Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,996
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Gjon’s Tears

  Zvicra pėrfaqėsohet nė “Eurovision 2020” nga kėngėtari shqiptar Gjon Muharremaj  Transmetuesi publik Zviceran SRF njoftoi sot se artisti Gjon’s Tears ėshtė zgjedhur tė pėrfaqėsojė shtetin helvetik nė “Eurovision 2020” me kėngėn “Répondez-moi”. Ai do tė performojnė nė gjysmėfinalen e dytė mė 14 maj.

  Gjon’s Tears, emri i vėrtetė i tė cilit ėshtė Gjon Muharremaj ėshtė kėngėtar me prejardhje shqiptare. Babai i tij ėshtė nga Kosova, ndėrsa mamaja e tij nga Shqipėria.

  Kjo ėshtė hera e parė nė historinė e shtetit zviceran nė “Eurovision”, qė pėrfaqėsohet nga njė kėngėtar me prejardhje shqiptare.

  Pas mė shumė se 10 vjetėsh, Zvicra ka zgjedhur njė kėngė franceze pėr konkursin e kėngėve nė “Eurovision”.

  Muzikanti 21-vjeēar Gjon, me kėngėn e tij “Répondez-moi”, u zgjodh nga njė panel i 100 anėtarėve tė audiencės dhe njė juri ndėrkombėtare qė pėrfshin 20 ekspertė tė muzikės pasi paraqiti kėngėn e tij nė njė thirrje tė hapur pėr hyrje nė kėtė garė. Paneli dhe juria secili mbartnin nga 50 pėr qind tė vendimit, shkruan Eurovision.Tv.

  Tema e kėngės ėshtė shumė personale pėr kėngėtarin shqiptar dhe ėshtė gjithashtu universale dhe flet pėr tė gjithė. Gjon thotė pėr kėngėn e tij: “Tė gjithė pyesin veten pse ne jemi saktėsisht kėtu, nga vijmė dhe ku po shkojmė. Kėto janė pyetje kryesore, veēanėrisht pėr njerėzit me prejardhje migrante. Prindėrit e mi janė nga Shqipėria dhe Kosova. Jam rritur nė Zvicėr dhe ėshtė shtėpia ime, kėto janė pyetje pėr tė cilat mendoj shumė”.

  Gjon’s Tears bashkė-shkroi kėngėn “Répondez-moi” me kantautorėt Xavier Michel, Alizé Oswald dhe producentin Jeroen Swinnen si pjesė e njė kampi tė kėngėtarėve nė Zvicėr. Kėnga ėshtė pėrshkruar si kombinim i zėrave, korėve dhe vargjeve tė pėrziera me rrahje moderne qė krijojnė njė pamje tė re dhe unike tė tingullit.


  https://telegrafi.com/zvicra-perfaqe...on-muharremaj/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 05-03-2020 mė 11:49

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,996
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Gjon’s Tears

  Kush ėshtė Gjon Muharremaj ?

  Gjon Muharremaj, ia ka kushtuar zemrėn dhe shpirtin e tij muzikės qė kur ishte fėmijė. Ai e pėrloti gjyshin e tij me interpretimin qė i bėri kėngės “Can’t Help Falling in Love” sė Elvis Presleyt si njė nėntė vjeēar. Nofka e artistit rrjedh edhe nga kjo pėrvojė: “Gjon Tears (Lotėt e Gjonit)”. “Pavarėsisht nga gėzimi, trishtimi apo melankolia – Unė dua t’i prek njerėzit me muzikėn time nė ēdo mėnyrė tė mundshme”, thotė kėngėtari tani 21-vjeēar.

  Gjyshi i Gjonit, i cili ka rrėnjėt shqiptare, u zhvendos e regjistroi nipin e tij nė konkursin e talenteve “Albanian Got’s Talent” nė vitin 2010. 12-vjeēari i atėhershėm doli i treti nė konkurs. Njė vit mė vonė, ai arriti nė gjysmėfinale nė ekuivalentin zviceran tė “Got’s Talent” tė Zvicrės dhe arriti nė gjysmėfinalen e “The Voice of France” nė vitin 2019.

  Gjon e do artin nė tė gjitha format e tij. Ai ka njė admirim tė thellė pėr kinemanė, ėshtė i apasionuar pas teatrit dhe i pėlqen tė tėrheq frymėzim nga muzetė dhe galeritė e artit. Ndėrsa muzika ka qenė gjithmonė pėrparėsia e tij kryesore, ai ėshtė i entuziazmuar pėr pėrgatitjet e tij pėr “Eurovisionin” e kėtij viti:

  “Eurovision ėshtė ngjarja mė e madhe muzikore dhe ėshtė e madhe pėr njė artist tė jetė pjesė e saj. E vėrtetė pėr sloganin e kėtij viti – “Open Up (Hapeni)” – Unė jam plotėsisht i hapur pėr kėtė aventurė unike dhe mezi pres gjithēka qė vjen me tė”, thotė ai.

  Ai vazhdon: “Dua tė jap gjithēka qė kam nė Garėn e Eurovizionit dhe dua tė krenohem me atė se kush jam, nga kam ardhur dhe atė qė kam arritur. Unė dua tė frymėzoj njerėzit qė tė ndjekin rrugėn e tyre me kėngėn time ‘Répondez-moi’”, thotė artisti shqiptar.


  Ēfarė mesazhi transmeton klipi i kėngės ?

  Ekipi i realizimit tė klipit tė kėngės “Répondez-moi” donin ta bėnin Gjonin tė ngjallte emocione: Gjon dėshironte tė krijonte botėn e tij tė kujtimeve, ėndrrave dhe realitetit. Pėr kėtė, Gjoni mori frymėzim nga regjisori i shumė prej filmave tė tij tė preferuar, Andrei Tarkovsky. Nuk ishte njė sfidė e lehtė pėr artistin 21-vjeēar: “Xhirimet ishin mė tė vėshtira sesa pritej sepse ne donim tė pėrdornim elementė tė vėrtetė pėr tė krijuar shi, dėborė dhe zjarr”, tha ai. “Pėr tė kontrolluar zjarrin nė skenėn e luftės, kemi djegur tetė perde me siguri.”

  Klipi u mbėshtet nga regjisori Janine Piguet i “lNred Production”, Thierry Pradervand (kamera dhe redaktimi) dhe nga familja e tij. Tė dy prindėrit e tij, si dhe vėllai dhe gjyshja e tij, mund tė shihen nė videoklipin, i cili u xhirua nė Bibliotekėn Fribourg, nė Zvicėr dhe disa vende tė tjera. /Telegrafi/


  https://telegrafi.com/zvicra-perfaqe...on-muharremaj/

 3. #3
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipėri
  Mosha
  40
  Postime
  934
  Faleminderit
  16
  41 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Gjon’s Tears

  Pershendetje Sirena,
  Faleminderit per informacionet dhe muziken qe i percjell per te gjithe ketu.

  Miqesisht,
  Ingenuous
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ingenuous pėr postimin:

  sirena_adria (08-03-2020)

 5. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,996
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Gjon’s Tears

  Pershendetje Ingenuous,
  Faleminderit per vleresimin tuaj!

  Respekte !

 6. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,996
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Gjon’s Tears  Prezantimi I pare me Publikun Shqiptar !

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •