Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 74
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,032

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Ne spitale
  Ndikmi i fundit
  Fragmin (injeksion)
  Prdorni ilae pr hollimin e gjakut?
  eshte ndalur dukshum vdekja nga coronavirusi
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 01-05-2020 m 12:45

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Rregullat pr t br plazh!

  adrat 3.5 m njra-tjetra me dy familjar, 3 m distanc kur t laheni, ju 'spiunon' vrojtuesi


  Kt vit pushuesit n vendin ton do t duhet t zbatojn rregulla t reja.

  Sipas protokollit adrat n plazhe do t jen 3.5 metr larg nga njra-tjetra dhe n to do t duhet t qndrojn vetm dy persona nga e njjta familje, jo m shum.

  Kushdo q do t pushoj kt sezon veror duhet t’i nnshtrohet disa rregullave. adrat do t vendosen 3 metra e gjysm nga njra tjetra, n seciln prej tyre do t qndrojn vetm dy familjar. Prpara se t hyjn n zonn e plazhit, pushuesve do t’u matet temperatura dhe do t plotsojn nj formular pr t’u njohur me historikun e udhtimeve dhe smundjeve. Pasi kto kushte t jen zbatuar turistt vendas apo t huaj do t lejohen t pushojn n zonat bregdetare t Shqipris.

  Gjat larjes n det, duhet t respektohet distanca 3 m larg nga njri tjetri, me prjashtim t rastit kur prindi kujdeset pr fmijn e mitur. Shqiptart nuk do t ken mundsi t argtohen npr plazhe. Nuk do t ket "beach bar" apo " schiuma party". Kjo do t bj akoma m t vshtir nj sezon veror pr t rinjt shqiptar, t cilt kur vjen puna tek argtimi, nuk kursehen.

  Por nuk prfundojn ktu masat pr t shmangur prhapjen e covid 19. Report Tv disponon draftin e hartuar nga Ministria e Turizmit dhe ministria e shndetsis ku jan prcaktuar edhe 7 rregullat e higjenizimit q duhet t prcaktojn hotelet. Disa prej t cilave parashikojn se nuk do t lejohen t punsohen apo t jen pushues ata q nuk kan prfunduar afatin e karantinimit. Matja e temperaturs dhe dezifenktimit i t gjitha objekteve do t jen t detyrueshme.

  Pr operatort turistik kto masa nuk prbjn problem por krkojn ta marrin menjher. Ky sistem i ri t brit plazh duket nuk do t jet m i kushtueshm garantojn siprmarrsit e hoteleve dhe plazheve pasi kan vendosur t zerojn fitimin. Nj ndihm ia krkojn dhe pushtetit qendror e atij vendor pr shpenzimet me t cilat duhet t prballen. Sa i prket pritshmrive pr kt sezon, pikpyetjet nuk mungojn.

  Rregulla pr shrbimin n plazhe
  Deri n prfundim t gjendjes s epidemis s shkaktuar nga infeksioni Covid19, t gjitha stacionet e plazhit, si dhe plazhet publike duhet t ken t afishuara kshillat dhe rregullat n kuadr t mbrojtjes nga Covid19.

  2. Kto rregulla konsistojn n:

  2.1 Mbani parasysh rregullat baz pr parandalimin e Covid19:
  a) Lani dhe dizifektoni duart, vazhdimisht dhe n mnyrn e duhur;
  b) Prdorni maskat sipas udhzimeve;
  c) Shmangni grumbullimet n njerz dhe do lloj kontakti;
  d) Mos prekni fytyrn dhe hundt me duar t palara e t padizifektuara;
  e) Kur kolliteni ose teshtini, mbulojeni gojn/hundn me parakrah ose me facoleta njprdorimshe;
  f) Nse vini re simptomat e Covid19, telefononi Nr. 127

  2.2 Gjat larjes n det, respektoni distancn 3 m larg nga njri tjetri, me prjashtim t rastit kur prindi kujdeset pr fmijn e mitur.

  2.3 N tavolinat n beach bar mund t qndroj vetm nj person ose m shum persona, kur bhet fjal pr antart e nj familjeje, si dhe fmijt e mitur.


  2.4 N marrjen e shrbimeve n ambientet e stacionit t plazhit, respektoni gjithmon distancn 2 m larg nga njri tjetri.

  2.5 Ruani gjithmon distancn edhe gjat shtitjeve n plazhe, bregun e detit, liqenit, lumit apo prgjat shtitoreve.

  Vijon ne linkun :

  https://shqiptarja.com/lajm/plazhi-k...hezlonge?r=kh1
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 02-05-2020 m 12:32

 3. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Neteorm (02-05-2020)

 4. #43
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Vjen m n fund lajmi i mir/ Vaksina e par kundr Covid-19 ka neutralizuar virusin n qelizat njerzore

  Pr her t par n bot, nj vaksin kandidate kundr koronavirusit t ri ka neutralizuar virusin n qelizat njerzore. Kjo u tha nga Luigi Aurisicchio, CEO i Takis di Pomezia i cili zhvilloi vaksinn n Itali.

  Testi u b i mundur fal prvojs s institutit, i cili pasi izoloi virusin, vendosi nj metod pr t verifikuar efektivitetin e vaksinave dhe molekulave direkt n virus.

  “Ne po eksplorojm edhe platforma t tjera interesante teknologjike n bashkpunim me LineaRx, nj kompani amerikane. Disa vaksina kan marr fonde t rndsishme dhe tashm kan filluar fazn klinike n vendet e tjera. Ne po punojm pr nj vaksin q vjen nga hulumtimi italian , me teknologji gjithprfshirse dhe italiane, t testohet n Itali dhe t vihet n dispozicion t t gjithve.

  Pr ta br kt kemi nevoj pr mbshtetjen e institucioneve dhe partnerve t cilt mund t na ndihmojn t shpejtojm procesin: kjo nuk sht nj gar dhe s bashku mund t fitojm t gjith kundr koronavirusit “, tha Aurisicchio.

  Testet e kryera n laboratorin e Virologjis t institutit Spallanzani treguan gjithashtu se antitrupat e gjeneruar tek minjt e vaksinuar, funksiononin.

  g.kosovari

  https://javanews.al/vjen-me-ne-fund-...zat-njerezore/

 5. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  M n fund! Shkenctart identifikojn antitrupat q bllokojn Covid-19 t infektoj qeliza t tjera: Ky zbulim siguron nj themel t fort

  Koronavirusi ka mbrthyer gjith botn, pandemia e Covid-19 sht prhapur dhe vazhdon t prhapet me shpejtsi n pjesn m t madhe t bots, duke infektuar m shum se 3.6 milion njerz.

  Nj studim nga Universiteti Utrecht, Erasmus Medical Center dhe Harbour BioMed raportoi se shkenctart kan identifikuar antitrupa q ndalojn virusin SARS-CoV-2 q t infektoj qelizat e tjera. Zbulimi i publikuar n “Nature Communications” sht nj hap m para drejt zhvillimit t nj antitrupi plotsisht njerzor pr t trajtuar ose parandaluar smundjen e frymmarrjes Cvid-19 t shkaktuar nga SARS-CoV-2.

  Profesori q udhhoqi studimin, Berend-Jan Bosch tha: “Duke prdorur kt koleksion t antitrupave SARS-CoV, ne identifikuam nj antitrup q gjithashtu neutralizon infeksionin e SARS-CoV-2 n qelizat e kultivuara. Nj antitrup i till ndr-neutralizues i antitrupave sht shum interesant dhe sugjeron se mund t ket potencial n zbutjen e smundjeve t shkaktuara nga koronaviruset e lidhura me t ardhmen”.

  Ndrsa mjeku Frank Grosveld, bashkautor i studimit tha: “Ky zbulim siguron nj themel t fort pr t karakterizuar kt antitrup dhe t filloj t zhvillohet si trajtim ndaj Cvid-19”.

  Grosveld shtoi se ky antitrup lejon q t zvoglohet mundsia pr efekte ansore t lidhura me imunitetin.

  Ndrsa mjeku Jinsong Wang thot se duhet m shum pun pr t vlersuar nse ky antitrup mund t mbroj apo reduktoj ashprsin e smundjes tek njerzit.


  https://sot.com.al/bota/me-ne-fund-s...-covid-19-te-i

 6. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Nisin studimet se a mund te merret koronavirusi ne pishina dhe ne dete, ja cfare deklarojne ekspertet.

  Studimi i ri shpreson t shikoj transmetimin e virusit vdekjeprurs prmes rrs dhe trupave t mdhenj t ujit me shpresn se do t mundsoj q hotelet dhe vendpushimet t hapen sa m shpejt.
  Informacionet e fundit tregojn se krkuesit n Spanj po kryejn nj studim t ri pr t prcaktuar nse koronavirusi mund t infektoj njerz prmes pishinave apo detit, n nj prpjekje pr t mirpritur turistt sa m shpejt t jet e mundur.

  Studimi i ri shpreson t shikoj transmetimin e virusit vdekjeprurs prmes rrs dhe trupave t mdhenj t ujit me shpresn se do t mundsoj q hotelet dhe vendpushimet t hapen sa m shpejt.
  Instituti pr Cilsin e Turizmit Spanjoll (ICTE) po punon me shefat e qeveris spanjolle t turizmit pr t prcaktuar nse virusi prhapet dhe si n zonat turistike.

  N nj deklarat t institutit thuhet: “Studimi do t na lejoj t kuptojm m mir sjelljen e virusit n uj n pishina t mbyllura dhe t jashtme, gjithashtu dhe nse ai mund t transmetohet prmes rrs dhe sa si reagon n ujin e detit. Pasi t jen t disponueshm kto informacione, protokollet do t duhet t hartohen dhe do t prfshijn mundsin se si mund t dezinfektohen zonat q jan okupuar nse studimi prfundon.”

  Ata shtuan: “Nse sht e nevojshme, dezinfektimi do t duhet t bhet n at mnyr q nuk ndikon n zonn e eko-sistemeve.”
  Presidenti i ICTE, Miguel Mirones tha gjithashtu se studimi mund t oj n masa t reja q po miratohen kur hapja t lejohet.

  Hulumtimet kan treguar q llojet e tjera t koronavirusit, si sht SARS, mund t mbijetojn 12 dit n ujin e rubinetit.
  Por shumica e ekspertve pajtohen q n trupa t mdhenj t ujit si deti dhe lumenjt, do t ishte e vshtir t kontraktohej, sepse prqendrimi i virusit do t ishte shum i holluar.

  Ekspertt e kontrollit t smundjes kan kmbngulur q rreziku i transmetimit Covid-19 prmes ujit “pritet t jet i ult” dhe nuk ka prova se mund t ndodh.

  Aktualisht, CDC deklaron se nuk ka “asnj prov” q sugjeron Covid-19 mund t prhapet n pishina t hapura ose t mbyllura, si dhe n zona me uj pr aq koh sa ato menaxhohen dhe pastrohen si duhet.

  Gjithashtu nuk ka t ngjar t prhapet prmes rrs, megjithse pasojat e vizitave n plazh mund t ojn n transmetim prmes mungess s distancs sociale.

  Qeveria spanjolle dshiron t ket nj ide m t mir t situats pr t ndihmuar industrin e turizmit t rikthehet n rrugn e duhur pr sezonin e vers n korrik.

  Turistt vendas do t jen t part q do t shijojn plazhet dhe turizmi i huaj do t varet nga numri i fluturimeve n dispozicion, por shpresohet se britanikt mund t fillojn t fluturojn prsri n Spanj rreth Tetorit.

  Studimi do t shqyrtoj gjithashtu shtje rreth distancs sociale n plazhe.

  https://kohajone.com/nisin-studimet-...jne-ekspertet/

 7. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  “Hapja do na rris imunitetin”, Pipero: Cilat jan efektet nse do t kemi nj val t dyt

  Mjeku Pllumb Pipero nuk prjashtoi mundsin e nj rikthimi t koronavirusit n fund t vjeshts, ndrsa tha se kryesisht infeksionet respiratore e kan kt karakteristik.

  Megjithat ai u shpreh, se nj val e dyt nuk do t ket t njjtat efekte.

  “Nuk prjashtohet nj mundsi n fund t vjeshts. Nse do kemi nj rikthim nuk do ket kto efekte.
  Sistemet jan m t prgatitura, nj pjes e mir do fitoj imunitet, qytetart jan m t ndrgjegjsuar, do kemi m shum arm n dor, neve mjekt. Impakti nuk do jet ky. Besoj do mjaftohemi me nj distancim fizik dhe larje duarsh. Nuk do frenohet ekonomia dhe jeta”, tha mjeku.

  I pyetur se prse disa vende e kaluan m leht dhe disa n mnyr m traumatike, Pipero tha:

  S pari ka teori q jan tre lloje virusesh. S dyti u var shum nga koha kur u morn masat. N Kin rastet e para u identifikuan n 21 janar. Wuhani u mbyll n 23. Nse do ishte mbyllur n 22, rastet dhe vdekjet do ishin 40% m pak. Iu qndruam masave n kok, por mbi t gjitha qytetart i kan respektuar ato n maksimumin e mundshm.

  Mjeku Pllumb Pipero e cilsoi t qet dhe t but kt faz t epidemis n Shqipri, pavarsisht nj rritjeje t ndjeshme t infektimeve n 24 ort e fundit.

  “Sot kemi 18 raste pozitive, por dje dhe sot nuk kemi asnj rast t ri t shtruar. Ndoshta kto rritje koinidojn edhe me hapjen, por jan raste pozitive dhe pa klinik. Jan raste q nuk dshmojn smundshmri, por rnien n kontakt.

  Un e konsideroj t qet dhe t but epidemin. Kjo nuk do t thot q t humbasim kujdesin dhe vmendjen”, u shpreh Pipero.

  I pyetur n studion e “Opinion” se prse me kto shifra ne duhet t vijojm t qndrojm ende t mbyllur, Pipero tha: sht nj virus me shum t panjohura dhe vendet q nuk kan respektuar gradualitetin jan kthyer pas n masa. Hapja duhet t jet graduale dhe rajonale, pasi ato mikrovatra q jan ende t’i mbajm t survejuara, t mos na ndodhi t’i kthejm mbrapsh. Rastet edhe pse sporadike jan pa komplikacione.

  Ka nj teori q me kalimin nga nj person n nj tjetr bie virulenca dhe ky sht fakt. Dhe ekspozimi, vazhdimi i hapjes do na japi dy gjra: s pari n aspektin psikologjik do jemi m t qet, n aspektin ekonomik po e po , por edhe rritja imunitetit.

  Un kam thn dhe vazhdoj t kmbngul q virusi tek ne ka jo vetm rnie t qarkullimit t transmetueshmris. Un pretendoj q ka rn dhe virulenca, nuk sht m agresiv sa ka qen. Pra nuk sjell smundje, sjell rritje t mbrojtjes. Imagjioni q n fund t ktij sezoni neve t kishim t ekspozuar 15, 20 apo 30% t popullsis. Nj hapje e kujdesshme tani na ndihmon shum. Kjo nuk do t thot se ktu ka mbaruar prgjegjesia e qeveris, por ktu sht m e rndsishme prgjegjssia e qytetarit


  https://www.gazeta-shqip.com/2020/05...-vale-te-dyte/

 8. #47
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Lajm i mir n prag t vers/ Koronavirusi nuk mbijeton n ujrat e kripura

  " Koronavirusi nuk mbijeton n ujrat e detit. ”

  Ky sht nj lajmi i mir pr ata q do t frekuentojn plazhet kt ver”, than studiuesit e ”Ifremer”, Instituti i Krkimeve Franceze pr Detin, raporton Ansa. Pr t arritur n prfundimet e tyre, studiuesit francez studiuan midhjet dhe mostrat e ujit t detit t marra n pika t ndryshme n bregdetin e Francs.

  Ndr 21 molusqet e analizuara, asnj nuk tregoi gjurm t koronavirusit. Dhe n asnj mostr deti nuk u mundsua prania e virusit. “Edhe nse nuk mund t flasim pr siguri pr t gjith molusqet dhe ujrat detare t Francs, mungesa e gjurmve t Covid-19 i zbuluar nga studimi yn sht nj lajm i mir”, theksuan studiuesit.


  https://lexo.com.al/2020/05/21/lajm-...rat-e-kripura/

 9. #48
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,765

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Studimi nuk shpjegon a do jetoje viruse po ta vendosesh diku ne trupin e midhjes,gaforres,peshkut etj. Studimi nuk verteton qe kafshet e detit jane imune ndaj infeksionit.Mundet qe virusi e ka te pamundur nuk ka aftesi zhytet ne thelllesi te ujrave dhe infektoje.nqs virusi ska aftesi te zhytet notoje thelle atehere kafshet ujore i mbron uji.Mbase mund te jete edhe kripa qe virusi nuk e duron mundet qe kripa e detit ta shkaterroje virusin.Fute koronen ne nje ene me uje te kripur dhe shiko ne mikroskop koronen.nqs korona eshte e ngordhur atehere uji i kripur e vret virusin.virusi i korones nuk mund te jetoje ne siprfaqe te ujit te detit sepse siprfaqja e ujit eshte shume e ekspozuar dhe nen goditjen e rrezatimit diellor.me shkence eshte vertetuar qe rrezet e diellit e vrasin koronen.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 24-05-2020 m 19:09
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 10. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  far duhet t konsumojm para dhe pas vaksins dhe cilat ushqime duhet t shmangim?

  Simptomat pas vaksins, sipas komunitetit shkencor, jan nj shenj e mir, pasi kjo do t thot se trupi po krijon imunitet. N shumicn e rasteve, efektet ansore jan t lehta dhe zhduken pas disa ditsh.

  Megjithat, me ushqimin e duhur ne mund t mbrojm trupin ton dhe ti kalojm simptoma m leht.

  Nj diet e shndetshme q prfshin fruta, perime, drithra, peshk, vez dhe mish pule sht ideale. Sipas mjekve, sht mir t shmangni mishin e kuq dhe produktet e qumshtit para vaksinimit.

  N t njjtn koh, ekspertt rekomandojn shmangien e ushqimeve me nivele t larta sheqeri. Qllimi sht q nivelet e glukozs n gjak t jen t qndrueshme.

  aji i xhinxherit propozohet si nj ushqyes ideal pas marrjes s vaksins.

  Perimet jeshile, t tilla si spinaqi, lakra dhe brokoli pasi ato kan nivele t larta t antioksidantve, duhet te konsumohen me patjetr para dhe pas vaksins. Rekomandohet konsumimi i suprave me qep dhe hudhr.

  Gjithashtu sht mir t konsumoni sa m shum lngje si uj, aj, uj t gazuar dhe mjalt. Sigurisht q duhet t shmangni konsumimin e alkoolit, pasi ai mund t ndikoj n prgjigjen imune t organizmit ndaj vaksins.

  far tjetr mund t bni pr t zvogluar efektet ansore t vaksins?

  Pas vaksinimit duhet t kujdeseni pr veten tuaj, ashtu sikur kujdeseni kur jeni t smur. Pini shum uj, pushoni, shkoni n shtrat hert dhe merrni ilae kundr temperaturs , gjithmon nse keni simptoma, n mnyr q t lehtsoheni.


  https://www.gazetaexpress.com/cfare-...t-te-shmangim/

 11. #50
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,765

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Ushqim i mire para se te vaksinohesh eshte supe me mish pule.
  Para ca ditesh u zbulua qe varianti indian i covid 19 ka hyre ne Usa.Ky variant eshte variant i qelbur.Per fat te mire vaksina e Pfizerit eshte efikase per te krijuar antitrupat dhe vrare covid 19 variantin indian.

 12. #51
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Gazeta prestigjioze zvicerane bn ftes n shqip pr t’u vaksinuar (Foto)

  Gazeta prestigjioze zvicerane “Blick” n ballinn e saj n gazetn e shtypur pr ditn e sotme shkroi disa fjal shqip, po ashtu gjat dits s djeshme mjekt e huaj prmes disa video u kan br thirrje bashkatdhetarve q t vaksinohen, percjell Express.

  Mjekt e huaj u kan br thirrje bashkatdhetarve q t vaksinohen, arsyeja sht thirrja pr vaksinim e komuniteteve q jetojn n Zvicr, pr t cilt po raportohet se ndikuan n rritjen e numrit t infeksioneve me COVID-19.

  Shifrat tregojn se nj numr i madh i tyre jan t kthyer nga Ballkani.

  “Ju lutem vaksinohuni!”, iu drejtua gazeta shqiptarve.

  “Spitalet po mbushen me pacient me korona. Prfshir shum udhtar q kthehen. Kushdo q nuk flet nj gjuh kombtare vshtir se mund t marr ndonj informacion. Kjo sht arsyeja pse mjekt e huaj u bjn thirrje bashkatdhetarve t tyre”, shkruan Blick.

  “Ju lutem vaksinohuni!

  T dashur bashkatdhetar.

  Covid-19 sht nj person serioz dhe si e dini t gjith, pandemia ka vrar 4.5 milion njerz n t gjith botn.

  Ne do ta mposhtim kt virus vetm nse t gjith bashkohemi. Vaksinimi sht nj mnyr efektive pr t’u kthyer n jetn normale. Vaksinimet, t miratuara n Zvicr, jan testuar n nj proces serioz dhe mund t parandalojn seriozisht dhe vdekur. Pr dallim nga vala e par, virusi po godet gjithnj e m shum t rinj dhe shum t rinj kan vdekur.

  Secili para nesh sht i lir t mos vaksinohet. Por ju duhet t jeni t vetdijshm se kjo nuk ka t bj vetm mua me lirin individuale. Nse vuani nga Covid, smundja nuk prek vetm juve. Ju gjithashtu mund t infektoni dashurin tuaj, ju mund t vdesin. Mirpo, nse vuani nga Covid dhe jeni t shtruar n spital, ju bllokoni nj shtrat n njsin e kujdesit intensiv pr disa jav. N at koh nuk mund t kryhen operacione t tilla dhe pacientt t ken, pr shembull, vuan nga nj tumor ose kan nevoj pr nj operacion t madh t zemrs nuk mund t operohen.

  M prek q shum pacient nga Kosova dhe Maqedonia jan shtruar n departamentin Covid t spitaleve zvicerane. Ne mund ta parandalojm kt me vaksinim masiv. T mundohemi t gjith ta tejkalojm kt sfid s bashku. Ju lutem vaksinohuni. Faleminderit”, tha mjeku shqiptar Florim Cuculi./Express/

  https://www.gazetaexpress.com/gazeta...-tu-vaksinuar/

 13. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Mjeku zviceran: Prse shqiptart po hezitojn t vaksinohen?

  Dr. Caduff krkon nga e gjith popullata zvicerane, veanrisht nga shqiptart, t vaksinohen, sepse kjo sht mnyra e vetme pr t kontrolluar pandemin


  Mbi 1.7 milion njerz n Zvicr deri m tani jan vaksinuar kundr koronavirusit. Vaksinimi po vazhdon. Pavarsissht burimeve t besueshme t informacionit dhe mundsive t pafund pr t ditur m shum pr vaksinimin, nj numr pjestarsh t shoqris son hezitojn t vaksinohen.

  albinfo.ch ka biseduar me z. Basil Caduff, ish-kryemjek n Spitalin Limmattal, tani drejtues i qendrs s vaksinimit Dietikon, pr t krijuar qartsi lidhur me kt. Ai prmbledh t gjitha informacionet e nevojshme n lidhje me vaksinat e ndryshme dhe krkon nga e gjith popullata zvicerane, veanrisht nga shqiptart, t vaksinohen, sepse kjo sht mnyra e vetme pr t kontrolluar pandemin.

  albinfo.ch: Ju jeni mjeku kryesor ktu n Qendrn e Vaksinimit Dietikon, e cila menaxhohet nga Spitali Limmattal. sht e sakt?

  Dr. Caduff: Spitali Limmattal sht nj partner i yni, por koncepti ka ardhur nga qyteti i Dietikonit. Ata donin t hapnin nj qendr vaksinimi e cila funksionon nn mbikqyrjen mjeksore t nj spitali. Fal pozicionit tim t dikurshm si kryemjek n Spitalin Limmattal, tani m lejohet t menaxhoj kt qendr vaksinimi.

  albinfo.ch: Nga ka ardhur vendimi pr t hapur nj qendr vaksinimi n Dietikon?

  Dr. Caduff: Qyteti i Dietikonit ka marr iniciativn, s bashku me shefin e departamentit t siguris dhe shndetit, Heinz Illi, i cili sht gjithashtu pjes e ekzekutivit t qytetit. Z. Illi pastaj i sht drejtuar Spitalit Limmattal pr t’i krkuar mbshtetje mjeksore.

  albinfo.ch: far vaksine jepni ktu n qendrn e vaksinimit?

  Dr. Caduff: Pr momentin ne japim vetm vaksinn nga Pfizer Biontech. Nga 5 maji po llogarisim gjithashtu t furnizohemi me vaksinn “Moderna”. Ather ndoshta mund t ndodh nj ndryshim.

  albinfo.ch: Prse do t kalohet n Moderna?

  Dr. Caduff: Kjo varet nga kapaciteti furnizues me vaksina. Nse Qeveria Federale merr nj kontingjent m t madh, ne mund t kalojm plotsisht n Moderna. Moderna po ashtu sht m e thjesht pr tu ruajtur sepse pr t nuk nevojiten temperatura shum t ulta t hapsirs ku ajo ruhet (ndrfyshe nga Pfizer-Biontech). Ndryshe, kto dy vaksina jan shum t ngjashme.

  albinfo.ch: Swissmedic sht gjithmon prgjegjs pr aktualizimin e efekteve ansore. far efektesh ansore keni regjistruar deri tani nga njerzit e vaksinuar?

  Dr. Caduff: Thn n vija t trasha ndodhin t njjtat efekte ansore sikur me vaksinimin konvencional t gripit, vetm se ato mund t jen pak m t theksuara me vaksinimin e korons. Efektet m t zakonshme deri m tani jan, pr shembull, ethe t buta, “rndim krahu” (tek krahu n t cilin sht br vaksinimi) dhe plogshti. Sipas prvojs sime, shpeshtsia e efekteve ansore sht paksa n kundrshtim me studimet. Personalisht, edhe un jam vaksinuar dhe kam br gjasht or ecje malore dy dit pas dozs s dyt (qeshet).

  Deri m tani, njihen vetm mbi 1200 raste n t gjith Zvicrn, n t cilat efektet ansore ishin m serioze sesa ato q u prmendn. Pas injektimit t vaksins Astrazeneca, e cila nuk sht aprovuar ende n Zvicr, jan dokumentuar tashm tromboza t trurit. Pr kt arsye, Atrazeneca nuk sht aprovuar n disa vende.

  albinfo.ch: Si prfundim: m mir t vaksinohesh sesa t infektohesh me Covid?

  Dr. Caduff: Pikrisht. Mundsia e psimit t trombozs pr shkak t vaksinimit nuk sht e krahasueshme me rrezikun e smurjes nga korona, e cila gjithashtu mund t shkaktoj tromboz. N rastin e nj rrjedhe t rnd t infeksionit me Covid, tromboza t tilla mund t ndodhin gjithashtu n tru, si dhe n zemr dhe organe t tjera. Nse krahasohen faktort Pr me ata Kundr vaksinimit, ather ka shum m tepr argumente n favor t vaksinimit.

  albinfo.ch: Nga vjen frika nga vaksinimi kundr korons?

  Dr. Caduff: Teprica e informacioneve patjetr q luan nj rol t madh. Edhe ekspert t vetquajtur, t cilt gjithmon prfaqsojn mendime kontradiktore, gjithashtu kontribuojn shum. Ajo q dgjoj shpesh sht frika se vaksina do t sulmoj dhe ndryshoj gjenomin njerzor dhe t’ia transmetoj kt brezave t ardhshm, gj q sht absolutisht e pavrtet.

  albinfo.ch: A e klasifikoni kt si frik irracionale apo kjo tashm hyn n sfern e teorive t konspiracionit?

  Dr. Caduff: Un nuk mendoj se bhet fjal pr teori konspirative, por kemi t bjm vetm me nj produkt t keqinformimit. Por un mund ta marr shum mir me mend q mund t jet e frikshme kur t lexoni se acidi ribonukleik “mARN”, q prdoret pr t’u injektuar, dhe i cili prmban informacionin gjenetik pr ndrtimin e nj proteine ​​q supozohet se ndrton antitrupat kundr virusit. Por, nse e kuptoni se far bn vaksina dhe si funksionon, kjo nuk duhet t paraqes ndonj problem.

  albinfo.ch: A sht i rrezikshm “mARN”?

  Dr. Caduff: Jo, ai shrben vetm si nj lajmtar pr sistemin imunitar. Ai sinjalizon sistemin ton imunitar se duhet t prodhoj antitrupa kundr korons. Kjo gj sht teknikisht shum e rafinuar, sepse ka vaksina t tjera pr viruse n t cilat tek pacienti injektohet nj doz e vogl e virusit n mnyr q t’i bj ato (viruset) t padmshme.

  albinfo.ch: Por a nuk sht kshtu edhe me vaksinimin kundr Covidit?

  Dr. Caduff: Jo, n Pfizer Biontech dhe Moderna nuk sht kshtu. Por prodhuesit e Atrazeneca dhe Johnsons & Johnson, mbshteten n kt metod. Merret nj virus tjetr i padmshm dhe i vendoset informacioni, i cili duhet t sinjalizoj sistemin imunitar pr t prodhuar antitrupa pr Covid.

  albinfo.ch: Nj shqetsim tjetr sht shpejtsia me t ciln sht prodhuar vaksina. A mendoni se kjo v n dyshim besueshmrin pr sa i prket efikasitetit dhe efektivitetit?

  Dr. Caduff: Kjo e fundit nuk duhet t vihet n dyshim. Ka studime q tregojn se, fal vaksinave q jan miratuar edhe n Zvicr, prodhohen n 95% t rasteve mjaft antitrupa n mnyr q njerzit e vaksinuar t mos bartin smundjen te t tjert dhe t mos jen t rrezikuar nga smundja.

  N Johnson & Johnson, nga ana tjetr, ka nj siguri prej vetm 65%. Pr shkak t ktij fakti Qeveria Federale nuk e ka porositur kt vaksin.

  albinfo.ch: A sht vaksinimi m i shpejt i prodhuar deri m tani?

  Dr. Caduff: Absolutisht! Ky sht nj hap i madh prpara pr mjeksin humanitare. Pr shembull, me vaksinimin konvencional t gripit, duhet t rivlersohet do vit se cili lloj virusi ka potencial pr t’u prhapur n mnyr q t luftohet ai. Vaksinat e gripit duhet t bhen n pranver pr dimrin q vjen. Kur krijohet acidi ribonukleik “mARN”, kjo funksionon shum m shpejt, pasi q duhet t adaptohet vetm nj protein e caktuar.

  albinfo.ch: Sa koh duhet normalisht pr t prodhuar nj vaksin?

  Dr. Caduff: Kjo mund t zgjas deri n dhjet vjet nga ideja n zbatim. Dhe ktu sht arsyeja pse zhvillimi i shpejt i vaksinimit kundr Covid po bhet si pik referimi e nj epoke t re. Nj shembull i mir i ksaj sht vaksina ruse “Sputnik”. Kjo vaksin sht zhvilluar dhe lshuar pa testime prkatse. Por, edhe profesionistt mjeksor dhe revistat e specializuara kan dhn vlersime pozitive, sepse efekti i vaksins “Sputnik” sht i krahasueshm me at t Moderna dhe Pfizer Biontech.

  albinfo.ch: A ka gjasa q Sputnik t miratohet n Zvicr?

  Dr. Caduff: Pr fat t keq, nuk mund t them asgj sepse m mungojn informacionet pr kt. Por kam lexuar se nj vaksin e tret, ksaj here nga prodhuesi Novavax, e cila gjithashtu operon n baz t acidit ribonukleik “mARN”, ka aplikuar pr aprovim n Zvicr.

  albinfo.ch: Po n lidhje me ndjeshmrin ndaj mutacioneve t Covid? A duhet q njerzit t cilt tashm jan vaksinuar t vaksinohen prsri nse kan nj mutacion t fort?

  Dr. Caduff: Kjo sht nj pyetje shum e mir dhe e vshtir. Mutacioni kryesor pr momentin sht ndoshta ai britanik. Rreth 80% e t smurve aktual mbartin kt mutacion. Vaksina funksionon kundr ktij mutacioni. Nse m tej do t ndodhin mutacione t rnda, vaksinimi do t ndikonte te to n nj nivel m t ult. Ndoshta n t ardhmen, ashtu si me vaksinat normale t gripit, ne do t luftojm n mnyr proaktive llojet e mundshme t virusit me vaksinat vjetore. Por kjo sht akoma vetm supozim.

  albinfo.ch: Cilat alergji duhet t merren parasysh para se t marrim vaksinn?

  Dr. Caduff: Pr shembull, alergjit e thjeshta si skuqjet e lkurs jan t padmshme. N rastin e alergjive m t rnda, duhet t prcaktohet se cilt jan saktsisht shkaktart e alergjis. Por kjo prek nj grup shum t vogl dhe kta njerz zakonisht e din q ata jan alergjik ndaj ilaeve t caktuara dhe vaksinimeve. Sigurisht q edhe ne jemi t prgatitur pr situata t tilla.

  albinfo.ch: far ilaesh do t’u rekomandonit atyre q tani jan n shtrat n shtpi me ethe?

  Dr. Caduff: Gjithka q ka efekt antipiretik (pr ulje temperature), si sht paracetamoli. Sigurisht, pirja e mjaftueshme e lngjeve sht gjithashtu thelbsore pr nj shrim m t shpejt.

  albinfo.ch: Sa vaksinime bni do dit ktu n qendrn e vaksinimit?

  Dr. Caduff: Ne kemi kapacitet pr t br nj mij vaksina n dit. Por, ne kufizohemi n 800 dhe aktualisht ka 200 vaksina n dit. Sigurisht, kjo varet edhe nga furnizimi q kemi.

  albinfo.ch Cili sht intervali i rekomanduar para vaksinimit t dyt?

  Dr. Caduff: Vaksina e dyt duhet merret rreth nj muaj pas vaksinimit t par.

  albinfo.ch: Si qndron puna me frikn nga pasojat afatgjata t vaksinimit?

  Dr. Caduff: Vaksinimi prodhon antitrupa q qndrojn n trup, por ato nuk shkaktojn ndonj problem. Me mbi 1.7 milion vaksina t injektuara n Zvicr dhe me t gjitha t tjerat n mbar botn, nuk jan identifikuar efekte afatgjata deri m tani, por ende na mungon informacioni pr kt. Nga pikpamja shkencore, nuk priten shum pasoja afatgjata. Nga ana tjetr, Long-Covid sht m problematik. Simptomat mund t vazhdojn pr muaj t tr.

  albinfo.ch: Kjo sigurisht q do t’i qetsoj lexuesit tan. A mendoni se grupe t caktuara etnike jan m t kujdesshm (m mosbesues) n lidhje me tr shtjen e vaksinimit?

  Dr. Caduff: Ktu n qendrn e vaksinimit, ne aktualisht po trajtojm shum zviceran por na mungojn n veanti shqiptart.

  albinfo.ch: Prse ndodh kjo munges?

  Dr. Caduff: Mendoj se kjo ndodh pr shkak t mungess s informacionit dhe barriers gjuhsore. Sigurisht, dikush q flet dhe kupton pak ose aspak gjermanisht, sht m ngurrues t shkoj n qendrn e vaksinimit sesa t tjert.

  albinfo.ch: Si do ta inkurajonit popullsin shqiptare t vaksinohet?

  Dr. Caduff: Sipas mendimit tim, ka dy pika. Nga njra an sht t jesh “egoist” pr t mbrojtur veten dhe nga ana tjetr t jesh vetmohues, sepse pr t vn pandemin nn kontroll, nevojitet nj popullat imune.


  https://www.albinfo.ch/mjeku-zvicera...te-vaksinohen/

 14. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Si ndryshon plani i masave anti-COVID n Shqipri

  Shtator 2021


  Pr mjekt, arsimtart dhe studentt, vaksinimi kundr COVID-19 nuk do t jet zgjedhje, por detyrim. Komiteti Teknik i Ekspertve bri me dije planin e ri t masave q do t nis zbatimin prej muajit shtator.

  Duke i konsideruar kto tri kategori rrezik pr prhapjen e infeksionit, zv.ministrja e Shndetsis, Mira Rakacolli, tha se ata mjek, msues apo student q nuk do t pranojn t vaksinohen, do t jen t detyruar q t kryejn periodikisht testin PCR si garanci q nuk prbjn rrezik pr t infektuar t tjert.

  Komiteti i Ekspertve t Vaksinimit n vlersim t prgjegjshmris qytetare pr mbrojtjen e shndetit publik ka vendosur rekomandimin e vendosjes s vaksinimit t detyruar pr grupet m t riskuara nga marrja dhe sidomos nga shprndarja e infeksion- it, duke filluar me stafet mjeksore, me arsimtart dhe me studentt. Vlersohet q shtatori, duke qen muaj i hapur, t jet periudha q t gjith stafet mjeksore, arsimtart dhe studentt, t kryejn vaksinimin dhe deri n datn 30 shtator t dorzojn vrtetimin pran qendrs s tyre t puns dhe pr studentt pran zyrave t prcaktuara nga Institucionet e Arsimit t Lart kopjen e karts s vaksinimit t dal nga e-Albania. Pas ksaj date, pr ata t cilt nuk e kan, do t krkohet paraqitja periodike e testit PCR pr t verifikuar infektueshmrin, tha Rakacolli.

  Prjashtim sipas saj do t bhet vetm pr ata q kan indikacion mjeksor t prcaktuar me dokument mjeksor pr mosbrjen e vaksins. Nj dokument i cili do t vlersohet me prgjegjshmri prve mjekut dhe specialistit q e ka dhn, edhe nga specialisti i Institutit t Shndetit Publik. Nga t dhnat e deritanishme, rezulton q vetm 60 pr qind e arsimtarve e kan kryer vaksinn, ndrsa n nj shkall m t lart rezulton t jet prqindja e t vaksinuarve n radht e bluzave t bardha. Muaji shtator do t jet srish muaji i hapur, duke i dhn mundsin do personi plus 18 vje q t vaksi- nohet. Ndrsa penaliteti pr paraqitjen pr marrjen e PCR n mnyr periodike pr tri kategorit e msiprme do t filloj pas dats 30 shtator.

  MANASTIRLIU

  Pr ministren Manastirliu, vendosja e pezullimeve apo vendosja e masave n raport me punonjsit, nuk sht qllim m vetvete, por sht nj nxitje m shum drejt vaksinimit. Sa i prket vendimit t marr nga Komiteti Teknik i Ekspertve, por me rekomandim t komitetit t vaksinimit, pas nj vlersimi t thelluar t situats s vaksinimit, vijn si obligime pr t rritur mbulesn vaksinale t grupeve t rriskuar q kan edhe riskun q lidhet me transmetueshmrin n ambientet ku ushtrojn detyrn e tyre. Nuk sht qllim n vetvete vendosja e pezullimeve apo vendosja e masave n raport me punon- jsit, sht nj nxitje m shum drejt vaksinimit, e n fund t dits prpjekje pr t shptuar jett, jetn e atyre q shrbejn dhe atyre q marrin shrbime, ndaj ky sht qllimi parsor, shtatori do jet muaj i hapur ku puna nuk do ndalet pr t rritur mbulesn vaksinale, theksoi ministrja. Por vaksinimi i detyruar nuk do jet vetm pr msuesit, mjekt dhe studentt. Zv.kryeministri Erion Brae ka paralajmruar edhe punonjsit e administrats, teksa shkruan se cilido q sht n marrdhnie me shtetin, npuns, npuns n shrbime masive pr qytetart etj., duhet t vaksinohet! E ka detyrim ve mundsi pr t shptuar shndetin e tij.

  MASAT

  Lidhur me planin e masave, prve zgjatjes s ors policore, jan shtrnguar masat edhe n pikat kufitare t vendit. Duke nisur nga data 6 shtator, pr t hyr n vendin ton do t duhet ose testi PCR ose certifikata e vaksinimit kundr koronavirusit ose nj dshmi apo prov q e keni kaluar smundjen n 6 muajt e fundit.

  Ndrkoh, maska do t vijoj t jet e detyrueshme pr ambientet e mbyllura. N t gjitha rastet kur nuk respektohen masat e rekomanduara do t zbatohen penalitetet, si sht ai individual kur qytetari nuk ka prdorur maskn n ambientet e rekomanduara n masn e gjobs 3 mij lek nse sht pr her t par dhe n rast prsritje n masn 5 mij lek. N rast kur bizneset nuk zbatojn protokollet e rekomanduara nga Instituti i Shndetit Publik, masa e penalitetit shkon nga 100,000-700,000 lek, n varsi t mass, e cila nuk sh- t zbatuar, shtoi Kryetarja e Komitetit Teknik t Ekspertve, Rakacolli.

  MASAT E VENDOSURA NGA EKSPERTT

  Duke filluar nga data 1 shtator, ora policore nga 24:00 deri n 06:00 q sht sot, do t shkoj n 23:00- 06:00. Duke filluar nga data 6 shtator, qytetart t cilt hyjn n Republikn e Shqipris nga t gjitha pikat kufitare duhet t plotsojn nj nga kto tri kushte:

  1. T ken pasaportn e vaksinimit, ku nga data e vaksinimit t plot t ken t paktn dy jav.

  2. T ken testin PCR negativ brenda 72 orve ose testin e shpejt t antigenit brenda 48
  orve.

  3. T ken prov t kalimit t infeksionit Sars-Cov2, t vlefshme deri n 6 muaj pas shrimit.

  Kto rregulla jan t vlefshme edhe pr ata qytetar t cilt kalojn tranzit n Shqipri. Fmijt deri n 6 vje nuk u nnshtrohen ktyre rregullave. Qytetart shqiptar rezident n Shqipri, t cilt kthehen dhe nuk kan nj nga dokumentet e siprcituara, duhet t vetizolohen pr 10 dit dhe t informojn autoritetin shndetsor pr t kryer nj test n fund t periudhs s izolimit. Vazhdon t mbetet n fuqi urdhri pr prdorimin e maskave n ambientet e mbyllura, n qendra tregtare, supermarket, dyqane, transport publik dhe n t gjitha ato vende ku nuk sigurohet distancimi fizik.


  Konica.al

  https://konica.al/2021/08/si-ndrysho...d-ne-shqiperi/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 06-09-2021 m 10:50

 15. #54
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Tre kategorit e reja q do vaksinohen me detyrim n Shqipri

  Pas kategorive q prfshin mjekt, arsimtart dhe studentt, jan tre kategori t reja q jan prfshir s fundmi, ku vaksinimi do t jet gjithashtu me detyrim.

  Msohet se vaksinimi me detyrim n Shqipri do t jet edhe pr: Punonjsit e Administrats, polict, farmacistt/laburantt.

  Lajmin e ka konfirmuar zvends ministrja e Shndetsis, Eugena Tomini. N nj intervist ajo ka thn se me grupet e para, po vihet re nj trend n rritje pr t’u vaksinuar, pasi tek ky grup krkohet q vaksina t jet kryer deri n fund t muajit shtator.

  ‘Jo vetm t paktn n 48 ort e fundit jemi n shifra t larta 14.500-14600 n dit respektive, nj fluks n rritje prkundrejt edhe t muajit Shtator t vaksinimit. Jemi fokusuar edhe tek mosha 18 plus dhe grupet e riskut apo tek shrbimet kritike q sht e rndsishme t mos ket munges vaksinale akoma m t lart’.

  A ka kontestime pr t br vaksinn? Edhe n Shqipri nuk mungojn. Ekspertja Tomini thot:

  “Sigurisht jan rivlersuar n kndvshtrimin qoft n ligjin e smundjeve infektive, neni 18, ku prfshihen smundjet e parandalueshme infektive nga vaksina, dhe kur duhet q ajo popullat t’i prshtatet apo t’i detyrohet udhzimeve t tilla. Sigurisht q prekim lirin nse nuk sigurojn shndet t popullats. Prekim etikn nse grupe risku me kontakte kaq t mdha e n mnyr intensive repetitive t’i linim pa vaksinuar. Individi i vaksinuar me dy dozat sigurisht q transmeton, mund t preket, por me nj klinik t leht. Koha e transmetimit t virusit gjat prekjes kur jemi v vkaisnuar sht m e shkurtr, q t emetoj sesa tek nj person ende i pavaksinuar", tha Tomini ne nje interviste per Top Channel.


  https://www.the-living-media.com/new...im-ne-shqiperi
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 06-09-2021 m 10:58

 16. #55
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Shteti i par n BE q heq t gjitha kufizimet anti-Covid

  Danimarka sht shteti i par n Bashkimin Europian q ka hequr t gjitha kufizimet anti-Covid, pasi ka arritur t vaksinoj rreth 80 % t popullsis.

  Masat ndejtn n fuqi plot 548 dit. Mbajtja e masks nuk do t jet e detyrueshme n transportin publik.

  Dhe q nga 1 shtatori nuk nevojitet nj Green Pass n asnj vend prvecc klubeve t nats. Maska do t jet e detyrueshme t mbahet n aeroporte, kur shkojn pr vizit tek mjeku, ose kur t bjn testin.

  Rregullat pr personat jo daneze q do t hyjn n vend vazhdojn t jen t rrepta.


  Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/lajme-nga-bota...-covid-i503445

 17. #56
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Imunologu Sulebe: Duhet t vaksinohen t gjith pr t mos patur nj skenar si dimri i kaluar.

  Kush duhet ta bj dozn e tret


  Arma e vetme pr t shptuar nga pandemia e koronavirusit sht vaksinimi masiv. Kt thot imunologu Genc Sulebe n nj intervist mngjesin e sotm ku theksoi se popullata e paimunizuar duhet t vaksinohet sa m shpet. Sipas tij 20 % i njerzve q nuk jan prekur nga virusi, nuk duhet t presin q t imunizohen n mnyr natyrale por nprmjet vaksins.

  “Nse virusi Alfa predominonte gjat pranvers s kaluar, kishte nj indeks riprodhueshmrie rreth 4. Varianti Delta sht dyfishi, pra mjaft ngjits dhe pragu i imunitetit kolektiv t tufs nuk shkon m tek 85 prqind ose 90. Kemi akoma 20 prqind t popullats t paimunizuar, pra duhet ta imunizojm. Nuk duhet t presim infektimin natyral por t prshpejtojm vaksinimin.”, tha Sulebe n intervistn pr ABC News.

  Ndrkaq, nisur nga diskutimet edhe n vende t bots pr marrjen e dozs s tret, imunologu thot se doza e tret duhet t jet selective, pra vetm kategorit e rrezikuara si ata me smundje shoqruese dhe mosha e tret.

  “Prgjigja imunitare nuk sht e njjt tek t gjith njerzit, sht e ndryshueshme dhe jo t gjith q bjn vaksinn do t ken mbrojtje 100 prqind. Ishte 90 prqind me variantin Delta po zbret dhe me Pfizer q konsiderohet m e fuqishme shkon deri n 80 prqind. Kemi popullat ndaj t cilve vaksina mund t mos jet mbrojtse. Ata q e kan kaluar infeksionin, duhet ta bjn vaksinn dhe rrisin mundsin t mos infektohen. Nse kan br vetm vaksinn apo vetm infeksionin shkon n 80 prqind. Pr kt arsye po aprovohet doza e tret, sidomos ata q kan prekshmri m t lart dhe smundje shoqruese. Vetm vaksinimi na ndihmon, nuk mund t presim infeksionin natyral. Nse e kapim kt 20 prqindje dhe e imunizojm me vaksinn para se t filloj stina e ftoht, ne nuk prjetojm at q prjetuam dimrin e kaluar.Kjo sht strategjia q po bhet n bot, doza e tret nuk do t rekomandohet pr t gjith ata q jan vaksinuar, por pr ata q jan t rrezikuar, q kan smundje shoqruese dhe mosha e tret.”


  * Intervista e imunologut Genc Sulebe pr Abc News, transkriptuar nga Tiranapost.al.

  https://tiranapost.al/aktualitet/imu...r-nje--i503669
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 15-09-2021 m 16:26

 18. #57
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Pas Danimarks dhe Britanis edhe ky shtet europian heq t gjitha kufizimet anti-Covid

  Norvegjia do i ka dhn fund t gjitha kufizimeve t saj pr frenimin e koronavirusit ditn e sotme. Kombi nordik bashkohet me nj numr t vogl por n rritje t vendeve, prfshir Danimarkn dhe Britanin, t cilat kan hequr t gjitha kufizimet e brendshme kundr Covidit.

  "Kan kaluar 561 dit q kur ne futem masat m t vshtira n Norvegji n nj koh paqeje ... Tani ka ardhur koha pr t'u kthyer n nj jet normale t prditshme", tha kryeministrja Erna Solberg n nj konferenc shtypi.

  Vendimi pr t mos krkuar m distancim shoqror do t lejoj kulturn dhe vendet sportive t prdorin kapacitetin e tyre t plot, restorantet mund t mbushen dhe klubet e nats t rihapen.

  Rreth 76% e t gjith norvegjezve tani kan marr t paktn nj doz t vaksins s COVID-19, ndrsa 67% e popullsis sht plotsisht e vaksinuar, sipas Institutit t Shndetit Publik.

  "Edhe pse jeta e prditshmei sht kthyer normalitetit, pandemia nuk ka prfunduar. Njerzit ende do t smuren dhe prandaj sht e rndsishme q t gjith t vaksinohen," shtoi ajo.

  Solberg paralajmroi, se ata q infektohen me Covid-19 duhet t vazhdojn t izolohen pr t shmangur prhapjen e virusit.

  Disa kufizime do t zbatohen akoma pr ata q vijn nga vendet q konsiderohen t ken nj shkall t lart t infeksioneve, tha qeveria.


  Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/lajme-nga-bota...gjitha-i504147
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 25-09-2021 m 09:47

 19. #58
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Pfizer fillon provat klinike pr ilain q parandalon COVID-19

  Kompania farmaceutike Pfizer tha se ka filluar nj prov klinike n shkall t gjer t nj ilai pr t shmangur COVID-19 tek ata q jan t ekspozuar ndaj virusit.

  Provat pr antibiotikun oral do t prfshijn 2,660 pjesmarrs t rritur t shndetshm q jetojn n t njjtn familje me dik q sht i infektuar me COVID-19.

  Kompania Pfizer gjithashtu po studion ilain tek njerzit q tashm jan infektuar me COVID-19, por q ende nuk kan zhvilluar simptoma serioze.

  “Nse sht e suksesshme, ne besojm se kjo terapi mund t ndihmoj n ndalimin e virusit hert, para se t ket pasur shansin pr t’u shprndar gjersisht”, tha nprmjet nj deklarate zyrtari kryesor shkencor i kompanis Pfizer, Dr. Mikael Dolsten.

  Ilai synon t bllokoj nj enzim kryesore q virusit i nevojitet pr t’u shumuar. Nse funksionon, shkenctart besojn se do t jet efikas vetm n fazat e hershme t infeksionit. Kur COVID-19 t jet br nj smundje e rnd, virusit i sht ndaluar ndrkoh prhapja dhe pacientt preken kryesisht nga prgjigjja tepr aktive e sistemit imunitar.


  https://www.gazetaexpress.com/pfizer...alon-covid-19/

 20. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Miratohet doza e tret e vaksins kundr COVID-19 n Shqipri

  Edhe n popullsin shqiptare do t nis aplikimi i dozs s tret anti-Covid. Vendimi sht marr nga Komiteti i Imunizimit dhe Vaksinimit, pr popullsin mbi 60 vje.

  Mjekja dhe antarja e komitetit, Gjeorgjina Kuli, deklaron pr A2 CNN se s shpejti do t nis zbatimi n mnyr q kategorit e riskut t ken mbrojtje m t mir ndaj varianteve t Covid-19.“Kemi vendosur q t rekomandojm dozn e tret pr grupmoshat mbi 60 vje dhe pr personat me smundje t caktuara kronike.Ne kemi rekomanduar q t dal protokolli i gatshm pr t gjith detajet pr kontingjentet q do t bjn dozn e tret, lloji i vaksins, afatet kohore dhe kombinimet e ndryshme”.

  Komiteti ka dal me rekomandimin pr vaksinimin e fmijve mbi 12 vje, q kan probleme bashkshoqruese. “sht hedhur ideja pr vaksinimin e fmijve mbi 12 vje, por q kan smundje me imunitetin, probleme kronike apo smundje t caktuara, pr t cilt rekomandohet vaksina nga mjeku kurues”, shpjegon Kuli.Ekspertja tregon pr vaksinat q do t prdoren pr dozn e tret, ku nuk prjashtohen as kombinimet.“Kemi br skenar dhe kombinacione t lejueshme. Kshtu, t moshuarit q kan marr dy dozat Coronacav mund ta marrin dozn e tret Pfizer ose Coronavac srish. Ndrsa pr fmijt sht lne vaksina Pfizer, pasi deri tani studimet pr kto grupmosha i kemi me kt vaksin”.
  Mjekt dhe m t moshuarit do t jen kategorit e para q do t marrin dozn e tret anti-Covid, pasi vaksinimi i tyre sht br n muajin janar. Ndrkaq, Komiteti i Imunizimit u ka rekomanduar universiteteve t mos lejojn n auditor student t pavaksinuar, ose q nuk e kan kryer testin e Covid-19.


  /A2/ Gazeta Blic.com

  https://gazetablic.com/miratohet-doz...9-ne-shqiperi/

 21. #60
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,353
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Vaksine quhet ajo qe behet nje here per tere jeten, sic kemi bere te gjithe. Sipas te dhenave 6 muaj eshte efekti i ketyre inxheksioneve, rrjedhimisht i bie qe vazhdimisht te jemi nen efektin e tyre, Sot u aprovua e treta pastaj e katerta e keshtu me rradhe. Nga ana tjeter disa shkencetare thone qe ata qe e kane kaluar covidin kane fituar imunitet per nje kohe te gjate. Kjo eshte me e besueshme. Nga ana tjeter me duket alarm i ekzagjeruar, deri me sot raste fatale jane me pak se 0.1 % e popullsise. A mund te quhet pandemi kjo.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 24-10-2021 m 19:19
  Duaje te afermin tend si veten

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •