I ardhur nga Subotica e Serbis, pr t krkuar t vrtetn e rrnjve shqiptare, Tomislav Perusi ndodhet n Shqipri pr t studiuar gjuhsin historike.
“Nuk pranohet n Serbi q shqiptart ishin ktu kur erdhn sllavt. Nuk pranohet ky si fakt. Edhe vet gjuha na tregon sa gjat kan qen t pranishm ktu.
Ka ndikim nga gjuha latine pr shembull, q tregon q ishin ktu gjat periudhs romake”, shprehet ai.

Tomislav, nnvizon se pavarsisht prirjes s t rinjve pr t harruar, ata duhet t kujtojn dhe pranojn at far ka ndodhur.

“Historia e shqiptarve sht me shum rndsi pr rajonin ton.
Ata q jan n konflikt me shqiptart duhet ta din q kto kan qen gjithmon trojet e shqiptarve. Ktu jetonin.

Nuk mund t’i dbosh, nuk ke t drejt, as nuk sht njerzore q t sillesh keq me fqinjt e tu”, thot i riu nga Serbia.

29-vjeari mban veshur aksesor me simbole shqiptare edhe n Serbi.

Ai ndihet keq q shumica e miqve t tij nga Kosova, kan t paktn nj familjar t vrar nga koha e lufts.

“Gati do person q un njoh n Kosov, gati do shok ose shoqe ose edhe e dashura ime q sht nga Mitrovica, t gjith e kan prjetuar luftn.
Gati do familje q un njoh atje, ka nj familjar q sht vrar ose nuk sht gjetur.
Serbt nuk e kan prjetuar luftn ashtu si e kan prjetuar shqiptart e Kosovs.
Duke marr parasysh q rreth 1 milion jan dbuar gjat lufts, 10 mij jan vrar, 20 mij gra jan prdhunuar.
Kjo ka shum rndsi pr mua”, thot ai.

N rastin e gjetjes s mundsive t duhura, Tomislav e projekton t ardhmen e tij n Shqipri.