Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 35 prej 35
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,740
  Faleminderit
  265
  362 falenderime n 338 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse


 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,740
  Faleminderit
  265
  362 falenderime n 338 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse


 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,740
  Faleminderit
  265
  362 falenderime n 338 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse  Falenderim, Respekte, Mirnjohje pa fund pr Personelet Mjeksore kudo !

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,740
  Faleminderit
  265
  362 falenderime n 338 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  ‘Dashuria fillon duke u kujdesur pr m t afrmit, shko n shtpi dhe duaje familjen’

  N kto koh jo t lehta pr mbar botn, e rndsishme sht q t ndjekim rregullat e parapara nga institucionet e shndetsis, por edhe t mendojm pozitivisht.

  KultPlus ju sjell disa thnie t humanistes s madhe shqiptare, Nn Tereza, q flasin pr jetn, dashurin e kujdesin ndaj njri tjetrit.


  * T duash do t thot t bsh gjra t vogla me dashuri t madhe.

  * Mos i prisni kryetart. Bjini gjrat vet, njri pr tjetrin.

  * Fjalt e mira mund t jen t shkurtra dhe t lehta pr t’u thn, por jehona e tyre sht vrtet pa fund.

  * Vuajtja sht dhurat e madhe e Zotit.

  * Duhet t flasim m pak. Nj vend pr t’u lutur nuk sht vend pr thashetheme.

  * Un nuk lutem pr sukses. Krkoj plotsin e fes.

  * Nse i gjykoni njerzit, nuk keni koh t’i doni ata.

  * Folu butsisht njerzve ! Tregoje mirsin n fytyr, n sy, n buzqeshjen tnde, n ngrohtsin e buzqeshjes tnde, gjithnj t kesh buzqeshje gazmore ! Jep jo vetm kujdesin, por edhe zemrn !

  * Nuk ka rndsi sa shum jemi t angazhuar t bjm, por sa shum dashuri vendosim n t.

  * Po prisja t isha e lir, por Zoti ka planet e Tij.

  * far mund t bsh pr t promovuar paqen n bot? Shko n shtpi dhe duaje familjen !

  * Ne nuk kemi nevoj pr arm dhe bomba q t sjellim paqe n bot. Kemi nevoj pr dashuri dhe dhembshuri !

  * Disa njerz vijn n jet si bekim. Disa t tjer vijn si msim.

  * Nse jeni t dekurajuar, kjo sht nj shenj e krenaris, sepse kjo tregon se keni besim n fuqit tuaja.

  * Gjithmon kur takohemi me njri-tjetrin le t buzqeshim, buzqeshja sht fillimi i do dashurie.

  * Jo t gjith ne mund t bjm gjra t mdha. Por ne t gjith mund t bjm gjra t vogla me dashuri t madhe.

  * N qoft se ne t vrtet duam t na duan, duhet t msojm se si t falim.

  * Dashuria fillon duke u kujdesur pr m t afrmit.

  * Varfria m e tmerrshme sht vetmia dhe ndjenja e t qenit pa dashuri. / KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/libri/dashu...uaje-familjen/

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,740
  Faleminderit
  265
  362 falenderime n 338 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse


 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,740
  Faleminderit
  265
  362 falenderime n 338 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse


 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,740
  Faleminderit
  265
  362 falenderime n 338 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse


 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,740
  Faleminderit
  265
  362 falenderime n 338 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Helena Kadare dhe grat e njohura shqiptare nj mesazh mjekve: Po shptoni Shqiprin!

  Nj mesazh nga gra intelektuale shqiptare t njohura brenda e jasht kufijve n kt koh t vshtir jo vetm pr Shqiprin n prballje me koronavirusin. Qendra Kombtare e Librit dhe Leximit ka br bashk gra shkrimtare, studiuese, botuese, profesore n nj mesazh drejtuar mjekve.

  N kt mesazh, zri m i fort i gruas shqiptare shprehet me respekt e mirnjohje pr mjekt, infermiert e punonjsit e sistemit shndetsor shqiptar. “Me prkushtim t rrall, duke mjekuar t smurt e duke qen pran tyre pa pushim, ju po shptoni Shqiprin, n kt betej, e cila si asnjher m par, nuk krkon arm pr t mposhtur armikun, por dashuri, prgjegjshmri, ndjenj detyre, prkushtim, vet-sakrifikim pr tjetrin dhe komunitetin”, thuhet n mesazhin e tyre.

  “T dashur e t nderuar mjek, infermier e punonjs t sistemit ton shndetsor,

  Ju shprehim respekt e mirnjohjeje t thell!


  Jemi krenar pr ju, q punoni sot n kt front t vshtir, n vij t par t lufts kundr koronavirusit !

  Jan dit t vshtira, me shum t panjohura e n gar me kohn, por ju, me profesionalizm t jashtzakonshm, keni vn gjith energjit dhe shpirtin tuaj t madh pr t shptuar vendin nga ky rrezik. Me prkushtim t rrall, duke mjekuar t smurt e duke qen pran tyre pa pushim, ju po shptoni Shqiprin, n kt betej, e cila si asnjher m par, nuk krkon arm pr t mposhtur armikun, por dashuri, prgjegjshmri, ndjenj detyre, prkushtim, vet-sakrifikim pr tjetrin dhe komunitetin.

  Shpesh, prpara se t na binte kjo fatkeqsi, kushdo prej nesh, i knaqej jets son t “vogl”, duke ndjer ndrkoh, se n emr t liris s individit, po humbte solidariteti pr njri- tjetrin, po humbte altruizmi, po humbte prfshirja n shqetsimet e komunitetit, por, me gjith kt q po ndodh prej ditsh, ju po na provoni t kundrtn.

  Ju na dshmuat se jo t gjitha ato q kemi thn jan t vrteta. Jeni profesionist t shklqyer e po kaq solidar e altruist. Nj tjetr krenari q ndjejm kto dit t vshtira, sht pikrisht ky profesionizm i lart mes jush, q e vini n shrbim t shoqris, si e kini vn gjithnj, n heshtje, me devotshmri, pa buj.

  Gjat ksaj periudhe t pazakont, prve tjerash, ju keni qen n do familje shqiptare, ju jeni modeli i njeriut dhe qytetarit pr fmijt tan prtej do leksioni e ore msimore; ju krijuat modele sjelljesh pozitive, q lidhen me vlerat humane, si sht forcimi i solidaritetit, po edhe respekti pr mendimin shkencor e pr punn profesionale; dhe ne si shoqri kemi shum nevoj edhe pr kto.

  Ju po na tregoni do dit e do nat se Shqipria nuk i ka humbur shpresat, se nuk i ka humbur bijat dhe bijt e saj.

  N shenj mirnjohjeje e prunjsie!


  Mynever Shuteriqi - Fatmira Aliaj - Floresha Dado - Helena Kadare - Flutura Acka - Diana uli - Lili Sula - Vera Bekteshi - Pranvera Bogdani

  Arlinda Dudaj - Mimoza Ahmeti - Natasha Lako - Monika Stafa - Diana Kastrati - Mira Meksi - Meri Lalaj - Alda Bardhyli - Mimoza Kore - Rita Petro.


  Balkanweb

  http://illyriapress.com/helena-kadar...ni-shqiperine/

 9. #29
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,268
  Faleminderit
  162
  114 falenderime n 101 postime

  Bashkimi Europian jep 50 mln euro pr luftn ndaj Covid 19

  Ambasdori i BE-s Luigi Soreca ka njoftuar se Bashkimi Europian ka akorduar 50 milion euro ndihm pr Shqiprin pr t luftuar krizn e krijuar nga prhapja e koronavirusit n Shqipri.

  I lumtur t njoftoj ndihmn konkrete t BE-s 🇪🇺 pr #Shqiprin 🇦🇱 n luftn kundr #COVID19.
  ▶4 mln pr pajisje dhe mbshtetje shndetsore
  ▶11 mln pr mbrojtjen sociale
  ▶deri n 35 mln pr rimkmbjen ekonomike.
  BE-ja sht gjithmon me 🇦🇱 n koh nevoje. Jemi gjithmon me Shqiprin., prfundon njoftimi.
  Silence is golden.

 10. Anetart m posht kan falenderuar Lazo pr postimin:

  sirena_adria (25-03-2020)

 11. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,740
  Faleminderit
  265
  362 falenderime n 338 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  ‘Pr ata qi manteli pelerin iu ba, superheronjt tan’

  Poezi nga Fjolla Besimi

  Mantelin e bardh trupit hodhn,
  Diellin prshndetn dhe luftn filluen,
  N’vij t’par t’frontit gjeneral,
  T’rreshtuen.
  N luftra armikun ti e di,
  E njef,
  E edhe e sheh.

  Por n’luftn q kta heronj jan,
  Ish ma shum,
  Shum ma shum,
  Shum ma e madhe,
  Nga nji i padukshm,
  Padukshm shkatrrues,
  Padukshm friksues.

  Ndaj q ma t’leht betejn ta ken,
  E barrn ma t’leht t ia bajm,
  E vrapin e lufts ma t’fuqishm ta ken.
  Ballkoneve ti duartrokasim.
  E Rrugt ti boshatisim.

  Ditt q po kalojm t’lehta
  Pr asnji sjan,
  Por Ma s’paku pr ta jan,
  Pr ta, Qi manteli pelerin iu ba, Superheronjt tan.

  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/poezi/per-a...heronjte-tane/

 12. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,740
  Faleminderit
  265
  362 falenderime n 338 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Kshillat q nuk duhet t humbisni nga mjeku imunolog: Miti i hudhrs, vitamina C, medikamentet dhe kur pritet t nis ulja e t infektuarve

  "sht nj smundje e vetshrueshme dhe medikamente t efektshme pr kt infeksion nuk jan vrtetuar n mnyr shkencore. Nse turremi prdorim medikamente antiviral ne rrezikohemi t kemi efekte ansore, se deri tani nuk ka medikamente efikase, reagon vet sistemi imunitar pr t'u vetshruar".


  TIRAN - Mjeku imunolog Genc Sulebe jep kshilla t vlefshme se si t sillemi pr t luftuar sa m mir koronavirusin. N nj lidhje me Skype pr Report Tv ai i quan folklorizma prdorimin e qepve apo hudhrave, ndrkoh q thekson se vitamina C duhet prdorur vetm nse ndihemi t smur. COVID-19 luftohet m s miri prmes nj sistemi t fort imunitar dhe pr kt krkohet ushqim i ekuilibruar. Nuk duhet t mungojn ushqimet t pasura me proteina si sht mishi.

  Ai thot se shifra prej 174 t prekurve dhe 6 viktimave nuk duhet t na tremb apo t krijoj panik, pasi sht nj situat e pritshme. Megjithat, ai thot se pritet t ket ulje t rasteve brenda nj muaji, edhe pse e gjitha sht nj situat q nuk mund t parashikohet prsakoh virusi sht i panjohur.

  "Pritet q numri do t rritet, nuk sht nj rritje eksponenciale. Nj pjes e t smurve, edhe duhet t shtrohen n spital, nj pjes edhe do dalin. Duhet t presim me durim deri kur do t kemi kt pritje, do t ket nj moment pr rritje maksimale, dhe do ket nj moment kur do duhet t presim uljen e numrit. Shpresojm se do t kemi kt ulje brenda nj muaji, sht mendimi im por sht e paparashikueshme.

  Duhet t dim dy gjra t njohura. Ky sht nj virus i panjohur pr sitemtin imunitar t gjith popullats njerzore, popullata t ndryshme reagojn n mnyra t ndryshme, si reagojn kinezt, italiant nuk presim t reagojn edhe shqiptart. Ne nuk dim si do shkoj popullata shqiptare, do kuptohet vetm n fund t epidemis.

  Ata q e kalojn kan imunitet t qndrueshm dhe nuk smurn m. M tepr se gjysma nuk kan asnj shenj t smundjes, jan t shndosh, sht mir se krijojn imunitet dhe nuk smuren por sht rrezik se e prhapin tek persona q smurn. 30% mund t ken simptoma t lehta, dhe vetm 15% kan simptoma q krkon t rrihet n shtrat. N raste t rnda duhet t kemi ndihmn spitalore. Duhet ndrgjegjsim pr t kuptuar kto shkall t smundjes.

  sht nj smundje e vetshrueshme dhe medikamente t efektshme pr kt infeksion nuk jan vrtetuar n mnyr shkencore. Nse turremi prdorim medikamente antiviral ne rrezikohemi t kemi efekte ansore, duhet t kemi kujdes nuk ka nevoj t turremi t marrim medikamente se deri tani nuk ka medikamente efikase, reagon vet sistemi imunitar pr t'u vetshruar. Duhet t dim q sistemi imunitar sht eficent.

  Personat q jan m t prekshm mbi 60 vje dhe sa m tepr rritet mosha aq m tepr prekshmria dhe rreziku bhet i lart. Faktort e rrezikut jan smundjet e zemrs, tensioni i rritur, probleme t mushkrive t zgjatuara, ata q kan diabet, dhe ato q marrim trajtime kundr smundjeve tumorale dhe ata q marrin kortizon. sht nj kontingjent smundjesh kronike q jan m t rrezikuar. Kta duhet t'i ruajm n mnyr absolute, t'i mbajm t izoluar edhe n shtpi. T rrin larg edhe pjestarve t tjer t familjes q mund t shkojn jasht pr arsye t ndryshme.

  Q t funksionoj sistemi imunitar krkon ushqim t ekuilibruar, dhe mnjanimin e stresit dhe panikut, q ulin imunitetin, dhe ulin reagimin n mnyr t prshtatshme kundr virusit.

  sht nj fakt i njohur n gjith literaturn mjeksore q fmijt preken shum leht, q e kalojn si nj grip i zakonshm dhe pa asnj komplikacion, deri n nn 15 vje. Nse shfaqet nj temperatur mos ta ojm ne pediatr e ambulanc, t bjm vetmjekim. t'i japim lngje, nse e ka mbi 38 grad temperaturn t'i japim paracetamol, ushqim t mir, qetsi n shtrat dhe do gj do t shkoj mir.

  Vitamina C ka vler nse ne fillojm t ndjejm shenjat e smundjes, nse marrim vitamin C me doz gjysm gram deri n 1 gram pr disa dit do t na lehtsoj disi smundjen, por nuk dihet se far veprimi ka n kt virus t ri. Vitaminat e tjera nuk ka arsye t'i marrim, se i kemi n nivele t mjaftueshme nse ushqehemi mir.

  Mir do ishte q n kt moment t marrim ushqime t pasura me proteina t krijohen antitrupa, si sht mishi prshembull.

  Hudhrat e qept jan folklor m shum sesa fakte t bazuara shkencrisht", tha mjeku imunolog Genc Sulebe


  G.M./Shqiptarja.com

  https://shqiptarja.com/lajm/keshilla...te-infektuarve
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 27-03-2020 m 09:27

 13. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,740
  Faleminderit
  265
  362 falenderime n 338 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse
  Mjeku jep lajmin e mir: Smundja me COVID-19 e shrueshme nse kapet n koh

  https://kohajone.com/mjeku-jep-lajmi...kapet-ne-kohe/

 14. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,740
  Faleminderit
  265
  362 falenderime n 338 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Covid-19/ Corriere Della Sera shkruan pr 30 mjekt dhe infermieret shqiptar q u nisn pr Bergamo

  30 mjek dhe infermier nga Shqipria u nisn pak minuta m par drejt Bergamos s Italis, pr t ndihmuar kolegt e tyre q po prballen me nj numr t madh t infektuarish, dhe numr tragjik viktimash.

  Lajmi sht publikuar edhe n mediat italiane, me Corriere Della Sera-n q citon kryeministrin Rama t ket thn: Nuk mund ta shihja Italin n at situat t vshtir dhe se dy vendet i kan shtrir gjithmon dorn njera tjetrs.

  'Shqiptart dhe Shqipria nuk e braktisin Italin'
  , tha Rama n videon live nga aerporti ku u nisn bluzat e bardha.

  30 mjekt do t qndrojn atje pr nj muaj, do t paguhen nga shteti shqiptar, mjekt 3000 mij euro ndrsa infermiert me nj shum prej 2500 eurosh.

  sht pjes e nj marrveshje mes Rams dhe ministrit Italian Luigi di Maio, nnshkruar ditn e djeshme.


  https://tiranapost.al/aktualitet/cov...ptare-qe-u-nis
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 28-03-2020 m 15:07

 15. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,740
  Faleminderit
  265
  362 falenderime n 338 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Mjekt shqiptar mbrrijn n Itali, Di Maio: I treguat BE-s vlerat europiane, q disa vende i harruan

  Kan mbrritur n Itali 10 mjek dhe 20 infermier shqiptar n Itali, ku jan pritur nga ministri i Jashtm italian, Luigi Di Maio.

  Mjekt dhe infermiert q do t shrbejn n nj spital n zonn e Lombardis n Itali, zona m e nxeht dhe jan pjes e 3 mij vullnetarve q iu prgjigjn thirrjes pr t’u bashkuar n luftn kundr COVID-19.

  Ministri italian Di Maio shprehu falenderimet q Shqipria iu prgjigj thirrjes s Italis pr ndihm duke treguar edhe njher vlerat europiane n kt koh t vshtir duke u solidarizuar m popullin italian. Ai gjithashtu informoi se 30 bluzat e bardha shqiptare do t shrbejn n nj spital n Lombardi, pika m e nxeht n luftn kundr koronavirusit dhe puna e tyre do t nis q nesr.

  “Dua t falenderoj publikisht kryeministrin Rama dhe qeverin e popullin shqiptar pr solidaritetin e madh q po tregojn. Rama mbajti nj fjalim mjaft preks para nisjes s mjekve dhe infermierve, pr t cilin e falenderoj dhe treguan edhe nj her se shpirti i tyre i solidaritetit sht vlera europiane q bashkon BE dhe q po ia kujton shum vendeve t BE n kto momente t vshtira q po kalojm”, tha ministri Di Maio. /e.s/


  https://javanews.al/mjeket-shqiptare...nde-i-harruan/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 28-03-2020 m 15:09

 16. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,740
  Faleminderit
  265
  362 falenderime n 338 postime

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Kush ruan qetsin sht m pak i rrezikuar nga koronavirusi

  Mendimi i ekspertve sht se ruajtja e qetsis mund t ndihmoj qelizat imunitare t punojn n mnyr m t shndetshme, gj q do ta bj qndrimin n shtpi edhe m t rehatshm.

  Shef i Kliniks s Psikiatris Spitalore t Qytetit t Ankaras, Dr. Erol Gka shpjegoi se si ruajtja e moralit dhe mbajtja e motivimit t lart n luftn kundr llojit t ri t koronavirusit (Kovid-19) mund t kontribuoj n trupin dhe sistemin imunitar.

  Sipas raportimit t Agjencin Sputnik, Gka deklaroi se sht e natyrshme t shqetsohesh pr krcnimin e smundjes dhe se kjo e shtyn personin t marr masat e nevojshme, prandaj, nuk duhet t friksohen dhe t shqetsohen nga ankthi.

  Gka theksoi se ankthi i leht dhe i moderuar nuk do ta dmtoj personin fizikisht dhe, prkundrazi, do t rris pak performancn:
  “Mirpo, stresi intensiv dhe i vazhdueshm nuk ndikon pozitivisht n sistemin imunitar. Vetm se mbajtja e moralit dhe motivimit t lart prball nj infeksioni ngjits nuk sht nj kriter adekuat pr t mos u smur, por ruajtja e qetsis mund t ndihmoj trupin ton t pushoj dhe qelizat tona imunitare t punojn m shndetshm. Marrja e masave t nevojshme do t na ndihmoj t kemi nj qndrim sa m t shndetshm n shtpi ”.

  ‘Solidarizimi sht i nevojshmm dhe i dobishm n kt proces’

  Psikiatri Rabia Nazik Yksel theksoi se ka njerz q dshprohen duke konsideruar simptomn m t vogl si Kovid-19, dhe se kur ndjejn ankth shndetsor, prqendrohen m shum n trupin e tyre. Ata mund t ken koll apo t ndiejn dhimbje q mund t ekzistoj n do koh n trupin e tyre.

  “T shpenzojm sa sa m pak koh n mediat digjitale, si media sociale dhe grupet WhatsApp q rrisin ankthin ton me informacioneve t pavrteta. T’u kushtojm vmendje informacioneve q vijn nga autoritetet kopetente, t bashkbisedojm me t dashurit tan, me familjen ton, t solidarizohemi me ta q t kaloj sa me pa probleme ky proces.”


  https://kohajone.com/kush-ruan-qetes...-koronavirusi/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 28-03-2020 m 15:36

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •