Top Story - “Shqipja e rrezikuar” - Mbi 500 mij fjal t huaja, kan deformuar gjuhn ton
•Jan 14, 2020Top Channel Albania

Gjuha shqipe, pasuria m e madhe e identitet kombtar sht n rrezik. Ajo kanoset nga ndikimi i anglishtes por edhe nga mungesa e vmendjes shtetrore.

Investigimi i Top Story nxjerr zbuluar dokumente zyrtare, si jan vendimet e gjykatave, q jan publikuar me vendime skandaloze.

Politikant, artistt dhe figura t ekranit, flasim me terma t huaj n mas t madhe. Gjuha shqipe po tkurret e fjalve t saj po u venitet shkqimi.

Mbi 500 mij fjal t huaja jan futur pa dogan n gjuhn shqipe, ndrkoh fjalori yn ka vetm 48 mij fjal shqip.

Dokumentari tregon sesi qeverit Berisha dhe Rama kan shkatrruar Institutin e Gjuhsis.