Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  765
  Faleminderit
  1
  53 falenderime nė 39 postime

  Projekt Ligji Anti Shpifje dhe Qejmbeturit

  Projekt Ligji Antishpifje dhe Qejf-mbeturit
  Jo mė larg se mbrėmė tv Top Channel nė njė emision tė tij pėrshkroi njė mori rastesh tė sulmeve ndaj gjykatėsve prokurorėve madje dhe avokatėve, raste tė cilat tė jepnin pėrshtypje se ishin tė motivuara si politikisht ashtu dhe tė pėrplasjeve midis grupeve qė kėrkonin favore pėr prona, favore ligjore, pėrplasje qė mund tė interpretoheshin si politike, etj, dhe nė sytė e opinionit public me pak fjalė kėto grupe dhe individė praptė cilėve mund tė ishin drejtues tė brėndėshėm apo tė jashtėm, kėrkonin hapėsira pėrfitimi ekonomik, politik por… duke shkelur ligjin.
  Kėto ngjarje tė rreshtuara shumė shkurt nga ky emision nuk pėrfshinin saktė ngjarjet e viteve 1997, 1998, 2017, 2011, dhe luftėn pėr t`ju shmangur pėrgjegjėsive ligjore tė ish-ave pas 2013 e deri mė sot. Interesant ėshtė fakti se nė kėtė luftė pėr tė mbuluar dhe justifikuar shkeljet ligjor u pėrfshi aktivisht njė pjesėve e tė ashtuquajturit pushtet i katėr. Ky aktivizim pėr tė mbuluar shkeljet ligjore dhe pėr tė mbrojtur shkelėsit e djeshėm dhe tė sotėm tė ligjeve, ndodhi dhe po ndodh edhe nė ditėt e sotme madje duke pėrdorur ēdo lloj fatkeqėsie aksidentale personale apo natyrore pėr tė penguar me ēdo mjet dhe qėllim reformat e ndėrmara nga maxhoranca nė drejtėsi dhe nė disa sektorė tė rėndėsishėm tė shtetit dhe shoqėrisė shqiptare por nga mė tė rėndėsishmet ėshtė vettingu nė drejtėsisė .
  Mungesa e zbatimit tė ligjeve, dėmtimi i rėndė qė i u bė hierarkisė profesionale dhe meritokracisė, lėvizjet e popullsisė brėnda vėndit drejt metropolit tė nxitura politikisht duke zėnė tokat e pronarėve tė ligjshėm, vendosja e miltiantėve partiakė dhe tė ashtuquajturve `intelektualė katundarė` nė drejtimin e vėndit nė nivel shtetėror ashtu dhe lokal, sigurisht tė nxitura politikisht nė fillim nga PD por mė vonė dhe nga PS dhe nga Partitė e tjera tė vogla, pėrfshirja e partive tė vogla (pa asnjė program dhe ide) nė drejtimin e vėndit tė cilat vetėm sa dėmtuan rėndė qeverisjen e partive tė mėdha duke futur nė drejtimin e vėndit nė nivel qėndror dhe lokal tė njerėzve tė papėrshtatshėm dhe interesaxhinj e tė korruptuar, kodi zgjedhor proporcional rajonal i cili pėrdoret pėr tė pėrfshirė si kandidatė pėr deputetė njerėz pa personalitet, ka shkaktuar njė ērregullim tė madh kėto 30 vite tė demokracisė aq sa Shqipėria ka vazhduar tė ece jo nė demokraci por nė Anarki, madje pikė pėr pikė ashtu si ka shkruar Noli i madh pėr Pesė Anarkitė qė ka shteti shqiptar nė kohėn e tij. Po kėtė tipe Anarkie janė edhe sot por me emra tė ndryshėm dhe aktorė politikė tė veshur me costume perėndimore dhe nacionaliste sa pėr sy e faqe sepse zemra ė tyre rreh pėr diēka tjetėr- atė tė traditės drejtuesve tė perandorisė osmane, paēka se brohorasin pėr perėndimin.
  Kėtyre individėve dhe grupeve politike u ėshtė bashkuar nė tufė edhe njė pjesė e pushtetit tė katėrt- mediat e shkruar dhe ato elektronike tė cilat sot nė kohėn kur SHBA dhe BE, po kėmbėngulin qė Shqipėria tė integrohet dhe tė vendoset nė binarėt e ligjit duke udhėzuar Maxhorancėn e sotme, -kėta grupe mediatike tė paguar mirė nga `His Master Voice`, tė cilėt sot dihet dhe mund ta quajme ashtu siē e quante shkrimtari Bedri Dedja `Usta i Paudhi`, pikėrisht pėr tė krijuar destabilizim, anarki, dis-informim, sharje, thashetheme tė graduara si analiza presonale tė anal-istėve mediatikė.
  Pėrse? Siē e thashė mė lart, grupi mediatik i blerė nga ustallarėt e Usta tė Paudhit po bėn ēmos qė tė quajė Hajdut dhe Kriminel jo atė qė e paguan, - por tė tjerėt. Kjo pėrbėn nė fakt njė strategji djallėzore tė orientuar mirė politikisht pėr tė shmangur pėrgjegjėsitė e fajtorėve dhe t`ja veshur dhe ngarkuar kėto pėrgjegjėsi dhe shkelje tė ligjeve njerzve tė tjerė, duke pėrdorur jo pa sukses kėta grupe mediatike tė shkruara dhe elektronike.
  Sigurisht po tė mos ishte dora e fortė e SHBA-ve dhe BE- vėndi do tė kishte ēeduar njėlloj si nė `97, nė vėllavrasje dhe anarki totale, por qeverisja e sotme , sigurisht e drejtuar dhe e orientuar katėrcipėrisht nga Perėndimi po punon (sigurisht edhe me gabime qė mund tė quhen njerėzore) pėr tė vėnė nė binarė kėtė vėnd qė ėshtė vjedhur, korruptuar, ndotur dhe sharė nga bota dhe nga fqinjėt duke u akuzuar pėr drogė dhe kriminalitet tė madh brėnda dhe jashtė vendit.
  E parė nė kėtė prizėm Projekt ligji Antishpifje ėshtė pjesė e luftės pėr tė penguar dhe ndaluar shpifjet, tė pavėrtetat, disinformimin, sharjet dhe llumin e nxjerrė pėr tė errėsuar punėn e qeverisjes sė sotme tė ndihmuar plotėsisht nga SHBA dhe BE, pėr tė respektuar etiken gazetareske dhe tė mediave. Projekt ligji ka lėnė qejf mbetur disa analistė tė paguar pėr tė ndotur mjedisin social dhe politik tė vėndit me qėllim qė tė konfuzionojė dhe tė dizinformojė shoqėrinė shqiptare, duke patur madje edhe si plan B frazėn e urtė popullore `Hajduti thėrret kapeni Hajdutin`.
  Nuk mund tė rri papėrmėndur mungesėn e plotė tė Etikės tė dy gazetarėve tė ftuar nė Komisionin Parlamentar, madje njėri ėshtė pedagog nė Fakultetin e Gazetarisė gjė qė pėrbėn njė turp tė madh se si njė individ i tillė jep leksione pėr gazetarinė por qė ėshtė totalisht njė sharės dhe ofendues qė mesa duket pėrdoret politikisht- nė vėnd qė tė paraqiste idetė profesionale. Ndėrsa gazetari tjetėr la nam para komisionit duke folur tjetėr pėr tjetėr nė vėnd qė tė fliste profesionalisht pėr Projekt ligjin Antishpifje, madje duke sharė dhe ofenduar deputetėt. Nuk e besoj qė kėta tė jenė ajka e gazetarisė tonė, sepse po tė jetė ashtu kjo do tė tregonte se sa poshtė kanė rėnė individė tė tillė qė pėrdoren jo pėr tė treguar realitetin por pėr tė disinformuar, jo pėr tė analizuar faktet por pėr tė shpifur, jo pėr tė dhėnė mendime profesionale pėr njė problem kaq tė rėndė nė tė cilėn kanė rėnė disa Media shqiptare por pėr tė sharė e derdhur mllefe dhe inate.
  Sigurisht tė gjitha kėto nuk janė tė rastėsishme, por pjesė e njė plani djallėzor i orientuar politikisht nga individė qė kanė shkelur ligjin por qė nuk u ka hyrė gjėmb nė kėmbė por janė pasuruar nė njė kohė tė shkurtėr. Dhe kėta nuk janė pak, prandaj vonesat nė realizimin e Vettingut, dhe nė zbatimin e ligjeve po bėhen me vėshtirėsi sepse kėta individė kanė aktivizuar tė gjithė anti-ligjin pėr tė mbrojtur vehten. Shpresojmė si Ligji Antishpifje me pėrmirėsimet e tij edhe me ndihmėn e OSBE dhe tė organizatave tė tjera serioze tė miratohet sa mė parė.
  Janė tė pa efektėshme pėrpjekjet e Qejfmbeturve tė Mediave tė shkruara dhe tė Portaleve anti shtet, pėr tė konfuzionuar shoqėrinė shqiptare tashmė tė emancipuar (dhe tė ndarė nga kafshimet politike tė disa analistėve tė paguar pėr tė sharė) duke pwrdorur ligjin e tė drejtave dhe lirive tė njeriut sikur tw jetw njwlloj me shpifjen, lirinė absolute tė mediave tė kėtyre pafillove pėr tė shkelur liritė dhe tė drejtat e personit, por dihet se liri absolute nuk ka, sepse liria e njėrit pėrfundon atu ku shkelet liria e tjetrit.

 2. #2
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,273
  Faleminderit
  165
  117 falenderime nė 104 postime

  Pėr: Projekt Ligji Anti Shpifje dhe Qejmbeturit

  Tė ashtuquajturat portale "lajmesh" kanė vėnė nė panik njė popull tė tėrė dhe nė raste emergjencash paniku mund tė shkaktojė pasoja tė rėnda. Nuk ėshtė se dėmtuan njė apo dy njerėz me njė lajm tė rremė, por vunė nė alarm gjithė vendin. Dhe kanė vite qė e bėjnė, vetėm se tani u vu re sa e dėmshme ėshtė tė lėsh njerėz tė papėrgjegjshėm tė postojnė ēfarė tė duan.

  Jo vetėm qė ishte shumė e drejtė, por ishte dhe e vonuar. Tė paktėn tė tjerėt do tė jenė mė tė kujdesshėm se ēfarė postojnė nė tė ardhmen, sidomos nė situata delikate.
  Silence is golden.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  758
  Faleminderit
  4
  8 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Projekt Ligji Anti Shpifje dhe Qejmbeturit

  Citim Postuar mė parė nga Lazo Lexo Postimin
  Tė ashtuquajturat portale "lajmesh" kanė vėnė nė panik njė popull tė tėrė dhe nė raste emergjencash paniku mund tė shkaktojė pasoja tė rėnda. Nuk ėshtė se dėmtuan njė apo dy njerėz me njė lajm tė rremė, por vunė nė alarm gjithė vendin. Dhe kanė vite qė e bėjnė, vetėm se tani u vu re sa e dėmshme ėshtė tė lėsh njerėz tė papėrgjegjshėm tė postojnė ēfarė tė duan.

  Jo vetėm qė ishte shumė e drejtė, por ishte dhe e vonuar. Tė paktėn tė tjerėt do tė jenė mė tė kujdesshėm se ēfarė postojnė nė tė ardhmen, sidomos nė situata delikate.  ,lajmet e RREME mundet ti parafabrikoje qeveria dhe t,ja rrasi portaleve (popllit) ,per te justifikuar lligjin e censures,ashtu sic boni Hitleri me djegjen e REICHSTAG ,,,,ku fajesoje rekrutet e kominternit,(komunistet),,,,,,megjithse jam i sigurte qe nderkombetaret do bajne rolin e kritikut,,,,,,,,,,,por ne heshtje do perkrahin pa rezerva kyt ligj me justifikimin qe vetem nji shtet diktator mundet te ndaloje histerite nacionaliste dhe te avancoje ne planet per nje ballkan shumetnik te bashkuar economikisht dhe politikisht
  Nyjet qe nuk zgjidhen KEPUTEN me shpate,,,,,,,,,,,,,thoshte dikushi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga loni-loni : 21-12-2019 mė 05:46

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •