Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,705
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Studenti serb po gjurmon rrnjt shqiptare

  I ardhur nga Subotica e Serbis, pr t krkuar t vrtetn e rrnjve shqiptare, Tomislav Perusi ndodhet n Shqipri pr t studiuar gjuhsin historike.
  “Nuk pranohet n Serbi q shqiptart ishin ktu kur erdhn sllavt. Nuk pranohet ky si fakt. Edhe vet gjuha na tregon sa gjat kan qen t pranishm ktu.
  Ka ndikim nga gjuha latine pr shembull, q tregon q ishin ktu gjat periudhs romake”, shprehet ai.

  Tomislav, nnvizon se pavarsisht prirjes s t rinjve pr t harruar, ata duhet t kujtojn dhe pranojn at far ka ndodhur.

  “Historia e shqiptarve sht me shum rndsi pr rajonin ton.
  Ata q jan n konflikt me shqiptart duhet ta din q kto kan qen gjithmon trojet e shqiptarve. Ktu jetonin.

  Nuk mund t’i dbosh, nuk ke t drejt, as nuk sht njerzore q t sillesh keq me fqinjt e tu”, thot i riu nga Serbia.

  29-vjeari mban veshur aksesor me simbole shqiptare edhe n Serbi.

  Ai ndihet keq q shumica e miqve t tij nga Kosova, kan t paktn nj familjar t vrar nga koha e lufts.

  “Gati do person q un njoh n Kosov, gati do shok ose shoqe ose edhe e dashura ime q sht nga Mitrovica, t gjith e kan prjetuar luftn.
  Gati do familje q un njoh atje, ka nj familjar q sht vrar ose nuk sht gjetur.
  Serbt nuk e kan prjetuar luftn ashtu si e kan prjetuar shqiptart e Kosovs.
  Duke marr parasysh q rreth 1 milion jan dbuar gjat lufts, 10 mij jan vrar, 20 mij gra jan prdhunuar.
  Kjo ka shum rndsi pr mua”, thot ai.

  N rastin e gjetjes s mundsive t duhura, Tomislav e projekton t ardhmen e tij n Shqipri. 2. Anetart m posht kan falenderuar Akuamarini pr postimin:

  Atlantisi (29-03-2020)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •