Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,755
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Shqipria gati pr 30 mij sirian/ Prgatitet plani i masave pr 6 qendra pritse n Jug  Pas krizs n Evrop me refugjatt nga Siria, Shqipria po paraprgatitet pr t qen gati n rast se do t prballet me nj situat t till emergjente. Burime t sigurta bjn me dije se katr institucione n vend po diskutojn pr t marr prgjegjsit n nj situat t tille dhe paraprakisht sht menduar t bhen gati 6 qendra pritse, t cilat mund t vendosen n jug t vendit n kufi me Greqin.


  Sic bjn me dije burime e sigurta t Top Channel, Emergjencat, Policia e Shtetit, Ministria e shndetsis dhe Ministria e Mbrojtjes po ndajn detyrat n rast se ndodh qw Shqipria t prballet me fluksin e refugjatve sirian t ardhur nga Greqia. Opsioni pr qendrat pritse mund t jen sipas burimeve n Elbasan, Gjirokastr, Kor por edhe n Lezh.

  Paraprakisht sht llogaritur q kapaciteti prits n gjasht qendra t jet pr rreth 30 mij refugjat. n nj rast t till t fluksit t refugjatve parashikimi fillestar i institucioneve prkatse sht edhe hapja e vendgrumbullimeve prpara shprndarjes s refugjatve drejt qendrave. mendohet tha nj burim q kto vende pritse t jen n pikat kufitare t Kakavijs, Rips, qaf bot, 3 urat dhe Kapshtic.

  E thn ndryshe n t gjitha pikat kufitare q lidhin Shqiprin me Greqin. ky plan masash q sht nn diskutim prfshin edhe angazhimin e mjekve por edhe t logjistiks nga institucionet e tjera. Nj diskutim i till nse Shqipria do t strehonte apo jo refugjat sirian u hap edhe gjat 2015, kur u krkua ngritja e nj mekanizmi pr t marr masat n kushte nevoje. kriza e refugjateve u rihap pak dite me pare kur Turqia hapi dyert pr te lejuar rrugtimin e refugjatet siriane drejt vendeve te BE=se, ndrkoh q menjher pas k

 2. #2
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  40
  Postime
  934
  Faleminderit
  16
  41 falenderime n 28 postime

  Pr: Shqipria gati pr 30 mij sirian/ Prgatitet plani i masave pr 6 qendra pritse n Jug

  A thua valle te jete e vertete ?!
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •