Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  76
  Postime
  1,005

  Edhe un jam njeri

  EDHE UN JAM NJERI
  I mbusha t shtatdhjet e pestat, kalovan t shtatdhjet e gjashtat. Nga viti 2019 n Vitin e Ri 2020 m shndet kam kaluar TOP! M shndet t mrekulluar. Gjat jets sime kam lexuar libra 80% pr shndetin 20% tjera sidomos romane t ndryshme. Qellimi im sht t postoi t gjitha ato qe ia kam prkushtuar shndetit.
  Jam ithtar i ENERGJIS POZITIVE! Jo i MENDIMIT POZITIV, por, i VEPRIMIT POZITIV!
  Mendimi pozitiv, sipas meje sht vepr eksperimentuese. Ndrsa,
  Veprimi pozitiv sht vepr kapitale e shndetshme pr mirqenien e njeriut.
  Ndryshuar pr her t fundit nga salihaj : 08-01-2020 m 17:08

 2. Anetart m posht kan falenderuar salihaj pr postimin:

  Neteorm (09-01-2020)

 3. #2
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,704
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Edhe un jam njeri

  Gzuar dhe mirsevjen po prap n forum!

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  76
  Postime
  1,005

  Pr: Edhe un jam njeri

  Mir se u gjeta! Gjithashtu kam respekt t madh pr juve dhe FORUMIN SHQIPTAR.

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  76
  Postime
  1,005

  Pr: Edhe un jam njeri

  Metodat qe i prdori pr shndet:
  • Terapi m medikamente (preventiv)
  • Terapi fizike (ecje)
  • Terapi trajtim m uj
  • Terapi sugjestive (autosugjestion)
  • Terapi kombinuese (trajtim m uj dhe sugjestion)
  • Terapi m qaj dhe ushqim.
  Terapit qe i kam prdorur jan vepr e ktyre autorve: Frojd, Knajp, Tepeven, Coue dhe i fundit Pellagiq.
  Tepeven: “do vie koha, kur pasardhsit ton do talln m neve, sesi sherohem (kurohem) m medikamente! Kur organizmin e njeriut e sulmonin 25% t smundjeve biologjike e t cilat duhet trajtuar m medikamente-ilaqe. Ndrsa 75% t smundjeve jan burim psikologjik”.
  Andaj nuk sht e kot fjala e urt popullore qe thot: “mendja e shndosh n trup t shndosh”.
  Pr ti plotsuar nevojat pr shndet t mir dhe pr t siguruar mirqenie pr vehtn e vet, kam konstatuar se jan dy faktor qensor t pa diskutuar: Kujdesi dhe Disciplina.

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  76
  Postime
  1,005

  Pr: Edhe un jam njeri

  far do prezentoi n vijim:
  Prve metodave qe i prdori pr shndetin tim, do prezentoi shum far qe atakojn: shndetin, mirqenien, rehatin, qetsin, gzimin e shum t tjera qe lehtsonin jetn e njeriut qysh nga ngjizja e deri n vdekje

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  76
  Postime
  1,005

  Pr: Edhe un jam njeri

  MADIKAMENTT APO ILAQET Duke shkruar pr prdorimin tim t ilaqeve, n vijim do ceku prvojn time, mendimet e mia si dhe shkmbimin e mendimve m mjek prkats. Un pr momentin prdori kto ilaqe: Aspirin-n, Laciks-in, Dilatrent 12.5, Atoris-in, Sintrom-in dhe Tenlop-in. Sa i prket aspirin-es nuk do bj fjal fare, sepse qysh n vitet e pesdhjeta m sht preferua pa e kontestuar fare! Laciks – diauretik ndihmon largimin e ujit (urins) dhe zbret tensionin e lart. N terapin e mjekut gjeta se shruan Insufiencia. Krkova kt term dhe ashtu si e gjeta un ishte prtacia (dembelia)e qelizave pr ta liruar ujin nga vetja pr shkak t kontraktimeve t dobta t qelizave. Andaj termin e pranova si t till, sepse mosha ime ishte mbi shtatdhjet vje. Kjo prtaci e qelizave plakut i sjell kokarje. Mirpo, Mirpo, edhe prtacia, vet plakut i sjell kokarje, familjs dhe rrethit. Andaj pr tu liruarn ga kjo prtaci e vetmja rrugdalje sht aktivitett fizike, pr t cilil do shkruaj n vijim.
  Dilatrent 12.5; e prdori dy her n dit, andaj nuk dyshoi pr efektin pozitiv pr preventiv. Gjithashtu edhe pr atorisin kndr yndyrs edhe pse nuk kam pasur kurr yndyr gjat analizave. Por, e pranoi si ilaq preventiv qe mos t m lajmrohet yndyra.
  Sintrom 4! Prdori pt mbrojtjen e gjakut nga mpiksja (koagulimi apo trashja). Kjo dukuri t njeriu qe ka pasur intervenime kirurgjike sht mjaft delikate apo komplekse. Sa mbrohet gjaku nga koagulimi – trashja aq varet edhe mbrojtja e gjakut nga thollimi i tepruar. Kjo terapi n gjuhn mjeksore nnkuptohet edhe si INR. N kt rast nuk prdoret vetm ilaqi. Por, rol t madh luan edhe usqimi te njeriu m kt problem. Prve ilaqit n mbrojtjn e gjakut nga koagulimi, ktu bjn pjes edhe artikut ushqimor. Arikuj kryesor ushqimor jan: hudhra, speca e freskt dhe vaji i ullirit. Ndrsa,artikujt ushqimor qe shkaktonin koagulimin jan: produktet e misrit, spinaku, sallata e gjelbr, bananeja e nj mori ushqimesh e sidomos ato t gjelbrta siq sht edhe molla e gjelbr. Sa i prket prcaktimit t dozs sht pun mjaft komplekse duke marr prbaz edhe metodn e ushqyerjs!
  Polemikat: m mjekun un “ mir bre doktor, sintroma qenka helm pr mij sepse ajo prmban varfarin” Doktori: “po ashtu sht, por mini ka 300 gr. Ndrsa ti ke 80 kg (8000gr!). Ok dr.
  Polemika m plaka: Nj plak mu drejtua duke m thn: “ shum mu ka tholluar gjaku”. Un thash: “ prdori ushqimet e ndaluar siq i kam cekur m par, athere do trashet (koagulohet) gjaku”. Pa e kryar mir spjegimin, nj plak tjetr flet: “jo zoj po t mashtron ky njeri, mjeku ka thn qe ushqimet e tilla mos mi prdorur!”
  Kte qe e shkrova n kt postim, ka pr qelim qe pjesa dermuese e njerzimit, nuk sht e shkolluar apo emancipuar, t cilve ju duhet ndihm e patjetrsuar, nga ekspertt prkats. Por, ka edhe asi njerz qe nuk pranojn edukimin. Andaj, t tillt jan rigjid (kokfort-t ngurt), me nj fjal tjetr popullore mund t thuhet “taksirati i koks vet!”
  Tenlop 50 (100); prdoret pr uljn e tensionit. Tennlop 50 prdoret nj her n dit. Mirpo, pr shkak t kostos si pensionist bleja Tenlop 100 t cilin e ndaj pr gjysm n dy pjes dhe vetm gjysmn e prdori n dit. Kshtu m kushton m lir. Kam pasur peripeci t mdha m tension sa isha i ri. Jam kujdesur shum qe ta thyej kt barier! Mjeku m ka sugjeruar qe pas buks n drek ta prdori kt ilaq. Un nuk iu kam prfillur ksaj preference. Por, e prdori para se t bie n gjum, ja pse?
  Gjat viteve t gjashtdhjeta nga tensioni pata nj sulm jo t fort, por e detyrova djalin t m shpie n urgjenc. Mir kalova. U detyrova t bj “kalkulime” hulumtuese rreth ksaj dukurie, mirpo jo m nj seriozitet t prshkallzuar.
  Nj nat n ora nj pas gjysm nats m sulmon tensioni n mnyr drastike dhe trishtuese pr familje, ndrsa un asgj nuk kam kuptuar gjer sa e kam pa vehtn n shtratin e spitali.
  Nga ky moment, un kt ilaq e prdori para se t bie me flejt, pr arsye se sulmet e tensionit jan shum m prezente natn sesa ditn. Prve efektit t ilaqit, sht edhe efekti psikologjik, kur bie m flejt pa kasavet. Shkaqet pr mua jan t njohura. Nse krkohet do i ceku gjat postimit, sepse m shum i takonin shkencs Frojdiane.
  Jasht ksaj dukurit qe i kam prjetuar jan: 1. Prjetimi im gjat tensionit, 2. prjetimi im kur biri im ka ra n kom dhe 3. Prjetimi im gjat vdekjs s kusheririt tim.
  E para; un nuk kam hetuar dhimbje apo trazira gjat fazs s sulmit. Por, sulmi ka qen aq i bezdisshem dhe trishtues pr familjn time, sa kur jam qetsuar dhe kur i kam hapur syt, t gjith kan qajtur m z e m lot.
  E dyta; uni im gjat garave n Joudo. Pas nj furje prjeton kom pr dy minuta. T gjith qe ishim rreth tij u sjellm n akt mendurie “se si djali po vdes nga nj furje e till!” Intervenoi mjeku dhe shokt pr rreth, djali volli (kthej) sekret m mgjyr t verdh dhe erdh n vete duke i hapur syt! N vijim m tregon pr kohn e tij n kom dhe m thot: “babi gjat asaj kohe m sht prfytyruar nj tren m plot djem dhe vajza t reja t veshur n rroba t bardha t pastrta dhe pikante. Ambienti rreth trenit ishte si nj parajs nga lulishtt. Djemt dhe vajzat zgjatnin duar duke m thirrur: “Fatmir eja m neve!” Ajo ishte mrekulli pr mua. N momentin qe jam kthyar n kt bot ka ndie dhimbje t paprshkruar. Andaj, ja sot po ta rrfei kt dukuri.
  E tret; kushriri im ishte 78 vje i mbshtetur n gjoksin tim, pritetj qe ta dorzoi jetn e vet. Un dhe t tjert pr rreth bezdiseshim, ndrsa ai pa kurrfar pengese komunikonte m antart e vdekur t familje son.
  Krejt far shkrova pr kto raste. Mesazhi im ishte. qe pr raste t tilla t jet kujdesi maksimal, por edhe jo bezdiss qe ndokush t vie gjer t menduria apo pasoja tjera negative t pa para.
  Pr ta prfunduar m terapi medikamentoze, kam edhe nj dukuri qe do e rrfei.
  Kam pasur probleme m frym marrje. Tre mjek m kan preferuar t njejtin ilaq t cilin ua kam refuzuar! Kur lexoja udhzimin e kti ilaqi. nuk m lente prshtypje si nj ilaq binds pr largimin e sekretit dhe rregullimin e frym marrjs t duhur. far m ngacmoi nga ky ilaq kur shkruante: “ ky ilaq ka efekte ansore, pikrisht ndikon negativisht n potenc. At e ul dukshm apo e zhduk fare!” Ather i thash mjekut: “ eu ky efekt ansor i ktij ilaqi m ka prekur thell n plag qe nuk e duroi dot! Andaj, nuk do e prdori dhe nuk e kam prdorur fare, sepse u paraqit ilaqi popullor m efekt shum m t madh dhe binds pa efekte ansore. Ktu prfundoi m terapi medikamentoze.

 8. #7

  Pr: Edhe un jam njeri


Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •