Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,664
  Faleminderit
  35
  91 falenderime nė 85 postime

  Zbulohet Djepi i njerėzimit?

  Zbulohet Djepi i njerėzimit?
  Njė ekip shkencėtarėsh besojne se kan zbuluar saktėsisht nga vinin njerėzit.Dikur kishte liqene, dhe sot ėshtė njė shkretėtirė

  Shkencėtarėt mė kėrkime tė reja kufizojn njė zonė nga e cila rrjedhin njerėzit moderne.
  Ata zbuluan se tė gjithė njerėzit qė jetojnė sot janė nga njė vend, njė rajon nė jug tė lumit Zambezi, nė Botsvana, raporton BBC.
  Zona tani dominohet nga luginat shkretėtire, por dikur kishte liqene tė gjėrė qė krijuan njė klimė tė rehatshme pėr tė parėt tanė rreth 200,000 vjet mė parė.
  Shkencėtarėt besojnė se kjo ėshtė hera e parė nė histori qė ata kanė zbuluar 'djepin e njerėzimit', ku njerėzit moderne evoluan para se tė shpėrndaheshin nė planet.
  Analizat e ADN-sė dhe rregullsitė nė migracion kanė zbuluar, thonė shkencėtarėt, rrėnjėn gjenetike tė tė gjithė njerėzve modernė dhe vėrtetojne se tė gjithė kemi origjinė nga kjo zone.
  - Pasardhėsit e drejtpėrdrejtė tė kėtyre kombeve ende jetojnė rreth Shkretėtirės sė Kalaharit.
  Ne e kemi ditur pėr ca kohė se njerėzit moderne u shfaqėn nė Afrikė rreth 200,000 vjet mė parė.
  Por vendndodhja e saktė ėshtė debatuar prej kohėsh - tha Profesor Vanessa Hayes nga Universiteti i Sidneit, tė cilėt me ekipin ekzaminuan ADN-nė e mė shumė se 1.200 afrikanėve tė gjallė pėr tė zbuluar origjinėn e njerėzimit.
  Mostrat janė marrė nga popujt Kojisan, Kojsans, tė cilėt jetojnė nė Afrikėn rurale dhe qė dyshohet se janė tė afėrmit mė tė afėrt tė njerėzve 'origjinal' dhe njerėzve qė janė gjenetikisht tė lidhur me ta.
  Ata studiuan ADN-nė mitokondriale qė njerėzit trashėgojnė nga nėna e tyre.
  Ata jetuan pėr rreth 70,000 vjet rreth njė liqeni tė madh, i cili pėrfundimisht u nda nė shumė pjesė tė vogla, duke krijuar njė ligatinė qė mė pas u zgjerua dhe krijoi kushte tė reja jetese.
  Megjithatė, ndryshimi i klimės bėri qė liqeni tė thahet.
  Njė kundėrshtar i rindėrtimit
  Njė ekspert e pėrshėndeti kėtė studim me njė dozė skepticizmi.
  Profesori Chris Stringer nga Muzeu i Historisė Natyrore nė Londėr thotė se asnjė rikonstruksion i origjinės njerėzore nuk mund tė bėhet vetėm nė bazė tė ADN-sė mitokondriale.https://www.theguardian.com/science/...na-study-finds
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 01-11-2019 mė 15:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •