Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Vdes Rapsodi, Osman Sefė Mleqani

  Sot nė moshėn 70-vjeēare ka vdekur, Osman Gashi, i njohur ndryshe si Osman Sefa, ose anėtari i grupit T’bijtė e Sefė Mleqanit.

  Osmani, bashkė me Imerin dhe Ibrahimin kanė qėnė zėri kryesor i muzikės folklorike shqipe nė Kosovė pėr disa dekada.

  Deri nė kohėn e luftės nė ketė grup muzikor ka qenė edhe Beqiri, i cili kishte vdekur nė kufirin Kosovė – Shqipėri nė vitin 1998, si pjestarė i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, bashkė me Mujė Krasniqin.

  T’bijtė e Sefės muzikėn e kanė trashėgim nga baba, pra Sefa, njė veteran i kėtij zhanri tė muzikės.

  Osmani do tė mbahet gjatė nė mend pėr zėrin e tij, pėr muzikėn dhe motivet e kėngėve qė i ka interpretuar. Ai pėr shkak tė teksteve patriotike tė kėngėve tė tij ishte arrestuar kohė pas kohe nga regjimi jugosllav.

  Osmani, bashkė me vėllezėrit e tjerė, ishin inspiruesit kryesor tė rezistencės sė shqiptarėve.

  Kėto kėngė kishin efekt tė jashtėzakonshėm nė lindjen dhe mobilizimin e UĒK-sė, pjesė e sė cilės ishte Beqiri.

  Ndėr kėngėt mė tė pėlqyera, tashme historike nė kėtė zhanėr muzikor, do tė mbetėn Hikmetja, Ajshja, Kral Nikolla, Ali Pasha, U plaka unė u plak sharkia, Ē’janė kėta djem qė kanė marrė detin, Ahmet Delia, Kalldremi po mė shkon si shah etj.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 17-02-2020 mė 15:56

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Vdes rapsodi, Osman Sefė Mleqani  Sef Mleqani me Osmanin - Ali Pasha rrin n`bedena

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Vdes rapsodi, Osman Sefė Mleqani
  0:56 / 39:09
  Bijte e Sefe Mleqanit - Oso Kuka

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Vdes rapsodi, Osman Sefė Mleqani

  Ndėrroi jetė rapsodi i njohur Brahim Sefa (Mleqani)

  January 18, 2018 -

  U njoftua se gjatė ditė sė sotme ka vdekur rapsodi Brahim Sefa, i njohur nga grupi folklorik “Bijtė e Sefės” si Mleqani.

  "Zeri.info" mėson se i ndjeri do tė varroset nesėr (e premte) nė fshatin Mleqan nė ora 14:00 nė varrezat e fshtatit.

  Ai pėr njė kohė tė gjatė ka kontribuar nė muzikėn folkorike ndėrsa kolegė kėngėtarė humjen e tij po ecilėsojn tė madhe.

  Brahim Sefa - "Bylbyli"
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 17-02-2020 mė 16:10

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Vdes rapsodi, Osman Sefė Mleqani  Sefė Mleqani (rapsod) - Rrėnjėt Tona

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Vdes rapsodi, Osman Sefė Mleqani  Akademi perkujtimore - Ibrahim Sefe Mleqani
  Jan 18, 2019

  TV Dielli

  Akademi pėrkujtimore nė 1-vjetorin e ndarjes nga jeta tė veprimtarit dhe rapsodit, Ibrahim Sefė Mleqani

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Vdes rapsodi, Osman Sefė Mleqani
  Hamit Kastrati dhe Pėrparim Brati - Kenge per Rapsodin Osman (Sefe) Mleqanit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •