Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  437
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Zhvillimet biblike n Dritn e Arkeologjis PAUL Z. GREGOR

  BIBLA DHE ARKEOLOGJIA

  PAUL Z. GREGOR

  Parathnie

  Edhe pse arkeologjia biblike sht kryesisht nj shkenc e re, fillimet e saj mund t shihen shum m hert.


  Pjesa kryesore e titullit t librit "Gurt do t flasin" vjen nga thnia e Jezu Krishtit dhe sht regjistruar vetm te ungjillI n Lluka 19:40.
  Me kt rast, Jezui hyri n mnyr solemne n Jeruzalem dhe njerzit e prshndetn me fjalt I Bekuar sht Mbreti, ai q po vjen n emr t Zotit!
  N qiell Paqja!
  Lavdi i lartsuari!
  Kur disa nga farisenjt i krkuan Jezusit q t ndaloj turmn me thirrje, ai u prgjigj atyre: Nse kta heshtin, gurt do t flasin.
  Ndonse per tani ka ende nj shumics e madhe ata q lartsojn dhe madhrojn Jezusin, gurt s bashku me shpikjet e tjera t arkeologjis, dshmojn pr njeriun modern pr ngjarjet q kan ndodhur n t kaluarn e largt.

  Titulli i librit Gurt do t flasin: Zhvillimet biblike n dritn e arkeologjis n fakt ajo prfshin nj seri librash nga t cilat kjo sht vetm pjesa e par.

  Qllimi i ksaj serie sht t mbuloj historin biblike q nga fillimi deri n kohn e krishterimit.


  Pr shkak t madhsis s madhe te nj projekt t till, nuk ishte e mundur t vihej gjithka n nj libr, por ideja e autorit ishte t krijonte nj seri prej gjasht pjessh q do t prfshij disa episode nga historia biblike.


  Pjesa e par merret me zhvillimin e arkeologjis si shkenc, pastaj
  platform(varg dritash) ngritjen dhe rnien e arkeologjis biblike, si dhe situatn aktuale sot dhe marrdhniet midis arkeologjis dhe shkencave biblike.

  Pas ksaj, libri trajton episodet nga krijimi dhe prmbytjet pr t prfunduar me kohn e patriarkve.

  Pjesa e dyt e ksaj serie do t prfshij kohn e qndrimit t Jozefit n Egjipt, vetm skllavri , duke dal nga skllavria egjiptiane dhe vendosja e izraelitve n Tokn e Premtuar.

  Pjesa e tret do t prfshij kohn pasi izraelitt u zhvendosn n Kanan, koha e gjyqtarve, deri n kohn kur u krijua monarkia n kohn e Saulit dhe Davidit.

  Pjesa e katrt e seris do t prfshij historin biblike q nga koha e Solomonit deri n skllavrin babilonase, ndrsa pjes e pesta do t prfshij periudhn nga kthimi nga mrgimi deri n lindjen e Jezu Krishtit.
  Pjesa e gjasht do t merret me zhvillime vetm nga Dhiata e Re.

  N kt mnyr, historia biblike sht e mbuluar nga fillimi deri n fund.  Vshtirsit shtes t ktij problemi jan shum m t mdha kur njeriu e di se arkeologjia nuk sht nj shkenc e plot, si jan matematika, fizika ose kimia.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 09-02-2020 m 09:13

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  437
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Zhvillimet biblike n Dritn e Arkeologjis PAUL Z. GREGOR

  Gjat epoks kur pelegrint udhtuan pr n Palestin (rreth shek. 10 pas krishtit), ata solln me vete nj numr t pasur t shkrime regjistra t pasur t vendeve q vizituan.
  Shum prej tyre dhan gjithashtu disa t dhna pr rrnojat antike q ata pan gjat rrugs dhe kshtu kontribuan n lindjen e arkeologjis biblike,sepse ata ndihmuan n identifikimin e disa prej vendeve arkeologjike q e kan humbur emrin e tyre ndr shekuj.
  M von, kur u themeluan shoqri t ndryshme biblike (Shekulli 17 - 19 pas Krishtit), filloi nj pushtim n territoret palestineze t shum aventurierve dhe hulumtuesve.
  Fillimisht, qllimi i tyre ishte t udhtojn n vendet e Bibls dhe t t hartojn nj raport mbi prvojat e tyre.
  Kulturat e pasura t Mesopotamis dhe Egjiptit kan zgjuar oreksin e muzeve t ndryshm me monumente dhe objekte me vler t pamueshme.
  Kshtu filloi nj gar institucionesh t ndryshme n krkimin e thesarit t harruar t Lindjes s Mesme.
  Fillimisht, vmendja ishte prqendruar vetm te monumentet q mund t shiheshin n siprfaqe, dhe m von filloi gjuetia n ato vende q premtonin ndonj rezultat.
  Kshtu, shum nga vendet e pasura t Mesopotamis (Babiloni, Nineveh) dhe Egjipti (piramida egjiptiane)prgjithmon u dmtuan dhe u vjedhen.
  N kt mnyr, monumentet m t mdha dhe m t famshme (guri Moab, guri Rozeta, Obeliski i Zi) prfunduan n muzet evropian.
  Gjat shekullit t 19-t, ekzistonte nevoja pr t krijuar atlase biblike q krkonin emrat te regjistrohen te njohur e vendeve biblike.
  Prve ktyre n plan ishin universale atlasat gjeografike t gjitha territoret palestineze.
  Pr kt qllim, shoqri t ndryshme biblike kan punsuar aventurier t ndryshm me pak a shum njohuri t nevojshme pr t gjetur dhe regjistruar sa m shum lokalitete t vjetra.
  Pr shkak t shkalls s rrezikut t grabitsve, ata nuk ishin n gjendje t vizitojn do lokal t rndsishm, por vetm regjistruan ato vende t cilat ishin prgjat rrugve kryesore.
  Mungesa e instrumenteve t nevojshm si dhe paaftsia e prgjithshme kontribuan n regjistrimin e gabuar t shum pikave t rndsishme.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 13-02-2020 m 03:57

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  437
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Zhvillimet biblike n Dritn e Arkeologjis PAUL Z. GREGOR

  Pr hir t mos njohjes s vlers s lasht Tella1, kta studiues thjesht kan ln mnjan t gjitha lokalitetet te cilat nuk kishte grmadha n siprfaqe.
  Kshtu, lokalitetet e kohs romake dhe bizantine u regjistruan m s shumti, por jo ato nga periudhat e m hershme, qe ishte shumica e tyre.
  Deri n fund t shekullit t 19-t, arkeologjia ishte e kufizuar n grmime pr monumente antike dhe gjueti pr sende t muara t bra prej ari ose argjendi, t zbukuruara me gur t muar.
  Pak para fundit t shekullit t 19-t q William F. Petrie ishte i pari q kuptoi se shum depozitat t lashta n fakt fshehin shum civilizime t varrosura, megjithse ata nuk kishin ndonj rrnoj antike n siprfaqen e tyre.
  Ai e zbuloi kt krejt rastsisht kur kaloi pran Tell-el Hesijas n Palestin.

  Pr shkak t reshjeve t mdha t shiut gjat dimrit, uji largoi disa prej ktij lokaliteti antik, n mnyr q t shiheshin depozitat e tij nga larte n fund.
  Duke kuptuar vlern e ktij zbulimi, ai me nxitim organizoi nj ekspedit arkeologjike dhe filloi grmimet pothuajse n t njjtin vit.
  Edhe n at koh, metodologjia e grmimeve arkeologjike ishte e panjohur, kshtu q ai thjesht filloi t grmoj nga lart posht n kt lokalitet.
  Ndrsa ai kaloi rrugn npr shtresa e rrnojave q prfaqsonin civilizimet e mparshme, ai vuri re se qeramika ishte e ndryshme n shtresa t ndryshme.
  Jo vetm q forma e enve individuale qeramike ishte e ndryshme, por ngjyra dhe mnyra e prodhimit ishin gjithashtu t ndryshme.
  Sepse sht logjike q qytetrimet m t reja jan n krye t tellit dhe m t vjetrat n fund,William F. Petrie ishte arkeologu i par q kuptoi se qeramika do t luante nj rol t paprshkrueshm t rndsishm n prcaktimin e vjetersin s shtresave t veanta t nj lokaliteti t till.

  Sipas gjetjet n Tell el-Hesij, ai ishte i pari q vendosi nj kronologji t qeramiks dhe e propozoi at si nj model pr prcaktimin e vjetresis s lokaliteteve t tjera q do t grmohen n t ardhmen.
  Fal ktij zbulimi revolicionari, ka filluar nj faz e re n historin e arkeologjis.
  Tani, jo vetm q ishte krkimi i rrnojave antike dhe monumenteve t tij, por pushtimi i arkeologve, i sponsorizuar nga institucione dhe muzet t ndryshme, filloi t grmoj.
  Qllimi kryesor ishte akoma pr t gjetur sa m shum thesare muzeale (monumente t shkruara, pllaka argjile,gota t pathyer). etj.)
  referencat
  1 Tell The Ancient Ancient sht nj kodr artificiale e ndrtuar mbi shkatrrimin shekullor t vendbanimeve t vjetra dhe ndrtimin e t reja n kto rrnoja.
  N shumicn e rasteve ato nuk kan grmadha t dukshme ose mbetje antike n siprfaqen e tyre.
  7 ~
  Vetm m von, n fillim t shekullit t 20-t, vlera e grmimeve arkeologjike u drejtua drejt nj kuptimi t ri t historis s civilizimeve t ndryshme, t prfaqsuara nga depozita grmadhash dhe enve t thyera.
  Gjat tridhjet viteve t para t ktij shekulli, arkeologjia mori nj form krejt t re dhe t papritur.
  Tani nuk ishte m aq e rndsishme t gjesh disa monumente t vleshme me vlera muzeale, por m tepr t krijosh nj histori ngjarjesh prmes t cilave kishte kaluar nj lokalitet i veant arkeologjik.
  Esht me vlere t zbulohet kur nj civilizim iveant ishte n rritje dhe kur dhe pse u shkatrrua.
  N shumicn e rasteve ata nuk kan grmadha t dukshme ose mbetje antike n siprfaqen e tyre.
  Pr m tepr, arkeologt jan prpjekur t kuptojn dhe kush ishte shkaku i nj veprimi kaq shkatrrimtar.
  Vshtirsit q shoqruan arkeologt n interpretimin e materialit t grmuar dhe n identifikimin pozitiv t lokaliteteve t veanta e problemeve nga mungesa e dokumenteve t shkruara.
  Pr shkak t mungess s dokumenteve t shkruara, zgjidhja pr arkeologjin palestineze u gjet n faktin se Bibla u mor si nj udhrrfyes pr histori dhe ngjarje historike nga fillimet e hershme deri n fillimin e nj epoke t re (periudha e pas-Krishtit).
  Kshtu, nj term i ri arkeologjik biblik u fut n qarqet e arkeologve dhe teologve.
  Edhe pse Bibla sht prdorur nga shum njerz pr t rindrtuar historin e disa vendeve arkeologjike, themeluesi i arkeologjis biblike sht krkuar gjithnj n nj person, gjegjsisht ai esht William F. Albright.
  Pr m tepr, atij iu dha titulli Ati(baba) i Arkeologjis Biblike.
  Nj njeri jashtzakonisht i talentuar, Albright nuk kishte asnj tendence pozitive ndaj Bibls dhe thnieve t saj, por i nnshtrohej mendimit teologjik t asaj kohe (n mes t ktij shekulli).
  Megjithse ishte fmij i prindrve fetar t devotshm, misionar, ai besonte se kishte shum pak ose asgj t vrtet n Bibl.
  Meqense askush nga kolegt e tij t rangut t lart2 ai nuk e prdori arkeologjin n interpretimin e Bibls, ai e pranoi veten arkeologjin
  referencat
  2 Kritika e lart lulzoje n fillim t shekullit t 20-t.
  Qllimi kryesor i kritiks s lart ishte t vrtetonte se Bibla nuk kishte asgj histori t vrteta n vetvete por q t gjith jan me shumice e ngjarjeve me karakter mitologjik jan plotsisht t pasigurt dhe nuk mund t prdoren n rindrtimin e historis.  William Foxwell Albright: The Dean of Biblical Archaeology
  Born May 24, 1891 (1891-05-24) Coquimbo, Chile
  Died September 19, 1971, Balti, Maryland, United States
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 13-02-2020 m 13:59

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  437
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Zhvillimet biblike n Dritn e Arkeologjis PAUL Z. GREGOR

  Por megjithat, i magjepsur me shpikjet e arkeologjis, n vend q t mohonte, ai filloi t mbroj t vrtetn e thnieve biblike dhe t prhap Bibln si nj dokument historik t besueshm dhe t vrtete .
  Ky akt shnoi fillimin ose lindjen e arkeologjis biblike.
  N at moment filloi nj msymje i arkeologve filluan t vlersojn Bibln duke u prpjekur t gjejn dika q do t ndihmoj pr t justifikuar pretendimet biblike n lidhje me ngjarje t ndryshme.
  U synuan vendet m t mdha arkeologjike (Megido, Samaria, Jeruzalemi, Hazori, Gezeri, Jericho, etj.).
  Sidoqoft, n at koh, metodologjia e grmimeve arkeologjike nuk ishte ende e zhvilluar aq sa duhet, por arkeologt po shqyrtonin se cila metod e grmimit dhe dokumentimi i materialit t grmuar do t ishte m i prshtatshmi etj.
  Jo shum koh mbase Lufts s Dyt Botrore, n sken doli nj ide e re dhe u propozua nj metod e re pr grmimet e vendeve arkeologjike.
  10
  Propozimi ishte q t ndahej i gjith lokaliteti n njsi katrore me madhsi 5x5 metra, duke ln nj metr gjersi toksore midis njsive katrore q nuk do t grmonin.
  Kathleen Kenyon, nj arkeolog britanik, e ka prsosur kt metod dhe e ka provuar at me sukses duke grmuar Jerichon, Samarian dhe Jeruzalemin.
  Kjo metod prdoret ende me sukses sot n t gjitha grmimet arkeologjike n Palestin dhe Transjordanin.
  Kur Albright themeloi Arkeologjin Biblike, shumica e arkeologve ishin laikt arkeolog t strvitur.
  Deri ather, asnj universitet nuk kishte dhn asnj diplome arkeologjike, por shumica e arkeologve kishin fituar njohuri prmes praktiks dhe pjesmarrjes n grmimet e mparshme.
  do grmimet u sponsorizuan nga nj institucion i pasur dhe prbhej kryesisht nga disa antar t ekspedits arkeologjike ndrsa grmimi bhej nga puntor t punsuar vendas.etj
  Kontribuesi kryesor i Albright ishte Nelson Glueck i cili nuk mori pjes n ndonj grmime t mdha arkeologjike.
  Ai ishte i njohur kryesisht pasi ka vizituar n detaje gjith Transjordanin nga deti i Kuq deri n kufirin Sirian, duke shnuar vende t panumrta arkeologjike t vogla dhe t mdha n hart.
  Prve Glueck, t tjer t mdhenj t arkeologjis biblike jan t rndsishme, si jan: G. Ernest Wright, John Bright, Yigael Yadin, Alan Millard, Kenneth Kitchen, Roland De Vaux dhe Siegfried Horn.
  Deri n vitet 1960, arkeologjia biblike ishte n lulzime t plot.
  Deri ather, shum studiues, prfshir ata q nuk llogariteshin pr arkeologt / teologt, prfshir pastort, kishin br rrugn e tyre drejt Palestins me qllimin e vetm pr t vrtetuar se historia biblike sht e vrtet.
  Gjat asaj periudhe u botuan shum libra dhe artikuj m titullin: Arkeologjia dshmon Bibln, Arkeologjia vrteton Bibln, Bibla ka t drejt, etj.
  N at koh, Bibla shrbeu si nj histori kryesore nj libr leximi i prdorur si udhrrfyesi kryesor pr do shtres t mundshme shkatrrimi.


  1.
  The Jericho Skull excavated by Kathleen Kenyon from the Neolithic .

  2.
  TIME MAGAZINE DECEMBER 1963 Archaeologist Nelson Glueck
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura     
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 20-02-2020 m 16:01

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  437
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Zhvillimet biblike n Dritn e Arkeologjis PAUL Z. GREGOR

  Shumica e lokaliteve u sht dhn nj emr i lasht(antik) i gjetur n Bibl.
  Kur u grmua Megido antike, arkeologt doln me nj shtres pr t ciln besonin se i prkisnin mbretit Solomon.
  Me at rast, nj ndrtes e madhe u gjet me dy rreshta kolonash mbajtse me trar n mes t ndrtess pr t mbajtur katin e dyt ose atin.
  Sipas arkeologve, kjo ndrtes ishte nj stall pr kalorsin dhe karrocat e luftes te Solomonit.
  Madje shkoi deri n nj ekstrem aq t madh sa ata u dhan emra t ndryshme ndrtesave m t vogla n zonn prreth si; armatimi, dyqani i farktarve, konvikte pr ushtar, kuzhinat, dhom ngrnie, etj.
  M von u zbulua se e gjith shtresa, s bashku me t gjitha kto ndrtesa, nuk i prkisnin aspak kohs s Solomonit, por kohs s mbretit Ashab.
  Gjat gjith ksaj periudhe, lulzimi i arkeologjis biblike u shqiptuan t mdhenj pretendimet dhe deklarata n favor t historikut te besueshmris t Bibls.
  Sidoqoft, erdhi nj koh kur shumica e ktyre pretendimeve duhej t testoheshin, dhe u bn shum pyetje.
  Pas vdekjes s Albrightovit, disa nga studentt e tij filluan t bjn pyetje dhe krkoni prgjigje pr disa pyetje pa prgjigje.
  Prdorimi i sofistikuar i Bibls n interpretimin e grmimeve arkeologjike ka vn n pikpyetje besueshmrin dhe sinqeritetin e arkeologjis biblike.
  Ishte gjithnj e m e qart se disa arkeolog po merrnin vetm at material t grmuar e cila kishte ndonj vler pr pretendimet biblike dhe mund t interpretohej nga Bibla,ndrsa i gjith materiali tjetr pr t cilin nuk kishte asnj prgjigje biblike ishte plotsisht i ln pas dore, madje n disa raste u shkatrrua.

  E gjith kjo keqprdorim i Bibls dhe manipulim i materialit t grmuar bri q arkeolog t tjer q nuk kishin nj shikim kaq t mire t Bibls, dyshojn n besueshmrin e t gjith disiplins.

  Tashm (rreth viteve 70) ishte e qart se po vinte koha kur perndimit , muzgu do t vinte pr arkeologjin biblike dhe kur interesi pr t do t binte.
  Nga vitet 1970, qllimi i arkeologjis ishte vendosja e rendit historik t civilizimeve t ndryshme n nj lokalitet t veant.etj
  Pas ksaj periudhe, u ndryshua qasja e prgjithshme jo vetm pr metodologjin e grmimit, por edhe pr strukturn e ekipit arkeologjik.
  Shumica e ekspeditave arkeologjike sot sponsorizohen nga organizata t huaja por kryesisht universitete.

  E rndsishm sht t dime se si jetonin njerzit, si ishte ekonomia e tyre, me far mereshin ata m s shumti, cila ishte ushqimi i tyre, si visheshin dhe si ishin zakonet fetare dhe kulturore.
  Pr m tepr, sht me rndsi t madhe t zbulohet sa m shum t jet e mundur jeta e tyre sociale dhe politike.
  E gjith kjo krkohet te sjellin jo vetm arkeolog por edhe antropolog, zoologt, botanistt, paleobotanist, anketues dhe shum ekspert t tjer nga deg t ndryshme pr t grmuar.etj

  ⦁ Vincent, L.H. Notes de voyages. Revue Biblique 7 (1898): 424-451.
  --Paris - Relief from Madeleine church - prophet and king Ahab - old testament scene from year 1837 by M. Triqueti on April 11, 2004, Paris.
  The Ivory Palace of King Ahab
  -Mbreti i Izraelit Ahab dhe gruaja e tij Jezebel ishin idhujtar: ata sakrifikuan pr hyjnin pagane Baal (Jezebel erdhi nga fenikasit q e adhuruan


  The humans Jezebel and Ahab
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 20-02-2020 m 17:16

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  437
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Zhvillimet biblike n Dritn e Arkeologjis PAUL Z. GREGOR

  MARRDHNIET E ARKEOLOGJIS DHE BIBLES
  Gjat kohs s Albrightovit, kur arkeologjia biblike ishte n lulzim t plot, Bibla u prdor si nj udhzues kryesor dhe interpretues kryesor pr t gjitha gjetjet arkeologjike.
  Pyetja q mbetet akoma sht, a vrteton arkeologjia Bibln dhe nse po, n far mase.
  Shum shpesh, njerzit injorant (padije) ose te paaft kan nxjerr prfundime t ndryshme n lidhje me interpretimin e tekstit biblik dhe gjithashtu kan pohuar dhe interpretuar materialin e grmuar sipas thnies biblike.
  Pyetja q mbetet akoma sht, a vrteton arkeologjia Bibln dhe nse po, n far mase.
  Para se t shqyrtojm kt pyetje, s pari duhet t shohim far sht vrtet Bibla dhe pse sht shkruar.
  Para s gjithash, duhet prmendur q Bibla nuk sht vetm nj libr i zakonshm q ka n vetvete vetm ngjarje historike t shkruara n rendin kronologjik.
  Kjo nuk do t thot q ngjarjet e prshkruara n Biblat nuk kan asnj realitet historik, por m par, shkrimtart e Bibls kishin nj qllim tjetr para vetes kur regjistruan ngjarje t ndryshme.
  Prandaj vertet, nse atyre u duhej t shkruanin vetm ngjarjet, duhet t kihet parasysh se koncepti ose rregullat pr t shkruar ngjarje t asaj kohe nuk jan t njjta si kan historiant sot.
  Shkrimtari i Testamentit t Vjetr kishte lirin t regjistronte vetm ato ngjarje q ishin me rndsi pr lexuesit e asaj kohe,
  kshtu q sipas sekuencs s sakt t ngjarjeve nuk i jepej asnj rndsi, por shkrimtari i rregulloi ngjarjet n mnyr q ato t ishin me interesant pr lexuesit e asaj kohe.
  Pr m tepr, Bibla u shkrua n prgjigje t shum pyetjeve, nga vijm, pse ekziston armiqsi midis njerzve dhe kafshve, nga erdh gjuht e ndryshme, etj.
  Sidoqoft, qllimi kryesor i Bibls sht t informoj lexuesit pr origjinn e mkatit, vuajtjes, vdekjes dhe planit t prgjithshm pr shptimin e njerzimit.
  T gjitha ngjarjet dhe personat e tjer jan thjesht nj dshmi e veprimit t Zotit dhe prmbushjes s ktij plani n historin e njerzimit.
  Duhet mbajtur mend se Bibla sht nj libr nga i cili shkrimtart kan ardhur nga epoka t ndryshme (q prfshin rreth 1500 vjet), nga profesionet t ndryshme (fermert,barinj,mbretrit, priftrinjt, parashikuese) dhe aftsuesit
  ~14~
  Pr shkak se ata jetonin n periudha t ndryshme, ata kishin axhenda t ndryshme para tyre kur krijonin vepra individuale q m von u prfshin n shkrime biblike dhe si t tilla konsideroheshin t frymzuese.

  Disa iu drejtuan te pafavorshm shoqeror (Amos) disa pr izraelitt jobesimtar (Hosea),pr kombet e tjera t huaja (Jonah),ndrsa ngjarjet e treta regjistruan vetm ngjarje (Samuel,Mbretrite, Ditart ), poema t ndryshme (Psalmet), ose fjal t urta (Tregimet e Solomonit).

  Nga e gjith kjo, mund t ( prfundimin)konkludohet se Bibla nuk sht vetm nj prmbledhje e ngjarjeve historike, por edhe vepra t tjera, shumica e t cilave kishin pr qllim t'i tregonin njeriut mnyrn n t ciln ai mund t kthehej prsri te Zotin.
  Bibla sht nj libr q ka nevoj pr besim sepse prshkruan t kaluarn e largt dhe ngjarjet q kan ndodhur shum koh m par.
  Prandaj, gjithka q ka ndodhur n historin biblike duhet t pranohet me an t besimit sepse shum prej tyre nuk mund t prsriten kurr ose t vrtetohen shkencrisht (si: Krijimi, Prmbytja, etj.
  Pr kt qllim, arkeologjia nuk mund t vrtetoj e as t kundrshtoj besimin e nj lexuesi besnik t Bibls.
  T gjith ata q kan pasur mundsin t qndrojn n vendet e ndryshme t famshme t prmendura n Bibl, kurr nuk do ta lexojn Bibln ashtu si e lexuan prpara se t vizitonin Palestinn.
  Qndrimi n nj vend t mundshm, ku Jezu Krishti u kryqzua, sjell fuqizimin shpirtror dhe ushqen sigurin se Jezui ishte nj person i vrtet.
  Shumica e t krishterve q shkojn n Palestin pr t vizituar vendet e rndsishme, sigurisht q nuk jan drejtuar fal arkeologjis, por pasi studiuan kto ngjarje t rndsishme n vendin ku ndodhn besimi i tyre do t ndryshohet dhe forcohet n nj far mase.
  Teologu dhe filozofi i mirnjohur i shekullit XX Karl Barth kishte t drejt t thoshte se mesazhet e Bibls nuk ishin shkruar vetm pr t krishtert e shekullit t par, por edhe pr ne sot.
  Pr kt qllim, mund t thuhet se arkeologjia sht nj kur pr fen infektive t quajtur krishterimi e cila prshkoi krishterimin nga viti i pari deri n shekullin XX.
  Prandaj, sht e sakt t thuhet se arkeologjia nuk mund t formoj fen ton, por mund ta informoj shum at.
  Arkeologjia nuk mund t jet baza e besimit mbi t ciln do t bazohet njohja e Zotit dhe marrdhnia me Zotin, por mund t shrbej si nj ngjits q do t forcoj lidhjen midis njeriut dhe Zotit.
  Pr arsyet e prmendura m lart, duhet t tregohet shum i kujdesshm me pretendimet q arkeologjia vrteton Bibln.
  Nj deklarat e till mund t nnkuptohet arkeologjia q dshmon do ngjarje t prshkruar n t, e cila sht praktikisht e pamundur, pasi Bibla prfshin mbi katr mij vjet histori.
  Si mund t dshmoj arkeologjia q Zoti krijoi qiellin dhe tokn?

  Si mund t vrtetoj se ekzistonte nj Kopsht Eden apo Abrahami?
  Si mund t dshmoj arkeologjia q vllezrit e Jozefit(Jusufit) e shitn n Egjipt?
  Si mund t dshmon q Moisiu(Musa) ekzistonte dhe se i nxori izraelitt nga Egjipti?
  Pr t mos prmendur gjykatsit, Samuelin dhe shum ngjarje t tjera q kan ndodhur n ato koh shum m par.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura     
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 23-02-2020 m 16:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •