Emri:  Ismail-Kadare.jpg

Shikime: 828

Madhsia:  84.4 KB

Ismail Kadare, shkrimtari i madh shqiptar, sht nderuar me titullin e lart Oficer i Madh i Legjionit te Nderit n shtetin francez. Kt lajm e ka br me dije, ish-ministrja e kulturs Mirela Kumbaro e cila ka thn se ky vit i par ksaj dekade t re nuk mund t niste m mir. N postimin e Kumbaros msohet se titulli i lart i sht dhn Kadares nga Presidenti i Francs Emmanuel Macron.
Ismail Kadare, Oficer i Madh i Legjionit te Nderit! Ka vetem 250 te tille sot ne France. Nuk mund te fillonte me mire ky vit 2020! Me dekret te posaem te Presidentit te Frances Emmanuel Macron, shkrimtari yne, pasi fitoi titullin prestigjioz Komandant i Legjionit te Nderit ne vitin 2016, shpallet sot Grand Officier de la Legion dHonneur. Faleminderit Ismail. Merci la France, shkruan Kumbaro.
Mbrmjen e 31 dhjetorit shqiptart festuan ndrrimin e viteve, duke ln pas edhe ngjarjen tragjike t 26 nntorit q tronditi Shqiprin. Qytetart vazhduan traditn si pr do vit dhe nuk harruan spektaklin e fishekzjarreve kur akrepat shnuan 00:00. Por me plasjen e fishekzjarreve pati edhe aksidente, ku nj 60-vjeari n qytetin e Vlors i plasi kapsolla n dor, po ashtu t njjtn incident prjetoi edhe nj djal 9-vjear n Librazhd. Gjithashtu pas mesnate, zyrtarisht n vitin 2020 kan ardhur n jet edhe dy bebet e para, nj djal dhe nj vajz.
Burimi: Dosja.al