Maria Clare de Rada sht arbreshe dhe rrjedh nga familja e shkrimtarit t madh rilindas Jeronim de Rada.


Mbishkrimi i varrit qe oi ne zbulimin e pabesueshem
Jan 25, 2020


RTV KLAN

Maria Clare de Rada sht arbreshe dhe rrjedh nga familja e shkrimtarit t madh rilindas Jeronim de Rada. Ajo sht me profesion diplomate dhe njkohsisht bashkshortja e Ambasadorit t Brazilit n Shqipri. N vendin ton ka ardhur pr t jetuar para nj viti e gjysm. E ftuar kt t shtun n emisionin Rudina, ajo tregoi sesi kishte zbuluar origjinn e saj.

Rreth vitit 1875 tre vllezr Franceso, Agostino dhe Salvatore Rada emigruan nga Kalabria n Brazil, n qytetin Soledade-s. Gjyshi i Marie, Salvatore, kishte qen kushri i Jeronim de Rads. Salvatore qndroi n Brazil dhe lindi fmij atje. M i vogli i fmijve, i cili sht edhe gjyshi i Marie Clare de Rada quhej Jozef de Rada dhe ai nuk e kishte njohur t atin Salvatore, pasi ky i fundit vdiq kur Jozefi ishte 3 vje. Deri n vitet 90 familja Marie Clare de Rada nuk e dinte pr prejardhjen arbreshe. E vetmja mnyr nga e cila morn vesh q ishin shqiptar, ishte nprmjet varrit ku ishin varrosur tre vllezrit, strgjyshrit e Marie.

Pr shum vite me radh familja ime ka besuar q kishim origjin italiane. Strgjyshi im na thoshte q babai im ka ardhur nga Kalabria, por ka qen vetm 3 vje kur i ati ka vdekur dhe ka thn q di q babai im fliste nj gjuh shum t uditshme, por mendonim se ndoshta mund t ishte ndonj dialekt kalabrez. Ne asnjher nuk e morm vesh se far ishte kjo gjuh e veant. Duke qen se gjyshi insistonte se ai fliste nj gjuh q askush nuk e kuptonte, u bm kurioz.

E vetmja e dhn q kishin ishte shrbimi mbi pllakn e varrit t cilin nuk e kuptonin dhe ktu nisi historia.

Kur nj nga vllezrit vdiq, vllai tjetr i la kt mesazh, kjo ishte e vetmja gj q kishim q t hetonim kt gjuh. Askush q ne njihnim nuk dinte asgj pr at gjuh. I bm nj foto gurit t varrit dhe e merrnim me vete kudo q shkonim. Duke qen se bashkshorti im sht shum kurioz, ua tregonte personave t ndryshm dhe i pyeste nse e dinin se far do t thoshte ky mesazh. M n fund kur arritn n Japoni dhe u vendosm n Tokio, n vitet 2000, takuam nj zonj q vinte ish-Jugosllavia. Menduam ndoshta kjo gjuh sht me origjin sllave dhe e pyetm. Ia treguam zonjs kt gjuh t uditshme dhe ajo tha jo nuk e njoh kt gjuh. Por bashkshorti i saj ishte nj burr q kishte shum njohuri dhe ishte personi i par q na dha nj indicie. Na tha q kishte dgjuar se n t shkuarn kishte pasur emigrime t mdha t komunitetit shqiptar n Kalabri. Ndoshta sht shqiptar, na tha. N at koh interneti sapo kishte nisur, nuk kishte rrjete sociale, por kishte kto forumet dhe bashkshorti gjeti nj bised mes shqiptarve n SHBA. Papritur nism t kishim prgjigje, njerzit e njihnin ktu gjuh. Ishte dika magjike./tvklan.al
Category
News & Politics