FJETI M ZOTIN HIRSIA E TIJ, NIKONI, KRYEPISKOP (MITROPOLIT) I BOSTONIT, I NEW ENGLAND DHE I KRYEDIOQEZS SHQIPTARE N SHBA

Emri:  Bishop-Nikon-v1-640x896.jpg

Shikime: 478

Madhsia:  52.3 KB

N datn 1 shtator 2019 fjeti m Zotin Hirsia e Tij, Nikoni, Kryepiskop (Mitropolit) i Bostonit, i New England dhe i Kryedioqezs Shqiptare n SHBA.


Lindi n vitin 1945 n Nju Jork, n nj familje t prkushtuar orthodhokse me origjin shqiptare, me shum kontribute pr Kishn. Prfundoi studimet n Seminarin e Shn Vladimirit m 1966 dhe u dorzua dhjakon e m pas n prift n vitin 1969. Ai shrbeu me devotshmri pr shum vjet n dy kisha t Kryedioqezs Shqiptare, n kishn e Shn Nikolls, n Southbridge, Massachusetts, dhe n kishn e Shn Thomait, n Farmington Hills, Michigan.


N maj t vitit 2002, u dorzua Episkop i Baltimors dhe ndihms i Mitropolitit Theodhos.

N vitin 2003 u caktua Episkop i Kryedioqezs Shqiptare t OCA, dhe n tetor t vitit 2003 Sinodi i ksaj kishe e zgjodhi Episkop t Bostonit. Ai shrbeu edhe si administrator i dioqezs s New England. N vitin 2005 mori nga Mitropoliti Herman titullin Episkop i Bostonit, i New England dhe i Kryedioqezs Shqiptare.

N maj t vitit 2012 u ngrit n rangun e Kryepiskopit (Mitropolit).

Kryepiskopi (Mitropoliti) Nikon i ruajti gjithmon t forta lidhjet me origjinn e tij. Familja e tij ishte nga Boboshtica e Kors dhe i vllai, at Artur Liolini, sht Kryekancelar i Kryedioqezs Shqiptare n Boston.

T dy bashk, at Artur Liolin dhe Hirsi Nikoni, mirpritn Kryepiskopin e Tirans dhe Gjith Shqipris, Fortlumturin e Tij, Anastas, me rastin e 100-vjetorit t Kishs s Shn Gjergjit n Boston. Ata jan shprehur shpesh her n media pr arritjet e pakrahasueshme t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris dhe kontributin e jashtzakonshm t Primatit t saj, Kryepiskopit Anastas. Hirsia e Tij Nikoni ishte i pranishm n Hapjen e Dyerve (2012) dhe n Prurimin/Shenjtrimin (2014) e Katedrales Ngjallja e Krishtit, n Tiran, kur bri edhe disa vizita, si n Manastirin e Shn Vlashit etj.

I prjetshm kujtimi!

KOASH