Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e netflix
  Anėtarėsuar
  30-08-2015
  Postime
  102

  Fli tradicionale


 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,804

  Pėr: Fli tradicionale  Fli tradicionale e pjekur ne saē

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  Albo (05-03-2021)

 4. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Fli tradicionale

  E kisha dėgjuar si emėr fli por nuk e kisha idenė se ēfarė ishte. Tani e mėsova. Faleminderit. Cila zonė e Shqipėrisė mbahet pėr gatimin e fli?

  Albo

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e netflix
  Anėtarėsuar
  30-08-2015
  Postime
  102

  Pėr: Fli tradicionale

  Shqiperia nuk njihet shume per pergatitjen e kesaj recet shqipetaret e Kosoves dhe ata te Maqedonis ja kane zanat me shume

 6. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,804

  Pėr: Fli tradicionale

  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  E kisha dėgjuar si emėr fli por nuk e kisha idenė se ēfarė ishte. Tani e mėsova. Faleminderit. Cila zonė e Shqipėrisė mbahet pėr gatimin e fli?

  Albo

  Ėshtė njė Gatim Tradicional i Kosoves , qė dhe unė vec tė dėgjuar me emėr e kam. S'ka perse . Faleminderit edhe Netflix per prezantimin e kesaj teme dhe info-n.

  Duke ndjekur njė emision tė diele mėsova mė shumė pėr tė.

  https://www.youtube.com/watch?v=pwzeYLamNzI
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 11-03-2021 mė 11:18

 7. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,804

  Pėr: Fli tradicionale

  Flija nė Saē - Receta e Zjarrtė e Pasionit Shqiptar

  Nga AgroWeb - Gusht 2017

  Komuniteti shqiptar nė Turqi organizon nė Stamboll Festivalin e Flisė, nė nder tė njė prej specialiteteve mė tė mira tradicionale tė vendit tonė dhe Kosovės.

  Flija ėshtė njė gatim tipik shqiptar me brumė qė kėrkon shumė punė, mund dhe djersė. Ajo bėhet kryesisht nėpėr fshatra, ku ėshtė mė e lehtė ndezja e zjarrit dhe puna me saē.

  Nė metropole si Tirana, pėrgatitja e flisė vėshtirėsohet akoma mė shumė. Megjithatė, ka njerėz qė zonave bujare tė Veriut qė nuk heqin dorė nga tradita. Ata inspektojnė lagjet dhe rrethinat pėr vendodhjen perfekte pėr pėrgatitjen e flisė dhe pėr ndezjen e zjarrit.

  Gatimi i flisė ėshtė njė proēes qė angazhon gjithė familjen. Pėr pėrgatitjen e saj nevojiten 4 orė tė mira nė shoqėrinė e zjarrit bubulak dhe saēit tradicional. Ajo konsiderohet njė gatim qė simbolizon vėshtirėsitė e jetės por edhe bukurinė dhe shijen e saj. Ata qė e kanė provuar ta bėjnė flinė, e kuptojnė shumė mirė kėtė artikull tė AgroWeb.org, madje e kuptojnė vėshtirėsinė qė duhet pėr gatimin e saj, dhe kėnaqėsinė qė pėrfton nė kafshimin e parė.

  Festivali i Flisė ėshtė njė eveniment qė organizohet ēdo vit nė Turqi me mbėshtetjen e Bashkisė sė Stambollit dhe Shoqatės sė Prizrenit pėr Kulturė dhe Bamirėsi. Ky festival ku gatuhet fli, kėndohet e kėrcehet, supozohet tė shėnjojė rėndėsinė e dashurisė, miqėsisė dhe solidaritetit qė kėrkon pėrgatitja e flisė.

  Festivali nis me ardhjen e druve, tė cilėt mbėrrijnė me njė ceremoni tė veēantė. Drutė janė shumė tė rėndėsishėm pėr pėrgatitjen e flisė, tė cilėn duhet ta duash, pastaj ta gatuash. AgroWeb.org ju tregon se pas ndezjes sė zjarrit, vendoset saēi dhe flija nis tė marrė formė nga shtreasa nė shtresė falė nxehtėsisė pėrvėluese tė kėtij rrethi tė ēeliktė. Ēdo shtresė duhet pjekur me saēin e zjarrtė, ndaj mund ta imagjinoni sa e vėshtirė ėshtė pėr gratė malėsore.

  Mė poshtė do tė ndajmė me ju njė recetė pėr gatimin e flisė tė dėrguar nga lexuesit e AgroWeb.org nė zonėn e Kukėsit.

  Pėrgatitja e brumit tė flisė kėrkon shumė pak pėrbėrės, por siē e thamė edhe mė lart shumė mund. Pėr njė tepsi tė pėrmasave normale (si ato tė byrekut) me fli do ju nevojiten pėrbėrėsit e mėposhtėm:

  1. 10 kokrra vezė
  2. Gjysėm kg vaj ulliri
  3. Gjysėm kg qumėsht
  4. Gjysėm kg gjalpė
  5. Ujė tė vakėt
  6. 2 kg miell
  7. Kripė, sipas dėshirės

  Hapi i parė i recetės nga AgroWeb.org ėshtė pėrgatitja e qullit me ujė tė vakėt. Merrni njė enė tė gjėrė dhe hidhni ujin, miellin dhe kripė sipas dėshirės. Pėrzijini mirė deri sa tė formohet qulli qė nuk duhet tė jetė shumė i trashė por as shumė i hollė. Nė njė enė tjetėr, hidhni vezėt, vajin dhe qumėshtin. Pėrzijini mirė me njėra tjetrėn deri sa lėngu tė jetė i njėtrajtshėm. Ndizeni zjarrin duke e rrethuar mė gurė. Vendoseni saēin tė ngrohet. Lyejeni tepsinė me pak vaj (njė lugė) dhe pėrhapeni atė. Hidheni qullin dhe shpėrndajeni me lugė. Vendoseni saēin sipėr saj deri sa tė piqet. Hiqeni saēin dhe vendoseni sėrish nė zjarr. Lyejeni shtresėn e flisė me lėngun e vezėve dhe qumėshtit dhe mbulojeni sėrish me saē. Kėto hapa do tė ndiqen me kujdes deri sa tepsia tė mbushet me shtresat e flisė, por mos harroni tė mbani mend rradhėn, pra njė herė shtresa me qull dhe mė pas lyerja me lėnguun e vezėve. Kur tepsia tė jetė e mbushur, vendoseni mbi prush pėr 5 minuta dhe mbulojeni me saē. Nxehtėsia qė e rrethon tepsinė nga lart dhe poshtė do i japė flisė fryrjen pėrfundimtare. Mė pas mund ta prisni me feta dhe ta lyeni me gjalpin e nxehtė. Padurimi pėr ta shijuar ėshtė i madh por duhet tė prisni tė ftohet pak. Mė pas mund ta shoqėroni me djathė ose mjaltė, apo ta konsumoni ashtu siē ėshtė. Flija mund tė qėndrojė nė frigorifer pėr disa ditė.

  Recetat pėr pėrgatitjen e flisė mund tė kenė ndryshime tė vogla nė varėsi tė traditės sė zonės ku gatuhet./AgroWeb.org

  http://agroweb.org/archive/?id=10&l=2597
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 11-03-2021 mė 11:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •