sht ndar nga jeta n moshn 89 vjeare Marika Kallamata, aktorja shqiptare q ka realizuar dhjetra role n teatr e n kinema.


E mbetur n kujtes edhe si gjyshja e prrallave, Kallamata do t mbahet mend pr rolet e saj n filmat Nxnsit e klass sime, Kur xhirohej nj film, Fillim i vshtir, etj.

Homazhet pr Artisten e Merituar do t mbahen nesr, n ambientet e arTurbins n Tiran, nga ora 11:00-13:00.

Biografia

Marika Kallamata u lind n Fier m 17 nntor 1930.

Aktivitetin artistik e filloi n Teatrin Popullor, n vitin 1950. Ka interpretuar rreth 60 role, ku ndr m t suksesshmit jan: Ortensia, Aspasia, Mara, Fallxhesha, Nina, Ana, Nekija, dhe n mjaft role episodike ka qen nj aktore shum e mir.

Edhe pse ishte e rrethuar nga dhjetra aktore t suksesshme, Marika ruajti individualitetin e vet.

Doli n pension, n tetor 1985, por Marika nuk u shkput nga skena.

N vitin 2004 ajo u ngjit me kolegt e saj n sken pas shum vitesh, n dramn Streha e t harruarve, ku korri sukses me rolin e saj. Ka interpretuar pak role n filma artistik.

sht nderuar me titullin Artiste e Merituar.