Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,273
  Faleminderit
  165
  117 falenderime nė 104 postime

  Termet i fuqishem 6.4 balle godet Shqiperine. Ka viktima dhe demtime

  Emri: termeti 6.4 balle shqiperi.jpg

Shikime: 255

Madhėsia: 74.5 KB

  Termeti i forte 6.4 balle duket se nuk ka kaluar pa deme ne njerez dhe banesa duke.numeruar deri me tani 75 te plagosur. Njė pallat ne Durres ėshtė shėmbur plotėsisht, ndėrkohė qė mėsohet se ka njerėz tė mbetur nėn rrėnoja.

  Nė lagjen nr.18 nė Durrės po organizohet operacione shpėtimi pėr tė nxjerrė banorėt nga rrėnojat e nje ndertese me shembje te shteses se nje pallati dhe e nje godine dy kateshe ne Durres dhe disa banesa te rrezuara ne Thumane.

  Zjarrfikesit dhe efektivet FA po punojne per te ndihmuar banoret nen rrenoja.

  Shqiptarja.com raporton per njė gjyshe qė ka humbur jetėn e zėnė nėn rrėnoja nga shembja e njė pallati, ndėrsa nė prehėrin e saj mbante nipin. I vogli ėshtė nxjerrė gjallė nga tė afėrm dhe forcat zjarrfikėse. Nga raportimet nga terreni, thuhet se mund tė bėhet fjalė pėr rreth 10 persona qė mund tė jenė nėn rrėnoja nė godinat e shembura nė Thumanė. Nuk dihet ende situata e saktė.
  Silence is golden.

 2. #2
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,273
  Faleminderit
  165
  117 falenderime nė 104 postime

  Pėr: Termet i fuqishem 6.4 balle godet Shqiperine. Ka viktima dhe demtime

  Lajm i fundit/ Tjetėr tėrmet i fuqishėm para pak sekondash, shembet njė pjesė tjetėr e pallatit nė Thumanė
  Njė tėrmet i fuqishėm ka rėnė pak momente mė parė duke shkaktuar edhe shembje tė tjera tė pallatit nė Thumanė.
  Ky tėrmet me magnitudė 5,2 ballė ka pasur serish epiqendrėn nė detin Adriatik, nė afėrsi tė Kepit tė Rodonit.

  Lėkundjet janė ndjerė edhe nė Tiranė.

  Vendi ynė prej gati 18 orėsh tashmė ėshtė pėrfshirė nga njė valė tėrmetesh, ku mė i forti ka qenė nė orėn 03:53 me magnitudė 6,4.
  Janė 15 viktima tė konfirmuara zyrtarisht deri mė tani, ndėrsa mbi 600 persona tė tjerė raportohet se janė lėnduar.
  Fatmirėsisht 41 persona janė nxjerrė tė gjallė nga rrėnojat e ndėrtesave tė shembura.
  Silence is golden.

 3. #3
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,273
  Faleminderit
  165
  117 falenderime nė 104 postime

  Pėr: Termet i fuqishem 6.4 balle godet Shqiperine. Ka viktima dhe demtime

  Lista e plotė, emrat e personave qė humbėn jetėn

  Durrės, 16 viktima
  1. Bajram Hajdarmataj, 54 vjeē, gjetur nė L. 13 .
  2. Amelia Lala, 8 vjeē, gjetur nė L.17.
  3. Sadik Qato, 85 vjeē, gjetur nė L 13 .
  4. Isah Abazi, 29 vjeē, banues nė L.13
  5. Esiela Karanxha, 8 vjeēe, gjetur nė L 18.
  6. Flatar Zenelaj, 64 vjeē, gjetur nė L 13
  7. Eviola Broshka, 28 vjeēe, gjetur nė L 18
  8. Kristi Reēi, 24 vjeēe, gjetur nė L 18
  9. Sehadete Lala, 79 vjeēe, gjetur nė L 18
  10. Diana Karanxha, gjetur nė L 18
  11. Eduart Reēi gjetur nė L 18
  12. Shemsedin Abazi, gjetur ne L 13
  13. Dolora Reēi, 49 vjeēe gjetur nė L .18
  14. Klaus Reēi, 21 vjeēe, gjetur nė L 18.

  15. Griselda Lala 22 vjeē , gjetur nė L. 17.
  16. Rozeta Meēaj 59 vjeēe

  Thumanė 23 viktima

  1. Bukurije Leka
  2. Erisa Cara
  3. Ariela Lala 4 vjeēe
  4. Fatmira Cuka 44 vjeēe
  5. Selvie Lala 77 vjeēe
  6. Saimir Greku
  7. Kristjan Preēi 26 vjeē
  8. Sardi Cuka 18 vjeē
  9. Hajrie Vata 65 vjeēe
  10. Klevis Ēupi (Aliu) 34 vjeē
  11. Drita Cakoni
  12. Pėllumb Greku 57 Vjeē
  13. Ēelike Greku 57 vjeēe
  14. Hajredin Ēupi, 66 vjeē
  15. Kastriot Cakoni, 58 vjeē,
  16. Fatmira Cara 54 vjeē
  17. Hasan Cara 16 vjeē
  18. Roledi Vata 3 vjeē
  19. Suada Hysa 18 vjeēe
  20. Ankthi Cara 65 vjeē
  21. Adelina Kabili 20 vjeē
  22. Almir Cara 26 vjeē
  23. Stela Zvergeci vjeē 20, e fejuara e Almir Cares, nga Korēa.

  Lezhe Mamurras
  1. Ersid Agim Hoxhalli,… 32 vjec (i aksidentuar)
  Silence is golden.

 4. #4
  i regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Diku ne emigrim
  Postime
  686
  Faleminderit
  2
  21 falenderime nė 20 postime

  Pėr: Termet i fuqishem 6.4 balle godet Shqiperine. Ka viktima dhe demtime

  Edhe sipas njė artikulli ketu paska vajtur 46 numri i viktimave.

 5. #5
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,273
  Faleminderit
  165
  117 falenderime nė 104 postime

  Pėr: Termet i fuqishem 6.4 balle godet Shqiperine. Ka viktima dhe demtime

  “Deri tani numri i viktimave ėshtė nė 49, ndėrsa ministria tha nė njė njoftim se janė mbi 900 tė lėnduar.”

  -oranews
  Silence is golden.

 6. #6
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,273
  Faleminderit
  165
  117 falenderime nė 104 postime

  Pėr: Termet i fuqishem 6.4 balle godet Shqiperine. Ka viktima dhe demtime

  NJOFTIM I RĖNDĖSISHĖM PĖR STREHIMIN E PERSONAVE TĖ PREKUR NGA TĖRMETI

  Sot u mblodhėm bashkė i gjithė ekipi emergjent qė po angazhohet pėr strehimin dhe kujdesin e personave tė prekur nga tėrmeti nė Parkun e Inovacionit dhe Trajnimeve, pėr tė analizuar gjendjen dhe shikuar hapat e mėtutjeshme qė duhet t'i bėjmė pėr tė menaxhuar kėtė gjendje tė jashtėzakonshme.

  Fluksi i tė ardhurve nga Shqipėria mbrėmė ka qenė shumė i madh, me ē'rast Parku i ka pėrmbushur tė gjitha kapacitetet qė ka nė dispozicion, duke i sistemuar mbi 500 persona. Me kėtė rast kėrkoj nga tė gjithė tė kenė parasysh kėtė dhe mos tė drejtohen tek Parku pa paralajmėrim, pasi qė nuk ka mė kapacitet tė pranohen mė shumė persona.

  Tė gjithė tė ardhurit nė Park janė regjistruar, ndėrsa tani e tutje do tė bėjmė edhe njė regjistėr mė tė detajuar pėr tė mėsuar nevojat e tyre nė aspekt shėndetėsor, social dhe arsimor.

  Nga Shėrbimi Pedagogjik-Psikologjik qė ėshtė nė kuadėr tė Komunės sonė, nga sot do tė angazhohet njė ekip i specializuar pėr t'u kujdesur edhe pėr gjendjen psikologjike tė tyre, derisa ekipet e kujdesit shėndetėsor primar kanė qenė tė angazhuar qė nga fillimi dhe kanė kryer njė punė tė shkėlqyer deri mė tani.

  Dje dhe sot ushqimi ėshtė siguruar nėpėrmjet donacioneve qė kanė ardhur nga bizneset lokale, mirėpo kjo nuk mund tė vazhdojė kėshtu edhe mė tej dhe pėr kėtė arsye po shikojmė mundėsinė qė urgjentisht tė krijojmė njė kuzhinė mobile dhe tė sigurojmė ushqimin nė bashkėpunim me shoqatat bamirėse.

  Pėrveē sistemimit tė personave nė Parkun e Inovacionit dhe Trajnimeve, jemi tė vetėdijshėm qė edhe shumė familje i kanė hapur shtėpitė e tyre vullnetarisht pėr t'i pranuar personat e prekur nga tėrmeti. Pėr kėtė, lus tė gjithė ata qė i kanė pranuar miqtė tanė nga Shqipėria apo kanė vende tė lira dhe mund tė pranojnė persona tė tjerė, le tė lajmėrohen nė Qendrėn e Thirrjeve "Alo Komuna" tek numrat 0800 19 200 dhe nė Viber +383 45 119 200, nė mėnyrė qė tė bėjmė identifikimin e tyre dhe tė kemi njė databazė pėr tė pasur mė lehtė menaxhimin e kėsaj situate. Kjo do tė na mundėsonte qė tė gjejmė zgjidhje mė lehtė ndaj atyre personave qė vijnė e nuk kanė ku tė strehohen dhe njėkohėsisht tė ofrojmė shėrbime shėndetėsore dhe arsimore ndaj tyre.

  Deri mė tani i gjithė menaxhimi i kėsaj situate ėshtė kryer me anė tė vullnetarėve dhe forcave tona qė i kemi ne si Komunė e Prizrenit, ndėrkaq pėr ta pėrballuar kėtė situatė edhe nė ditėt nė vijim, presim qė tė kemi mbėshtetje nga institucionet e nivelit qendror.

  Falenderoj pa masė tė gjithė ata qė po angazhohen dhe po kontribuojnė nė ēfarėdo mėnyre pėr t'i ndihmuar vėllezėrit e motrat tona nga Shqipėria
  Silence is golden.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,755
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Termet i fuqishem 6.4 balle godet Shqiperine. Ka viktima dhe demtime  Raportimi i gazetareve me zė qė u dridhet: Dhimbje, lot e vaj qė tė kėput shpirtin, lamtumira...
  Nov 30, 2019
  News24 Albania

  Marjeta kishte tre fėmijė nė krahė, kur zjarrfikėsit italianė e gjetėn atė nėn rrėnoja. Flinte me ta nė shtrat dhe mė kot e mbuloi me trupin e saj Emilion e vogėl 6 vjeē si dhe dy tė tjerėt binjakė 2 vjeē, Dionisa dhe Enis.


  Amelia, vajza dhjetė vjeēare, e cila u gjet nė orėn dy tė mėngjesit tė ditės sė djeshme nė grumbullin e rrėnojave qė vetėm pak orė mė parė ishte njė njė ndėrtesė familjare pesė-katėshe e ndėrtuar pa rregulla, si tė gjitha shtėpitė e lagjes, pas rėnies sė komunizmit, nė njė ish-kėnetė nė Durrės, aty ku jetonin bretkosat deri nė vitet 1990.

  Tė gjithė pjesėtarėt e familjes Lala vdiqėn, pėrveē Ramė Lala, i cili u nxorr nga rrėnojat pas 14 orė gėrmimesh.
  Historia e familjes Lala ta shokuar gjithė Shqipėrinė, ėshtė bėrė mishėrim i njė tragjedie kombėtare qė deri tani numėron 50 viktima

  Nėna Sadete, 79 vjeēe vdiq pranė djalit tė saj Ilir, 52 vjeē. Ata u gjetėn menjėherė sapo nisėn kėrkimet pėr tė mbijetuar.

  I vetmi i mbijetuar nga shembja e banesės sė familjes 9 anėtarėshe, Lala nė Durrės ėshtė 17-vjeēari Ramė Lala. Gjendja e tij shėndetėsore nuk ėshtė paraqitur e mirė dhe pasditen e sė enjtes ai ėshtė nisur drejt Italisė pėr tė marrė njė mjekim mė tė specializuar.


  Jetėn e Ramė Lalės, e ka shpėtuar njė lavatriēe. Struktura metalike e kėsaj orendie shtėpiake ka krijuar mjaftė hapėsirė sa pėr t’i mbrojtur trupin e tij.

  Tė vdekurit nga familja Lala

  Ilir Lala (Ishte i paralizuar prej vitesh)
  Marjeta Lala (Nėna e katėr fėmijėve)
  Emilio Lala 6 vjeē (Djali i Marjeta Lalės)
  Enis dhe Dionisa lala (Binjakėt e Marjeta Lalės)
  Amelia Lala 9 vjeē (Vajza e Marjeta Lalės)
  Griselda Lala 22 vjeē (Motra e Ramė Lalės)
  Sadete lala 78 vjeē (gjyshja)
  News24 Albania
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 30-11-2019 mė 14:19

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,755
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Termet i fuqishem 6.4 balle godet Shqiperine. Ka viktima dhe demtime  Dhimbje pa kufi... Ja fotot e viktimave tė tėrmetit qė goditi Shqipėrinė

 9. #9
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,273
  Faleminderit
  165
  117 falenderime nė 104 postime

  Tėrmeti/ Situata nė Shijak shumė e rėndė, qindra familje nė mes tė katėr rrugėve, tė braktisur…

  Nga Red Varaku/

  Falė Zotit nuk pati viktima, por fatkeqėsisht sipas ekspertėve minimalisht gati 90% e pallateve dhe njė numėr i madh shtėpish janė vlerėsuar si tė pabanueshme, pa llogaritur dėme tė tjera materiale.

  Me qindra qytetarė prej ditėsh po i kalojn? netėt jashtė dhe po vuajnė njė situatė tė rėndė humanitare.

  Banorėt nuk kanė asnjė qartėsi nėse mund tė pėrdorin banesat tė cilat duken tė dėmtuara rėndė.

  Ata kanė mbetur rrugėve, por ēuditėrisht askush nuk flet dhe nuk ngre zėrin pėr kėtė.

  Kjo e vėrtetė ėshtė fshirė edhe nga harta e raportimeve qeveritare dhe hapėsirave televizive.

  Madje edhe gjatė njė vizite tė beftė tė kryeministrit nė qytet askush nuk foli pėr kėtė katastrofė.

  Por, ajo qė ėshtė mė e rėndė ėshtė pėrpjekja e autoriteteve lokale pėr ta fshehur kėtė tė vėrtetė.

  Ēuditėrisht autoritetet deklarojnė, qė gjithēka ėshtė nėn kontroll, por nė tė vėrtetė situata nė terren ėshtė totalisht jashtė kontrollit.

  Banorėt ankohen pėr indiferencė totale tė shtetit si dhe pėr abuzime tė jashtėzakonshme me ndihmat.

  Duhet njė reagim i menjėhershėm pėr ti ardhur nė ndihmė kėtyre familjeve qė perveē traumės se shkatėrrimit tė gjithēka qė kishin, janė dhe pa asnjė ndihmė e pėrkrahje./syri.net
  Silence is golden.

 10. #10
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,273
  Faleminderit
  165
  117 falenderime nė 104 postime

  Rama pėr mediat: Mos na detyroni tė bėjmė atė qė s’ua rrok imagjinata

  Kryemistri Rama parajmėroi sot sėrish median se do tė marri masa ekstreme ndaj tyre. Nė njė postim nė faqen e tij nė Twitter, Rama shkruajti:

  Gjatė periudhės sė gjendjes sė jashtzakonshme tė fatkeqėsisė natyrore, Japonia ka masa ekstreme pėr mediat private, qė mesa duket edhe nė Japoninė e urtėsisė sė vjetėr, paskan qenė taksirat mbi taksiratin e madh tė tėrmetit! Mos na detyroni tė bėjmė atė qė s’ua rrok imagjinata!

  Filtroni informacionet dhe verifikoni ato qė thoni! Menaxhoni debatet dhe ndaloni klithmat nėpėr studiot tv dhe pėrfshihuni nė qetėsimin e shpirtrave tė goditur mė keq se banesat! Kontribuoni pėr tė kanalizuar energjinė e jashtėzakonshme tė solidaritetit mbarėshqiptar!


  Pak ditė mė parė Rama paralajmėroi se do tė mbyllte mediat me justifikim e emergjencės kombėtare. Pėr kėtė, reagoi dhe Kėshilli Shqiptar i Mediave . Ata i bėnė thirrje Kryeministrit Rama tė mos kopjojė Erdoganin, i cili shfrytėzoi rastin e pas-grushtit tė shtetit pėr tė sulmuar dhe arrestuar gazetarėt./exit.al
  Silence is golden.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,755
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Termet i fuqishem 6.4 balle godet Shqiperine. Ka viktima dhe demtime  Tėrmeti, pabesi e natyrės, apo krim njerėzor? | ABC Story
  10 dec. 2019

  Tėrmeti, pabesi e natyrės, apo krim njerėzor?

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,755
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Termet i fuqishem 6.4 balle godet Shqiperine. Ka viktima dhe demtime  PD nxjerr videot/ “S’ka ardh kush me pyet a je gjallė apo vdek”, banorėt e Bubqit: Po flemė nė ēadra
  Dec 24, 2019

  Partia Demokratike ka publikuar ditėn e sotme disa histori tė banorėve tė prekur nga tėrmeti.

  Banorėt akuzojnė qeverinė se nuk i ka ofruar ndihmė.

  Nė videot qė janė publikuar shihet se si tėrmeti shkatėrrimtar ka dėmtuar rėndė banesat, ndėrsa banorėve u duhet tė jetojnė nė ēadėr.

  Anton Shota, njė nga banorėt e fshatit Bilaj, njėsia Administrative Bubq, qė ėshtė prekur nga tėrmeti pohoi se shtėpia e tij ėshtė shkatėrruar totalisht dhe jeton vetė i tretė nė ēadėr.

  Ndėrkohė, Qamil Korriku, nga fshati Mazhe e Madhe tha se askush nuk ka shkuar qė t’i pyesė nėse kanė nevojė pėr ndihmė.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •