Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 48 prej 48
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,755
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Ne spitale
  Ndikmi i fundit
  Fragmin (injeksion)
  Prdorni ilae pr hollimin e gjakut?
  eshte ndalur dukshum vdekja nga coronavirusi
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 01-05-2020 m 12:45

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,979
  Faleminderit
  267
  363 falenderime n 339 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Rregullat pr t br plazh!

  adrat 3.5 m njra-tjetra me dy familjar, 3 m distanc kur t laheni, ju 'spiunon' vrojtuesi


  Kt vit pushuesit n vendin ton do t duhet t zbatojn rregulla t reja.

  Sipas protokollit adrat n plazhe do t jen 3.5 metr larg nga njra-tjetra dhe n to do t duhet t qndrojn vetm dy persona nga e njjta familje, jo m shum.

  Kushdo q do t pushoj kt sezon veror duhet t’i nnshtrohet disa rregullave. adrat do t vendosen 3 metra e gjysm nga njra tjetra, n seciln prej tyre do t qndrojn vetm dy familjar. Prpara se t hyjn n zonn e plazhit, pushuesve do t’u matet temperatura dhe do t plotsojn nj formular pr t’u njohur me historikun e udhtimeve dhe smundjeve. Pasi kto kushte t jen zbatuar turistt vendas apo t huaj do t lejohen t pushojn n zonat bregdetare t Shqipris.

  Gjat larjes n det, duhet t respektohet distanca 3 m larg nga njri tjetri, me prjashtim t rastit kur prindi kujdeset pr fmijn e mitur. Shqiptart nuk do t ken mundsi t argtohen npr plazhe. Nuk do t ket "beach bar" apo " schiuma party". Kjo do t bj akoma m t vshtir nj sezon veror pr t rinjt shqiptar, t cilt kur vjen puna tek argtimi, nuk kursehen.

  Por nuk prfundojn ktu masat pr t shmangur prhapjen e covid 19. Report Tv disponon draftin e hartuar nga Ministria e Turizmit dhe ministria e shndetsis ku jan prcaktuar edhe 7 rregullat e higjenizimit q duhet t prcaktojn hotelet. Disa prej t cilave parashikojn se nuk do t lejohen t punsohen apo t jen pushues ata q nuk kan prfunduar afatin e karantinimit. Matja e temperaturs dhe dezifenktimit i t gjitha objekteve do t jen t detyrueshme.

  Pr operatort turistik kto masa nuk prbjn problem por krkojn ta marrin menjher. Ky sistem i ri t brit plazh duket nuk do t jet m i kushtueshm garantojn siprmarrsit e hoteleve dhe plazheve pasi kan vendosur t zerojn fitimin. Nj ndihm ia krkojn dhe pushtetit qendror e atij vendor pr shpenzimet me t cilat duhet t prballen. Sa i prket pritshmrive pr kt sezon, pikpyetjet nuk mungojn.

  Rregulla pr shrbimin n plazhe
  Deri n prfundim t gjendjes s epidemis s shkaktuar nga infeksioni Covid19, t gjitha stacionet e plazhit, si dhe plazhet publike duhet t ken t afishuara kshillat dhe rregullat n kuadr t mbrojtjes nga Covid19.

  2. Kto rregulla konsistojn n:

  2.1 Mbani parasysh rregullat baz pr parandalimin e Covid19:
  a) Lani dhe dizifektoni duart, vazhdimisht dhe n mnyrn e duhur;
  b) Prdorni maskat sipas udhzimeve;
  c) Shmangni grumbullimet n njerz dhe do lloj kontakti;
  d) Mos prekni fytyrn dhe hundt me duar t palara e t padizifektuara;
  e) Kur kolliteni ose teshtini, mbulojeni gojn/hundn me parakrah ose me facoleta njprdorimshe;
  f) Nse vini re simptomat e Covid19, telefononi Nr. 127

  2.2 Gjat larjes n det, respektoni distancn 3 m larg nga njri tjetri, me prjashtim t rastit kur prindi kujdeset pr fmijn e mitur.

  2.3 N tavolinat n beach bar mund t qndroj vetm nj person ose m shum persona, kur bhet fjal pr antart e nj familjeje, si dhe fmijt e mitur.


  2.4 N marrjen e shrbimeve n ambientet e stacionit t plazhit, respektoni gjithmon distancn 2 m larg nga njri tjetri.

  2.5 Ruani gjithmon distancn edhe gjat shtitjeve n plazhe, bregun e detit, liqenit, lumit apo prgjat shtitoreve.

  Vijon ne linkun :

  https://shqiptarja.com/lajm/plazhi-k...hezlonge?r=kh1
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 02-05-2020 m 12:32

 3. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Lazo (02-05-2020)

 4. #43
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,979
  Faleminderit
  267
  363 falenderime n 339 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Vjen m n fund lajmi i mir/ Vaksina e par kundr Covid-19 ka neutralizuar virusin n qelizat njerzore

  Pr her t par n bot, nj vaksin kandidate kundr koronavirusit t ri ka neutralizuar virusin n qelizat njerzore. Kjo u tha nga Luigi Aurisicchio, CEO i Takis di Pomezia i cili zhvilloi vaksinn n Itali.

  Testi u b i mundur fal prvojs s institutit, i cili pasi izoloi virusin, vendosi nj metod pr t verifikuar efektivitetin e vaksinave dhe molekulave direkt n virus.

  “Ne po eksplorojm edhe platforma t tjera interesante teknologjike n bashkpunim me LineaRx, nj kompani amerikane. Disa vaksina kan marr fonde t rndsishme dhe tashm kan filluar fazn klinike n vendet e tjera. Ne po punojm pr nj vaksin q vjen nga hulumtimi italian , me teknologji gjithprfshirse dhe italiane, t testohet n Itali dhe t vihet n dispozicion t t gjithve.

  Pr ta br kt kemi nevoj pr mbshtetjen e institucioneve dhe partnerve t cilt mund t na ndihmojn t shpejtojm procesin: kjo nuk sht nj gar dhe s bashku mund t fitojm t gjith kundr koronavirusit “, tha Aurisicchio.

  Testet e kryera n laboratorin e Virologjis t institutit Spallanzani treguan gjithashtu se antitrupat e gjeneruar tek minjt e vaksinuar, funksiononin.

  g.kosovari

  https://javanews.al/vjen-me-ne-fund-...zat-njerezore/

 5. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,979
  Faleminderit
  267
  363 falenderime n 339 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  M n fund! Shkenctart identifikojn antitrupat q bllokojn Covid-19 t infektoj qeliza t tjera: Ky zbulim siguron nj themel t fort

  Koronavirusi ka mbrthyer gjith botn, pandemia e Covid-19 sht prhapur dhe vazhdon t prhapet me shpejtsi n pjesn m t madhe t bots, duke infektuar m shum se 3.6 milion njerz.

  Nj studim nga Universiteti Utrecht, Erasmus Medical Center dhe Harbour BioMed raportoi se shkenctart kan identifikuar antitrupa q ndalojn virusin SARS-CoV-2 q t infektoj qelizat e tjera. Zbulimi i publikuar n “Nature Communications” sht nj hap m para drejt zhvillimit t nj antitrupi plotsisht njerzor pr t trajtuar ose parandaluar smundjen e frymmarrjes Cvid-19 t shkaktuar nga SARS-CoV-2.

  Profesori q udhhoqi studimin, Berend-Jan Bosch tha: “Duke prdorur kt koleksion t antitrupave SARS-CoV, ne identifikuam nj antitrup q gjithashtu neutralizon infeksionin e SARS-CoV-2 n qelizat e kultivuara. Nj antitrup i till ndr-neutralizues i antitrupave sht shum interesant dhe sugjeron se mund t ket potencial n zbutjen e smundjeve t shkaktuara nga koronaviruset e lidhura me t ardhmen”.

  Ndrsa mjeku Frank Grosveld, bashkautor i studimit tha: “Ky zbulim siguron nj themel t fort pr t karakterizuar kt antitrup dhe t filloj t zhvillohet si trajtim ndaj Cvid-19”.

  Grosveld shtoi se ky antitrup lejon q t zvoglohet mundsia pr efekte ansore t lidhura me imunitetin.

  Ndrsa mjeku Jinsong Wang thot se duhet m shum pun pr t vlersuar nse ky antitrup mund t mbroj apo reduktoj ashprsin e smundjes tek njerzit.


  https://sot.com.al/bota/me-ne-fund-s...-covid-19-te-i

 6. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,979
  Faleminderit
  267
  363 falenderime n 339 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Nisin studimet se a mund te merret koronavirusi ne pishina dhe ne dete, ja cfare deklarojne ekspertet.

  Studimi i ri shpreson t shikoj transmetimin e virusit vdekjeprurs prmes rrs dhe trupave t mdhenj t ujit me shpresn se do t mundsoj q hotelet dhe vendpushimet t hapen sa m shpejt.
  Informacionet e fundit tregojn se krkuesit n Spanj po kryejn nj studim t ri pr t prcaktuar nse koronavirusi mund t infektoj njerz prmes pishinave apo detit, n nj prpjekje pr t mirpritur turistt sa m shpejt t jet e mundur.

  Studimi i ri shpreson t shikoj transmetimin e virusit vdekjeprurs prmes rrs dhe trupave t mdhenj t ujit me shpresn se do t mundsoj q hotelet dhe vendpushimet t hapen sa m shpejt.
  Instituti pr Cilsin e Turizmit Spanjoll (ICTE) po punon me shefat e qeveris spanjolle t turizmit pr t prcaktuar nse virusi prhapet dhe si n zonat turistike.

  N nj deklarat t institutit thuhet: “Studimi do t na lejoj t kuptojm m mir sjelljen e virusit n uj n pishina t mbyllura dhe t jashtme, gjithashtu dhe nse ai mund t transmetohet prmes rrs dhe sa si reagon n ujin e detit. Pasi t jen t disponueshm kto informacione, protokollet do t duhet t hartohen dhe do t prfshijn mundsin se si mund t dezinfektohen zonat q jan okupuar nse studimi prfundon.”

  Ata shtuan: “Nse sht e nevojshme, dezinfektimi do t duhet t bhet n at mnyr q nuk ndikon n zonn e eko-sistemeve.”
  Presidenti i ICTE, Miguel Mirones tha gjithashtu se studimi mund t oj n masa t reja q po miratohen kur hapja t lejohet.

  Hulumtimet kan treguar q llojet e tjera t koronavirusit, si sht SARS, mund t mbijetojn 12 dit n ujin e rubinetit.
  Por shumica e ekspertve pajtohen q n trupa t mdhenj t ujit si deti dhe lumenjt, do t ishte e vshtir t kontraktohej, sepse prqendrimi i virusit do t ishte shum i holluar.

  Ekspertt e kontrollit t smundjes kan kmbngulur q rreziku i transmetimit Covid-19 prmes ujit “pritet t jet i ult” dhe nuk ka prova se mund t ndodh.

  Aktualisht, CDC deklaron se nuk ka “asnj prov” q sugjeron Covid-19 mund t prhapet n pishina t hapura ose t mbyllura, si dhe n zona me uj pr aq koh sa ato menaxhohen dhe pastrohen si duhet.

  Gjithashtu nuk ka t ngjar t prhapet prmes rrs, megjithse pasojat e vizitave n plazh mund t ojn n transmetim prmes mungess s distancs sociale.

  Qeveria spanjolle dshiron t ket nj ide m t mir t situats pr t ndihmuar industrin e turizmit t rikthehet n rrugn e duhur pr sezonin e vers n korrik.

  Turistt vendas do t jen t part q do t shijojn plazhet dhe turizmi i huaj do t varet nga numri i fluturimeve n dispozicion, por shpresohet se britanikt mund t fillojn t fluturojn prsri n Spanj rreth Tetorit.

  Studimi do t shqyrtoj gjithashtu shtje rreth distancs sociale n plazhe.

  https://kohajone.com/nisin-studimet-...jne-ekspertet/

 7. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,979
  Faleminderit
  267
  363 falenderime n 339 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  “Hapja do na rris imunitetin”, Pipero: Cilat jan efektet nse do t kemi nj val t dyt

  Mjeku Pllumb Pipero nuk prjashtoi mundsin e nj rikthimi t koronavirusit n fund t vjeshts, ndrsa tha se kryesisht infeksionet respiratore e kan kt karakteristik.

  Megjithat ai u shpreh, se nj val e dyt nuk do t ket t njjtat efekte.

  “Nuk prjashtohet nj mundsi n fund t vjeshts. Nse do kemi nj rikthim nuk do ket kto efekte.
  Sistemet jan m t prgatitura, nj pjes e mir do fitoj imunitet, qytetart jan m t ndrgjegjsuar, do kemi m shum arm n dor, neve mjekt. Impakti nuk do jet ky. Besoj do mjaftohemi me nj distancim fizik dhe larje duarsh. Nuk do frenohet ekonomia dhe jeta”, tha mjeku.

  I pyetur se prse disa vende e kaluan m leht dhe disa n mnyr m traumatike, Pipero tha:

  S pari ka teori q jan tre lloje virusesh. S dyti u var shum nga koha kur u morn masat. N Kin rastet e para u identifikuan n 21 janar. Wuhani u mbyll n 23. Nse do ishte mbyllur n 22, rastet dhe vdekjet do ishin 40% m pak. Iu qndruam masave n kok, por mbi t gjitha qytetart i kan respektuar ato n maksimumin e mundshm.

  Mjeku Pllumb Pipero e cilsoi t qet dhe t but kt faz t epidemis n Shqipri, pavarsisht nj rritjeje t ndjeshme t infektimeve n 24 ort e fundit.

  “Sot kemi 18 raste pozitive, por dje dhe sot nuk kemi asnj rast t ri t shtruar. Ndoshta kto rritje koinidojn edhe me hapjen, por jan raste pozitive dhe pa klinik. Jan raste q nuk dshmojn smundshmri, por rnien n kontakt.

  Un e konsideroj t qet dhe t but epidemin. Kjo nuk do t thot q t humbasim kujdesin dhe vmendjen”, u shpreh Pipero.

  I pyetur n studion e “Opinion” se prse me kto shifra ne duhet t vijojm t qndrojm ende t mbyllur, Pipero tha: sht nj virus me shum t panjohura dhe vendet q nuk kan respektuar gradualitetin jan kthyer pas n masa. Hapja duhet t jet graduale dhe rajonale, pasi ato mikrovatra q jan ende t’i mbajm t survejuara, t mos na ndodhi t’i kthejm mbrapsh. Rastet edhe pse sporadike jan pa komplikacione.

  Ka nj teori q me kalimin nga nj person n nj tjetr bie virulenca dhe ky sht fakt. Dhe ekspozimi, vazhdimi i hapjes do na japi dy gjra: s pari n aspektin psikologjik do jemi m t qet, n aspektin ekonomik po e po , por edhe rritja imunitetit.

  Un kam thn dhe vazhdoj t kmbngul q virusi tek ne ka jo vetm rnie t qarkullimit t transmetueshmris. Un pretendoj q ka rn dhe virulenca, nuk sht m agresiv sa ka qen. Pra nuk sjell smundje, sjell rritje t mbrojtjes. Imagjioni q n fund t ktij sezoni neve t kishim t ekspozuar 15, 20 apo 30% t popullsis. Nj hapje e kujdesshme tani na ndihmon shum. Kjo nuk do t thot se ktu ka mbaruar prgjegjesia e qeveris, por ktu sht m e rndsishme prgjegjssia e qytetarit


  https://www.gazeta-shqip.com/2020/05...-vale-te-dyte/

 8. #47
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,979
  Faleminderit
  267
  363 falenderime n 339 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Lajm i mir n prag t vers/ Koronavirusi nuk mbijeton n ujrat e kripura

  " Koronavirusi nuk mbijeton n ujrat e detit. ”

  Ky sht nj lajmi i mir pr ata q do t frekuentojn plazhet kt ver”, than studiuesit e ”Ifremer”, Instituti i Krkimeve Franceze pr Detin, raporton Ansa. Pr t arritur n prfundimet e tyre, studiuesit francez studiuan midhjet dhe mostrat e ujit t detit t marra n pika t ndryshme n bregdetin e Francs.

  Ndr 21 molusqet e analizuara, asnj nuk tregoi gjurm t koronavirusit. Dhe n asnj mostr deti nuk u mundsua prania e virusit. “Edhe nse nuk mund t flasim pr siguri pr t gjith molusqet dhe ujrat detare t Francs, mungesa e gjurmve t Covid-19 i zbuluar nga studimi yn sht nj lajm i mir”, theksuan studiuesit.


  https://lexo.com.al/2020/05/21/lajm-...rat-e-kripura/

 9. #48
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,756
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Studimi nuk shpjegon a do jetoje viruse po ta vendosesh diku ne trupin e midhjes,gaforres,peshkut etj. Studimi nuk verteton qe kafshet e detit jane imune ndaj infeksionit.Mundet qe virusi e ka te pamundur nuk ka aftesi zhytet ne thelllesi te ujrave dhe infektoje.nqs virusi ska aftesi te zhytet notoje thelle atehere kafshet ujore i mbron uji.Mbase mund te jete edhe kripa qe virusi nuk e duron mundet qe kripa e detit ta shkaterroje virusin.Fute koronen ne nje ene me uje te kripur dhe shiko ne mikroskop koronen.nqs korona eshte e ngordhur atehere uji i kripur e vret virusin.virusi i korones nuk mund te jetoje ne siprfaqe te ujit te detit sepse siprfaqja e ujit eshte shume e ekspozuar dhe nen goditjen e rrezatimit diellor.me shkence eshte vertetuar qe rrezet e diellit e vrasin koronen.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 24-05-2020 m 19:09
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •