Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Ndahet nga jeta Nexhmije Hoxha

  Nexhmije Hoxha

  E lindur Nexhmije Xhuglini nė Manastir mė 8 shkurt 1921, nė atė kohė nė Mbretėrinė Serbo-Kroato-Sllovene, e bija e Tefikut dhe Naxhijes. Prindėrit ishin nga Dibra. Nė vitin 1928, familja e saj u shpėrngul pėr t’u vendosur nė Tiranė. Ndoqi me gjysmė burse dhe kreu Institutin Femėror Pedagogjik "Nana Mbretneshė" nė kryeqytetin e shtetit shqiptar[1].

  Mė 10 nėntor 1941 figuron e regjistruar nė Federatėn Fashiste tė Tiranės me nr. 637. Me dekretin ministror tė datės 20 dhjetor 1941 tė nėnshkruar nga zėvendėsisht ministri i Arsimit Dhimitėr Berati, Xhuglini u emėrua mėsuese filloreje nė Tiranė. Si mėsuese u pezullua mė 1 dhjetor 1942, ndėrsa dekreti i pushimit nga puna doli mė 27 mars 1944[2].

  Pas ēlirimit tė vendit vazhdoi me korrespodencė studimet e larta nė Fakultetin Histori-Filologji, dega Gjuhė-Letėrsi.

  Ka marrė pjesė nė mbledhjen themeluese tė Rinisė Komuniste tė Shqipėrisė, 22-23 nėntor tė vitit 1941. Gjatė luftės mori pjesė si delegate nė tė gjitha konferencat kombėtare si atė tė Pezės, Labinotit dhe Pėrmetit. Pas ēlirimit tė vendit, ajo kishte kryer funksione tė larta partie dhe shoqėrore. Nė Kongresin e Parė tė PKSH-sė u zgjodh anėtare e Komitetit Qendror. Pėr njė kohė kishte qenė edhe presidente e Bashkimit tė Grave Antifashiste tė Shqipėrisė. Gjithashtu, ishte pėrfaqėsuese e popullit nė Kuvendin Popullor nė tė gjitha legjislaturat. Ka qenė drejtore e Drejtorisė sė Propagandės, Arsim-Kulturės nė KQ tė PPSH-sė. Nga viti 1966 e nė vazhdim kreu detyrėn e drejtorit tė Institutit tė Studimeve Marksiste-Leniniste pranė KQ tė PPSH-sė.

  Ka kryer edhe veprimtari studimore dhe publicistike. Ka botuar edhe disa libra. Nė vitin 1988 u zgjodh kryetare e Frontit Demokratik tė Shqipėrisė. Ėshtė vlerėsuar me 13 dekorata, si dhe Urdhrin “Hero i Punės Socialiste”.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Ndahet nga jeta Nexhmije Hoxha

  “S’u zgjove nga pushimi i pasdites por le pas dashuri”, Ermali qė e puth nė ballė e mbesa i ulet nė prehėr, Rezarta Shkurta poston dedikimin prekės pėr Nexhmije Hoxhėn: Zonjė, ti bėre histori (VD)
  Kėngėtarja Rezarta Shkurta ka shkuar kujtimet e saj pėr Nexhmijėn duke u shprehur se ajo kishte bėrė “histori”.

  TIRANĖ– Kėngėtarja Rezarta Shkurta ka reaguar lidhur me vdekjen e gjyshes sė bashkėshortit tė saj, Ermalit, nipi i Enver Hoxhes. Nė rrjetin e saj social nė Instagram, Rezarta ka shkuar kujtimet e saj pėr Nexhmijėn duke u shprehur se ajo kishte bėrė “histori”.

  Rezarta pėrmend gjithashtu se kohėt e fundit, e veja e Enver Hoxhes ishte shprehur se dėshironte qė tė publikonte edhe librin e saj mė tė ri “Pėrjetime dhe meditime nė jetėn time politike”, dhe mė pas ishte shprehur se mund tė vdiste.

  “E fortė, e kthjellėt me njė memorie tė jashtėzakonshme, sot nuk u zgjua nga pushimi i pasdites, por la pas dashurinė dhe njė trashėgimi historike,”-shkruan ndėr tė tjera kėngėtarja.
  Pushofsh ne paqe.

  [url]https://dosja.al/rezarta-shkurta-dhe-nex
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 26-02-2020 mė 12:05

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime nė 648 postime

  Pėr: Ndahet nga jeta Nexhmije Hoxha

  Sikur te mos kish vdekje dhe njerezit e djallezuar te jetonin ne perjetesi, do te kish me pak apo me shume vuajtje?

  E pra, ketu e kupton se edhe vdekja eshte nje bekim i Zotit i cili ka menduar per gjithcka!

  Dhe vdekja nuk diskriminon, te pasurin apo te varfrin, diktatorin apo te burgosurin politik, kriminelin apo te drejtin. Vdekja i merr te gjithe trupat e shpirtrat ne ate boten tjeter pertej varrit.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •