Fier, t dnuarit e kthejn burgun n galeri arti | ABC News Albania
12,463 views•Sep 29, 2019ABC News Albania
53.5K subscribers
N Fier t dnuarit i kan shndrruar ambjentet e burgut. Disa prej tyre kan marr penelin dhe i gjith territori i ngjan nj galerie t madhe arti. Ndrsa nuk mungojn ambjentet e gjelbruara dhe pritse pr familjart dhe fmijt e tyre.

Sapo hapet porta kryesore, shfaqet nj park i gjelbruar. Duket si nj eķspozit arti. Piktura murale n do fasad t ndrtess.

Rrugica impresionuese, pastr dhe me lulishte.

Fragmente Shqiprie, pas t cilave sht historia njerzore e nj t dnuari

N munges t liris dhe t familjes.

Qytete si Fieri, Vlora, Tepelena.

Heronjt m potencial kombtar; nga Sknderbeu, Nn Tereaza, Ismail Qemali e deri ngjarje historike si Kongresi i Lushnjs.

Lagje t tra Shqiprie, nga Lungomare deri tek qendra e Fierit; nga kullat e Thethit e fragmente nga Maqedonia.

sht institucioni i Ekzekutimit t Dnimeve Penale t Fierit, ose ndryshe “burgu i Fierit”.

T dnuarve t Fierit mund t’u mungoj liria jasht hekurave, por jo mundsia pr t shfaqur aftsit dhe talentin.

Pas 20 muajsh n krye t ktij institucioni, Arjan Hasani do ta kthente burgun e Fierit n at q partnert ndrkombtar e klasifikuan m t mirin n Shqipri dhe nj ndr m t mirt n Evrop.

Tregon se msoi rreth t dnuarve dhe zbuloi tek disa prej tyre t bukurn.

Dashurin pr artin dhe dshirn pr t’u shkputur nga bota e errt e krimit dhe fajit.

U krijoi mundsit pr t’i shndrruar vitet e dnimit n vite pune. Duket si nj qytez e vogl. Park pr fmijt dhe familjart e t dnuarve. Bibliotek, kultet dhe spitali. /ABC news Albania 24/7
Category