Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,765

  Ndarja e Nobelit pr Peter Handke, t hnn protestohet n Prishtin

  Akademia Suedeze e Shkencave sivjet shprbleu me mimin Nobel pr Letrsi, autorin austriak Peter Handke, nj mbshtets i gjenocidit dhe luftrave n ish-Jugosllavi nn regjimin e Sllobodan Millosheviqit. Ndarja e Nobelit pr Handke u cilsia vendim skandaloz nga prfaqsuesit e institucioneve t Kosovs por edhe nga njohs t letrsis botrore. Madje, n Prishtin t hn pritet t mbahet protest para Ambasads s Suedis, duke krkuar anulimin e Nobelit pr Letrsi 2019.

  Pr profesorin Bardh Rugova, ndarja e Nobelit pr Letrsi 2019, pr shkrimtari austriak Peter Handke, sht zgjedhje e gabuar dhe shum e dmshme.

  Sipas tij, e njjta v n pikpyetje rolin e artit pr njerzimin.

  “Ekziston edhe ana tjetr e problemit, q sht ana njerzore, humane e ktij shkrimtari, nj mbshtets i gjenocidit dhe luftrave n ish-Jugosllavi, nuk besoj se do t mund t kualifikohej pr t marr mim dhe pr t’u br shembull pr dika. Kjo v n dilem arsyen pse japin mime, ka dshirojm si komunitet njerzor t arrijm prmes ktyre mimeve. Dhe n kt kuadr, e quaj, pr hesapin tim nj zgjedhje shum t gabuar dhe t dmshme e cila mbi t gjitha v n pikpyetje rolin e artit pr njerzimin”, thot ai.

  Rugova thot t ket lexuar nj libr nga Peter Handke, dhe sipas tij, nuk ishte ndonj vler e till sa t meritonte nj mim t ktij niveli.

  Ai thot se ka pasur edhe raste t tjera kur Nobeli i sht ndar personave q nuk kan pasur ndonj vler, mirpo, ai thekson q kt e vendos juria dhe sht prgjegjsi e tyre.

  Sipas Rugovs, nj rast i till si i Peter Handke duhet vetm t shprfillet.

  Ndrsa regjisori Ben Apolloni, i ka thn KosovaPress-it, se t hnn nga ora 11:00, do t organizohet protest para ambasads suedeze n Prishtin, pr t krkuar anulimin e Nobelit pr Letrsi 2019.

  Anulimin e vendimit t Akademis Suedeze e ka krkuar edhe Akademia e Shkencave dhe Arteve t Kosovs, si “akt mirkuptimi e solidariteti me t gjith popujt e bots q luftojn pr liri dhe vlera demokratike”.

  AShAK sht shprehur e zhgnjyer thellsisht me ndarjen e sivjetshme t mimit Nobel pr Letrsi pr shkrimtarin austriak, Peter Handke.

  Pr ndarjen e Nobelit pr Letrsi 2019, ka reaguar edhe presidenti i Kosovs, Hashim Thai, sipas t cilit, vendimi i Nobel ka sjell dhimbje t pamas te viktimat e panumrta.

  Edhe Ministria e Punve t Jashtme t Kosovs ka reaguar duke thn se Komiteti i Nobel’it i ka dhn mimin njeriut t gabuar.

  Menjher pas vendimit t Akademis Suedeze, ka reaguar edhe ambasadorja e Kosovs n Nju Jork, Vlora itaku duke e konsideruar skandaloz vendimin e komitetit Nobel pr t shprblyer shkrimtarin Peter Handke.

  Sipas saj, ky vendim sht absurd dhe i turpshm Handke ishte nj njeri q lavdroi “Kasapin e Ballkanit” dhe ka mbshteti regjimin e tij gjenocidial.

  Ndrsa sot, itaku ka shkruar se duhet t’i marrim t gjitha email adresat e antarve t akademis q lejuan q nj mohues i gjenocidit ta fitoj mimin Nobel dhe t’u drgojm atyre emrat dhe fotografit e t gjitha viktimave n Bosnje e Kosov.

  Edhe Rrjeti i Grave t Kosovs i sht bashkuar zrave vendor dhe atyre ndrkombtar duke dnuar ashpr ndarjen e mimit pr shkrimtarin austriak, Peter Handke.

  Jo vetm institucionet e Kosovs, por edhe profesor botror nuk jan pajtuar me kt vendim.

  Profesoresha n universitetin e Nju Jork-ut, Ana Di Lellia, ka thn se ishte i akuzuar pr mbrojtjen e Millosheviit.

  Ajo ka shkruar se n funeralin e presidentit serb Handke kishte thn “Un nuk e di t vrtetn. Por un shoh. Un dgjoj. Un ndiej. M kujtohet. Kjo sht arsyeja pse un jam ktu sot, afr Jugosllavis, afr Serbis, afr Sllobodan Milloshevi”.
  https://www.botasot.info/aktuale-laj...-ne-prishtine/
  Revokimin e mimit Nobel pr Letrsi 2019 pr Peter Handke e kan krkuar edhe nnat e Srebrencis.

  Reagime ka pasur edhe nga institucionet e Shqipris, ku kryeministri Edi Rama e ka quajtur t turpshm vendimin e Komitetit t Nobelit, ndrkoh q Akademia e Shkencave atje ka thn se sht absurde q nj akademi q promovon paqen, t vlersoj me Nobel dik q nxit urrejtjen.

  Dy dit m par, n Akademin Suedeze n Stokholm u ndan mimet “Nobel” pr letrsi ku shkrimtarja polake Olga Tokarczuk sht fituese pr vitin 2018, ndrsa autori austriak Peter Handke pr mimin “Nobel” n letrsi 2019.

  Pas reagimeve t jashtzakonshme q shkaktoi dhnia e Nobelit t sivjetshm t letrsis shkrimtarit Peter Handke, nj prkrahs i regjimit t Sllobodan Milloshevicit, foli dhe Akademia Suedeze.

  Sekretari i prhershm i saj, Mats Malm, tha pr Ne York Times se komiteti i bn przgjedhjet mbi baza letrare dhe estetike dhe se “nuk sht mandati i akademis t balancoj cilsin letrare kundrejt konsideratave politike”.


  Ivo Andriq: Shqiprin duhet ndar

  Dr. Musa Ahmeti, q kemi n dor ka njohur dy botime n origjinal sllavisht (B. Krizman, 1977, Zagreb dhe te revista “Sveske” 1988 Beograd, ky botimi i dyt sht mbshtetur te botimi i par e nuk ka autor. Redaktor i revists “Sveske” m 1988 ishte Slobodan Zubanoviq (L. Radoviq, 2008). Pr kt dorshkrim sht shkruar e debatuar edhe nga autor shqiptar n shqip e sllavisht. sht prkthyer n shqip n mnyr fragmetare a t plot q nga viti 1981, J. Grvalla, (Zvicr), m 1990 n revistn Fjala, (Prishtin), n vitin 2003 H. Islami, (V. Shita) dhe 2005 R. Qosja (V. Shita).


  http://kosovapersanxhakun.org/?p=4369
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 13-10-2019 m 05:20

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,765

  Pr: Ndarja e Nobelit pr Peter Handke, t hnn protestohet n Prishtin

  Japin dorheqje dy antar t Komitetit t Nobelit pr Letrsi, arsye edhe Handke

  Dy antar t jashtm t Komitetit pr mimin e Letrsis Nobel u larguan pasi kritikuan Akademin Suedeze.

  Madje, sipas BBC, prcjell Telegrafi, njri nga t dorhequrit Gun-Britt Sundstrom tha q zgjedhja e Peter Handke si fitues i ktij viti ishte interpretuar si “letrsia t qndronte mbi politikn” pr t ciln ajo nuk pajtohej.

  Si kujton tutje BBC, zgjedhja e Handke u kritikua pr shkak t mbshtetjes s tij t zshme pr serbt gjat lufts jugosllave t viteve 1990.

  Ndrsa i dorhequri i dyt, Kristoffer Leandoer tha se ai do t largohej pr shkak t “mungess s reformave” Akademi.

  Leandoer shkroi n gazetn suedeze Svenska Dagbladet se po largohej sepse ai nuk kishte “as durim dhe as koh” pr t pritur q komiteti t prfundonte reformat e tij.

  Ai shtoi se vendimi i tij nuk ishte i lidhur me vendimin pr dhnien e mimit 2019 pr Handke.

  Po sipas BBC, Akademia konfirmoi q Leandoer dhe Sundstrom ishin larguar nga komiteti Nobel, i cili deri sot ishte i prbr nga katr antar t Akademis Suedeze dhe pes antar t jashtm.

  “Ne jemi mirnjohs pr prpjekjen e rndsishme q ata bn gjat vitit dhe tani po rishikojm se si do t organizohet puna e komitetit Nobel pr mimin Nobel 2020 n letrsi”, ka thn Mats Malm, sekretar i prhershm i Akademis Suedeze n nj deklarat.

  /MekuliPress/
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 03-12-2019 m 15:03

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,765

  Pr: Ndarja e Nobelit pr Peter Handke, t hnn protestohet n Prishtin

  Peter Handke sht me origjin nga nna sllave(Jugosslave) dhe nga babai gjerman
  Gjermanet kur nuk i kan dashur sllavet, ky ka ngja nga (nena)serbe.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 11-12-2019 m 10:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •