Perplasen ballistet ne ceremonine e Gerhotit
5 093 visningar•14 sep. 2019

Ka degjeneruar nė pėrplasje verbale ceremonia pėrkujtimore e 76-vjetorit tė betejės sė Gėrhotit mes pėrfaqėsuesve tė Partisė Demokratike dhe familjarėve tė 36 nacionalistėve tė rėnė nė vitin 1943.

Ata kanė kundėrshtuar pjesėmarrjen nė ceremoni tė ish-deputetėve demokratė dhe deputetit tė Ballit Kombėtar Demokrat, Artur Roshi.

Por situata precipitoi edhe mė tej teksa Kryetari i Shoqatės Antikomuniste, Nebil Ēika nė fjalėn e mbajtur pėrpara pėrfaqėsuesve tė Ballit, si kurseu sulmet nė adresė tė tė pranishmėve nė ceremoni.

Edhe pas ndėrhyrjes sė kreut tė PD-sė nė Gjirokastėr, Dasho Aliko situata nuk u arrit tė qetėsohej. Arsyet e pėrplasjes nė ceremoni ish-deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj i argumentoi me shtrembėrimin e historisė, sipas tij, nė kėto 80 vite pas masakrės sė Gėrhotit.

Ceremonia ishte organizuar nga Balli Kombėtar Demokrat, qė drejtohet nga deputeti Roshi dhe kjo ka irrituar pjesėmarrėsit e Partisė sė Ballit Kombėtar, qė udhėhiqet nga njė tjetėr deputet nė parlament, Adriatik Alimadhi.

Tv Klan