Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2019
  Vendndodhja
  Ballsh
  Postime
  121

  Lightbulb Poezi mistike

  Mensur Hallaxhi


  1. Kurrė nuk lind e kurrė s‘perėndon dielli Pėr mua, pa qenė Ti qėllimi im- Asnjėherė s‘ulem tė flas me njerėzit Pa u sosur Ti fjala ime.- Asnjė kupė ujė nuk pi me etje Pa u shfaqur n‘ qelq pamja Jote.- Asnjė hukamė e hareshme a e trishtė s‘del prej meje, Qė s‘ lidhet me Tėndin kujtimin.


  2. Njė rreze drite prej dashurisė sime t‘madhe U pri kah nata dhe vizlloi pa perėndim. Dielli i ditės mundet ta ndrijė natėn. Dielli i zemrės nuk njeh muzgėtim.


  3. Ti rrjedh me zemrės dhe lėvores sė saj, Ashtu siē lotėt rrjedhin prej kėngėsh, Vetėdijen e zemrės banon nė thellnajė Ashtu si shpirti thellė n‘trup banon. Asgjė e palėvizshme nuk mund tė regėtijė, Nėse sė brendshmi Ti nuk e trazon.


  4. Ju doni tė pėrmbahem,- por si vallė?! Zemra nuk mundet tė rrojė larg zemrės. Shpirtin tim trazon ky shpirti Yt, Herė i vjen pranė e herė ėshtė largim… Unė jam Ti, tamam si Ti, Unė Je, qėllim pėr mua, synimi im.


  5. Me timin ėshtė pėrzierė shpirti Yt Krejt si myshku me ambrėn trazojn‘ aromat, Gjith‘ ē‘ Ti prek, duhet t‘mė prekė saora, Kėshtu Ti je unė-njė unitet i pandarė.


  6. Pėrzierė ėshtė shpirti im me Tėndin, Siē vera pėrzihet me ujėt kthjellor Nėse Ty diē tė trazon, mė trazon edhe mua, Se unė edhe Ti jemi gjithkund e prorė.


  7. Unė jam ai qė unė dua, Ai qė unė e dua- ėshtė unė- dy shpirtėra nė njė Trup. Atė ti ke parė nėse mė sheh mua Dhe nėse sheh Atė, na ke parė tė dyve.


  8. Zemra m‘u pėrpi prej dėshirash e ėndjesh- Ato u bėnė njėsh, qyshse vėshtrimi im zgjodhi Ty! Nėse duhet t‘mė duan, le t‘mė duan tani, Qyshse Ti je Zoti im, jam unė Zot i qėnies. Mė qortojnė mua miq edhe armiq, Se askush s‘ma njohu gjerėsinė e dhėmbjes. U lashė botėn njerėzve dhe besimin e tyre Nė dashurinė tėnde, Ty, Botė dhe i besimit thelb.


  9. O mė e larta dėshira ime, pa vėshtro! Unė jam pėrplot me plagė pėr Ty dhe mua. Ti mė ushqeve mua der‘ nė ēastin qė mendova: Ti me tė vėrtetė unė je. Dhe kur qeshė pėrhumbur nė magjepsje, Aherė pėrmes Teje mė le tė shbėhem Ti. Ti je nė botėn time m‘ e larta shenjtėri, Mbas vdekjes sime e amėshuemja qetėsi, Dhe pėrveē Teje askush s‘mė ėshtė besuar, Se shpresė e as frikė unė nuk kam, si Ti. Kopsht‘ i blatimit tėnd harliset mrekullisht, Nė vetė pėrmbledh ēdo art e menēuri. Dhe nėse diē dėshiroj o Zoti im, Je Ti ēdo ėndėrr dhe dėshirė pėr mua.


  10. Nė zemėr vendi Yt ėshtė e gjithė zemra, Se vėndin tėnd asgjė e krijuar s‘e trazon. Shpirti im Tė m


  ban mes kockės dhe lėkurės, Sikur tė humbja Ty, ē‘mendon se do bėja paskėtaj? 11. O shenjtėria ime! Me gjithēka timen- Qarkoj unė dashurinė Tėnde. Ti mė ke zbuluar, derisa mendoja, Ti tė ishe nė shpirtin tim. Unė ktheva zemrėn time kah ē‘ėshtė jashtė Teje,- Dhe nuk mund tė shoh, sikur ēdo gjė t‘mė jetė e huaj. Dhe mund tė shoh qė Ti mė je besim. Kėtu unė dergjem nė burg tė jetės, Krejt mbyllur nga afria e besimit tėnd, Shkėputmė Zot nga kjo hapsanė drejt Teje.-


  12. Gjithė vorbulla ime tė mban Ty shenjtėrisht,- Dhe ēka mendoj pėr ty ėshtė ēoroditje, Ah, mė ka ēoroditur dashuria- Dhe njė vetull harkore. Dhe kjo do tė thotė dashuri Pėr atė qė afria ėshtė vetėm zhgėnjim.


  13. Kur Ty tė mendoj mė fėrgėllojnė kordat, E kur tė harroj-Sa vuajtje e dhimbje!- Unė t‘u luta nga thellėsi e zemrės, Tėrė plagėt e dhimbjeve t‘i shėroje.- Unė tė dishroj Ty, dhe jo pėr Shpėrblimin. Mė tepėr tė dua pėr ndėshkimin.- Sepse kėrkova gjithė ē‘kisha nevojė, Veē jo ē‘mė ngazėllente pėrmes vuajtjes.- Lėvduar qoftė e fshehta rrezėllitse e Zotit Qė tė vėrtetat i tregoi njerėzisė, Dhe nė krijesėn e tij u pėrhap, Nė ngjizjen e atij „qė ha e pi“. Gjersa krijesa Atė t‘shihte me sy, Si nė ēastin kur vetulla prek vetullėn.


  14. Nė zemrėn time vorbullojnė Tė gjitha mendimet pėr Ty. Nuk flet asgjė tjetėr gjuha Veē dashurisė sime pėr Ty. Nėse kthehem nga Lindja, Rrezaton Ti nė Lindje mbi mua, Nėse kthehem nga Perėndimi Mė qėndron para syve Ti mua, Nėse drejtohem kah lartėsia, Je Ti mė lart se lartėsia, Nėse drejtohem sė poshtmi- Ti aty je prapė kudo. Je Ai qė i jep vend gjithsekujt, Por vendi i gjithkujt nuk je. Ti nė ēdo gjė je gjithēkaja,- Dhe jo i pėrkohshėm si ne.- Je zemra ime, vetėdija, Mendimi im e je shpirti, Je ritmi im i frymėmarrjes, Nyje e zemrės mė je.

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ArtanMasa pėr postimin:

  Paralog (23-12-2020)

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •