha e transmetimit të virusit gjatë prekjes kur jemi vë vkaisnuar është më e shkurtër, që të emetojë sesa tek një person ende i pavaksinuar", tha Tomini ne nje interviste per Top Channel.


    https://www.the-living-media.com/new...im-ne-shqiperi
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 06-09-2021 më 10:58

  16. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    Shteti i parë në BE që heq të gjitha kufizimet anti-Covid

    Danimarka është shteti i parë në Bashkimin Europian që ka hequr të gjitha kufizimet anti-Covid, pasi ka arritur të vaksinojë rreth 80 % të popullsisë.

    Masat ndejtën në fuqi plot 548 ditë. Mbajtja e maskës nuk do të jetë e detyrueshme në transportin publik.

    Dhe që nga 1 shtatori nuk nevojitet një Green Pass në asnjë vend përvecc klubeve të natës. Maska do të jetë e detyrueshme të mbahet në aeroporte, kur shkojnë për vizitë tek mjeku, ose kur të bëjnë testin.

    Rregullat për personat jo daneze që do të hyjnë në vend vazhdojnë të jenë të rrepta.


    Tiranapost.al

    https://tiranapost.al/lajme-nga-bota...-covid-i503445

  17. #56
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    Imunologu Sulçebe: Duhet të vaksinohen të gjithë për të mos patur një skenar si dimri i kaluar.

    Kush duhet ta bëjë dozën e tretë


    Arma e vetme për të shpëtuar nga pandemia e koronavirusit është vaksinimi masiv. Këtë thotë imunologu Genc Sulçebe në një intervistë mëngjesin e sotëm ku theksoi se popullata e paimunizuar duhet të vaksinohet sa më shpet. Sipas tij 20 % i njerëzve që nuk janë prekur nga virusi, nuk duhet të presin që të imunizohen në mënyrë natyrale por nëpërmjet vaksinës.

    “Nëse virusi Alfa predominonte gjatë pranverës së kaluar, kishte një indeks riprodhueshmërie rreth 4. Varianti Delta është dyfishi, pra mjaft ngjitës dhe pragu i imunitetit kolektiv të tufës nuk shkon më tek 85 përqind ose 90. Kemi akoma 20 përqind të popullatës të paimunizuar, pra duhet ta imunizojmë. Nuk duhet të presim infektimin natyral por të përshpejtojmë vaksinimin.”, tha Sulçebe në intervistën për ABC News.

    Ndërkaq, nisur nga diskutimet edhe në vende të botës për marrjen e dozës së tretë, imunologu thotë se doza e tretë duhet të jetë selective, pra vetëm kategoritë e rrezikuara si ata me sëmundje shoqëruese dhe mosha e tretë.

    “Përgjigja imunitare nuk është e njëjtë tek të gjithë njerëzit, është e ndryshueshme dhe jo të gjithë që bëjnë vaksinën do të kenë mbrojtje 100 përqind. Ishte 90 përqind me variantin Delta po zbret dhe me Pfizer që konsiderohet më e fuqishme shkon deri në 80 përqind. Kemi popullatë ndaj të cilëve vaksina mund të mos jetë mbrojtëse. Ata që e kanë kaluar infeksionin, duhet ta bëjnë vaksinën dhe rrisin mundësinë të mos infektohen. Nëse kanë bërë vetëm vaksinën apo vetëm infeksionin shkon në 80 përqind. Për këtë arsye po aprovohet doza e tretë, sidomos ata që kanë prekshmëri më të lartë dhe sëmundje shoqëruese. Vetëm vaksinimi na ndihmon, nuk mund të presim infeksionin natyral. Nëse e kapim këtë 20 përqindje dhe e imunizojmë me vaksinën para se të fillojë stina e ftohtë, ne nuk përjetojmë atë që përjetuam dimrin e kaluar.Kjo është strategjia që po bëhet në botë, doza e tretë nuk do të rekomandohet për të gjithë ata që janë vaksinuar, por për ata që janë të rrezikuar, që kanë sëmundje shoqëruese dhe mosha e tretë.”


    * Intervista e imunologut Genc Sulçebe për Abc News, transkriptuar nga Tiranapost.al.

    https://tiranapost.al/aktualitet/imu...r-nje--i503669
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 15-09-2021 më 16:26

  18. #57
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    Pas Danimarkës dhe Britanisë edhe ky shtet europian heq të gjitha kufizimet anti-Covid

    Norvegjia do i ka dhënë fund të gjitha kufizimeve të saj për frenimin e koronavirusit ditën e sotme. Kombi nordik bashkohet me një numër të vogël por në rritje të vendeve, përfshirë Danimarkën dhe Britaninë, të cilat kanë hequr të gjitha kufizimet e brendshme kundër Covidit.

    "Kanë kaluar 561 ditë që kur ne futem masat më të vështira në Norvegji në një kohë paqeje ... Tani ka ardhur koha për t'u kthyer në një jetë normale të përditshme", tha kryeministrja Erna Solberg në një konferencë shtypi.

    Vendimi për të mos kërkuar më distancim shoqëror do të lejojë kulturën dhe vendet sportive të përdorin kapacitetin e tyre të plotë, restorantet mund të mbushen dhe klubet e natës të rihapen.

    Rreth 76% e të gjithë norvegjezëve tani kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës së COVID-19, ndërsa 67% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar, sipas Institutit të Shëndetit Publik.

    "Edhe pse jeta e përditshmei është kthyer normalitetit, pandemia nuk ka përfunduar. Njerëzit ende do të sëmuren dhe prandaj është e rëndësishme që të gjithë të vaksinohen," shtoi ajo.

    Solberg paralajmëroi, se ata që infektohen me Covid-19 duhet të vazhdojnë të izolohen për të shmangur përhapjen e virusit.

    Disa kufizime do të zbatohen akoma për ata që vijnë nga vendet që konsiderohen të kenë një shkallë të lartë të infeksioneve, tha qeveria.


    Tiranapost.al

    https://tiranapost.al/lajme-nga-bota...gjitha-i504147
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 25-09-2021 më 09:47

  19. #58
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    Pfizer fillon provat klinike për ilaçin që parandalon COVID-19

    Kompania farmaceutike Pfizer tha se ka filluar një provë klinike në shkallë të gjerë të një ilaçi për të shmangur COVID-19 tek ata që janë të ekspozuar ndaj virusit.

    Provat për antibiotikun oral do të përfshijnë 2,660 pjesëmarrës të rritur të shëndetshëm që jetojnë në të njëjtën familje me dikë që është i infektuar me COVID-19.

    Kompania Pfizer gjithashtu po studion ilaçin tek njerëzit që tashmë janë infektuar me COVID-19, por që ende nuk kanë zhvilluar simptoma serioze.

    “Nëse është e suksesshme, ne besojmë se kjo terapi mund të ndihmojë në ndalimin e virusit herët, para se të ketë pasur shansin për t’u shpërndarë gjerësisht”, tha nëpërmjet një deklarate zyrtari kryesor shkencor i kompanisë Pfizer, Dr. Mikael Dolsten.

    Ilaçi synon të bllokojë një enzimë kryesore që virusit i nevojitet për t’u shumuar. Nëse funksionon, shkencëtarët besojnë se do të jetë efikas vetëm në fazat e hershme të infeksionit. Kur COVID-19 të jetë bërë një sëmundje e rëndë, virusit i është ndaluar ndërkohë përhapja dhe pacientët preken kryesisht nga përgjigjja tepër aktive e sistemit imunitar.


    https://www.gazetaexpress.com/pfizer...alon-covid-19/

  20. #59
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    Miratohet doza e tretë e vaksinës kundër COVID-19 në Shqipëri

    Edhe në popullsinë shqiptare do të nisë aplikimi i dozës së tretë anti-Covid. Vendimi është marrë nga Komiteti i Imunizimit dhe Vaksinimit, për popullsinë mbi 60 vjeç.

    Mjekja dhe anëtarja e komitetit, Gjeorgjina Kuli, deklaron për A2 CNN se së shpejti do të nisë zbatimi në mënyrë që kategoritë e riskut të kenë mbrojtje më të mirë ndaj varianteve të Covid-19.“Kemi vendosur që të rekomandojmë dozën e tretë për grupmoshat mbi 60 vjeç dhe për personat me sëmundje të caktuara kronike.Ne kemi rekomanduar që të dalë protokolli i gatshëm për të gjithë detajet për kontingjentet që do të bëjnë dozën e tretë, lloji i vaksinës, afatet kohore dhe kombinimet e ndryshme”.

    Komiteti ka dalë me rekomandimin për vaksinimin e fëmijëve mbi 12 vjeç, që kanë probleme bashkëshoqëruese. “Është hedhur ideja për vaksinimin e fëmijëve mbi 12 vjeç, por që kanë sëmundje me imunitetin, probleme kronike apo sëmundje të caktuara, për të cilët rekomandohet vaksina nga mjeku kurues”, shpjegon Kuli.Ekspertja tregon për vaksinat që do të përdoren për dozën e tretë, ku nuk përjashtohen as kombinimet.“Kemi bërë skenarë dhe kombinacione të lejueshme. Kështu, të moshuarit që kanë marrë dy dozat Coronacav mund ta marrin dozën e tretë Pfizer ose Coronavac sërish. Ndërsa për fëmijët është lëne vaksina Pfizer, pasi deri tani studimet për këto grupmosha i kemi me këtë vaksinë”.
    Mjekët dhe më të moshuarit do të jenë kategoritë e para që do të marrin dozën e tretë anti-Covid, pasi vaksinimi i tyre është bërë në muajin janar. Ndërkaq, Komiteti i Imunizimit u ka rekomanduar universiteteve të mos lejojnë në auditorë studentë të pavaksinuar, ose që nuk e kanë kryer testin e Covid-19.


    /A2/ Gazeta Blic.com

    https://gazetablic.com/miratohet-doz...9-ne-shqiperi/

  21. #60
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Covid-19 ..... Këshilla, VetëIzolimi, Të Reja shpresëdhënëse

    Vaksine quhet ajo qe behet nje here per tere jeten, sic kemi bere te gjithe. Sipas te dhenave 6 muaj eshte efekti i ketyre inxheksioneve, rrjedhimisht i bie qe vazhdimisht te jemi nen efektin e tyre, Sot u aprovua e treta pastaj e katerta e keshtu me rradhe. Nga ana tjeter disa shkencetare thone qe ata qe e kane kaluar covidin kane fituar imunitet per nje kohe te gjate. Kjo eshte me e besueshme. Nga ana tjeter me duket alarm i ekzagjeruar, deri me sot raste fatale jane me pak se 0.1 % e popullsise. A mund te quhet pandemi kjo.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ilia spiro : 24-10-2021 më 19:19
    Duaje te afermin tend si veten

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •