Flamuri i Kosovs dhe i Shteteve t Bashkuara

Korporata e Sfids s Mijvjearit t Qeveris s SHBA-s (MCC) ka lshuar nj deklarat permes s cils konfirmon pezullimin e programeve t zhvillimit ekonomik n Kosov.

Pozicioni i Shteteve t Bashkuara lidhur me tarifat e Kosovs ndaj mallrave nga Serbia sht i qart. Heqja e ktyre tarifave do t prmirsoj ekonomin e Kosovs dhe do t ndihmoj n uljen e varfris prmes rritjes ekonomike. Derisa t zgjidhet shtja e tarifave t Kosovs, MCC do t pezulloj programet e saja n Kosov, thuhet n njoftim.

M tutje n njoftim thuhet se vendimi pr t vazhduar me programet varet nga veprimet e Qeveris s Kosovs.

Organizata shpeson q Qeveria e Kosovs ta zgjidh s shpejti shtjen e tarifave n mnyr q t vazhdoj programet e saj n Kosov.

Radio Evropa e Lir m 11 mars ka raportuar se nj nga programet e pezulluara nga MCC-ja sht ai n vler prej rreth 50 milion dollar amerikan.

Ky program tanim i pezulluar ishte fokusuar n reformat e dy fushave m kritike t identifikuara si pengesa pr zhvillim n Kosov, si jan: mungesa e qndrueshmris s energjis elektrike si dhe dobsit dhe mangsit reale n sundimin e ligjit.

Bhet fjal pr nj grant t MCC-s i fokusuar n avancimin e politikave dhe reformave institucionale q u ndihmojn shteteve partnere pr t'i shrbyer m mir popullit. Investimet MCC-s promovojn rritje ekonomike si dhe ndihmojn njerzit t dalin nga varfria, duke krijuar shtete m stabile, m t sigurta, me mundsi t reja pr biznese.

Drejtori ekzekutiv i Ods Ekonomike Amerikane n Kosov, Arian Zeka, ka thn m 11 mars pr Radion Evropa e Lir, se fardo pezullimi apo trheqje e ndihms financiare t ciln Kosova e merr prmes Agjencis s SHBA-s pr Zhvillim Ndrkombtar apo edhe t Korporats s Sfidave t Mijvjearit do t ishte shenj e keqe pr Kosovn dhe shenj e prkeqsimit t raporteve mes Kosovs dhe SHBA-s.

Prkeqsimi i raporteve t Kosovs me Shtetet e Bashkuara t Ameriks nuk sht n interes t Kosovs duke e ditur tr kontributin dhe prkrahjen q ka marr Kosova nga SHBA-ja edhe n procesin e lirimit t vendit edhe n procesin e shpalljes s pavarsis dhe me von edhe n procesin e ndrtimit dhe fuqizimit t shtetit, thot Zeka.

Kryeministri i Kosovs, Albin Kurti, m 27 shkurt pati propozuar q m 15 mars t hiqet tarifa pr lndn e par q importohet nga Serbia dhe Bosnj e Hercegovina, si "shenj e vullnetit t mir" dhe e gatishmris pr fillim t zgjidhjes s mirfillt t mosmarrveshjeve ekonomike, tregtare dhe politike me Serbin.

Ky plan i Kurtit sht kundrshtuar nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks dhe i drguari i Shtpis s Bardh pr dialogun Kosov Serbi, ambasadori amerikan n Gjermani, Richard Grenell, i cili pati deklaruar se kryeministri i Kosovs bn gabim serioz, pasi sipas tij, krkesa e SHBA-s sht q tarifat t hiqen plotsisht.

Tarifa 100 pr qind ndaj mallrave t Serbis dhe Bosnj e Hercegovins sht vendosur nga Qeveria e Kosovs n nntor t vitit 2018, por ajo ishte vlersuar si penges pr vazhdimin e dialogut ndrmjet Kosovs dhe Serbis, pasi kjo e fundit ka refuzuar q t kthehet n tavolinn e bisedimeve pa u hequr tarifa.

Q ather, SHBA-ja dhe Bashkimi Evropian, n vazhdimsi u kan krkuar autoriteteve t Kosovs q t heqin tarifn, pr ti hapur rrug rinisjes s dialogut./REL