Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  772
  Faleminderit
  1
  53 falenderime nė 39 postime

  Varrezat apo Memorialet e Huaja ne Shqiperi? - duhet Referendum Popullor

  Varrezat apo Memorialet e huaja nė Shqipėri?
  - duhet Referendum Popullor

  Vendosja e Memorialit turk i vuri kapakun pusetės sė vendimeve anormale madje armiqėsore nė vazhdėn e vendimarrjeve qeveritare ndėr vite qė kur ėshtė formuar Shqipėria e deri mė sot.
  Pėrse kėto vendimarrje tė pakuptimta?
  A ėshtė ligji qė i lejon? apo janė drejtuesit e zgjedhur apo dhe tė emėruar qė shkelin ligjin? apo ėshtė dėshira e individit tė zgjedhur pėr tu dukur i rėndėsishėm?
  Tė tre versionet qėndrojnė qė kur doli ky lajm pėr Memorialin
  Lajmi pėr njė gomarrllėk tė rrezikshėm si politikisht ashtu dhe pėr identitetin kombėtar u pėrhap vetėtimthi dhe shqetėsoi opinionin publik, por mė e habitshmja ėshtė se tė tre pushtetet kanė heshtur deri mė sot, kanė heshtur dhe tė ashtuquajturat shoqėri civile tė cilat nė fakt janė shoqėri politike dhe se nuk pėrfaqasojnė as popullin, as intelektualėt dhe as qytetarėt.
  Vendosja e njė Memoriali pėr viktimat e grushtit tė shtetit nė Turqi ėshtė Epilogu i njė i veprimtarie anormale tė shtetit shqiptar ndėr vite, qoftė pėrsa i pėrket vizionit politik tė Shqipėrisė pėr tė ardhmen, ashtu dhe pėr dėmtimin e identitetit kombėtar shqiptar.
  Nuk ėshtė fare normale qė njė Pushtetar lokal qoftė dhe Kryebashkiak i kryeqytetit shqiptar- Tiranės, tė vendosė pėr tė ngritur njė memorial tė huaj qė nuk ka lidhje direkte dhe as indirekte mė Shqipėrinė dhe aq mė pak me Tiranėn.
  Gjithashtu, me gjithė respektin pėr qeverinė e sotme shqiptare, nuk ėshtė aspak normale qė ajo tė heshtė pėr njė veprim `detto e fatto` tė njė kryebashkiaku i cili nuk pėrfill qeverinė qėndrore por mė e rėndėsishmja nuk ka as vizionin dhe as tagrin pėr tė bėrė politikė kombėtare, adhe aq mė pak ndėrkombėtare, nė njė kohė qė detyra e tij ėshtė ti shėrbejė popullit tė Tiranės dhe rrethinave tė cilat pėrfshihen nė kėtė bashki.
  Vendimet qė kanė impakt tė rėndėsishėm pėr tė ardhmen e vėndit dhe pėr identitetin e tij, tė realizuara qoftė me VKM-ra, qoftė me marėveshje ndėrshtetėrore nuk duhet tė jenė mė tė zbatueshme, sepse pavarėsisht qė kėta njerėz janė zgjedhur nga populli nėpėrmjet zgjedhjeve lokale apo parlamentare,- ėshtė e nevojshme qė tė miratohen nėpėrmjet Referendumeve Popullore. Pėrse?
  Sepse vendimarrje tė tilla tė nxituara kanė shkaktuar nė tė kaluarėn dhe po shkaktojnė nė tė sotmen madje dhe nė tė ardhmen pėrplasje tė panevojshme dhe tė vazhdueshme me fqinjėt, pikėrisht sepse ne nuk jemi konseguentė nė parimet tona tė identitetit kombėtar dhe nė detyrėn e rėndėsishme qė duhet tė realizohet - atė tė integrimit europian.
  Lajthitje tė tilla dėmtojnė procesin dhe krijojnė konfuzion nė popull dhe nė tė ardhmen e vėndit se ku duhet tė shkojė Shqipėria nė Perėndim apo Lindje, nė Qeytetėrim apo nė Obskurantizėm, nė njė gjeopolitikė tė re tė integrimit nė Europė duke bėrė faktorin shqiptar tė bashkuar, apo tė bjerė Shqipėria nė labirintet djallėzore tė fqinjėve rracistė.
  Edhe diktatori Enver Hoxha nuk mori guximin tė pranojė varrezat greke nė Kelcyre, apo dhe gjetkė nė Drenove etj. Pėrse? sepse si diktator instiktivisht e kuptonte se bėrja e njė veprimi tė tillė nuk do tė normalizonte gjėndjen me Greqinė por do tu shtonte oreksin grekėve.
  Ngjarje tė tilla kanė ndodhur edhe nė kohėn e Zogut kur Kryeministri dhe mė vonė i ashtuquajturi Mbreti Zog, bėri marėveshje me Pashiqin duke i dhėnė njė pjesė tė Vermoshit, dhe Shėn Naumin me pretekstin e ndihmės.
  Kjo mėnyrė e tė drejtuarit tė shtetit nuk duhet tė egzistojė mė, sepse askush nuk ėshtė pronar i Shqipėrisė, as tė zgjedhurit. Nė Kushtetutėn e Shqipėrisė nuk ėshtė vendosur kot e drejta e Referendumit, pavarėsisht se ėshtė vendosur formalisht dhe me shumė paraprita, nė mėnyrė qė tė vėshtirėsohet bėrja e njė Referendumi
  Marėveshja pėr detin qė u hodh poshte nga Gjykata kushtetuese, tregon se sa sensibile janė vendimarrje tė tilla, dhe miratimi nėprmjet marėveshjeve i varrezave greke ėshtė anormale sepse duhet patjetėr mendimi popullor, dhe jo vendimi shtetėror apo partiak, qoftė dhe ai presidencial apo parlamentar. Askush nga kėto institucione nuk mund tė vendosė nė kokė tė saj pėr njė veprim kaq delikat.
  Vendosja e Memorialit turk pavarėsisht justifikimeve, ėshtė njė hap tjetėr i nxituar dhe me pėrfitime fshatareske individuale, ku as populli shqiptar dhe as shteti shqiptar nuk fitojnė asgjė, madje dėmtohet rėndė hapja e negociatave.

  Mendimi im ėshtė se ky vendim i nxituar i Bashkisė sė Tiranės ( ndoshta edhe me miratimin e qeverisė shqiptare), duhet tė abrogohet dhe pėr momentin i duhet drejtuar ankesė Gjykatės Kushtetuese nga Kolegji i Avokatėve apo nga Shoqata e Avokatėve.
  Po kėshtu i duhet drejtuar Gjykatės Kushtetuese ankesė pėr vlefshmėrinė e ndėrtimit tė varrezave greke. Dhe vetėm pas vendimit tė Gjykatės Kushtetuese, ajo duhet tė kėrkojė qė vendime tė ardhshme tė kėsaj natyre tė zgjidhen me Referendum Popullor dhe jo me vendimmarrje tė nxituara.
  Askush nga tė zgjedhurit nuk ėshtė Pronar i Shqipėrisė, por ėshtė shėrbėtor i popullit shqiptar. Nėse nuk e kanė kuptuar kėtė gjė tė zgjedhurit dhe tė emėruarit, - atėherė problemi qėndron tek vetė natyra e individit, prandaj nė kėto raste tė kėrkohet Referendum.

  priftipirro2017@gmail.com

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Varrezat apo Memorialet e Huaja ne Shqiperi? - duhet Referendum Popullor

  Varrezat e huaja duhet te shtohen dhe te nxiten perkundrazi. Mbas rreth 40 vjet ne dhe eshtrat na leshokan nje vale fuqi shpirterore ki qe kapet nga qeniet e gjalla aty rrotull. Varrezat e njetezve te medhenj dhe te huaj duhet te ngrihen prane njerezve te medhenj te gjalle ashtu sic behet ne arabi apo gjetke ne menyre qe bekimet e te vdekurve tu kalojne te gjalleve.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-02-2019
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Varrezat apo Memorialet e Huaja ne Shqiperi? - duhet Referendum Popullor

  Mire ke ti por...Nuk eshte provlemi aty i nderuar

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •