Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,765

  Enver Sekiraqa dnohet me 30 vjet burg

  Enver Sekiraqa, t hnn, sht dnuar me 30 vjet burgim pr shtytje t vrasjes s ish-policit Triumf Riza.

  Ai akuzohej pr nxitje n kryerjen e veprs penale t vrasjes s rnd, pasi po pretendohet pr nxitje t vrasjes s Triumf Rizs, pr t ciln vrasje ai ishte dnuar me 37 vite burgim, mirpo rasti ndaj tij ishte kthyer n rigjykim, raporton “Betimi pr Drejtsi.

  N kt dnim, atij do t’i llogaritet edhe koha e kaluar n paraburgim prej 30 janarit t vitit 2014, ku edhe i sht vazhduar kjo mas, raporton “Betimi pr Drejtsi”.

  Aktgjykimi n fjal sht shpallur nga kryetari i trupit gjykues, Shashivar Hoti, sipas t cilit pala e dmtuar sht udhzuar n kontest civil.

  Ndryshe, n fjaln prfundimtare t mbajtur m 4 shtator 2019, prokurori Haki Gecaj kishte krkuar dnim shembullor pr Sekiraqn, me qellim q sipas tij, t tjert t ken m t vshtir dhe t mendojn para se t kryejn vepra penale si Sekiraqa.

  Ndrsa, i akuzuari Sekiraqa kishte krkuar drejtsi ndaj tij.

  Ai ishte dnuar m 17 maj 2016 nga ana e Gjykats Themelore n Prishtin pr dy vepra penale pr “nxitje n kryerje t vrasjes s rnd” dhe pr veprn “detyrimi” me dnim unik prej 37 viteve burgim, kurse ishte liruar pr veprn penale “dhunimi”.

  Gjykata e Apelit, m 24 tetor t vitit t kaluar, kishte mbajtur nj seanc dgjimore lidhur me caktimin e mass s siguris ndaj Enver Sekiraqs, pasi e njjta gjykat m 19 tetor, n ort e mbrmjes, e kishte liruar nga paraburgimi at dhe ndaj tij kishte shqiptuar masn e arrestit shtpiak.

  Pr ndryshimin e mass s siguris ndaj tij, kishin votuar tri gjykatset e Apelit, dy nga radht e EULEX-it, Elka Ermenkova dhe Anna Adamska-Gallant, si dhe gjykatsja vendore Mejreme Memaj.

  Por, kjo gjykat, pas vetm dy ditsh, kishte vendosur q srish ta rikthej n paraburgim, Enver Sekiraqen dhe pr kt, shkak ishte br nj fotografi e publikuar n rrjetin social, nga miqt q e kishin vizituar at pas lirimit nga paraburgimi.

  Me kt, gjykata e shkalls s dyt, kishte vlersuar se Enver Sekiraqa ka shkelur masn e arrestit shtpiak, q i ishte caktuar.

  Ndryshe, n seancn e Gjykats s Apelit, e cila ishte mbajtur me 6 shtator t vitit t kaluar, ku ishin shqyrtuar pretendimet ankimore t palve, Enver Sekiraqa, kishte krkuar q t lirohet nga paraburgimi dhe t mbrohet n liri.

  E si garancion pr lirimin e tij, Sekiraqa kishte ofruar pasurin e tij, prfshir shtpin, lokalin dhe nj shum parash, t cilat tha se do t’i mblidhte me ndihmn e familjes.

  Prokurorja ndrkombtare e Prokuroris s Apelit, Anca Stan, n seancn e 6 shtatorit t kolegjit t Apelit, kishte deklaruar se prve pretendimeve n ankes nuk kishte far t shtonte tjetr, por e njjta kishte thn se krkesa e pals mbrojtse q t prjashtohen disa nga provat kruciale jan t gabuara.

  N prill t vitit 2014, Prokuroria Speciale e Republiks s Kosovs kishte ngritur aktakuz ndaj Enver Sekiraqes pr tri vepra penale, pr nxitje n vrasjen e Triumf Rizs, “detyrim” dhe “dhunim”, ku pr kt t fundit, gjykata e shkalls s par e kishte shpallur t pafajshm.

  Prokuroria pretendon se incidenti i ndodhur n “Siss Casino” n mes t Sekiraqs dhe Rizs ishte njri nga motivet q uan n vrasjen e Triumf Rizs.

  Incidenti n “Siss Casino”, kishte ndodhur n dhjetorin e vitit 2006, ndrsa n t ishin t prfshir Enver Sekiraqa dhe disa shoqrues t tij n njrn an, dhe i ndjeri Triumf Riza e Arben Selmani n ann tjetr. N kt incident i plagosur rnd kishte mbetur Arben Selmani.

  Triumf Riza u vra m 30 gusht t vitit 2007, vrasje pr t ciln Arben Berisha sht dnuar me 35 vjet burg, ndrsa Enver Sekiraqa me 37 vjet.
  https://www.botasot.info/aktuale-laj...-30-vjet-burg/
  Qfar ligji ka shteti i Kosoves me denu njerze pa e vrare aske 30 vite burg
  Norvegjezi i ka vrar 100 vete vetum 10 vite burg
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 16-09-2019 m 12:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •