Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2003
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  355

  UNMIK-u rri ktu pr restorante t mira e femra t bukura, thot Daci

  UNMIK-u rri ktu pr restorante t mira e femra t bukura, thot Daci

  Kryeparlamentari i Kosovs ashprson gjuhn ndaj UNMIK-ut

  SYZANA BYTYI
  PRISHTIN, 23 PRILL - UNMIK-u i ka fajet dhe pik. Kryeparlamentari Daci nuk i la gj pa thn administrats ndrkombtare pr ngecjen e demokracis dhe ekonomis n Kosov, n nj prononcim q bri t mrkurn, pas takimit me kryesuesin e radhs t OSBE-s. Mendoj se UNMIK-u i ka shpenzuar kapacitetet e veta dhe nuk ka m kapacitet q t shtyj prpara proceset e demokratizimit dhe ekonomis s Kosovs, u tha mediave kryeparlamentari Daci, ndrsa kto mendime pohoi tia ket thn edhe kryesuesit t OSBE-s. Ai akuzoi UNMIK-un pr zvarritjen e bartjes s kompetencave, madje edhe t atyre t parapara me kapitullin V t Kornizs kushtetuese, pr terrin, papunsin, situatn politike dhe t gjitha t zezat q ngulfatin Kosovn. Nj koh ne kemi qen eksportues t energjis elektrike. Maqedonia ka mbijetuar me energjin elektrike nga Kosova. Edhe Greqia ka prdorur rrymn ton. Tani, gati katr vjet pas prfundimit t lufts, ne ende jemi n terr, u shpreh kryeparlamentari Daci. Ai kujtoi koht kur Kosova ka qen prodhuesi m i madh i plumbit dhe zinkut n Evrop, ndrsa tani 70 pr qind e popullsis jan t papun. Ai trheq vrejtjen se kjo shkall e lart e papunsis do t destabilizoj situatn politike n Kosov. Daci thot ta ket paralajmruar UNMIK-un qysh para nnt muajsh, nse nuk e ndryshon veten..., por asgj nuk kishte ndodhur. Tani jemi n pozitn q ishim para dy vjetsh. M duhet t pranoj se vitet 2000 dhe 2001 ishin vite t prmirsimeve rrnjsore, por mos harroni n at koh ka pasur shum OJQ q kan kontribuar pr sukseset tona. 2002 ka qen vit i stagnimit, theksoi Daci.

  Rroga ime sht m e vogl sesa e pastrueses s zyrs s z. Steinerit

  Qe tre vjet nj vend i vogl si Kosova mbledh n buxhetin e vet nga 100 milion euro do vit. E pensione nuk kemi, rrogat tona jan tmerrsisht t ulta, frustruese. Rroga ime sht m e vogl sesa e pastrueses s zyrs s z. Steinerit. Njjt edhe rroga e presidentit Rugova, e njjt edhe rroga e kryeministrit, u shpreh kryekuvendari. Daci numroi resurset e Kosovs pr t pasur gjendje m t mir. 52 pr qind e popullats nn moshn 20-vjeare, t gjith din anglishten dhe gjermanishten dhe njohin teknologjin m moderne. N Jugosllavin e Titos ne kemi pasur pozit shum t mir sa u prket resurseve. E tani t rinjt e shohin se nuk kan perspektiv n Kosov dhe ata kan filluar prap t mendojn q ta lshojn Kosovn pr t shkuar n ndonj shtet perndimor, ankohej Daci. E shfrytzimi i ktyre resurseve, sipas tij, ishte i mundur vetm me ristartimin e ekonomis, krijimi i ligjeve e pasktaj edhe i stabilitetit ekonomik. Pse nuk ia nisin qysh tani? Daci thot se kjo sht pyetja m me vend q ka dgjuar kt vit. Sepse ne nuk kemi krijuar ligjet, nuk na sht lejuar dikush q selekton ligjet q duhet t kalojn n Parlament, prgjigjet Daci. Ligjet e selektuara, sipas tij, zakonisht pr nga rndsia jan t dors s dyt apo t tret dhe nuk jan ligje q sigurojn ekonomin, drejtsin dhe t drejtat e njeriut. Mund t pyesni cila sht arsyeja. Arsyeja sht se disa departamente t UNMIK-ut do t donin ndoshta q edhe nj shekull t qndrojn ktu. Pse ta lshojn ata Kosovn? Rrogat e tyre jan aq t larta far nuk jan n vendet e tyre, gjendja e siguris s tyre ktu nuk sht keq sikur n disa vende evropiane dhe botrore, ne kemi vajza t bukura, restorante ndoshta m t mirat n regjion. Pse ta lshojn ata Kosovn?, shprehet Daci.

  UNMIK-u nuk duhet t shkoj i tri dhe menjher

  Nexhat Daci, i vendosur, tha se krkon profesionalizm nga shtetet perndimore, jo administrator dhe politikan t shekullit XIX dhe burokrat nga shekulli XIX. Ai nuk fajsoi shtetet perndimore individualisht, por UNMIK-un. Daci nuk mendon se UNMIK-u duhet t shkoj menjher dhe i tri, porse ai duhet duhet t ndryshoj rolin, t reduktoj stafin e tij n mnyr drastike. Kryetari i Kuvendit nuk mendon se prarjet mes tre liderve politik jan penges q UNMIK-u t mund tia bart mandatin kosovarve. Parlamenti do ti shtyj ata t punojn, thot ai, dhe kjo nuk sht iluzion. N nj parlament t vogl jan t ulura 14 parti politike, 7 parti shqiptar q prbjn 90 pr qind t popullats dhe 7 t tjera jan minoritete. Parlamenti ka arritur q n 90 pr qind t ligjeve t miratuara t ken vot unanime t deputetve, jep nj ilustrim Daci. Parlamenti mund ti shtyj lidert t prmbushin obligimet e tyre, sipas tij. Nse ata nuk jan n gjendje ta bjn kt, un do t krkoj nga populli q ti ndrroj t gjith, prfshir edhe mua. Ne duhet t jemi pjes e integrimeve n Evrop, ne duhet ta ndiejm at jet. Ne nuk duam t kthehemi n shekullin XIX dhe t kemi car ktu, theksoi Daci. ...Apo kolonializm. E prdora car duke pasur ndrmend cart rus. Daci madje mendon se nuk sht korrekte q t thuhet se lidert kosovar nuk bashkpunojn. Un kam raporte t shklqyeshme me liderin q sapo doli nga kjo zyr (Haradinajn). Un nuk shoh dallime t mdha mes tyre. Kjo ndoshta sht nj mnyr ballkanike e t menduarit se dikush duhet t jet car, apo Zot. Kjo duhet t ndryshohet, theksoi Daci.

  Steinerin nuk e kritikoj pse nuk e ka br punn, por ku jan rezultatet

  UNMIK-u pr nj vit e gjysm ka drguar informata t rrejshme n New York, tha n nj moment Daci. Kur flet pr UNMIK-un, ai thot se nuk mendoj vetm pr Steinerin, pasi ai ka ardhur shum von. Un nuk po kritikoj at se nuk e ka br punn, por pse nuk ka pasur rezultate. Ai erdhi shum von me nj ekip shum t vogl, dy apo tre veta. ka mund t bj ai me 10 mij t tjer. Aty sht vendosur nj burokraci e tipit shum t lasht, nj burokraci e OKB-s e cila sht duke paguar shum, tha Daci. Ai vrejti se nj senator n Amerik merr m pak para sesa nj zyrtar UNMIK-u. Kritikat e Dacit pr Steinerin ishin se ai nuk ka qen pragmatik. Ai flet mir, premton gjra t mira. Sot shkon dhe ec n veri t Kosovs, gj q ne e kemi prshndetur, por nesr harron ka ka thn, tha Daci, duke vrejtur se nj e treta e Kosovs nuk kontrollohet nga UNMIK-u. Un, presidenti e kryeministri, nuk kemi aq qasje fizike n veri, u shpreh Daci. Me nj frym, ai tha se Qeveria e Kosovs ishte e dshpruar politikisht e legalisht n UNMIK-un. Pr kado q UNMIK-u vendos t nesrmen ti je i detyruar ta lshosh nj komunikat pr shtyp dhe t thuash ne prkrahim njqind pr qind kt vendim, u shpreh Daci. Sipas tij UNMIK-u e ka gabim nse mendon se e tr bota e mbshtet at, kjo ka qen e vrtet vetm n vitet 2000-2001 dhe n nj pjes t 2002. Daci tha se prdit takon prfaqsues t shteteve individuale dhe u jep atyre pasqyrn reale pr gjithka. Ai tashm sht i bindur se do shtet individualisht sht duke prkrahur bartjen m t shpejt t kompetencave te institucionet e zgjedhura. Daci alarmon: Roli i UNMIK-ut duhet t ndryshoj sa m shpejt q t jet e mundur, mundsisht q nesr. Viti 2003 sipas analizave q kan t bjn me zhvillimin ekonomik, jetn sociale, edukimin, prkujdesjen shndetsore, sht n rnie. Kurba ka filluar t bie dhe kjo na bn t palumtur t gjithve: Qeverin dhe njerzit e Kosovs. Ai beson se katr vjet pas lirimit Kosova nuk ka nevoj m pr kt mnyr administrative t puns s UNMIK-ut. Ne nuk kemi nevoj edhe m tutje pr administrim. Ne kemi nevoj q UNMIK-u t qndroj ktu si nj grup i vogl i ekspertve, disa qindra prej tyre, t cilt do t na ndihmonin me kshilla sidomos pr fushn ekonomike, tha kryeparlamentari Nexhat Daci, n njrn prej deklaratave m kritike pr UNMIK-un, q ka br ndonjher ndonj politikan vendor.  mani

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724

  Hasellok hedh posht akuzat e Dacit: Institucionet nuk i prmbushin as ato kompetenca

  Hasellok hedh posht akuzat e Dacit: Institucionet nuk i prmbushin as ato kompetenca q i kan

  PRISHTINE, 26 prill - Drejtori pr informim i administrats s UNMIK-ut, Sajmon Hasellok i ka hedhur posht akuzat e kryeparlamentarit Nexhat Daci, i cili administratn ndrkombtare e akuzoi pr burokraci dhe krkoi reduktimin e saj.

  Hasellok tha n nj intervist pr "Evropa e Lir" se kritikat q i jan br UNMIK-ut, veanrisht kt jav, jan shum dshpruese.


  Zoti Haselock, kryetari i Kuvendit t Kosovs, Nexhat Daci, e ka kritikuar UNMIK-un pr burokraci, duke e vlersuar zvarritjen e transferimit t prgjegjsive si t papranueshme. Ku e ka burimin e tr kjo paknaqsi e institucioneve t Kosovs n raport me UNMIK-un?


  N fakt mendoj se kritikat q na jan br, veanrisht kt jav, jan shum dshpruese.

  Niveli i debateve i disa njerzve sht i ashpr, prfshir ktu edhe kryetarin e Kuvendit.

  Dhe srish problemi qndron tek ne, pra meq jemi, si thuhet burokrat.

  M duhet t them se ne jemi burokraci dhe niveli i ksaj burokracie sht shtje e hapur pr t'u diskutuar.

  do institucion dhe do qeveri sht burokratike. Por, edhe pse mund t themi se gjrat nuk jan zhvilluar me dinamikn, t ciln ne e kemi dashur, megjithat jan shnuar prparime.

  Nse i shikojm institucionet e Kosovs, far shohim?

  Nuk shohim efekte, por shum diskutime dhe shum retorik. Mendojm se ka ardhur koha q n vend t kritikohemi pa arsye, njerzit duhet t punojn.

  Shikojeni pr shembull Kuvendin dhe numrin e ligjeve q kan miratuar, pavarsisht nga fakti sa prej tyre jan nnshkruar.

  Sa ligje kan shqyrtuar dhe miratuar n t vrtet?

  Sa substanciale ka qen puna q deri tani e ka br ky Kuvend?

  Sa kritika ka pasur lidhur me dshtimin e Kuvendit pr t respektuar procedurat e tij?

  Zoti Daci ankohet pr ne, por sa ankesa ka marr ai jo vetm nga ne, por nga antart tjer t Kuvendit dhe partit politike mbi mnyrn se si udhhiqet ky institucion?

  Serbt jan ankuar, Aleanca pr Ardhmrin e Kosovs sht ankuar, Partia Demokratike e Kosovs sht ankuar.

  Brenda Kuvendi ka pasur paknaqsi t konsiderueshme mbi mnyrn se si sht shqyrtuar Ligji mbi Arsimin e Lart.

  Prandaj, mendoj se njerzit fillimisht duhet ti zgjidhin shtjet e brendshme, para se t shikojn t tjerat.


  Ju gjithashtu jeni kritikuar pr mosnnshkrimin e ligjeve tashm t miratuara nga Kuvendi. Prse nuk i nnshkruani kto ligje?


  N shqyrtim pr nnshkrim jan shtat ligje. Tre prej tyre i kemi nnshkruar, ashtu si sht krkuar nga ne.

  Por kritikat se kto ligje jan duke pritur pr nnshkrim pr shkak t burokracis son jan nonsens.

  Arsyeja pse fillimisht nuk e kemi nnshkruar asnj ligj sht ndrlidhur me efektivitetin e tyre.

  Ne kemi vendosur, n fakt Mihael Steiner ka vendosur, q tre prej ktyre ligjeve ti nnshkruaj, megjith rezervat e tij pr zbatimin efektiv t tyre.

  Kto ligje nuk jan ligje t mira, nuk jan shkruar mir, nuk prmbajn provizionet q do t duhej t prmbanin, por kemi vendosur ti nnshkruajm meq nuk prmbajn asnj element dmtues pr asknd.

  Por, po e them se nuk jan ligje t mira dhe mund t ket vshtirsi n zbatimin e tyre. Mbi katr ligjet e tjera kemi rezerva shum specifike.

  Kto ligje jan hartuar n at mnyr, q bien n kundrshtim me Kornizn Kushtetuese dhe rezolutn 1244 t Kshillit t Sigurimit, pr faktin se ndrhyjn n t drejtat e rezervuara.

  Kuvendi dhe Qeveria e kan ditur kt tash e sa koh, prandaj sht e gabueshme dhe jo e drejt t thuhet se sht faji yn. Zoti Daci madje na ka propozuar krijimin e nj mekanizmi q do t mundsonte krijimin e nj trupi t prbashkt, i cili do ti rishqyrtonte ligjet e miratuara pr t tejkaluar kt situat.

  Por, kjo asnjher nuk sht br dhe pikrisht pr kt arsye zoti Steiner i ka shkruar para disa ditsh nj letr zotit Daci, duke i rikujtuar atij t katr ligjet q presin rishqyrtim dhe duke ia caktuar afatin deri m 30 prill pr krijimin e mekanizmit t propozuar nga vet ai dhe t mbshtetur nga ne.

  Dhe nse nuk e bn nj gj t till, ne do ti nnshkruajm n mnyrn n t ciln duhet t jen ato ligje.


  Nse m lejoni t citoj zvends-ambasadorin amerikan n Kombet e Bashkuara, Richard Uilliamson, i cili ka thn se deri n fund t vitit UNMIK-u duhet ti transferoj prgjegjsit, natyrisht ato q nuk jan e drejt e rezervuar. Duke pasur parasysh rrethanat pr t cilat folt deri m tani, sa mund t realizohet nj proces i till?


  Nuk shoh asnj arsye pr mosrealizimin e ktij qllimi.

  Ju e cituat zvends-ambasadorin amerikan, por m lejoni t them se edhe Shtetet e Bashkuara jan t shqetsuara sa edhe ne, pr dorzimin e prgjegjsive tek njerzit kompetent.

  Shtetet e Bashkuara nuk jan t mendimit se ne duhet ti dorzojm t gjitha prgjegjsit n duart e qeveris, pavarsisht nga aftsit e saj pr ti prmbushur ato.

  Ne kemi thn se bhet fjal pr kompetenca t mdha dhe pr ti marr ato n duar, duhet q duart t jen t forta.

  Duhet br pak gjimnastik pr ti sforcuar kto duar, duhet strvitje.

  Ata nuk jan duke i prmbushur si duhet as prgjegjsit, t cilat tashm i kan.

  T shkojm me radh, nse doni q t jem i drejtprdrejt. Prse n njrn an thon se nuk paguhen si duhet, ndrkaq nga ana tjetr krkojn krijimin e ministrive t reja?

  Krijimi i ministrive t reja do t thot shrbime t reja publike, zyra t reja dhe m shum njerz pr t paguar.

  Pse ju duhet Ministria e Mbrojtjes?

  E kemi KFOR-in ktu, kemi selin e ksaj force jo shum larg nga zyra ku jemi tani, e cila n esenc sht Ministri e Mbrojtjes.

  Kemi nj gjeneral NATO-je t ulur aty, far dshironi ju, nj gjeneral kosovar t ulur n Ministrin e Mbrojtjes?

  Pr far ju duhet Ministria e Jashtme, kur pr t gjitha shtjet e jashtme angazhohet dhe paguan komuniteti ndrkombtar.

  Kush do t paguaj, n rast t krijimit t Ministris s Jashtme pavarsisht nga statusi prfundimtar, ambasadort dhe zyrat e tyre jasht vendit?

  Tani ti analizojm pak edhe prgjegjsit q i kan, pra shndetsin dhe arsimin.

  Kemi dgjuar njerzit brenda qeveris t ken thn se arsimi dhe shndetsia jan shtje minore, duam sektorin e mbrojtjes dhe t marrdhnieve me jasht.

  Nse n nj vend perndimor nj politikan thot se shndetsia dhe arsimi jan shtje minore, karrieria e tij politike prfundon.

  Mjaft folt pr simbolizmin, merruni me problemet.


  Por ata thon se ju nuk i lejoni


  Ata duhet t dshmojn se jan duke punuar, ne nuk presim prej tyre q ti zgjidhin problemet brenda nats, prej tyre presim q tiu qasen atyre.

  Dhe pr kt natyrisht se kan prgjegjsi, kan prgjegjsi edhe n rrafshet pr t cilat ata vet thon se nuk kan.

  T marrim pr shembull gjyqsin, rreth 90 % jan gjykats vendor, ne kemi nj prqindje shum t vogl.

  sht e vrtet se ne e mbikqyrim sistemin gjyqsor, por pr faktin se gjyqsia kosovare nuk ka baz t fort.

  N fakt sistemi gjyqsor n Kosov nuk ka ekzistuar kurr. N Ministrin e Financave keni zyrtar t lart q thon se prgjigja pr krizn ekonomike n Kosov do t ishte krijimi i nj valute kosovare, n kohn kur ktu tashm po funksionon euroja.

  Rajonet e tjera n Ballkan do t vdisnin pr t pasur euron, kto vende do dit jan duke luftuar pr t mundsuar q Bashkimi Evropian ta njoh valutn e tyre dhe ta zvendsoj me euron. Kjo sht menduri.


  Zoti Haselock, prfaqsues t disa institucioneve kosovare gjithashtu kan kritikuar shefin e UNMIK-ut se ka transmetuar informacione t gabueshme n Kshillin e Sigurimit mbi punn e institucioneve vendore. sht e vrtet kjo?


  A nuk ju duket i jashtzakonshm fakti se kemi arritur n nivelin e debatit publik ku kryetari i Kuvendit t Kosovs e quan prfaqsuesin e posam t Sekretarit t Prgjithshm t Kombeve t Bashkuara gnjeshtar.

  N esenc kt sht duke e thn. Raportet q i drgohen Kshillit t Sigurimit dhe Kombeve t Bashkuara nuk sajohen vetm n zyrn e zotit Steiner.

  Gjrat hulumtohen, nuk krijohen vetm nga UNMIK-u, ato i raportohen edhe zyrave ndrlidhse t vendeve antare t Kshillit t Sigurimit.

  Po t raportonim gabim, kto zyra ndrlidhse do t reagonin duke thn se nuk sht e vrtet.

  Kshilli i Sigurimit deri m tani na ka prkrahur.

  Atje nuk sht nj grumbull ambasadorsh q rri ulur dhe pret raportet nga Mihael Steiner.

  Ata kan edhe raportet e veta nga terreni, nprmjet zyrave ndrlidhse.

  Britania e Madhe ka zyrn e vet ktu, Gjermania, Rusia, Shtetet e Bashkuara, t gjitha i kan zyrat e veta ndrlidhse.

  Zoti Daci n esenc e ka quajtur zotin Steiner prpara komunitetit ndrkombtar gnjeshtar dhe kjo sht thjesht tronditse.

  RTV21
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Kresha
  Antarsuar
  31-10-2002
  Mosha
  40
  Postime
  67
  Intervista e Hasellok-ut dhene Evropes se lire eshte nje pershkrim real i institucioneve dhe mekanizmave kosovare. Per fat te keq, ajo eshte e verteta sa i perket (mos)punes se kuvendit, qeverise dhe presidences. Votimi i ligjeve dhe deklaratave qe nuk jane kompetence e kosovareve jane bere perditshmeri ne mbledhjet e kuvendit, e edhe ato ligje per te cilat ekziston kompetenca shtohen amandamente qe bien ndesh me rezoluten 1244 apo kornizen kushtetuese.
  Te mos cuditen Rugova e Thaqi kur ne zgjedhjet e ardhshme parlamentare do te dalin vetem anetaret e familjeve te tyre.
  Te mos habiten lideret kosovare nese Shtajneri vendos ta shperndaj kuvendin. Edhe pse dihen mangesite e Rezolutes 1244 dhe Kornizes Kushtetuese, Kuvendi duhet ti rrespektoj ato deri ne fund. Kur kuvendi nuk e respekton ligjin, pa marre parasysh se cfare eshte ai, si te pritet prej qytetareve te tjere ta bejne nje gje te tille.
  Kosova me hapat e dy vjeteve te fundit ja beri me dije te gjitheve se nuk ka baza qe ne te ardhmen e afert te behet shtet i pavarur. Kosoves ne keto momente i duhet nje qeveri ekspertesh te cilet nuk punojne per interesa partiake. Rugoves duhet dhene nje dekorate falemnderuese si njeriu i pare qe formoi nje parti politike shqiptare ne Kosove. Poashtu, Thacit e Haradinajt nje dekorate te njejte per kontributin e tyre gjate luftes. Edhe nje koncert ne mes te Prishtines me rastin e largimit te tyre nga skena politike nuk do te ishte keq.
  Po qe se vazhdon e njejta situate, atehere do te vije dita kur lideret kosovare do te kerkojne moratoriume e vazhdim protektorati. Por, do te jete vone. Gjeneratat e reja do te jetone ne nje Kosove gjysmake ose ne nje Serbi te re.
  Te gjitha rruget te cojne ne Prishtine, por eshte nje tren qe shkon ne Perzeren.

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  14-03-2003
  Vendndodhja
  Albanistan
  Mosha
  41
  Postime
  146
  Stainer e gjithe ndyresira tjeter europiane duhet te largohet sa me pare nga kosova pa gjak sa s'eshte vone, pa u ngit populli me hanxhare e sopata t'i presi kokat.
  Kto qelbesira dhe kerrma te ndyra as qe i behet gajle fare per kosovaret qe i konsiderojne krimba pa goje qe vetem zvarriten rrugeve te kosoves e kushedi 'i duket vetja.
  Debilat kosovare dohet te zgjohen e te koptojne se po s'qeverisen vetem kolonizatoret e huaj kane per t'i qverisur pastaj.

 5. #5
  Burokratet perendimor e kane sjellur Kosoven ne gjendje tragjike. Daci ka te drejte. Nuk mund te arsyetohet se nje perkthyes i Unmikut merr 750 Euro, nje profesor universiteti 150 Euro.

  Bota eshte ne Kosove, por industria kosovare eshte lene pasdore. Per kete i ka fajet ajo administrate e cila ngulfat ekonomine.

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3
  Duhet te kuptoni qe nuk eshte detyra e UMNIK te ndertoje Kosoven, eshte detyra e institucioneve shqiptare dhe vete popullit shqiptar ne Kosove qe te vene ne levizje motoret e ekonomise atje. Por perpara se te vesh tek ekonomia, duhet te kesh nje shtet te konsoliduar, dhe per fatin tone te keq, institucionet shteterore ne Kosove ende nuk jane konsoliduar, kjo per arsye se mungon vullneti politik per te bashkepunuar per te miren e Kosoves. Kjo duket ne mungesen e inisiatives se presidentit Rugova, duket ne vrasjet politike dhe hedhjet ne ere te urrave nga grupime qe kercenojne institucionet shqiptare, duket tek idete moratore qe hedhin disa, qe nuk u intereson shume pavaresia e Kosoves me cdo kusht, por u intereson se "kush od ta sjelli pavaresine", ke do te shohin shqiptaret si "shpetimtar e clirimtar" te tyre.

  Papjekuria politike dhe banditizmi politik jane rreziqe imediate ne Kosove.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  A jan te rrezikshme keto veprime te UNMIKUT?

  *****************************************

  Sipas administratores s UNMIK-ut pr Mitrovicn

  Emrtimi zyrtar "Mitrovic" e jo "Mitrovic e Kosovs"

  Mitrovic, 12 maj - Administratorja e UNMIKut
  pr Mitrovicn Mina Jervenpaa deklaroi t
  shtunn se emrtimi zyrtar pr qytetin e ndar t
  Mitrovics do t jet - Mitrovica.
  "Sipas rregullores s UNMIK-ut t vitit 2000 emri
  Mitrovica e Kosovs sht ndryshuar n
  Mitrovic", deklaroi Mina Jervenpaa, administratore
  e UNMIK-ut pr kt qytet dhe shtoi se ky
  vendim nuk shkel Rezolutn 1244 t KS t OKBs.
  Ajo shtoi se marrveshja q sht nnshkruar n
  mes prfaqsuesve t UNMIK-ut dhe Beogradit
  zyrtar nuk parasheh Kshillin Kshilldhns serb
  n veri t Mitrovics dhe n at trup duhet t marrin
  pjes edhe nj shqiptar dhe nj mysliman.
  Mina Jervenpaa paralajmroi se deri n fund t
  vers, objektet tregtare t ndrtuara ilegalisht do t
  hiqen nga rrugt kryesore t Mitrovics dhe shtoi
  se gjat vitit t kaluar n spitalin e Mitrovics jan
  investuar 350.000 euro pr rindrtim.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #8
  Ros Rosaku Maska e Tal Aga
  Antarsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Fin
  Mosha
  55
  Postime
  228
  Kresha, pr fat t keq, ashtu sht si thua ti e topi nuk e luan por, ne si nj popull "folkloristik" shikojm vetm prapa e nuk e shikojm (shpeshher nuk e shohim) realitetin drejt n sy dhe nuk mendojm pr t ardhmen. Pa iu prvesh puns vet askush nuk do t na ushqej ne, e fundi i fundit as UNMIKu e as bashksia ndrkombtare nuk na kan borxh t na zhvillojn e t na ojn prpara.
  Ne kemi nj thesar t madh t fjalve popullore (qysh thojn pleqt) por nuk iu prmbahemi apo nuk i marrim si udhrrfyes pr n jet; ja nj nga to:"mjer' laknori i shpis' q pret mazn e kojshis' ".
  Ose edhe nj tjetr do t ishte aktuale tani: " un rri , ti rri - laroi n kallamoq".

  Kurse ne, ne vetm rrim e flasim fjal t mdhaja... e punt kurrkund hi.... edhe m tutje n terr...
  t gjitha me mas!

 9. #9
  As Kosova , as Shqiperia nuk mund te mekemben pa kapital te huaj.
  Ne Kosove industria eshte plackitur dhe kane mbetur ndertesat. Ato ishin fabrika te shtetit, ne to nuk investon asksh. Nese privatizohen do ta kene veshjtire sepse u duhen tregje per shitjen e prodhimeve. Kosova ka patur tre gjigante: Elekektroekonomine- ( Kosova sot nuk ka rryme per veten), Trepcen dhe Feroniklin, keto dy te fundit nuk punojne. Nese nje shtet bazohet ne ekonomine e vogel, ai shtet e ka veshtire.

  e njejta gje ka ndodhur me DDR , te gjitah firmat shteterore jane mbyllur, madje edhe ajo e makinave dhe keshtu i eshte hjekur konkurenca fimave dhe koncerneve perendimore. Atje nuk prodhohet gati asgje, por ka vetem shitore te llojeve te ndryshme dhe te gjitha jane nga perendimi...Ayt ku nuk prodhohet, nuk krijohen vendet e punes... ( papunesia mbi 20 % )pervec te mirave qe ka demokracia po futet kudo edhe ne forme imperialiste: ne prodhojme, ju bleni!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Ne KOSOVE duhet nje QEVERI qe gezon besimin e shumices.
  Kjo qeveri duhet pastaj te punoje nat e dite.
  Punen A nuk e ben dot se nuk e lejon rezoluta...ok bej punen B..pastaj hidhu tek Puna C as aty nuk le rezoluta..ok bej punen D qe e lejon e keshtu me radhe derisa nji dite duket qarte qe cka ish ne dore te Shqiptareve u ba bukur e mire e tash..ja si ka ngel punet e te hujve...dhe kjo sjell rritjen e autoritetit te Kosoves ne sy te Botes dhe patjeter se do shperblehet me rritje kompetencash..pra me forcim pamvaresie..

  Mirpo disa ne Kosove dine vec te Vjedhin e vec te vrasin..
  Dihet se kush..

  Ata qe vrane Ahmet Krasniqin dhe DRININ ata sabotojne Rindertimin e KOSOVES...
  Ata dine vetem te vrasin mbrapa shpine e te hyjne ne Biseda me Serbet..mbrapa shpine..


  Nuk di Bajrami te shkoje naten ne nji Motell-Bordello e te kontrolloje?

  Din shum mire..
  Pse nuk shkon edhe te hyj dhom me dhome e te shikoje kush jane frekuentuesit, Pronaret e nga jane Viktimat?

  Mjafton ta bej kte dy here dhe levizin gjerat.

 11. #11
  Brari i dashur
  po flasim per gjera tjera. A KRasniqin kishte gruan serbe dhe nuk di si quhen femijet e tij. Ai eshte bere i njohur kur eshte vrare, me pare askush nuk ka ditur gje per te. Ne po perpiqem te flasim ketu se si mund te behet, jo si ishte. Nuk ishte e mire vrasja e tij dhe e askujt, pro ketu nuk po i diskutojme ato! Leje te pushoje Krasniqin , por te shikojme para....

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Ahmet Krasniqi ishte bir i nje nANE sHQIPTARE DHE ISHTE CAKTUAR E PUNONTE SI MINISTER DHE ORGANIZATOR I farkut(Forcat e armatosura te Kosoves) dhe te drejte per ta vrare nuk kish kerkush.

  Ata qe e vrane jane kriminele te ndyre qe vrane nji shqiptar.

  Te ish per serb ata vrasesit te cilet ti i simpatizon ( sepse e di kush jane) mund te kishin vrare ARKANIN qe perdhunonte prej 12 vitesh Kosoven e jo kolonel Ahmetin.

  Po nuk shkoj ne Burg banda qe vrau Ahmetin nuk ndreqet KOSOVA.

  Me Vrases kryetar Partie si Thaqi e shok Vrasesish si barjam Rexhepi e me drejtora Televizioni si ideollogu vrasjeve Demaci e me akademika qe frymezojne vrasjet si Qosja...e me Hajna si Ramushi e Xhavit Haliti Kosova nuk ben asnji hap para.

  Po DRINI a kish grue Serbe...po UKA.. po Kushtrimi 4 vjec a kish grue serbe...???

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Brari me te vertet nuk po len kan te diskutoj!
  Po boll ore burr pusho pak me ato vajtime si femija thua ti qe ne i vram! Po per ty krejt ja vrases krejt jan kriminel veq ata shoket tu te ldk-se jo e te tjeret krejt jan nji soi,mos ore burr mos se nuk e kie hiq kerkund ne ta.

  Brari a po don mus e dish ta dha ni faqe te policis e atje shko e rexhistrou e jepi keto deshmit tua te shumta se neve nau ke ba teper i merzitshem.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Llapi.. ti don qe me vra e mos me dhan llogari..
  Ku ka keshtu LLAP??

  Vetem ne kamboxhia , ne IRAK, Ne Bashkimin Sovietik ne Kosove etj.
  Jo llapi ..se Bota e civilizuar nuk i don vrasjet.

  Sa per raporte e spiunime tek te huajt..ti e din LLap se kush doli ma i zellshmi..

  Ne Gjyqin e Prizrenit Rasimi akuzonte Gjeneral Veselin per vrasjen e Drinit dhe Shoket e Veselit e spiunuan Rasimin duke e akuzu se gjat luftes ka vra Shkie.

  Edhe ne shkrimin dje qe postove ti ish Melaimi Zeka qe spiunonte tek Stajneri Boten SOT.
  Kte ka bere dhe Xhaviti ma pare.
  Pra qofte per vrasje qofte per Spiunlleqe jeni ju te paret , stalinistat e Kosoves.

  Sa te jeni ju ne Parlament Kosova asnji hap para nuk ben.
  Me perdhun doni ju tash me e Shti Kosoven nen SERBI.
  PSE?
  Vec qe Thaqi , Lima e sorrollopi tyne ne Tiran e Prishtine te meshirohen ne HAGE.

  Sa turp.


  Pse Thaqi ben bisedime sekrete me Serbet?
  Kosova ka Parlament.

  "Kthimi" ka deputet ne Parlament te Kosoves e pse u dashka me u bisedu me ata ashtu fshehtas?

  Pse Thaqi pret ne bes VOTEN e POPULLIT.

  Pse nuk tregon ti LLAP se Thaqi me Limen me dashnoret e tyre ishin ne Slloveni per pun te flliqta?
  Ju doli boja keq.


  ...

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  BRARI

  Po e citoi vetem ket thanje tanen:
  ------------

  ------------

  Eu BRARI po me e shti Kosoven nen serbi nuk ka pas nevoi te luftohet se ajo nen serbi ka qen ore brari a e din a jo???!!!

  Besoi se edhe femijet e din qe diq nuk eshte ne rregull me koken tande,po si nuk prajn akuzat ndaj atyre qe e ndoqen serbin nga Kosova kurr, e tash i akuzon se po doin me perdhun me shti Kosoven nen serbi! eu gjithqka po ndegjoika njeri sa te jen gjall!!!
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 16. #16
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  44
  Postime
  4,467
  o brar, cfare zgjidhje ka kosova

  diktature militare
  diktature perzonale
  republike socialiste
  republike demokratike

  cfare mendon????,te kujtoj shekullin ku gjindemi, eshte i 21-ishi, dhe ki ndermend politiken globale.

  As i kuq e as i verdh nuk do te bej hajr ne kosove, VETEM I DREJTI, dhe POPULLI DO TE SUNDOJ, askush tjeter. Mos haro, si ibra si hashimi jane VETEM figura kalimtare.

  Flm

  PS: perse te akuzohet hashimi nga haga?
  albanish by nature

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Nuk ka rendsi a Haga a Rahoveci.
  Rendsi ka qe kush ka vra Shqiptar te gjykohet e jo ti thuret legjend.
  E aq ma shume qe kan vra Shqiptar qe kryenin detyra ne sherbim te atdheut.
  Sic po duket ne Kosove po vlen nji lop a nji kerr ma shum se nji kok njeriu.
  Kjo eshte shenj qe nji popull ka degraduar prej roberise gjate.
  Dinjiteti ri-fitohet kur e drejta del e fiton dhe genjeshtra rrezohet.

  Ata qe vrane nen masken e zallamahise se Luftes sot propozojne zbutje e nenshtrime ndaj Armikut shekullor.

  Kjo tregon se Vrasesit kan frike nga dikush e ky dikush po i perdor si gure Shahu ne dem te Kosoves.

  E vrasesit duhet te kene frik vec nga Gjyqi i popullit.

  Kur nji popull sundohet nga vrasesit perfundon si Populli Shqiperise ne Eksodin e famshem ose si Kosova ne Stankovac.

  ...

 18. #18
  Nje profesori tek Instituti Bujqesor i Kamzes i ishte fiksu me Gjelin, te gjithe nxenesit i pyeste ve per ket. Po ta kishe mesu kapitullin mbi Gjelin e kishe lenden e ketij profesorit ne xhep.
  Befas, nje dite, ngren nje nxenes dhe e pyt per Elefantin. Ky ngel i stepur, ne fakt ve per disa aste, sepse pasi shperndan habine e surprizes, pergjigjet: Elefanti - profesor - ndryshon shume nga Gjeli, sepse ky ka keto karakteristika. E t'ja filloj mesimit te vetem qe dinte.......deri ne fund.

  Edhe ti Brar, pergjigjesh njesoj si ky nxenesi. Po tek vrasesit e hajdutet te ka ngel mendja, keto i ke pergjigjet e gatshme te tuat kudo ne forum, e ndajkujt-do. O Brar edhe ne France pas luftes dyte boterore, jane pushkatu njerezia PA GJYQ e ne faqe te murit. Plot per 2 vjet, deri ne 1947. Keto jane efektet e luftes.
  Si jane VJEDHJA e KORRUPSIONI ne Shqiperi, efektet e mospasjes, e VETRRETHIMIT per 50 vjet.
  Zgjuarsia, qendron tek kalimi i ketyre fazave te rrezikshme kalimtare, vjen DITA e duhet me i THIR mendjes, si bene francezet. Ata me gjermanet jane sot MIQ, megjithese DUHEN HI.
  Kjo "sjellje" eshte rruga NORMALE dhe e VETME, per sukses te garantuar.
  Lexo Iliaden te mar vesh, qe dhe ne at kohe eshte vepruar NJESOJ; Lufte deri ne DHEMB, pastaj Paqe e Bashkepunim deri DHEMB.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Ornament ne se neser na duhet me luftue ne te dy ne Shqiperi ne se na okupon ndoj armik u huaj e ne se ti radhitesh ne njesitin clirimtar te Bashkim Finos e une ne njesitin clirimtar te Arben Imamit...edhe ne se nuk i rakordojme veprimet luftarake...perseri as ti e as une skemi drejt me vra njeri tjetrin e as Fino ska drejt me vra Imamin.

  E ne se ty te vrasin shoket e mije...nana jote do ngushelluar dhe ngushellimi eshte jo mos-b-yth-kok-carja e poshtnimi por dalja ne gjyq e vrasesit tend ose nji plumb ne lule te ballit atij vrasesit.

  Kte e kerkon Burreria sepse ai vrasesi mesohet keq e vret per dite e jo vec vret po shet dhe atdheun..

  Qashtu djalosh..


  Bicikleten me ju a marr ndoj fmi i lagjes me ba xhiro thoni..Ku esht ai klysh se do ja perdredh qafen..

  E pyete Nanen tande..per ma hollesisht..

  .......

 20. #20
  Nana eshte ne at bote, ku as me pyt dot e as mund ta pys me. Tek rreshti i fundit ti e kape padashje "situaten".
  Vetem me FEMIJT (me te vegjel e te dobet) ne sillemi keshtu. Pra kjo tregon qe e gjitha eshte eshtje FORCE. Vret vetem me i forti. Eshte po ai qe mban dhe gjyq.
  Ne te tjeret ( te shumtet e te vegjelit) duhet vetem te BINDEMI, revolta sjell ve anarki. Ne duhet te perdorim VOTEN, si kudo ku ka qyteterim dhe ti leme njerzit e zgjedhur te KRYEJNE mandatin e tyre PAVARESISHT se cilet jane ata.
  Ky eshte rregulli universal.

  Nuk ja vlen me u anku e qaravit ne do ati, si bejne disa TE SHTYPUR, TE PERZENE, TE PAAFTE, disidente te perjetshem. Ngaqe keshtu nxjerrim ne drite pafuqine tone, mjerimin tone, varferine tone, DINJITETIN TONE. Kjo na ben me te SHEMTUT.


  PS; asnjeri nuk te vret fare KOT, as i marri.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Muzika klasike, 101 pjest m t bukura
  Nga Tannhauser n forumin Muzika botrore
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 07-05-2021, 15:06
 2. Prmeti i Edit'h Durhamit: Ndr vendet m t bukura n bot
  Nga dardajan n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 05-06-2012, 17:49
 3. Ah, m ka mbrthyer vjeshta...
  Nga Xhexho n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-10-2006, 04:47
 4. Artet e Bukura t Shqipris
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-11-2005, 15:59
 5. "E Bukura dhe e Shmtuara" flet piktori Ndini Bardhi
  Nga katana n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-07-2002, 17:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •