Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,788

  Vdes Rapsodi, Osman Sef Mleqani

  Sot n moshn 70-vjeare ka vdekur, Osman Gashi, i njohur ndryshe si Osman Sefa, ose antari i grupit Tbijt e Sef Mleqanit.

  Osmani, bashk me Imerin dhe Ibrahimin kan qn zri kryesor i muziks folklorike shqipe n Kosov pr disa dekada.

  Deri n kohn e lufts n ket grup muzikor ka qen edhe Beqiri, i cili kishte vdekur n kufirin Kosov Shqipri n vitin 1998, si pjestar i Ushtris lirimtare t Kosovs, bashk me Muj Krasniqin.

  Tbijt e Sefs muzikn e kan trashgim nga baba, pra Sefa, nj veteran i ktij zhanri t muziks.

  Osmani do t mbahet gjat n mend pr zrin e tij, pr muzikn dhe motivet e kngve q i ka interpretuar. Ai pr shkak t teksteve patriotike t kngve t tij ishte arrestuar koh pas kohe nga regjimi jugosllav.

  Osmani, bashk me vllezrit e tjer, ishin inspiruesit kryesor t rezistencs s shqiptarve.

  Kto kng kishin efekt t jashtzakonshm n lindjen dhe mobilizimin e UK-s, pjes e s cils ishte Beqiri.

  Ndr kngt m t plqyera, tashme historike n kt zhanr muzikor, do t mbetn Hikmetja, Ajshja, Kral Nikolla, Ali Pasha, U plaka un u plak sharkia, ǒjan kta djem q kan marr detin, Ahmet Delia, Kalldremi po m shkon si shah etj.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 17-02-2020 m 16:56

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,788

  Pr: Vdes rapsodi, Osman Sef Mleqani  Sef Mleqani me Osmanin - Ali Pasha rrin n`bedena

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,788

  Pr: Vdes rapsodi, Osman Sef Mleqani
  0:56 / 39:09
  Bijte e Sefe Mleqanit - Oso Kuka

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,788

  Pr: Vdes rapsodi, Osman Sef Mleqani

  Ndrroi jet rapsodi i njohur Brahim Sefa (Mleqani)

  January 18, 2018 -

  U njoftua se gjat dit s sotme ka vdekur rapsodi Brahim Sefa, i njohur nga grupi folklorik “Bijt e Sefs” si Mleqani.

  "Zeri.info" mson se i ndjeri do t varroset nesr (e premte) n fshatin Mleqan n ora 14:00 n varrezat e fshtatit.

  Ai pr nj koh t gjat ka kontribuar n muzikn folkorike ndrsa koleg kngtar humjen e tij po ecilsojn t madhe.

  Brahim Sefa - "Bylbyli"
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 17-02-2020 m 17:10

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,788

  Pr: Vdes rapsodi, Osman Sef Mleqani  Sef Mleqani (rapsod) - Rrnjt Tona

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,788

  Pr: Vdes rapsodi, Osman Sef Mleqani  Akademi perkujtimore - Ibrahim Sefe Mleqani
  Jan 18, 2019

  TV Dielli

  Akademi prkujtimore n 1-vjetorin e ndarjes nga jeta t veprimtarit dhe rapsodit, Ibrahim Sef Mleqani

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,788

  Pr: Vdes rapsodi, Osman Sef Mleqani
  Hamit Kastrati dhe Prparim Brati - Kenge per Rapsodin Osman (Sefe) Mleqanit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •