Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 81
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR

    PATRIARKU DHE ARKEOLOGJIA
    Për të gjetur ndonjë paralele midis ngjarjeve të jetës së Abrahamit dhe zbulimeve arkeologjike, është e nevojshme të zbuloni se në cilën kohë jetoi AbrahamI.
    Sipas kronologjisë biblike, Abrahami jetoi diku në shekujt njëzet e dytë dhe njëzet e një pes.
    Teksti Biblik në 1 Mbretërve 6: 1 na informon se kanë kaluar 480 vjet midis fillimit të ndërtimit të tempullit të Solomonit dhe eksodit të izraelitëve nga Egjipti.
    Ndërtimi i tempullit, sipas vlerësimeve të E. Thiele, filloi në vitet 970 para Krishtit.
    Në atë rast, eksodi ndodhi në vitet 1450 para Krishtit.

    Eksodi 12: 40,41 na informon se izraelitët kaluan 430 vjet në robëri, që do të thotë se Judenjtë, së bashku me Jakobin, erdhën në Egjipt në 1880 para Krishtit.
    Vetë Jakobi shprehet se ai ishte 130 vjeç kur arriti në Egjipt (Zanafilla 47: 9).

    Nëse Jakobi arrijnë moshën 130 në vitin 1880 para Krishtit, atëherë ai lindi në 2010 pes.
    Bibla na tregon se babai i tij (Isaku) ishte 60 vjeç në atë kohë (Zanafilla 25:26), që do të thotë se Isaku lindi në 2070 para Krishtit.

    Në kohën e lindjes së Isakut, Abrahami ishte 100 vjeç (Zanafilla 21: 5) dhe, në përputhje me rrethanat, Abrahami lindi në vitin 2170 p.e.s dhe la Haranin kur ishte 75 vjeç i vjeter, d.m.th. në 2095 p.e.s.
    Para se të hynte në Haran, Abrahami qëndroi me të gjithë familjen e tij në Ur të Kaldeasve.

    Bibla nuk na jep asnjë informacion në lidhje me profesionin e familjes së Abrahamit kur ata ishin në Ur, por mund të supozohet se ata ishin një profesion nomade ose baritore.
    Eshtë e sigurt që Abrahami nuk u desh të vraponte pas deleve dhe dhive në fushat e gjera të Mesopotamisë, por punëtorët ose shërbëtorët e punësuar e bënë këtë ndërsa Abrahami dhe familja e tij kaluan ditë me radhë në Ur.

    Sipas standardit të sotëm, jeta e bagëtisë ose baritore mund të mos jetë një biznes kaq fitimprurës dhe për këtë arsye i përkasin klasës së ulët shoqërore, por ky nuk ishte rasti në kohën e Abrahamit.

    Stili i jetës nomade kishte shumë përparësi në atë kohë dhe për këtë arsye konsiderohej një nga profesionet më fitimprurëse.
    Nomadët kishin një fuqi lëvizjeje të pafund; ata nuk ishin të lidhur me një territor specifik; ata nuk i nënshtroheshin taksave; ata nuk ishin nën konstante presion i ndryshimit të klimës të shkaktuar nga mungesa e shiut, thatësirës dhe uria e mundshme; nëse një thatësirë ​​shkatërron kullotën në një rajon nomadët emigrojnë në një territor tjetër.
    39
    Për të gjitha këto arsye, jeta nomade ishte një profesion i respektueshëm që prodhonte fitime më të mira dhe më të shpejta se çdo profesion artizanal ose bujqësor.
    Meqenëse nomadët kaluan pjesën më të madhe të vitit duke kullotur bagëtitë e tyre (kryesisht dele dhe dhi), kjo nuk do të thotë se ata nuk kishin qasje në vendbanime dhe nuk jetonin në qytete.
    Esht e vertetë që ata kaluan një pjesë të vitit duke kullotur në bagëtitë e tyre, por është gjithashtu e mundur që të paktën disa prej tyre kaluan një pjesë të vitit në një qytet si Ur ose Haran.
    Për shkak të pasurive të tij të pasura, është e mundur që babai i Abrahamit luajti një rol më të rëndësishëm në jetën e qytetit dhe që ai mund të ketë qenë në këshillin e qytetit.

    Ur si një qytet mesopotamian i shekullit të njëzetë gëzonte një prosperitet me përmasa të paimagjinueshme gjatë asaj kohe.
    Banorët e Urit kishin një ligj të shkruar dhe një sistem gjyqësor të mirëorganizuar.

    Ekzistonte një ligj për mbrojtjen e të vejave dhe të varfërve (Naram-biri, dhe Ur-nam ishin të njohur për mbretërit e Urit që themeluan dhe zbatuan me përpikëri këtë ligj).
    Ata kishin zhvilluar artet,vepra artizanale (pikturë, metalurgji, pikturë, etj.).
    Për më tepër, u ndërtua një sistem i kanalizimit për të përmirësuar kushtet higjeno-jetësore të jetesës, ndërsa mbetjet arkeologjike dëshmojnë për shtëpi të ndërtuara mirë.
    Ende në vitin 1854, J.E. Taylor me të drejtë pohoi se Tell Muqayyar ishte një Ur i antike.
    Pasoi një gërmim arkeologjik, i cili vazhdoi në shekullin XX.
    Në fakt, L. Woolley vazhdoi gërmimet e tij në mbetjet e Biblës se Urit
    1922-1932 dhe zbuloi se Ur gëzonte standardin e lartë të civilizimit gjatë shekullit të njëzetë e nji (epoka e Abrahamit).
    Janë zbuluar disa varre mbretërore me mbetje të paçmueshme.

    Një përkrenare ari dhe një statujë e një dhie u gjetën ngjitur pranë një peme.
    Përveç sistemit të zhvilluar ekonomik, Ur kishte një ushtri të zhvilluar mirë, dhe mbetjet më të famshme të këtij qyteti janë tempujt e famshëm të Zigguratit,
    - 40 -41
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi II : 03-05-2020 më 06:11

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR

    Abrahami dhe vendi i Kanaanit

    Sipas kronologjisë biblike, Abrahami duhej të banonte në tokën e Kanaanit nga fillimi i shekullit të njëzet e një para p.e.s. (rreth 2095
    p.e.s.).
    Duke parë tabelën e periudhave arkeologjike mund të shihet se në
    Palestina asokohe ishte epoka e hershme e bronzit IV.
    Kjo epokë është karakteristike në atë që nuk kishte qytete-shtete të mëdha në Palestinë si në periudhën e mëparshme (Epoka e hershme e bronzit II dhe III), as si në periudhën pasuese (Epoka e bronzit të mesëm II).
    Sidoqoftë, gjatë tregimit të Abrahamit dhe përvojave të tij, duket se në kohën e tij Palestina ishte e mbushur me shumë vendbanime të vogla dhe të mëdha.

    Për shkak të faktit se shumica e këtyre vendbanimeve do të dalin më vonë, shumë kritikë besojnë se raporti i Abrahamit mund të ketë realitetin e tij historik shumë më vonë se sa rekomandon Bibla.
    E vërteta esht që Bibla përmend shumë vendbanime që nuk ekzistonin akoma në kohën kur Abrahami ishte në Palestinë, por është gjithashtu e vërtetë që çdo lexues i kujdesshëm do të vërejë menjëherë se Abrahami dhe pasardhësit e tij më të ngushtë Isaki dhe Ishmaeli) ishin në vetëm katër vendbanime ose ranë në kontakt me banorët e tyre.
    Kjo është shumë e rëndësishme kur dihet që as Abrahami dhe as djemtë e tij nuk i shkruanin këto raporte, por që ato u bënë shumë shekuj pas kohës së Abrahamit.
    Për të përshkruar më mirë dhe saktë rrugën me të cilën Abrahami udhëtoi Autori i librit të Zanafillës përdori emrat e vendeve që ekzistonin në kohën e tij (autorit) si një orientim për lexuesit e tij.
    Një shembull tipik mund të gjendet te Zanafilla 20: 1, ku thuhet se Abrahami është vendosur midis Kadeshit dhe Surës.
    Nuk përmendet në tekst se Abrahami ishte në këto dy vende, por se ai ishte vetëm duke u vendosur në Negev.
    Për të prezantuar me saktësi para lexuesve të tij vendndodhjen e saktë të kampit të Abrahamit, shkrimtari përdori vendet (Kadesh dhe Sur) që ishin të banuara gjatë kohës së autorit.
    Prandaj, nuk është e nevojshme të kërkohet që Kadeshi dhe Sur të jenë vendet ekzistuese në kohën kur Abrahami udhëtoi përmes Negev.
    Abrahami kontakton mbretin e Sodomës dhe Salemit (Zan. 14: 17-24), banon për një kohë të shkurtër në Gerar (Zan. 20) dhe blen një shpellë për varrimin e Sarës nga banorët e Hebronit.
    Në këtë rast, është e nevojshme të kërkohen vende arkeologjike për ekzistencën e vetëm këtyre katër vendeve gjatë epokës së bronzit të hershëm IV, kur Abrahami banonte dhe jetonte në Kanan.
    41 -


  3. #23
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR

    Qytetet dhe mbretërit në tekstet biblike
    Para se të shqyrtojmë mbetjet arkeologjike të qyteteve që lidhen me kohën e Abrahamit, është mirë të kujtojmë se çfarë ka në dispozicion për banorët Palestina nënkuptonte termin qytet ose mbret në kohen e Testamentin e Vjetër
    Kur një lexues i Biblës moderne lexon për qytetet e Testamentit të Vjetër, atëherë kryesisht vijnë në sytë e tij zonat metropolitane kryesore shumë-milionëshe në botë si të tilla si Londra, Chicago, Los Angeles, ose New York.
    Sidoqoftë, duhet të kemi kujdes sepse shkrimtari i Biblës mund të ketë pasur diçka tjetër në mendje kur përshkruan ose flet për qytete.
    Termi më i zakonshëm Hebraik për një qytet është ir.
    Vetë termi është përdorur më shumë se një mijë herë në Testamentin e Vjetër, dhe vjen nga folja që do të thotë të rrethosh, të rrumbullakosh.

    Në Testamentin e Vjetër, ky term nuk përcaktohet vetëm për qytetet e mëdha të rrethuara me mure, por mund t'i referohet çdo vendbanimi ku shtëpitë bëhen dhe sistemohen në një rreth, duke krijuar kështu një hapësirë ​​boshe në mes të vendbanimit.
    Në përputhje me rrethanat, madhësia dhe popullsia e një vendbanimi nuk përcaktojnë statusin e tij si qytet.
    Fjala ir është përdorur shumë shpesh si një përbërës i fjalës hebraike pazar, që do të thotë të ndash, të ndash dhe ndonjëherë të nënkuptosh të përforcosh.
    Kur fjala pazari gjendet së bashku me fjalën ir, atëherë kjo kompleks tregon një qytet të fortifikuar me mure mbrojtëse.
    Sidoqoftë, ir nganjëherë qëndron përkrah fjalës perec, e cila tregon banorin e rrafshit, dhe kur përdoret me fjalën ir, atëherë kjo kompleks tregon një vendbanim ose qytet pa mur të qytetit.
    Në vetëm një vend është një pazar dhe një perecar e përdorur së bashku (Ligji i përtërirë 3: 5) për t'iu referuar qyteteve që janë të rrethuar me mure dhe qytete që nuk kanë mure të tilla.

    Prandaj, kur shkrimtarët e Biblës flasin për qytete, nuk do të thotë që ata kanë në mendje ose përshkruajnë qytete të mëdha të rrethuara nga mure të trasha mbrojtës, por mund të nënkuptojnë se ato janë lagje të vogla, të papërcaktuara që mund të përcaktojnë vetëm disa shtëpi të vogla.
    Për këtë arsye, shumë studiues, kur kërkojnë të shpjegojnë fjalën hebraike ir, thonë se fjala mund të interpretohet edhe si një vendbanim i vogël, si dhe një vend kampimi për popujt nomadë, me fjalë të tjera një vend ku janë ngritur tenda.
    Prandaj, kur flasim për qytetet dhe vendbanimet e kohës së Abrahamit nuk është e nevojshme që gërmimet arkeologjike të zbulojnë një kulturë të pasur këto qytete, si dhe arkitektura, duke konfirmuar se vendbanimi ishte i rrethuar me mure të trasha.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR

    Kur Bibla përmend qytetet në lidhje me Abrahamin, mund të ishte që në atë kohë kishte vetëm një vendbanim të vogël të disa shtëpive që konsideroheshin gjithashtu një qytet, ose një vend ku ishin mbyllur vetëm me tenda.
    Tashmë më herët u përmend se periudha në të cilën Abrahami jetonte në Palestinë ishte një kohë kur qytetet në thelb nuk ekzistonin vërtet.
    Kjo nuk do të thotë që Palestina nuk ishte e banuar në atë kohë, pasi u gjetën shumë varre dhe varreza që datonin nga ajo kohë.
    Duket se njerëzit e Palestinës ishin natyrë nomade dhe kryesisht jetonin në vendbanime të vogla ose tenda, të angazhuar me bagëti (dele dhe dhi), ose në një masë shumë të kufizuar.
    Po kështu, kur Bibla e përmend mbretin, një monark është krijuar automatikisht para nesh, me një kryeqytet të madh dhe një pallat të dekoruar, siç ishin monarkët në Evropë në Mesjetë.
    Sidoqoftë, a kërkon teksti biblik një koncept të tillë apo lejon diçka krejtësisht të ndryshme?
    Fjala hebraike melek është një nga fjalët më të përdorura në Testamentin e Vjetër.
    Kjo fjalë mund të përkthehet si këshilltar, që formë foljeje do të thotë të këshillosh.
    Shkrimtarët e Biblës e përdorin atë në kushte të ndryshme dhe për qëllime të ndryshme.

    Fjala melek mund t'i referohet perandorit (të tilla si Nebukadnetsari; Jeremiah . 46: 2), mund t'i referohet mbretit vartës të vasalit (siç është Joakimi, mbreti i Judës; Jeremih. 46: 2), ose shefi / shefi i vogël shtetet e qyteteve (siç janë sundimtarët e qyteteve të Kanaanëve dhe Filistejve-qyteteve; Zanafilla 14: 2-8; 20: 2; 26: 1,8), ose mund të nënshkruajnë një sundimtar (siç është Balthazar; Dan. 5: 11).

    Sipas gjithë kësaj, është e qartë se fjala hebraike melek ose mbret
    nuk ishte caktuar vetëm për monarkë që do të jetonin në pallate të paçmueshme por gjithashtu mund t'u referohet atyre sundimtarëve që nuk ishin më shumë sesa kryekomandantë ose prijës të fisit të tyre, por që konsideroheshin si mbretër për popullin e tyre ose fshatrat
    Përveç kësaj, jo të gjithë mbretërit jetuan në qytete, madje as në fshatrat e vegjël.
    Lista e famshme mbretërore asiriane, e shkruar në një letër në formë pykë në një pjatë balte, përmend shumë mbretër si dhe arritjet e tyre.
    Ajo që është interesante është se shtatëmbëdhjetë mbretërit e parë nga ajo listë jetuan në tenda.
    Raportet nga të dhënat mbretërore të gjetura në qytetin e Mari flasin flasin për fitoren ndaj fiseve gjysëm nomade që kishin mbretërit e tyre.
    43

    shtojce
    Ky lokalitet arkeologjik u zbulua rastësi në vitin 1933 , ndërsa një fis beduinët , duke kërkuar një gur për një varr , gjeti një statujë pa kokë. Kjo u informua nga autoritetet franceze që kishin dërguar tashmë arkeologë nga Luvri për të filluar gërmimet në të njëjtin vit .
    Arsyeja për numrin e madh të gjetjeve është rruga tregtare në të cilën ndodhej qyteti, që lidh Sirinë me Mesopotaminë, Karkemishin dhe Anadollin.
    Disa tempuj të perëndive sumeriane (Dagan - perëndi i stuhisë, Ishtar - perëndeshë e pjellorisë, Shamash - perëndia e diellit dhe Ninhursag), arkivat dhe pallati i mbretit Zimri - Lima me rreth 300 dhoma janë gjetur nga ndërtesat.
    Në ndërtesa, ndër të tjera, gjetën objekte të ndryshme të bëra prej plastike figural dhe terrakote, piktura në mur dhe rreth 25,000 pllaka argjile.




    -Harta ku gjindet Mari
    -Statu ne Mari
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR

    44

    Të njëjtat Regjistrime ata flasin për Kananet dhe Jaminians që ishin me origjinë nomade dhe kishin mbretërit e tyre.
    Edhe Bibla raporton vetë ata flasin për udhëheqësit fisnorë që vlerësoheshin si mbretër.
    Pesë udhëheqësit e Midianitve emërohen mbretër në shkrimet biblike
    (Numrat 31: 8), ndërsa të njëjtët persona ekzistojnë në listën e dytë dhe përmenden vetëm si prijës fisnorë ose pleq (Jozueu 13:21).

    Sipas kësaj, kur Bibla flet për mbretër, nuk do të thotë automatikisht se ata janë monarkë që jetuan në qytete të mëdha dhe në pallate të mëdha.
    Mbreti i kohërave patriarkale mund të shënojë çdo drejtues që kishte pasues që e mbështetnin.
    Qytetet dhe mbretërit në të dhënat biblike nuk kërkojnë një sistem shtetëror të zhvilluar me politika të zhvilluara,ekonomi, ose një sistem shoqëror i zhvilluar, sepse kur Bibla përmend një qytet ose mbret mund të flasë për vendbanime të vogla, një shoqëri fisnore që nuk lë pas ndërtesave monumentale, por mbase vetëm një vendbanim i vogël me mbetje të kufizuara arkeologjike.
    Gerar
    Qyteti dhe vendasit e këtij qyteti janë përmendur në dy raste ose dy episoda.
    Të dy janë regjistruar në Zanafilla kapitullin 20 dhe 26.
    E para ka të bëjë me Abrahamin, i cili qëndroi në Gerar dhe i genjeve Abimelekun, mbretit të Gerarit, që Sara ishte motra e tij.
    Ky gabim u bë më vonë nga Isaku, bir i Abrahamit, kur ai imitoi shpëtimin e një thatësire në të njëjtin qytet nga mbreti me të njëjtin emër.
    Sipas këtyre regjistrimeve, arkeologjia duhet të tregojë rezultate të caktuara në lidhje me këtë vende.

    Për shkak të fakteve të mësipërme, nuk është e nevojshme të kërkohen mbetjet arkeologjike të një qyteti të madh mbretëror, por vetëm ndoshta mbetjet e çdo vendbanimi në formën e arkitekturës ose thjesht mbetjet e një qeramike të thyer.
    Për një kohë të gjatë arkeologët janë përpjekur të lokalizojnë këtë lokalitet biblike.
    Ka disa lokalitete që janë propozuar si kandidatë për Gerar.
    Pothuajse të gjithë arkeologët pajtohen që lugina e Gerarit është në të vërtetë gjiri i sotëm i njohur si Wadi esh-Sheriati.
    Ekzistojnë disa lokalitete arkeologjike përgjatë këtij gjiri dhe mendimet ndahen për identifikimin e ndonjërit prej tyre me Guerrarin Biblike.

    Tel Jemmeh është propozuar si një kandidat i mirë, por shumica e arkeologëve sot besojnë se ndodhet shumë afër bregdetit të Mesdheut.
    Kandidati tjetër është Tel esh-Sheri`ahi, i cili gjithashtu nuk është më i pranueshëmi, ndërsa Tel Haror, i cili njihet edhe si Tell Abu Hureireh, ka më së shumti përkrahës, të cilët besojnë se ky lokalitet duhet të jetë Gerari që nga koha e Abrahamit.
    Edhe pse mbetjet më të pasura vijnë nga bronzi i Mesëm dhe i Vonë dhe nga Epoka e Hekurt, arkeologët kanë përcaktuar nga anketimi sipërfaqësor dhe qeramika e thyer se ky vend ishte i banuar në pothuajse të gjitha periudhat arkeologjike, si dhe gjatë epokës së bronzit të hershëm IV, koha kur u shfaq Abrahami në Palestina.
    Megjithëse deri më tani nuk janë gjetur asnjë mbetje ndërtesas, është e mundur që në atë kohë Gerar të ishte një vendbanim i vogël mbetjet e të cilit u shkatërruan plotësisht në periudhat në vijim, ose se ai ishte i banuar nga një popullsi që jetonte në tenda dhe linte pas vetëm qeramikë të thyer. .
    Në çdo rast, mbetjet nga Tel Haror, megjithëse në sasi të vogla, dëshmojnë se ky lokalitet ishte të paktën disi i banuar në kohën e Abrahamit dhe Isakut.

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR

    Hebron
    Hebroni është një vend nga banorët e të cilit Abrahami kërkoi një varre per varrosje për të varrosur Sarën, gruan e tij.
    Më vonë, ai vetë u varros në të njëjtën shpellë si djali i tij Isaku dhe nipi Jakob.
    Asnjëherë nuk ka pasur problem në identifikimin e këtij vendi biblik sepse edhe sot ekziston një vende moderne me të njëjtin emër.
    Në perëndim të Hebronit ekziston një lokalitet arkeologjik nën emrin e Jebel el-Rumeideh.
    Fatkeqësisht, vendbanimi modern është përhapur pjesërisht mbi këtë lokalitet, kështu që gërmimet janë të vështira ose praktikisht të pamundura.
    Sidoqoftë, më shumë se tridhjetë vjet më parë, kur vendbanimi modern nuk e mbuloi aq shumë këtë lokalitet antik, u krye një gërmim arkeologjik.
    Gjatë vitit 1964, Philip Hammond përcaktoi që ky lokalitet ishte e banuar që nga epoka e hershme e bronzit I (rreth 3000 pes) deri në periudhat islame (rreth vitit 1500 pas e.sone).
    Fatkeqësisht, ai nuk mund të gjente mbetje nga koha e Abrahamit sepse gërmimet ishin shumë të kufizuara ose vendbanimi nga koha e Abrahamit ishte i vogël, kështu që mbetjet e tij u shkatërruan plotësisht në kohërat antike, kështu që nuk ka mbetje që arkeologjia mund të zbulonte. .- 45 -46

    Shalem
    Kur Abrahami e liroi djalin e tij Lotin, që u burgos së bashku me banorët e Sodomës, Mbreti i Melkizedekut i Salemit doli për ta takuar.
    Më vonë, Abrahami i paguan një të dhjetën e gjithçkaje që i takon Melkizedekut, i cili ishte gjithashtu një prift i Perëndisë më të Lartë.
    E gjithë kjo episod është regjistruar në librin e Zanafillës, kapitulli 14.
    Shumica e arkeologëve besojnë se ky qytet duhet të identifikohet me Jeruzalemin, i cili më vonë u bë kryeqyteti i Mbretërisë së Davidit.

    Në rast se kjo identifikim është e saktë, mbetjet që janë gërmuar deri më tani në zonën e qytetit të Davidit thonë se Jeruzalemi ose Shalemi i vjetër ishte i banuar në kohën e Abrahamit dhe qëndrimit të tij në Palestinë.
    Sodoma dhe Gomora
    Në një moment, bagëtitë që Abrahami dhe Loti kishin ishin shumuar aq shumë sa ishte pothuajse e pamundur që ata të qëndronin së bashku.
    Prandaj, Abrahami i propozoi Lotit që të ndahej në mënyrë që Loti të kishte përparësinë të ishte i pari që zgjodhi territorin në të cilin do të kullosë bagëtitë e tij.

    Kështu, Loti zgjodhi luginën jeshile të Jordanit dhe Abrahami qëndroi në rajonin e Negev.
    Lot shpejt gjeti mikpritjen në Sodom, një nga pesë qytetet në rrafsh.
    Pas ca kohësh, mbretërit nga lindja u nisën me një pushtim dhe pas një beteje të ashpër, ushtritë e këtyre pesë qyteteve u mundën, kështu që Loti përfundoi midis robërve.
    Ushtria fitimtare e këtyre mbretërve lindorë i çoi banorët e këtyre qyteteve në skllavëri.
    Pas një kohe të shkurtër, njëri nga ushtarët arriti të shpëtojë dhe t'i sjellë Abrahamit lajmin për humbjen, si dhe që Loti ishte marrë në skllavëri.
    Pas një kërkimi të shkurtër, Abrahami arriti të çlirojë Lotin dhe të gjithë robërit, si dhe të gjitha thesaret që u morën nga qytetet.
    Ky akt i guximshëm nuk kaloi pa u vënë re kështu që mbreti i Sodomës doli për të takuar Abrahamin dhe e falënderoi për shpëtimin e bashkëqytetarëve të tij.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR

    Kaluan disa vjet kur Abrahami mori lajmin se Sodoma, së bashku me qytetet e tjera, do të shkatërrohej, siç ndodhi.

    Sipas Biblës, vetëm Loti dhe dy vajzat e tij, me ndërmjetësimin e engjëjve, arritën të shpëtojnë jetën e tyre.
    Për një kohë të gjatë, arkeologët dhe studiuesit e tjerë janë përpjekur të gjejnë vendin ku ekzistonte Sodoma, si dhe qytetet e tjera të rrafshit.
    Disa janë përpjekur të dëshmojnë se Sodoma ishte në bregun perëndimor të Detit të Vdekur në një rrafshnaltë të quajtur Jebel Usdum sot (që në arabisht do të thotë kodra e Sodomës).
    Sidoqoftë, shumica e teologëve ndoqën propozimin e Albright, i cili sugjeroi që në 1924 që Sodom ishte në të vërtetë nën sipërfaqen e Detit të Vdekur.
    Sidoqoftë, shumica e teologëve ndoqën propozimin e Albright, i cili sugjeroi që në 1924 që Sodomi ishte në të vërtetë nën sipërfaqen e Detit të Vdekur.
    Gjatë viteve 1960, Ralph Baney inspektoi nji pasqyre pjesën e poshtme të Detit të Vdekur me pajisje zhytjeje, si dhe pajisje e zërit.

    Në pjesën jugore të detit, i cili nuk është aq i thellë (midis një dhe dhjetë metra), ai gjeti disa pemë në një pozitë në rritje, që do të thotë se këto pemë ishin përmbytur dërsa ende rriteshin.

    Prandaj, u arrit në përfundimin se e gjithë pjesa jugore e Detit të Vdekur dikur ishte e thatë dhe se këto pesë qytete gjithashtu duhet të konsiderohen të jenë diku afër, ndërsa mbetjet e tyre tani janë nën nivelin e detit.
    Sidoqoftë, mbetjet e pesë qyteteve u gjetën në bregun e djathtë ose lindor të Detit të Vdekur; Bab edh-Dhra, Numeira, Safi, Feifa dhe Khanaziri.
    Gjatë viteve 1960, Paul Lapp gërmoi në disa prej këtyre vendbanimeve, por qëllimi kryesor i tij ishte të gërmonte varrezat e vendbanimit (Bab edh-Dhra) që ishte afër.
    Për habinë e tij, ai hasi në një numër të pafund varresh dhe varrezash, kështu që ai vlerësoi se më shumë se njëzet mijë njerëz ishin varrosur atje për disa shekuj.
    Më vonë, Thomas Schaub dhe Walter Rast vëzhguan të gjithë rrafshinën dhe hasën në katër vendbanimet e tjera.
    Në anën më jugore të kësaj rrafshine ata gjetën një vend të njohur sot si Khanazir.
    Pak më larg në veri, ata hasën në Feif dhe pikërisht pranë këtij lokaliteti, gjetën një varrezë e cila ishte pothuajse dy kilometra e gjatë dhe një kilometër e gjerë.
    Me fjalë të tjera, kjo varrezë përmbante gjithashtu afërsisht të njëjtin numër të ndjerë si ajo që i takonte Bab edh-Dhrise.
    - 47 - '
    Disa kilometra larg në veri ata gjetën një lokalitet tjetër të quajtur Safi dhe u emëruan pas një vendbanimi modern aty pranë.
    Dhe këtu ata gjetën mbetjet e një varreze të ngjashme me atë të Bab edh-Dhra dhe Feife.
    Diku në veri të Safi Schaub dhe Rast gjetën një tjetër vendbanim antik që tani quhet Numeira.
    Në këtë mënyrë, u gjetën pesë vendbanime antike që ishin të banuara në epokën e bronzit të hershëm dhe çuditërisht, ato u shkatërruan të gjithë në të njëjtën kohë.
    Të pesë qytetet ishin vendosur në skaj të ultësirave në kodra të vogla, kështu që ata kishin një pamje të mirë të fushës dhe një sulm të mundshëm nga grabitësit dhe hajdutët.

    Në të njëjtën kohë, varrezat dhe vendbanimet vetë nuk ishin të ndërtuara në tokë të punueshme, por në kodra që nuk ishin të punueshme, kështu që çdo inç i luginës u kultivua për rendimentin më të lartë të mundshëm të drithërave dhe frutave.

    Pranë secilit prej këtyre qyteteve ishte një burim me ujë të freskët ose një rrjedhë që prekte luginën dhe gjithashtu detin.

    Në këtë mënyrë, ishte e mundur të vaditej lugina, e cila për shkak të klimës së këndshme u shndërrua në një zonë jashtëzakonisht të pasur që premtoi një korrje të mirë dhe mundësinë e ushqimit të të gjithë popullatës.

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR

    Dhe vetë Bibla, kur përshkruan këtë luginë, thotë se ishte si një kopsht i Zotit (Zanafilla 13:10).
    Nëse këto pesë qytete janë qytete të përshkruara në librin e Zanafillës, atëherë është logjike që Sodoma të jetë Bab edh-Dhra, Gomorrah duhet të jetë Numeirah, Safi duhet të jetë Zoar, Feifa duhet të jetë Adami, ndërsa Khanazir duhet të jetë Sevojimi.
    Gjatë vitit 1981, Schaub dhe Rast përfunduan katër sezone të gërmimeve arkeologjike në Bab edh-Dhri dhe Numeira.
    Baba edh-Dhra ishte rrethuar nga një mur i trashë 6,5 metra.
    Në anën perëndimore të qytetit ishte porta e qytetit që hapte rrugën drejt arave të pasura bujqësore.
    Për më tepër, ndërtuesit ngritën dy kulla që shërbyen për të mbrojtur më mirë portën në rast të një sulmi.
    Megjithatë menjëherë pas ngritjes së këtyre ndërtesave i gjithë qyteti u shkatërrua plotësisht nga zjarri, kështu që deri më sot askush nuk ka jetuar më në atë vend përsëri.
    Përveç portave të qytetit dhe mureve mbrojtës, arkeologët kanë gjetur një tempull të qytetit me madhësi 6x12 metra.
    Rreth 6 metra në perëndim të tempullit, u gjet një altar flijimi gjysmërrethor.
    Një pullë vule u gjet afër që përfaqësonte që përfaqëson një skenë fetare.48 -49
    Pranë altarit u gjetën dy gota prej balte, të cilat ato përmbajnë hirin në vetvete dhe mendohet se janë përdorur për ndonjë qëllim fetar.
    Për dallim nga Bab edh-Dhra i cili ka qenë i banuar për pothuajse një mijë vjet, Numeira ishte e banuar vetëm për njëqind vjet dhe u shkatërrua në të njëjtën kohë me Bab edh-Dhra, dhe ndodhet vetëm rreth 13 kilometra në jug.
    Kudo ku arkeologët gërmuan në Numeira gjetën shtresa të trasha të hirit dhe trarëve të djegur dhe materiale të tjera ndërtimi.

    Megjithëse historia e këtij vendbanimi antik ishte e shkurtër, arkeologët zbuluan se banorët e parë jetonin në një vendbanim që nuk ishte i rrethuar nga muret e qytetit.
    Më vonë, kur u shkatërrua vendbanimi i parë, banorët vendosën të ngrinin muret e qytetit (trashësi rreth 4 metra) për mbrojtje më të mirë në rast të një sulmi të dytë.
    Disa dhoma me enë të mëdha magazinimi u zbuluan atje,dhe pjata të shumta për përdorim të përditshëm shtëpiak,dhe në të njëjtën kohë një sasi e madhe e grurit të tharë, rrushit dhe farave të shalqirit.
    Dyshemeja e këtyre dhomave ishte e mbuluar me një shtresë të trashë hiri, e cila dëshmon për shkatërrimin e përgjithshëm nga zjarri.
    Ajo që është interesante të theksohet është se Numeira u shkatërrua dy herë dhe brenda një kohe të shkurtër.
    Sipas tregimit biblik, mbretërit lindorë mposhtën një ushtri që u formua nga banorët e pesë qyteteve nga lugina.
    E mundshëm është se këta mbretër lindorë ishin përgjegjës për shkatërrimin e vendbanimit të parë të Numeiras ose Gomorran.
    Arkeologët kanë gjetur eshtrat e një personi në vendin ku më vonë do të ngrihen kullat dhe portat e qytetit, i cili u shkatërrua gjatë këtij shkatërrimi.
    Më vonë, kur popullsia u kthye (falë Abrahamit), qyteti u fortifikua me mure dhe kulla të qytetit që mbronin portën e qytetit.
    Në njërën nga dhomat e ndenjes arkeologët kanë gjetur mbetjet e një tavani ose çati të sheshtë dhe drejt shtresat e këtyre mbetjeve përcaktuan se kjo ndërtesë kishte qenë në përdorim për njëzet vjet para se të shkatërrohej.etj
    Sipas tregimit biblik, Abrahami ishte 75 vjeç kur erdhi në Palestinë me Lotin.

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR

    Më vonë, kur ai ishte 86 vjeç, Ishmaeli i lindi.
    Nuk dihet saktësisht, por diku midis këtyre viteve të epokës së Abrahamit, Loti u nda nga Abrahami dhe u vendos në Sodom.
    Kur mbushi nëntëdhjetë e nëntë vjet ai u vizitua nga lajmëtarët qiellorë dhe njoftoi se Sodoma, së bashku me qytetet e tjera të rrafshit, do të shkatërrohej.
    Kështu, është e mundur që të kalojnë rreth njëzet vjet midis raportit të fitores së mbretërve lindorë dhe shkatërrimit përfundimtar të qyteteve në luginë, që korrespondon plotësisht me gjetjet arkeologjike nga Numeira (Gomorrah).
    Shkatërrimi i brezit të fundit të banorëve të Numeiras ishte i tmerrshëm.Kudo që ata gërmuan arkeologët gjetën një shtresë të trashë djegieje dhe hiri.Midis mbetjeve të hirit u gjetën mbetjet e trarëve që mbanin çatinë.

    Gjatë zjarrit, trarët ranë nga tavani dhe mbuluar gjithçka nën to,
    kështu që një mori enësh të thyera dhe të pathyer (disa ene përmbajnë ushqim, kryesisht kokërr dhe elb,si dhe një sasi e caktuar frutash) që gjenden nën masën e hirit të djegur.
    Raporti biblik dëshmon se Sodoma dhe Gomora, si qytetet e tjera, u shkatërruan plotësisht nga zjarri, siç dëshmojnë zbulimet arkeologjike nga këto dy lokalitet.
    Sasia e madhe e ushqimit të gjetur dëshmon se këto qytete nuk u shkatërruan pas një rrethimi të gjatë dhe rraskapitës, por që shkatërrimi erdhi shpejt dhe papritmas.
    Për kesaj, u vertetu se qytetet ishin shkatërruar në fund të pranverës ose në fillim të verës.
    Gjetjet e grurit dhe elbit nuk mund të dëshmojnë për këtë sepse këto ushqime mund të gjenden në çdo kohë të vitit si furnizim ushqimi.
    Gjetësit e sasive të mëdha të rrushit (madje gjetën pjesë të rrushit), si dhe farat e shalqirit, dëshmojnë se Numeira u shkatërrua në një kohë kur ky frut po piqej.
    Në brendësinë e Transjordanit, rrushi dhe shalqini mbërrijnë diku në korrik, ndërsa në Luginën e Detit të Vdekur, për shkak të temperaturave më të larta dhe dimrave më të shkurtër, këto të lashta mbërrijnë shumë më herët, rreth muajit qershor.
    - 50 -51


    Patriarkët dhe devetë
    Ka disa tregime biblike që Abrahami kishte deve.
    Zanafilla 12:16 tregon për kohën kur Abrahami ishte në Egjipt dhe kishte me vete deve.
    Më vonë, kur nji shërbëtori i Abrahamit erdhi në Mesopotami për të lypur Rebekën për Isakun, devetë shërbyen si mjetet kryesore të transportit (Zan. 24).
    Kur Rebeka arriti në Palestinë dhe pa Isakun, ajo zbriti nga deveja dhe shkoi ta takojë.
    Jozefi u dërgua me deve në Egjipt si skllav me tregtarët që e blenë (Zan. 37:25).
    Në mënyrë të ngjashme, devetë përmenden kur izraelitët dolën nga Egjipti (1 Gjonit 9: 6).
    Teksti biblik flet hapur dhe pa dyshim për devetë që ekzistonin si kafshë shtëpiake në kohën e patriarkut.
    Sipas disa arkeologëve, gërmimet arkeologjike deri më tani nuk kanë qenë në gjendje të konfirmojnë ekzistencën e deveve si kafshë shtëpiake në zonën e Palestinës para vitit 1200 para Krishtit.

    Meqenëse Abrahami jetoi për gati një mijë vjet para se arkeologët të gjenin kockat deve në vendet arkeologjike, teologët në përgjithësi arritën në dy përfundime të ndryshme.
    Disa menduan se ishte një gabim i bërë nga kopjuesit e mëvonshëm,
    dhe të tjerët që Abrahami dhe patriarkët e tjerë kurrë nuk ishin persona realë, por që ishin fryt i imagjinatës së autorëve të ndryshëm që jetuan
    në kohën e Davidit ose edhe më vonë dhe nuk e kishin idenë se devetë nuk ishin zbardhur në kohën kur Abraham duhej të jetonte.
    Problemi i ekzistencës së deveve para vitit 1200 para Krishtit
    u krijua sepse arkeologët besojnë se ata nuk gjetën kocka deve në asnjë vend arkeologjik ku kishte një vendbanim në kohërat antike.

    Shumica e eshtrave që gjenden në mesin e materialit të gërmuar janë eshtrat e deleve dhe dhive, bagëtitë, më rrallë derrat dhe llojet e ndryshme të peshkut, dhe nganjëherë gjenden edhe eshtrat e gomarve.
    Duhet pasur parasysh se shumica e eshtrave që mund të gjenden në tregimet e lashta vijnë nga kafshë që më së shpeshti përdoren për qëllime ushqimore, por jo nga kafshë që shërbenin vetëm si mjet transporti.
    Për më tepër, deveja si kafshë është një nga kafshët më të mëdha në Palestinë dhe është pothuajse e pamundur të mbahen kafshë të kësaj madhësie në qytete dhe vendbanime.
    Edhe sot, devetë që ekzistojnë në Palestinë nuk mbahen kurrë në vendbanime, por lihen gjatë natës në fushat afër vendbanimeve.
    -
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi II : 09-05-2020 më 09:20

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR

    Devja pothuajse asnjëherë nuk mbahej për ushqim, por më së shumti përdorej për transport dhe qumësht.
    Kur një deve vdes nga sëmundje ose pleqëri, ku ka rënë atje, lihet gjithashtu të kalbet.
    Prandaj, nuk është as e nevojshme të kërkohen kocka deve në vendet e vendbanimeve antike për të vërtetuar se deveja ishte një kafshë shtëpiake në kohërat patriarkale.
    Nëse mund të gjenden ndonjë kockë të kësaj lloj kafshësh, ato duhet të kërkohen në hapësirat e pafund fushash dhe shkretëtirash.
    Sidoqoftë, ka vizatime të ndryshme antike që tregojnë se deveja ishte një kafshë shtëpiake 400 vjet përpara se Abrahami të vinte në Palestinë.
    U gjet një fotografi e një burrise si ai drejton një deve në një litar në Afrikën e Veriut në qytetin e Aswan.
    Përveç vizatimeve, ekziston një mbishkrim që vjen nga koha kur dinastia e gjashtë sundoi në Egjipt (rreth 2500-2200 para Krishtit)
    Gjatë viteve gjashtëdhjetë, skuadra daneze gërmoi në dy lokalitete në gadishullin e Omanit.
    Një nga vendet ishte Dilmuni antik ku u gjetën një sasi e madhe eshtrash deve.
    Ky vendbanim antik ka ekzistuar nga 3000-2750 dhe nga 2700-2300 para Krishtit.
    Për shkak të sasisë së madhe të eshtrave, u arrit në përfundimin se devetë u riten këtu për ushqim, që është një gjë e rrallë.
    Përveç kockave, u gjet një pjesë e një ene mbi të cilën ishtei vizatuar një deve.
    Pranë të njëjtit vendbanim, arkeologët gjetën një shpellë në hyrje të së cilës ishte gdhendur një deve nga e njëjta periudhë kohore.
    Disa gjetje interesante janë gjetur në zonën e Palestinës.

    Ingholti gjeti një figurë që është shumë e ngjashme me një deve dhe vjen nga koha e Abrahamit.
    Një figurë tjetër vjen nga qyteti i Byblos që përfaqëson një deve dhe vjen nga shekulli XIX para Krishtit.
    Një listë e shekullit të 18 para Krishtit e gjetur në Alalakh u gjete një raport mbi ekzistencën e deveve si kafshë shtëpiake.
    Në tekstet e lashta babilonase leksikore (rreth 2000)u gjet një raport i cili flet për deve shtëpiake.
    Nga afërsisht e njëjta periudhë vjen një raport nga lista e popujve të tjerë (Sumerian) që flet për vlerën e qumështit të devesë.

    Në mesin e këtij shekulli, A. Parroti gërmoi në Siri në sipërfaqen e vendbanimit antik të Mari (shek. 25/24 para Krishtit), dhe hasi në eshtrat e deveve në një ndërtesë që shërbente si strehim për një familje.
    Përveç kësaj, vlen të përmendet një figurë ari nga Ur (qyteti i Abrahamit) që përfaqëson figurën e një deve dhe vjen nga koha kur jetoi Abraham.
    Në mënyrë të ngjashme, figurat e ndryshme ose imazhet e deveve u gjetën në territorin e Rusisë së sotme dhe Greqisë, të cilat thonë se deveja ekzistonte ende si një kafshë shtëpiake edhe para se Abrahami të vinte në skenën e historisë, dhe është e sigurt se deveja ishte një pasuri e vlefshme në kohën e tij.

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR

    Patriarkët dhe zakonet e Lindjes së Mesme
    Leximi i librit të Zanafillës, veçanërisht ngjarjet që lidhen me patriarkët,
    mësojmë për zakonet e çuditshme që ishin të zakonshme në atë kohë.
    Abrahami mori një premtim kur ishte 75 vjeç i vjeter se një ditë do të kishte pasardhës.
    Kanë kaluar dhjetë vjet dhe duket se nuk ka asgjë nga premtimi.

    Abrahami kishte tre mundësi para tij; të birësojë një nga shërbëtorët e tij më besnikë dhe ta birësojë në mënyrë që të jetë trashëgimtare, të marrë një grua tjetër pranë Sarës, ose të marrë një nga shërbyeset e gruas së tij Sarës, dhe që ajo mund ta lindë atë një djalë që të ushqehet në shtëpinë e tij dhe të jetë djali i tij dhe trashëgimtari.
    Të tre këto mundësi ishin të ligjshme në kohën e tij dhe ai kishte çdo të drejtë ligjore për cilindo prej tyre.
    Midis dy luftërave botërore, arkeologët gërmuan disa Lokalitete arkeologjike në Mesopotami.
    Njëri prej tyre ishte një telli antik i quajtur Yorgan Tepe.
    Tre arkeologë të kohës kanë gërmuar ne kete lokalitet, E. Chiera, R.H. Pfeiffer dhe R.F.S. Starr midis viteve1925 dhe 1931.
    Për habinë e tyre, ata gjetën një bibliotekë ose arkiv me mbi 4,000 pllaka balte që datojnë nga rreth vitev 1500 pes.
    Përmes regjistrimeve në këto pllaka, ata mësuan se ishte qyteti antik i Nuza.
    Përveç regjistrimeve të tjera që flasin për biznes, si dhe për shitje dhe blerje dhe kontrata të ndryshme të tjera të kohës, në pllakat nga ky qytet u gjetën ligje ose rregulla për disa zakone që përmenden vetëm në Bibël.
    Ndër të tjera, më të rëndësishmet janë tre ligje; ligji i birësimit në rast se çifti i martuar nuk mund të ketë fëmijë, ligji i martesës dhe marrëdhëniet martesore, ligji i së drejtës së të parëlindurit dhe ligji i trashëgimisë.
    - 53 -54
    Ligji i birësimit Më poshtë u shkrua në njërën nga shumë pllakat balte: Një tabletë e Naswi, bir i Arshenna, për birësimin e Wullua birit të Puhishennit.
    Për sa kohë që Nashwi është gjallë, Wullu do t'i japë ushqim dhe rroba.
    Kur Nashwi vdes, Wullui do të bëhet pasardhësi i tij.
    Nëse ndërkohë Nashwi merr një djalë, ai do të ndajë trashëgiminë me Wulluin, por vetëm djali i Nashwit do të trashëgojë perënditë e Nashwiut.
    Nëse Nashwi nuk ka djalë, Wullu do të trashëgojë perënditë e Nashwi-së.
    Nashwij ia dha vajzën e tij Nuhuyan per grua Wullut.
    Dhe nëse Wullu merr një grua tjetër, ai do të humbasë tërë tokën dhe shtëpitë.
    Kur Abrahami humbi durimin duke pritur përmbushjen e premtimit
    ai kundërshtoi Zotin se shërbëtori i tij do të duhej të ishte pasardhësi i tij (Zan. 15: 2).
    Sipas tonit me të cilin Abrahami kundërshtoi Zotin është e qartë se kjo zgjidhje nuk është sipas dëshirës së tij.
    Kjo nuk kishte të bënte vetëm me lënien e një trashëgimie ndaj një shërbëtori të zakonshëm, por ai shërbëtor kishte të drejta të tjera, siç ishte mbajtja e emrit të Abrahamit, që do të nënkuptonte se ai ishte trashëgimtari ligjor dhe se përmes tij Zoti do të përmbushte premtimin e gjeneratave të panumërta të ardhshme për të qenë pasardhësit e tij. dhe jo e Abrahamit.
    Më vonë, kur Jakobi duhej të ikte nga Esau, vëllai i tij për mashtrim, ai u gjend në Mesopotami bashkë me xhaxhain e tij, Labanin.
    Sipas raportit Biblike në atë kohë, Rakela, një nga vajzat e tij, po e merrte kopenë e babait të saj, Labanit.
    Meqenëse ishte një punë që kryesisht djemtë duhej të bënin, ka të ngjarë që Laban të mos kishte djem në atë kohë.
    Pas katërmbëdhjetë vitesh shërbimi, të cilat ai shërbeu për dy vajzat e Labanit, Jakobi u pajtua me Labanin që tani do t'i shërbente atij për një rrogë.
    Kur Labani dëgjoi që Jakobi do të merrte tërë delet dhe dhite
    me lara dhe të zeza,ai i ndau të gjitha dhitë dhe desh që ishin të zeza ose me lara, në mënyrë që të mos çiftëzohen me dele dhe dhi dhe kështu shumëfishoi kopenë e Jakobit.
    Ai u dha të gjitha deshve dhe dhive bijve të tij për të mbajtur në kullotë (Zanafilla 30:35).
    Përveç që është një i afërm i ngushtë, Jakobi duket se është konsideruar si ai që u birësua në familjen e Labanit,sepse kur Jakobi erdhi në shtëpinë e tij, Labano nuk kishte djem.
    Me ligj të asaj kohe e gjithë prona që zotëronte Labani i takonte Jakobit.
    Meqenëse Labani më vonë pati djem, ligji parashikoi, siç shihet nga pllaka balte, se Jakobi kishte të njëjtën të drejtë trashëgimie si bijtë e Labanit, të cilin Labani fatkeqësisht nuk e respektoi.

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR


    Ligji në lidhje bashkëshortore

    Mbi njëra-tjetrën pllak lexon si më poshtë: Kelimnina iu dha për gruan e Shenniminit.
    Nëse Kelimnina lind fëmijë, Shennima nuk do të marrë gra të tjera,
    por nëse Kelimnina nuk mund të lindë fëmijë, atëherë Shennima do të marrë një grua shërbyese dhe Kelimnina nuk guxon t'i largojë fëmijët e tyre.
    Duket se Abrahami kishte çdo të drejtë sipas ligjit të kohës të merrte një grua tjetër, sepse Sara nuk mund të lindte fëmijë.
    Në këtë rast, duket se vetë Sara ishte në dijeni të ligjit ekzistues dhe mundësive përmes të cilave mund të sigurohen fëmijët.
    megjithëse ky veprim i Abrahamit është i justifikuar në sytë e njerëzve të asaj kohe, nuk do të thotë që Abrahami bëri mirë kur iu bind Sarës dhe mori Hagarin që më vonë e lindi Ismaelin (Zan. 16).
    Kanë kaluar dhjetë vjet që kur ai mori një premtim nga Zoti se ai do të bëhej babai i një shumice te popujve.
    Me kalimin e kohës, iu duk Abrahamit se diçka duhej bërë nga ana e tij që ai premtim të përmbushej.
    Përveç faktit që Abrahami kishte gabuar, është e qartë se edhe ai ishte vetëm një njeri me ulje-ngritjet e tij,me sukseset e tij si dhe dështimet e tij dhe me siguri ky ishte vetëm një nga momentet e tij të dobëta.
    Kur Sara më vonë mbeti shtatzënë dhe Isaku lindi, sipas ligjeve të kohës, Abrahami nuk kishte të drejtë të dëbonte Ismaelin nga shtëpia e tij, por ai duhet të kishte të drejtën e trashëgimisë.

    Ligji të drejtat e parëlindurve
    Të jesh i parëlinduri në epokën e patriarkut duket se do të thoshte të kesh të perparsi te madhe.
    Kur Isaku ndjeu se kishte ardhur koha për të bekuar të parëlindurin e tij (Esaun),Jakobit djalit të tij të ri iu dha me mashtrim këtë bekim (Zan. 27).
    Përveç bekimit që u dha vetëm për të parëlindurit, Jakobi mori edhe pjesën më të madhe të trashëgimisë së pasurisë së babait të tij.
    Megjithatë, edhe në moshën e tij të hershme, Jakobi arriti të nxjerrë të drejtën e epërsisë vetëm për një vakt të përgatitur nga Esauti.
    Në njërën nga pllakat e gjetura në Nuza, shkruhej në vijim: ... Tupkitilla do t'ia japë (pjesën e tij) Kurpazahit si një trashëgimi.
    Dhe Kurpazahi do t'i japë tre dele Tupkitillas në këmbim parëbirninë (
    e drejtë e dhënë pas lindjeje)të tij ... Ngjashëm me këtë raport, Esau shiti parëbirninë e tij për një më të vogël vlera sa tre dele.
    - 55 -56
    Shkrimtari biblik kështu tregoi se Esau nuk kujdesej për përparësinë e tij dhe për këtë arsye nuk e meritonte atë (Zan. 25: 29-34).

    Terafimi (perënditë e shtëpisë)
    Kur Jakobit iu desh të ikte nga Labani, sepse situata midis tyre u bë e padurueshme, Rakela, bija e Labanit dhe gjithashtu gruaja e Jakobit morën me vete të adhuruara,e perëndive të babait të saj.
    Labano u nis për të ndjekur Jakobin dhe kur arriti tek ai, kerkoi kthimin e perëndive prapa.
    Cila është arsyeja e Racheles duhej të merrte këta perëndi?
    A i mori me vete sepse donte të vazhdonte t'u shërbente perëndive të babait të saj, mbase i merrte si suvenire, apo ishte arsyeja për diçka krejtësisht të ndryshme? ... vetëm djali i Nashwinit do të trashëgojë perënditë e Nashwinit.
    Por nëse Nashwini nuk ka djalë, Wullu (djali i birësuar) do të trashëgojë perënditë e Nashwiut.
    Sipas raportit të sipërpërmendur nga pllakat e argjilës, perënditë që i përkisnin një familje jo vetëm që shërbenin për qëllime ceremoniale, por gjithashtu shërbenin diçka krejtësisht të ndryshme.
    Ai që ishte trashëgimtari ligjor dhe që ia kaloi emrin brezave të ardhshëm, e mori atë në vete pronë dhe perënditë që shërbyen si provë se ai ishte trashëgimtari legal.
    Kur Rakela pa se sa herë babai i saj Labani kishte mashtruar Jakobin dhe kishte ndryshuar rrogën e tij, dhe tregimi biblik thotë se Labani kishte gjithçka që kishte falë Jakobit (Zanafilla 30: 29,30), ajo me të drejtë e konsideronte Jakobin si të ligjshëm. trashëgimtare për gjithçka që zotëron Labani.
    Kjo është arsyeja pse ajo zgjodhi perënditë e babait të saj si një garanci ose provë se trashëgimia i përkiste Jakobit dhe jo bijve të Labanit, dhe jo sepse ajo donte t'i shërbente perëndive të babait të saj.
    Përveç pllakave në qytetin antik Nuza, shumë pllaka janë gjetur në qytete të tjera të Mesopotamisë që mbajnë të dhëna që ndriçojnë disa ngjarje nga kohërat patriarkale.
    Një nga këto qytete është qyteti i Mari i cili u gërmua midis vitev 1933 dhe 1938 dhe u gërmua nga një ekip i udhëhequr nga A. Parroti.
    Gjatë gërmimeve, u zbuluan më shumë se 20,000 pllaka argjile (1850-1750 para Krishtit), të shkruara në kuneiform , dhe shumë prej tyre janë në të vërtetë një korrespodencë midis Zimri-Limit, mbretit të Marit, dhe Hammurabi, mbretit të Babilonisë.
    Midis pllakave të shumta u gjetën emrat të cilën ata mbanin patriarkët individualë si dhe emrat e disa qyteteve nga ajo kohë.

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR

    Më të njohurit janë Turahi (Terah), Nahur (Nahor), Sarugi (Serug), Laban, Mar (ben) -Yamin (Benjamin).
    Qyteti tjetër ku u gjetën pllakat në të cilën ishte shkruar një tekst që mund të ndriçonte epokën patriarkale ishte Alalakhi.
    Ai është një qytet Sirian i ndërtuar në lumin Orontes dhe gërmuar nga L. Woolley midis vitev 1937 dhe 1939.
    Teksti nga disa flitei për rregullat e martesës, ku thuhet se burri ka të drejtë të marrë një grua të dytë, nëse i pari nuk lind fëmijë gjatë shtatë viteve të para të martesës.
    Atëherë ai ka të drejtë të marrë një grua të tretë në rast se dy të parat nuk mund të kenë fëmijë.
    Përveç këtyre raporteve, ekziston një tabletë e gjetur në Chagar-Bazar me emrin Ya'qub-il (Jakob) të përmendur, ndërsa një tabletë nga Dilbat përmend Aba rama (Abraham).
    Pastaj u gjetën emrat e Aburahan (Abraham) dhe Zabilan (Zebulun) në disa tekste që gjenden në Egjipt.
    Sipas kronologjisë biblike, Abrahami jetoi në shekujt 22 dhe 21 pes, ndërsa djali i tij Isaku dhe nipi Jakob jetuan pak më vonë.
    Shumë teologë dhe madje edhe arkeologë janë të gatshëm të pretendojnë se Abrahami jetoi në shekullin XVIII ose XVII para Krishtit
    sepse raportet nga pllakat e përmendura më lart vijnë nga ajo kohë, pa iu referuar kronologjinë biblike.
    Eshtë e vërtetë që regjistrimet e këtyre zakoneve vijnë nga shekujt 18 dhe më vonë, por është gjithashtu e vërtetë që ato (zakonet) mund të kenë ekzistuar shumë më herët.
    Pothuajse se është e pamundur të pranohet pretendimi se të gjitha këto zakone u shkruajtën sapo filluan të ekzistojnë.
    Emundshëm është se ato ekzistuan për shumë vite, por nuk u regjistruan deri në shekujt 18 dhe më vonë.
    Prandaj, nuk ka nevojë ta vendosni kohën e Abrahamit në periudha të tjera ose të mëvonshme nga sa sugjeron Bibla.


    Bibliografi

    • Aharoni, Yohanan The Land of Gerar. Israel Exploration Journal 6 (1956): 26- 32. Albright, W.F. The Archaeology of Palestine and the Bible. New York: Re-vill, 1932. Bibby, Geoffrey. Looking for Dilmun. New York: Knopf, 1969.
    • Bulliet, R.W. The Camel and the Wheel. Cambridge: Harvard University Press, 1975. Dever, W.G., i W.M.Clark. The Patriarchal Tradition u Israelite and Judaean History, ur. J.H.Hayes i J.M.Miller, 70-148. Philadelphia: Trinity Press,
    — 57 —58
    1990
    • Free, J.P. Abraham's Camels. Journal Of Near Eastern Studies 3 (1944): 187- 193.
    • Gordon, Cyrus. Abraham and the Merchants of Ura. Journal of Near Eastern Studies 17 (1958): 28-30.
    • Biblical Customs and the Nuzu Tablets. Biblical Archaeologist 3 (1940): 1-12. Greenberg, Moshe. Another Look at Rachel's Theft of the Teraphim. Journal of Biblical Literature 81 (1962): 239-248.
    • Kempinski, Aharon. Jacob in History. Biblical Archaeology Review 14 (1988): 42-47. Kitchen, Kenneth A. Ancient Orient and Old Testament. Chicago: Inter-varsity Press, 1966.
    • Lambert, W.G. The Domesticated Camel in the Second Millennium--Evidence from Alalakh and Ugarit. Bulletin of the American Schools of Oriental Re-search 160 (1960): 43.
    • Larue, Gerald A. American Expedition to Hebron. Journal of Bible and Religion 33 (1965): 337-339.
    • Lloyd, Seton. Ruined Cities of Iraq. New York: Oxford University Press, 1945.
    • McCarter, P.K. The Patriarchal Age u Ancient Israel, ur H. Shanks, 1-30. Was-hington: Biblical Archaeological Society, 1988.
    • Millard, A.R., i D.J. Wiseman. Essays on the Patriarchal Narratives. Winona Lake: Eisenbrauns, 1980.
    • Porada, E. Cylinder Seal with a Camel in the Walters Art Gallery. Journal of the Walters Art Gallery 36 (1977): 1-6.
    • Rast, Walter E., i R. Thomas Schaub. Preliminary Report of the 1979 Expedition To the Dead Sea Plain, Jordan. Bulletin of the American Schools of Oriental Research 240 (1980): 21-61. Ripinsky, Michael. The Camel in the Archaeo-logy of North Africa and Nile Valley. Popular Archaeology 3 (1974): 6-7.
    • Camel Ancestry and Domestication in Egypt and the Sahara. Archaeology 36 (1983): 21-27.
    • Shea, William. Numeirah. Archaeology and Biblical Research 1 (1988): 12-23. Thompson, J.A. The Bible and Archaeology. Grand Rapids: Eerdmans, 1982.
    • Wood, Bryant. Have Sodom and Gomorrah Been Found?. Bible and Spade 3 (1974): 65-89.
    • Sodom and Gomorrah Update. Bible and Spade 12 (1983): 22-33.
    • Zarins, J. The Camel in Ancient Arabia: A Further Note. Antiquity 52 (1978): 44-46.

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR

    JOZEFI (JUSUFI) NE EGJIPT
    Armiqësia midis Jozefit dhe vëllezërit e tij rritej çdo ditë e me shume.
    Intoleranca u shkaktua kryesisht nga raportet e Jozefit për sjelljen jo të mirë të vëllezërve të tij, dhe në të njëjtën kohë nga sjellja e papërshtatshme e babait të tij Jakobit, i cili dukshëm i kushtonte më shumë vëmendje atij dhe Beniaminit sesa ndaj ndonjërit prej djemve të tjerë.
    Vaji(nafta) iu shtua zjarrit kur Jozefi ishte i panevojshëm dhe mburrës
    ai i tregoi ëndrrat e tij të çuditshme interpretimi i të cilave ishte aq i qartë sa që edhe babai i tij Jakobi iu desh të qortonte (Zan. 36:10).
    Pas këtij incidenti, vëllezërit thjesht prisnin mundësinë për të hequr qafe Jozefin.
    Urrejtja u rrit deri në atë pikë sa që edhe plani i vrasjes ishte plotësisht i përgatitur.
    Në një moment, u krijua një mundësi e jashtëzakonshme kur plani i likuidimit të Jozefit mund të realizohej.
    Ndërsa vëllezërit po bënin punën e tyre të përditshme rreth deleve dhe dhive që babait të tyre i kishin besuar kujdesit të tyre, papritmas u shfaq Jozefi, të gjithë krenarë me veshjen shumëngjyrëshe që babai i tij me sa duket i kishte dhuruar si dhuratë.
    Megjithëse Rubeni, vëllai i madh, përgatiti një plan sekret për ta liruar Jozefin dhe për ta kthyer atë te babai i tij, Jozefi përfundoi si skllav në një treg popullor skllevërish në Egjiptin e largët.
    Atëherë Jozefi ishte vetëm shtatëmbëdhjetë vjeç (Zan. 37: 2).
    Sipas tregimit biblik, Jozefi u ble nga Potifari, një nga shërbëtorët më të shquar të Faraonit.
    Ai ia besoi Jozefit tërë pasurinë e tij për shkak të ndershmërisë dhe besnikërisë së tij.
    Pas ca kohësh, morali dhe besnikëria e Jozefit u provuan kur gruaja e Potifarit i hodhi një sy Jozefit dhe u përpoq ta tërhiqte atë në rrjetën e nënçmimit të saj moral dhe mosbesimit ndaj burrit të saj.
    Pa një alibi, Jozefi u dënua dhe u hodh në burg për një veprim që nuk e bëri.
    Ndërsa kur ai qëndronte në burg, ai i kryente detyrat e tij të përditshme me ndershmëri dhe korrekte, kështu që ai shpejt u emërua mbikëqyrës i burgut, duke u kujdesur për të gjithë të burgosurit.
    Pas ca kohësh, bukëpjekësi dhe kupëmbajtësit e Faraonit u gjendën në burg me akuzën e pjesëmarrjes në një komplot kundër Faraonit.
    - 59 -60
    Kur kishin ëndrra të çuditshme, Jozefi i interpretoi me sukses ato.
    Në të vërtetë, gjithçka ndodhi pikërisht ashtu siç kishte profetizuar Jozefi, mbartësi i kupës u kthye në shërbimin e tij të mëparshëm, sepse u vërtetua se ai ishte i pafajshëm dhe bukëpjekësi përfundoi në varje.
    Para se të kthehej kupmbajtsi në gjykatë, Jozefi i kërkoi që t'ia paraqiste çështjen e tij Faraonit vetë, sepse ai ishte dënuar padrejtësisht për atë që nuk e kishte bërë kurrë.
    Për fat të keq, me plot lumturi që ai u lirua, kupëmbajtësi harroi plotësisht Jozefin dhe premtimin për të mbështetur lirimin e tij.
    Kaluan edhe dy vjet të gjata që kur u kupmbajtsi u leshua nga burgu.
    Në atë kohë, Faraoni kishte ëndrra të çuditshme që askush nuk mund t'i interpretonte.
    Vetëm atëherë kupëmbajtësi e kujtoi Jozefin dhe i tha Faraonit që vetëm Jozefi mund t'i tregonte atij kuptimin e ëndrrave të tij.
    Jozefi u soll shpejt para Faraonit dhe ëndrrat u interpretuan.
    Si shpërblim, Jozefit iu besua një detyrë e re të kujdeset për furnizimet ushqimore që duhet të mblidheshin gjatë shtatë viteve të bollakut, në mënyrë që të mjaftonte kur të vijnë shtatë vitet e thatësirës dhe urisë.
    Në kohën e dorëzimit dhe hyrjes në shërbimin e Faraonit, Jozefi ishte tridhjetë vjeç (Zanafilla 41:46).
    GrurI ishte ruajtur në hambare të mëdha gjatë shtatë viteve të krizes.
    Pas kësaj periudhe të bollëkut erdhi thatësira, dhe bashkë me të uria.
    Thatësira preku jo vetëm Egjiptin, por tërë Palestinën.

    Menjëherë pas fillimit të urisë, fjala u përhap në të gjithë Palestinën që kishte furnizime të mëdha ushqimi në Egjipt, kështu që Jakobi dërgoi dhjetë bijtë e tij në Egjipt për të blerë grurë.
    Sigurisht, ata as nuk ëndërronin ta gjenin vëllanë e tyre Jozefin atje, kështu që ata nuk e njohën kur i sollën para tij.
    Sidoqoftë, Jozefi menjëherë njohu vëllezërit e tij dhe vendosi t'i provojë ata përmes provimit për të zbuluar nëse ata kishin ndryshuar ose jon mbetur te njëjtë.
    Ai pyeti në detaje për shëndetin dhe gjendjen e babait të tij dhe vëllait të vogël Benjamin që nuk ishte me ta.
    Atëherë ai kërkoje, kur të vijnë për herë të dytë për grurë,ata duhet ta sjellin Benjaminin me vete si dëshmi se nuk janë spiunë.
    Sidoqoftë, pas shumë negociatave, vëllezërit arritën ta bindnin Jakobin e vjetër se Beniamin duhet të shkonte me ta për ushqim.
    Në oborrin e Faraonit ata u pritën mirë dhe u argëtuan.

    Ata ngarkuan grurin dhe u nisën për në Palestinë, të lumtur që gjithçka mbaroi mirë dhe duke mos kuptuar sesi Jozefi kishte urdhëruar të fuste një kupë argjendi në thesin e Beniaminit.

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR

    Nuk kaloi shumë kohë pasi ata u ndaluan nga një ndjekje egjiptiane me dyshimin se vidhnin një filxhan argjendi ndërsa po hanin darkë në oborr.
    Të habitur, duke ditur që ishin të pafajshëm përpara kësaj akuze, vëllezërit sugjeruan që ai me gotë të dorëzohej si skllav.
    Kur u kontrolluan çantat, ushtarët gjetën një gotë në çantën e Benjaminit.

    Në dëshpërim, të gjithë njëmbëdhjetë vëllezërit i mblodhen rrobat e tyre dhe hipën gomarët e tyre dhe u drejtua përsëri drejt qytetit.
    Duke ardhur para Jozefit me frikë të madhe, Juda tregoi tërë historinë e babait të tij dhe të gjitha ngjarjet në lidhje me të dhe Beniaminin.
    Në fund të fjalës së tij, ai i sugjeroi Jozefit që të mbetet në skllavëri në vend të Beniaminit sepse babai i tyre i vjetër me siguri do të kishte vdekur nga pikëllimi nëse Benjamini nuk do të ishte kthyer me të tjerët.
    Kur Jozefi pa këtë ndryshim te vëllezërit e tij, ai u kërkoi të gjitha spalestrën të tij që ta linin të ishte vetëm me vëllezërit e tij, dhe më pas ai ua zbuloi atyre.
    Ai u kërkoi atyre që të mos grinden dhe të mos fajësojnë askënd që e shiten në Egjipt, sepse, shpjegoi ai, ishte parashikimi i Zotit të shpëtonte shumë jetë, përfshirë jetën e familjeve të tyre.
    Ai i dërgoi përsëri te babai i tij dhe i tha të vinte në Egjipt për të shpëtuar nga uria që do të zgjaste për pesë vjet të tjerë (Zanafilla 45: 6).
    Pas një kohe të shkurtër, Jakobi ishte përsëri me Jozefin dhe kur arriti para Faraonit, ai ishte 130 vjeç (Zan. 47: 9).

    Meqenëse djemtë e Jakobit ishin barinj, Jozefi i vendosi në rajonin e Goshenit, ku kishte mjaft kullota për bagëtinë e tyre, dhe në të njëjtën kohë ata ishin pranë tij, në mënyrë që të mund të ishte në kontakt të vazhdueshëm me ta.
    Kur Egjiptasit kishin përdorur të gjitha furnizimet nga hambarët e tyre, ata erdhën për të kërkuar ushqim nga vetë Faraoni dhe ai i dërgoi te Jozefi.
    Në fillim, Jozefi shiti grurë për para, dhe kur u mbarua me para, mori argjend dhe ar, pastaj bagëti dhe më në fund mori tërë vendin e tyre për ushqim, i cili ishte akoma atje, por vetëm në hambarët e Faraonit.
    Kështu, në fund të fundit, e gjithë vendi i përkiste Faraonit, përveç tokës së priftërinjve egjiptianë (Zan. 47: 20-22).
    Në fund të fundit, toka iu dha Egjiptasve për kultivim, me kushtin që një e pesta e të gjithë korrave t’i jepet Faraonit si taksë (Zan. 47:24).
    Jakobi jetoi 17 vjet në Egjipt dhe pastaj vdiq kur ishte 147 vjeç.
    Para se të vdiste, ai u kërkoi djemve të tij ta varrosnin në Palestinë, në të njëjtën shpellë ku ishin varrosur Abrahami, Sarah, Isaaci, Rebekah dhe Lea.
    62
    Kur mbaroi koha e zisë dhe e vajtimit dhe trupi i Jakobit u vajos me erëza, Jozefi iu lut lejes së Faraonit që të shkonte me vëllezërit e tij në Palestinë dhe të varroste babanë e tij atje.
    Meqenëse shumë qytetarë të shquar të Egjiptit shkuan me ta, Faraoni urdhëroi që ata të shoqëroheshin nga ushtarë të armatosur, për shkak të rrezikut të sulmeve nga bandat dhe grabitësve (Zan. 50: 7-9).

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR

    Në kërkim të Jozefit
    Për të qenë afër babait të tij dhe madje edhe vëllezërve të tij, Josifi i vendosi në rajonin e Goshenit, i cili ishte vendosur në afërsi të pallatit mbretëror, i cili ishte i vendosur në deltën e lumit Nil pranë brigjeve të Detit Mesdhe.
    Para se të filloni kërkimet për ndonjë regjistrim midis hieroglifëve egjiptianë rreth këtyre ngjarjeve, është e nevojshme të përcaktoni kohën në të cilën ato ndodhën dhe në të njëjtën kohë të gjeni një dinasti të favorshme të faraonëve, në kohën e të cilave Jozefi jetonte në Egjipt.
    Vështirësitë lindin kur dihet që dinastitë e ndryshme sundonin ose kishin kapitalin e tyre në vende të ndryshme.
    Disa dinasti themeluan kryeqytetet e tyre pikërisht në deltën e Nilit, ndërsa të tjerët preferuan të jetonin dhe të sundonin nga Egjipti qendror.
    Arsyeja për krijimin e kryeqyteteve në atë pjesë të Egjiptit është shumë e logjikshme.
    Arsyeja më e madhe ishte se nga atje ishte më lehtë të sundonte tërë Egjipti.
    Duhet të kihet parasysh gjithashtu se Egjipti ishte i ndarë në dy pjesë ose rajone, të njohura si Egjipti i Epërm dhe i Poshtëm.
    Intoleranca ishte e zakonshme midis dy krahinave dhe, për t'i bashkuar ato, faraonët kishin një kurorë të dyfishtë që përfaqësonte të dy shtetet.
    Në të njëjtën kohë, Egjipti i Epërm dhe i Poshtëm ishin më unike kur kryeqyteti ishte në atë pjesë (qendrore) sepse menduan se të dy përfaqësoheshin më mirë.
    Meqenëse Jozefi jetonte pranë oborrit të Faraonit, është e arsyeshme të supozohet se në atë kohë kryeqyteti ishte në Egjiptin e Poshtëm (deltën e Nilit), afër rajonit të Goshenit.
    Prandaj është e nevojshme të shikojmë kandidatët vetëm në ato dinasti që kishin qendrën e tyre në atë pjesë të Egjiptit.
    Deri më tani, vetëm tre dinasti dihet se kanë sunduar nga zona: dinastia e 12-të (shekujt 20-19-të p.e.s.), dinastia Hicksi (shekujt 17-16 para Krishtit) dhe dinastia e 19-të ose dinastia Ramses. shek. para Krishtit).
    Ne përjashtojmë menjëherë dinastinë e Ramsesit sepse koha në të cilën ajo ekziston vjen shumë vonë për ngjarje që lidhen me Jozefin dhe vëllezërit e tij.
    - 62-63
    -Pavarësisht nga kronologjia biblike, shumica e studiuesve dhe historianëve pranojnë idenë që Hicksi janë kandidatët më të mirë për këto ngjarje (Unger 1954: 134; Keller 1956: 100, 101; Orlinski 1972: 50, 51; Coats 1992: 980).
    Arsyeja që ata gjejnë për këtë zgjedhje është se Hyksos nuk janë me origjinë egjiptiane, por një grup i popujve semitikë, dhe është vetëm në kohën e tyre që një Semit si Josefi ishte në gjendje të arrinte një pozitë kaq të lartë.

    Hyksos (domethënë sundimtarët egjiptianë me prejardhje të huaj) (Redford 1970a) ishin popuj me prejardhje Amorite, përdornin dialektin Semitik Perëndimor (Alt 1961; Redford 1986a), dhe erdhën në Egjipt nga Mesopotamia dhe u vendosën në luginën e Delta të Nilit.
    Një historian egjiptian Premda Maneto, që jetoi në Egjipt gjatë shekullit të tretë para Krishtit, sugjeron që këta pushtues semitikë pushtuan me forcë Egjiptin e Poshtëm dhe shuan çdo kryengritje me gjake (Wadell 1940: 78-81; Keller 1956: 99), shumica e studiuesve dhe historianët sot besojnë se Hyksos erdhi gradualisht gjatë disa shekujve para se të merrte pushtetin në Egjiptin e Poshtëm (Bunson 1990: 119, 120).
    63-64

    -Drawing of the famous depiction of the Aamu group
    -Aamu/Asians
    -JosEFI i HYksi
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi II : 12-05-2020 më 09:48

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR

    Qysh në shekullin e njëzetë para erës sonë, kur sundoi dinastia e 12-të, e cila u themelua nga Amenemhet I (1991-1962 p.e.s), popujt amoritë filluan të vendosen në Egjipt.
    Për të ndaluar pushtimin e emigrantëve të padëshiruar, Amenemhet urdhëroi ndërtimin e kullave dhe fortifikimeve në drejtim të shkretëtirës Sinai, në mënyrë që të mbronte territorin egjiptian nga pushtimi i këtyre mysafirëve të padëshiruar.
    Kur kjo nuk ndihmoi as, ai ndërtoi gjithashtu një mur, i cili u emërua Muri i Princit, për të kontrolluar në një farë mënyre pushtimin e popujve semitikë ose aziatikë, siç i quanin Egjiptianët (Bunson 1990: 14).
    Kur fuqia e dinastisë së fortë të 12-të u dobësua, diku në fillim të shekullit të 18-të p.e.s, në skenë doli një dinasti e dobët e 13-të, e cila vetëm u zëvendësua nga një 14-të edhe më i dobët.
    Perandoria egjiptiane e gjeti veten në krizë dhe kjo mundësi u përdor nga të huajt me origjinë semitike për të vendosur sundimin e tyre në rrafshinat e Delta e Nilit.
    Ata themeluan kryeqytetin e tyre në Avarisin antike, një lokalitet arkeologjik që tani quhet Tell ed-Daba, vetëm disa kilometra larg Faquses (Bi-etak 1975a; 1975b; 1979).
    Ata më vonë pushtuan vetë Memfisin, por kurrë nuk arritën të vendosnin kontrollin e tyre mbi të gjithë Egjiptin, dhe fuqia e tyre ishte e kufizuar vetëm në Egjiptin e Poshtëm.
    Kur arritën në pushtet, ata shkatërruan plotësisht kryeqytetin e vjetër në Saqqara dhe transferuan pjesën më të madhe të monumenteve me vlerë në Avaris (Weinstein 1975: 9, 10; Helck 1976).
    Megjithëse ata nuk arritën të pushtojnë Egjiptin e Epërm, ndikimi i tyre u ndje në të gjithë Palestinën, ku u gjetën një numër (vula që mbajnë emrin e pronarit, kryesisht faraoni qeverisës) (Giveon 1965; 1974; 1981).
    Në fillim të mbretërimit të tyre, Hyksos nuk u kujdes shumë për zakonet dhe ligjet egjiptiane, por u zbatuan zakonet e tyre të vjetra.
    Në Avaris, ata ruajtën kultet e tyre Amore (Redford 1986b: 199-201), ndërtuan tempuj sipas metodave aziatike (Bietak 1979: 249-250), dhe ofruan flijime në mënyrën e tyre (Leclanti 1986: 245-246).
    Sipas disa vula të gjetura, Hyksosë i shërbyen zotit të tyre Baal, i cili ishte barazuar me perëndinë egjiptiane Seth (Habachi 1974).
    Për më tepër, ata sollën me vete qerre lufte, të cilat dëshmuan se ishin shumë efektive në sulme dhe pushtime të shpejta (Bunson 1990: 120).
    Sundimtarët e fundit të dinastisë Hyksosë ishin më të nënshtruar ndaj kulturës egjiptiane sesa paraardhësit e tyre në masën që ata pranuan zakonet egjiptiane në sjellje, veshje dhe madje edhe në krehjen e flokëve dhe mjekrës.
    Apepi II ishte një nga të fundit një faraon që shkoi aq larg sa të pranonte një kurorë të dyfishtë, tipike për faraonët që donin të bashkonin si Egjiptin e Epërm ashtu edhe atë të Poshtëm (Redford 1992a: 343).
    - 64 -65
    Shumica e teksteve monumentale vijnë nga koha e tij, dhe ato i referohen sakrificave (Kamal 1909: 61), teksteve mbi ndërtimin (Helck 1975: 56, nr. 79), dhe një traditë folklorike që e përshkruan atë si atë që ndërtoi tempullin perëndia Seth (Gardiner 1931: 85, 86; Goedicke 1986: 11-14).

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR

    Megjithë fuqinë e fortë që Hyksosët kishte në dispozicion të tyre, ata megjithatë kurrë nuk arritën të pushtojnë Egjiptin e Epërm me kryeqytetin e tij në Thebë.
    Në një farë mënyre, Egjipti i Epërm mbeti disi i pavarur dhe i lirë, kështu që faraonët nga kjo pjesë e Egjiptit formuan dinasti të dobëta.
    Kur Egjipti i Poshtëm u sundua nga Apepi II në te Epërmin,u përpoq të ruajë fuqinë Seqnenre-Tao II .
    Kishte një konflikt të ashpër midis këtyre dy sundimtarëve, kështu që Seqnenre-Tao II humbi jetën dhe u pasua nga djali i tij Kamose.
    I trishtuar nga vdekja e babait të tij, ai mblodhi një ushtri dhe organizoi një sulm ndaj Egjiptit të Poshtëm.
    Në një vërshim te parë, disa provinca dhe qytete më të mëdha ranë.
    Jo shumë kohë, ata depërtuan gjatë gjithë rrugës për në Avaris, ku ai shkatërroi flotën tregtare, por nuk arriti të vendosja rrethimi rreth Avarise, sepse ai vdiq para kohe.
    Ai u pasua nga vëllai i tij i vogël Ahmose, i cili shpejt pushtoi Avarisin, si dhe Memfisin, dhe kështu Hyksosët të urryer u detyruan të largoheshin nga Egjipti (Helck 1976; Goedicke 1986).
    Ahmose gjithashtu u bë themeluesi i dinastisë së 18-të.
    Së bashku me pasardhësit e tij, Ahmose shkoi në ekspeditat e pushtimit në Palestinë për të zgjeruar fuqinë dhe administratën e tij sa më shumë që të ishte e mundur dhe kështu të siguronte stabilitet dhe prosperitet në Egjipt.
    Ndërsa përndjeknin Hyksosët, gjatë rrugës ata shkatërruan të gjithë monumentet dhe të gjitha mbishkrimet që mbanin emrat e tyre, kështu që sot monumentet e Hyksosët janë një gjë e rrallë.

    Megjithatë, përkundër kësaj përpjekje sistematike, disa monumente dhe mbishkrime mbeten aq sa dihet sot se Hyksosët sunduan Egjiptin gjatë shekujve 17 dhe 16 para Krishtit.

    Të afërmit e Jozefit
    Shumica e studiuesve dhe historianëve e shohin bazën historike të ngjarjeve biblike që lidhen me qëndrimin e Jozefit në Egjipt në dinastinë Hyksosë për disa arsye.
    Dihet se Hyksosët ishin me origjinë semite dhe besohej se Josefi mund të kishte arritur një pozicion kaq të madh pikërisht sepse faraonët e atyre dinastive ishin miqësorë për të gjithë ata që u përkisnin ose të afërmve të tyre grup etnik.

    Sidoqoftë, një përfundim i tillë është historikisht i pasaktë sepse është treguar në historinë biblike se nuk është gjithmonë kështu.
    Një shembull është Danieli dhe miqtë e tij që u morën në robëri nga babilonasit famëkeq.
    Pavarësisht se ishin në skllavëri, ata kishin qenë në pozita me famë për disa vjet,duke arritur të shkojnë shumë më larg se shumë babilonas.
    Një shembull tjetër mund të gjendet te Herodi i Madh, i cili ishte me kombësi Edomite dhe megjithatë ai arriti të vinte në pushtet dhe të sundonte Palestinën, e cila ishte territori më e madhe nga ajo që sundonte vetë Solomoni.
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi II : 12-05-2020 më 16:24

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR

    Prandaj, është e mundur që Jozefi mund të ketë përparuar në kohën e një dinastie tjetër përveç kohës së Hyksos.
    Atëherë u mendua se si izraelitët ranë në disfavor të faraonëve të rinj vetëm kur Hyksosët u rrëzuan sepse erdhi një faraon që nuk e njihte Jozefin (1 Gjonit 1: 8).
    Dihet se Hyksosët u larguan në Palestinë pas rënies së dinastisë së tyre dhe që ata u persekutuan nga Egjiptasit.
    Për shkak të këtij fakti, ia vlen të pyesni pse Judenjtë nuk iknin me ta, çfarë prisnin kur të gjithë ata që i përkisnin grupit etnik Hyksosët dhe që gëzonin privilegje të veçanta, ikën nga Egjipti në Palestinë?
    Nëse Jozefi dhe vëllezërit e tij kishin qenë në Egjipt në kohën e Hyksosët ata me siguri do të kishin shfrytëzuar mundësinë për të shpëtuar nga Egjipti para se Ahmosi t'i shndërronte në skllevër.

    Jozefi dhe qerret luftarake

    Një tjetër arsye për lidhjen midis Hyksosët dhe qëndrimit të Jozefit në Egjipt është se thuhet se Faraoni e uli Jozefin në qerre (Zan. 41:43), dhe më vonë, kur Jakobi erdhi në Egjipt, Jozefi u ule në karrocën e tij dhe shkoi për ta takuar (Zan. 46:29).
    Dihet, dhe provohet, se ishin Hyksosët që sollën qerre të luftës me vete dhe i përdorën me sukses.
    Para tyre, Egjipti nuk dinte ose përdorte qerre në fushatat ushtarake (Schulman 1979: 105-153).
    Pyetje është nëse ishte në lidhje me makinat e luftës apo thjesht karrocë.
    Shprehja hebraike e përdorur këtu dhe e përkthyer si karroca është merkaba, e cila gjendet 44 herë në Testamentin e Vjetër (Even-Shoshen 1993: 712) në kontekste të ndryshme dhe, si e tillë, mbart kuptime të ndryshme.
    Kjo fjalë hebraike vjen nga termi rekeb i gjetur 118 herë në Testamentin e Vjetër

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zhvillimet biblike në Dritën e Arkeologjisë PAUL Z. GREGOR

    Shoshen 1993: 1076, 1077). Të dy termat kanë të njëjtin kuptim dhe janë përkthyer nga karoce.
    Në Lexicon të tij, Fuersti shpjegoi se fjala merkaba duhet të konsiderohet si një mjet transporti i përdorur nga ai që duhej të festohej, ose ai që do të tregonte lavdinë e tij gjatë procesionit,parade.
    Më tej, Fuersti argumenton se kur merkaba qëndron së bashku me (kab'od), atëherë i referohet qerreve të luftës (Fuerst 1867: 869).
    Evertete eshte që përkthyesit biblik më shpesh e përkthenin termin merkaba si një qerre lufte, por gjithashtu mund të konsiderohet se i njëjti term mund t'i referohet një lloji tjetër të mjeteve të transportit.
    Meqenëse është përmendur për herë të parë në Testamentin e Vjetër në lidhje me Jozefin, është e nevojshme të shikoni vendet e tjera dhe të shihni se si përdoret ky term në këto kontekste.
    Termi rekeb ose merkabah ndonjëherë i referohet figurave të karrocave të ndryshme që ishin vendosur në tempull (1 Mbretërve 7:33; 1 Dn. 28:18; 2 Mbretërve 23:11).
    Atëherë të dy termat përdoren në profeci dhe nganjëherë në një kuptim figurativ (Hag. 2:22; Nahum 3: 2; Mika 1:13).Të njëjtat terma vlejnë për makinën e paradës.
    Një shembull tipik mund të gjendet nga koha e profetit Elisha (2 Mbretërve 5: 21,25).
    Me atë rast, Naaman, një gjeneral Sirian, erdhi në tokën e Izraelit për të kërkuar ndihmë për sëmundjen e tij (lebër), në makinën e tij.
    Ndoshta nuk ishte një procesion i pajisur me karrocë lufte, sepse kjo do të shkaktonte një incident ndërkombëtar dhe madje një rast lufte.
    I dëshpëruar për sëmundjen e tij, është e sigurt që ai nuk mund të lejonte të vinte në karrocë që ishin të pajisura plotësisht për luftën, por ato ishin karroca të zakonshme që shërbenin si mjet transporti.
    Një shembull tjetër mund të gjendet nga koha e Davidit (2 Sam. 15: 1).
    Thuhet se Abshalomi, biri i Davidit, bleu një qerre për vete dhe i siguroi ata që do të vraponin para tij dhe karrocës.
    Natyrisht që kjo është një karrocë paradë, jo një karrocë lufte.
    Pastaj, para se Jakobi të vdiste në vendin e Egjiptit, ai u kërkoi djemve të tij ta varrosnin në Palestinë në një shpellë ku ishin varrosur paraardhësit e tij (Abraham, Sarah, Isaac, Rebekah, Leah).
    Në kolonë që e përcjellni kufomën e Jakobit kishte edhe karrocë (Zan. 50: 9).
    Natyrisht, këto janë edhe karroca që duhej të përdoren për të transportuar njerëz për shkak të udhëtimit të gjatë.

    Për më tepër, ekziston një vend ku termi hebraisht rekeb përmendet dy herë (2 Dan. 35:24).
    Kur filloi lufta midis izraelitëve dhe egjiptasve, mbreti Josia u plagos në karrocën e tij, atëherë shërbëtorët e tij e transferuan në një karrocë tjetër për ta çuar në Jeruzalem.

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •