Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,755
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Perplasje mes banoreve dhe policise te Astiri  Perplasje mes banoreve dhe policise te “Astiri”
  •Nov 12, 2019
  RTV KLAN

  Ky sht momenti kur banort e zons s Astirit iu prgjigjn me molotov e gur punonjsve t Inspektorit Kombtar pr Mbrojtjen e Territorit qe nisn shembjen e objekteve q preken nga projekti i nnkalimit t Unazs s Madhe.

  Nj bomb me molotov shprthen fare pran nj autobusi me pasagjer, i cili fatmirsisht shpton nga zjarri.

  Sulmit t banorve, policia iu kundrprgjigj me gaz lotsjells. Nga prleshja, 12 persona mbetn t plagosur, mes tyre 5 punonjs t policis dhe 7 banor. 8 prej tyre lan ambientet e Spitalit t Traums dhe vetm 4 protestues po marrin ende ndihme mjeksore.

  Fillimisht Partia Demokratike raportoi se nga prplasja nj protestues kishte humbur jetn. Por fatmirsisht, asnj nga banort dhe efektivt e plagosur nuk pati rrezik pr jetn.

  Pas prplasjes n ort e para t mngjesit, situata u qetsua dhe Inspektoriati vijoi me prishjen e 33 objekteve q preken nga projekti i prfolur pr shkak se tenderi i par u fitua nga kompania “DH Albania” me dokumente t falsifikuara.

  Shembja e objekteve i hap rrug ndrtimit t nnkalimit tek sheshi “Shqiponja”, nj nyje q pritet t liroj trafikun n kryeyqytet.

  Nga 33 objektet q do t shemben, 21 prej tyre jan shpronsuar, ndrsa pjesa tjetr sht skualifikuar nga procesi i legalizimit. Pr pronart e objekteve pa leje, Bashkia e Tirans ka ofruar bonus qiraje pr 3 vite ose banesa sociale, por kjo ofert sht refuzuar prej tyre.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,755
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Pr: Perplasje mes banoreve dhe policise te Astiri

  Report TV-Grmadha, inerte, rrnoja/ 'Astiri' nj dit pas shembjeve, banort nisin pastrimin
  Nov 13, 2019

  Report TV

  TIRAN- Grmadha, rrnoja, grumbullime intertesh...sht kjo far ka mbetur n Astir, pas shembjes s 33 banesave nga IKMT-ja. Nj dit m pas, ka nisur pastrimi i ksaj zone n mnyr individuale nga ana e banorve. Ato tregojn pr mikrofonin e Report Tv se kan punsuar puntor pr t br pastrimin e inerteve. Ata shprehen t zhgnjyer q nj vit protest nuk pati nj "fund t lumtur", por edhe pr mnyrn se si jan lajmruar pr t ln banesat e tyre.

  “Lajmrimi erdhi n nj mnyr shum skandaloze. Largohuni, ktu deri t hnn t mos shoh njeri. Me letr me gj, nuk na dhan asgj. Nuk jam dmshprblyer. Un vet isha n proces legalizimi. Nj vit protestuam, hajde nj her fol. Ne nuk krkojm karrige. Nuk krkuam t'i zm vendin kryeministrit apo dikujt tjetr. Le t vazhdoj projekti. Del projekti dhe hajde bisedo me banort”, tha Adem Sadikaj, banor i “Astirit".Nga ana tjetr, ndonse nuk u pa n asnj moment n protestn e banorve t Astirit, nnkryetari Edi Paloka doli n nj deklarat nga selia blu ditn e sotme, duke thn se PD-ja do t depozitoj nj kallzim penal pr shprdorim detyre ndaj drejtuesve dhe punonjsve t Policis dhe IKMT pr dhunim t banorve t Astirit ditn e djeshme

  "Partia Demokratike do t depozitoj kallzim penal pr shprdorim detyre dhe ushtrim dhune, ndaj do drejtuesi dhe punonjsi policie q ka qen dje n shrbim t krimit dhe jo n shrbim t ligjit. Edi Rama dhe veglat e tij n prokurori mund t vonojn vnien e drejtsis n vend, por nuk do t’ia dalin ta pengojn dot. Korrupsioni me kt projekt do t ndshkohet. Dhuna ndaj banorve do t ndshkohet", tha Paloka.

  Nj dit m par IKMT ndrhyri n zonn e Astirit pr t shembur 33 objektet, pr t'i hapur rrug projektit pr Unazn e Re, ku sipas IKMT-s 21 prej tyre jan kompensuar. Pr shembjen e objekteve, banesave e biznese, IKMT dhe efektiv t policis shkuan n Astir q prej ors 4 t mngjesit, ku pati edhe tensione mes tyre dhe banorve. Kta t fundit hodhn gur e bomba molotov, ndrsa nga ana e policis u hodh gazi lotsjells. Pas prplasjes, policia shoqroi n komisariat disa persona dhe n prfundim u arrestua 46 vjeari Shklzen Sadikaj, i shpallur n krkim pr kundrshtim t forcave t rendit n protestat e mparshme, e ndrsa u proceduan 25 persona t tjer pr 6 vepra t ndryshme penale.
  Category
  News & Politics

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •