Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Edhe unė jam njeri

  EDHE UNĖ JAM NJERI
  I mbusha tė shtatėdhjetė e pestat, kalovanė tė shtatėdhjetė e gjashtat. Nga viti 2019 nė Vitin e Ri 2020 mė shėndet kam kaluar TOP! Mė shėndet tė mrekulluar. Gjatė jetės sime kam lexuar libra 80% pėr shėndetin 20% tjera sidomos romane tė ndryshme. Qellimi im ėshtė tė postoi tė gjitha ato qe ia kam pėrkushtuar shėndetit.
  Jam ithtar i ENERGJISĖ POZITIVE! Jo i MENDIMIT POZITIV, por, i VEPRIMIT POZITIV!
  Mendimi pozitiv, sipas meje ėshtė vepėr eksperimentuese. Ndėrsa,
  Veprimi pozitiv ėshtė vepėr kapitale e shėndetshme pėr mirqenien e njeriut.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga salihaj : 08-01-2020 mė 17:08

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar salihaj pėr postimin:

  Lazo (09-01-2020)

 3. #2
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,258
  Faleminderit
  161
  107 falenderime nė 95 postime

  Pėr: Edhe unė jam njeri

  Gėzuar dhe mirėsevjen po prap nė forum!
  Silence is golden.

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Edhe unė jam njeri

  Mirė se u gjeta! Gjithashtu kam respekt tė madhė pėr juve dhe FORUMIN SHQIPTAR.

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Edhe unė jam njeri

  Metodat qe i pėrdori pėr shėndet:
  • Terapi mė medikamente (preventivė)
  • Terapi fizike (ecėje)
  • Terapi trajtim mė ujė
  • Terapi sugjestive (autosugjestion)
  • Terapi kombinuese (trajtim mė ujė dhe sugjestion)
  • Terapi mė qaj dhe ushqim.
  Terapitė qe i kam pėrdorur jan vepėr e kėtyre autorve: Frojd, Knajp, Tepeven, Coue dhe i fundit Pellagiq.
  Tepeven: “do vie koha, kur pasardhėsit tonė do tallėn mė neve, sesi sherohem (kurohem) mė medikamente! Kur organizmin e njeriut e sulmonin 25% tė sėmundjeve biologjike e tė cilat duhet trajtuar mė medikamente-ilaqe. Ndėrsa 75% tė sėmundjeve jan burim psikologjik”.
  Andaj nuk ėshtė e kotė fjala e urtė popullore qe thot: “mendja e shėndoshė nė trup tė shėndoshė”.
  Pėr ti plotėsuar nevojat pėr shėndet tė mirė dhe pėr tė siguruar mirėqenie pėr vehtėn e vet, kam konstatuar se jan dy faktor qenėsor tė pa diskutuar: Kujdesi dhe Disciplina.

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Edhe unė jam njeri

  Ēfarė do prezentoi nė vijim:
  Pėrveē metodave qe i pėrdori pėr shėndetin tim, do prezentoi shumė ēfarė qe atakojnė: shėndetin, mirėqenien, rehatinė, qetėsinė, gėzimin e shumė tė tjera qe lehtėsonin jetėn e njeriut qysh nga ngjizėja e deri nė vdekje

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Edhe unė jam njeri

  MADIKAMENTĖT APO ILAQET Duke shkruar pėr pėrdorimin tim tė ilaqeve, nė vijim do ceku pėrvojėn time, mendimet e mia si dhe shkėmbimin e mendimėve mė mjek pėrkatės. Unė pėr momentin pėrdori kėto ilaqe: Aspirin-ėn, Laciks-in, Dilatrent 12.5, Atoris-in, Sintrom-in dhe Tenlop-in. Sa i pėrket aspirin-es nuk do bėjė fjalė fare, sepse qysh nė vitet e pesdhjeta mė ėshtė preferua pa e kontestuar fare! Laciks – diauretik ndihmon largimin e ujit (urinės) dhe zbret tensionin e lartė. Nė terapinė e mjekut gjeta se shruan Insufiencia. Kėrkova kėtė term dhe ashtu si e gjeta unė ishte pėrtacia (dembelia)e qelizave pėr ta liruar ujin nga vetja pėr shkak tė kontraktimeve tė dobėta tė qelizave. Andaj termin e pranova si tė tillė, sepse mosha ime ishte mbi shtatėdhjetė vjeē. Kjo pėrtaci e qelizave plakut i sjellė kokėēarje. Mirėpo, Mirėpo, edhe pėrtacia, vet plakut i sjellė kokėēarje, familjės dhe rrethit. Andaj pėr tu liruarn ga kjo pėrtaci e vetmėja rrugėdalėje ėshtė aktivitetėt fizike, pėr tė cilil do shkruaj nė vijim.
  Dilatrent 12.5; e pėrdori dy herė nė ditė, andaj nuk dyshoi pėr efektin pozitiv pėr preventivė. Gjithėashtu edhe pėr atorisin kndėr yndyrės edhe pse nuk kam pasur kurr yndyrė gjatė analizave. Por, e pranoi si ilaq preventiv qe mos tė mė lajmėrohet yndyra.
  Sintrom 4! Pėrdori pėt mbrojtjen e gjakut nga mpiksja (koagulimi apo trashėja). Kjo dukuri tė njeriu qe ka pasur intervenime kirurgjike ėshtė mjaft delikate apo komplekse. Sa mbrohet gjaku nga koagulimi – trashėja aq varet edhe mbrojtėja e gjakut nga tėhollimi i tepruar. Kjo terapi nė gjuhėn mjekėsore nėnkuptohet edhe si INR. Nė kėtė rast nuk pėrdoret vetėm ilaqi. Por, rol tė madh luan edhe usqimi te njeriu mė kėtė problem. Pėrveē ilaqit nė mbrojtjėn e gjakut nga koagulimi, kėtu bėjnė pjesė edhe artikut ushqimor. Arikuj kryesor ushqimor janė: hudhėra, speca e freskėt dhe vaji i ullirit. Ndėrsa,artikujt ushqimor qe shkaktonin koagulimin janė: produktet e misrit, spinaku, sallata e gjelbėr, bananeja e njė mori ushqimesh e sidomos ato tė gjelbėrta siq ėshtė edhe molla e gjelbėr. Sa i pėrket pėrcaktimit tė dozės ėshtė punė mjaftė komplekse duke marrė pėrbazė edhe metodėn e ushqyerjės!
  Polemikat: mė mjekun unė “ mirė bre doktor, sintroma qenka helm pėr mijė sepse ajo pėrmbanė varfarinė” Doktori: “po ashtu ėshtė, por mini ka 300 gr. Ndėrsa ti ke 80 kg (8000gr!). Ok dr.
  Polemika mė plaka: Njė plakė mu drejtua duke mė thėnė: “ shumė mu ka tėholluar gjaku”. Unė thash: “ pėrdori ushqimet e ndaluar siq i kam cekur mė parė, atėhere do trashet (koagulohet) gjaku”. Pa e kryar mirė spjegimin, njė plakė tjetėr flet: “jo zojė po tė mashtron ky njeri, mjeku ka thėnė qe ushqimet e tilla mos mi pėrdorur!”
  Kėte qe e shkrova nė kėtė postim, ka pėr qelim qe pjesa dermuese e njerėzimit, nuk ėshtė e shkolluar apo emancipuar, tė cilėve ju duhet ndihmė e patjetėrsuar, nga ekspertėt pėrkatės. Por, ka edhe asi njerėz qe nuk pranojnė edukimin. Andaj, tė tillėt janė rigjid (kokėfortė-tė ngurtė), me njė fjalė tjetėr popullore mund tė thuhet “taksirati i kokės vet!”
  Tenlop 50 (100); pėrdoret pėr ulėjėn e tensionit. Tennlop 50 pėrdoret njė herė nė ditė. Mirėpo, pėr shkak tė kostos si pensionist bleja Tenlop 100 tė cilin e ndaj pėr gjysėm nė dy pjesė dhe vetėm gjysmėn e pėrdori nė ditė. Kėshtu mė kushton mė lirė. Kam pasur peripeci tė mėdha mė tension sa isha i ri. Jam kujdesur shumė qe ta thyej kėtė barierė! Mjeku mė ka sugjeruar qe pas bukės nė drekė ta pėrdori kėtė ilaq. Unė nuk iu kam pėrfillur kėsajė preference. Por, e pėrdori para se tė bie nė gjum, ja pse?
  Gjatė viteve tė gjashtėdhjeta nga tensioni pata njė sulmė jo tė fortė, por e detyrova djalin tė mė shpie nė urgjencė. Mirė kalova. U detyrova tė bėjė “kalkulime” hulumtuese rreth kėsajė dukurie, mirėpo jo mė njė seriozitet tė pėrshkallėzuar.
  Njė natė nė ora njė pas gjysėm natės mė sulmon tensioni nė mėnyrė drastike dhe trishtuese pėr familėje, ndėrsa unė asgjė nuk kam kuptuar gjerė sa e kam pa vehtėn nė shtratin e spitali.
  Nga ky moment, unė kėtė ilaq e pėrdori para se tė bie me flejtė, pėr arėsye se sulmet e tensionit jan shum mė prezente natėn sesa ditėn. Pėrveē efektit tė ilaqit, ėshtė edhe efekti psikologjik, kur bie mė flejt pa kasavet. Shkaqet pėr mua janė tė njohura. Nėse kėrkohet do i ceku gjatė postimit, sepse mė shumė i takonin shkencės Frojdiane.
  Jashtė kėsaj dukuritė qe i kam pėrjetuar janė: 1. Pėrjetimi im gjatė tensionit, 2. pėrjetimi im kur biri im ka ra nė komė dhe 3. Pėrjetimi im gjatė vdekjės sė kusheririt tim.
  E para; unė nuk kam hetuar dhimbje apo trazira gjatė fazės sė sulmit. Por, sulmi ka qenė aq i bezdisėshem dhe trishtues pėr familjėn time, sa kur jam qetėsuar dhe kur i kam hapur sytė, tė gjithė kan qajtur mė zė e mė lotė.
  E dyta; Ēuni im gjat garave nė Joudo. Pas njė furėje pėrjeton komė pėr dy minuta. Tė gjithė qe ishim rreth tij u sjellėm nė akt ēmendurie “se si djali po vdes nga njė furėje e tillė!” Intervenoi mjeku dhe shokėt pėr rreth, djali volli (kthej) sekret mė mgjyrė tė verdhė dhe erdh nė vete duke i hapur sytė! Nė vijim mė tregon pėr kohėn e tij nė komė dhe mė thot: “babi gjatė asaj kohe mė ėshtė pėrfytyruar njė tren mė plot djem dhe vajza tė reja tė veshur nė rroba tė bardha tė pastėrta dhe pikante. Ambienti rreth trenit ishte si njė parajsė nga lulishtėt. Djemtė dhe vajzat zgjatnin duar duke mė thirrur: “Fatmirė eja mė neve!” Ajo ishte mrekulli pėr mua. Nė momentin qe jam kthyar nė kėtė botė ka ndie dhimbje tė papėrshkruar. Andaj, ja sot po ta rrėfei kėtė dukuri.
  E tret; kushėriri im ishte 78 vjeē i mbėshtetur nė gjoksin tim, pritetj qe ta dorėzoi jetėn e vet. Unė dhe tė tjerėt pėr rreth bezdiseshim, ndėrsa ai pa kurrfarė pengese komunikonte mė anėtarėt e vdekur tė familje sonė.
  Krejtė ēfarė shkrova pėr kėto raste. Mesazhi im ishte. qe pėr raste tė tilla tė jetė kujdesi maksimal, por edhe jo bezdisės qe ndokush tė vie gjerė tė ēmenduria apo pasoja tjera negative tė pa para.
  Pėr ta pėrfunduar mė terapi medikamentoze, kam edhe njė dukuri qe do e rrėfei.
  Kam pasur probleme mė frymė marrėje. Tre mjek mė kanė preferuar tė njejtin ilaq tė cilin ua kam refuzuar! Kur lexoja udhėzimin e kėti ilaqi. nuk mė lente pėrshtypje si njė ilaq bindės pėr largimin e sekretit dhe rregullimin e frymė marrėjės tė duhur. Ēfarė mė ngacmoi nga ky ilaq kur shkruante: “ ky ilaq ka efekte anėsore, pikėrishtė ndikon negativisht nė potencė. Atė e ulė dukshėm apo e zhdukė fare!” Atėherė i thash mjekut: “ eu ky efekt anėsor i kėtij ilaqi mė ka prekur thellė nė plagė qe nuk e duroi dot! Andaj, nuk do e pėrdori dhe nuk e kam pėrdorur fare, sepse u paraqit ilaqi popullor mė efekt shumė mė tė madh dhe bindės pa efekte anėsore. Kėtu pėrfundoi mė terapi medikamentoze.

 8. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-01-2020
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Edhe unė jam njeri


Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •