Emri:  weddingnight.jpg

Shikime: 1504

Madhsia:  22.6 KB

Ajetullah Udhma Muhammed Shirazi

N vazhdim jan disa nga msimet e Resulullahut (s) dhe t Familjes s tij t pastrt (a) rreth rregullave t nats martesore si dhe pr kohn e prshtatshme t mardhnieve seksuale mes iftit bashkshortor. Rregullat jan plasuar ktu pr shkak t rndsis s pazavendsuesshme n shndetin e fmijs dhe nns.


Koha e kryerjes s kontrats martesore - Akd (niqahu)

Imam Xhafer el-Sadiku (a) ka thn:
Mos hyn n martes Akd kur hna kalon npr fazn e akrepit, sepse nse e bn n kt periudh, martesa nuk do t jet e lumtur.

N nj tjetr fjalim el-Sadiku (a) ka thn:
Mos bn kontratn martesore Akd kur dielli ndodhet n zenit, ngase kjo mund t oj n abortim t fmijs.

Rregullat e nats martesore

sht transmetuar se Resulullahu (s) i ka thn Ima Aliut (a):
Pasi q bashkshortja t hyj n dhomn tnde dhe ulet, nxjerri kpuct e saj dhe laja kmbt pastaj sprkat (derdh) ujin deri te pika e fundit e shtpis tnde. Ngase nse e bn kt, All-llahu do t zmbraps shtatdhjet lloje fukarallku nga shtpia yte dhe, do t fus shtatdhjet lloje t pasuris dhe shtatdhjet lloje bekime, dhe Ai do t zbres shtatdhjet lloje mshira mbi ty t cilat do t rrin pezull mbi kokn e bashkshortes derisa do skaj e shtpis tnde nuk do t mbushet me bekime. Me t brit kshtu, bashkshortja do t mbrohet nga smundjet mentale dhe lebroza aq sa ajo t qndroj n at shtpi.

N hadithet e Ehli Bejtit (a) sht transmetuar se sht e plqyeshme (mustehab) dhe mir pr iftin e ri bashkshortor t fal dy rekate namaz dhe pastaj dhndri duhet t lavdron Allahun dhe t drgon salavate Muhammedit (s) dhe Ehli Bejtit (a) dhe t thot:

Allahummer-Zukni Ulfeha ve Vuddeha ve Ridhaha bi; ve-Ardhini biha, Vexhma' bejnena bi-Ahsani Ixhtimaa' ve Ejsari I'tilaaf, fe Inneke Tuhibb-ul-Halal ve Takreh-ul-Haram.

(O Allahu im, m jep butsin e saj, dashurin dhe knaqsin e saj; dhe m bn t jem i knaqur me t, dhe na bashko me formn m t mir t bashkimit dhe n m t mirn harmoni. Me siguri Ti don hallallin (t lejuarn) dhe urren haramin (t ndaluarn).

Imam Sadiku (a) u tha disa shokve:
Kur bashkshortja hyn n dhom, pastaj ju bashkrisht kthehuni nga Kibleja dhe thuani:

Allahumme bi Amanetike Akhathtuhav ve bi Kelimeetike Estaheltuha, Fe in Kadhajte Li Minha Veleden, fexh'alhu Mubareken Takijjen min Shi'ati Al-i Muhammad (sal-lal-lahu alejhi ve alihi ve sellem) Velaa texh-'el Lish-Shejtani fihi Shirken velaa Nesiba.


(O Allahu im, me besimin Tnd e kam pranuar ate dhe me fjalt e Tua e kam br hallall pra, nse na dhuron fmij, bekoe dhe bre besimtar dhe ithtar t Ehli Bejtit (a) dhe mos i lejo shejtanit (djallit) t ket fardo hise ose rol n fmijn.)

Nse dhndri ka dshir t bn mardhnie intime me bashkshorten, preferohet t lexoj duan n vijim:
Allahummer-Zuqni Veleden, vexh-alhu Teqijjan Zekijjan;Lejse Fi Khalkihi Zejaadeten ve la Nuksaan,Vexh-el Aakibetehu ila el-Khajr

(O Allahu im! M jep fmij i cili do t jet besimtar dhe i pastrt, n krijimin e t cilit nuk do t ket asgj q mungon ose t teprt dhe, bre fatin dhe ksmetin e tyre t mir dhe t begatshm.)

N momentitn e marhdhnieve intime preferohet t thuhet: Bismillah el Rahman el Rahim
(Me emrin e Allahut, Mshiruesit, Mshirbrsit)

N hadithin e Imam el-Sadikut (a) thuhet:
Mos planifiko natn e martess t prputhet me hnn kur kalon n fazn e akrepit, sepse nuk do t shpie n martes t lumtur.

Gjat javs s par t martess...

sht transmetuar se Resulullahu (s) i ka thn Imam Aliut (a):

Pengo bashkshorten nga ngrnja e katr gjrave n javn e par t martess:
1. Produkte bylmeti
2. Uthull
3. Koreander (Coriandrum Sativum) Lloj erze t prvitshme europiane.
4. Molla t tharta

Imam Aliu (a) pyeti pr shkakun e ksaj, kurse Resulullahu (s) u prgjigj:
Kto katr lloj ushqime mund ta bjn mitrn t fotht dhe shterpe... Nse menstruon pas konsumimit t uthulls ajo asnjher nuk do t bhet plotsisht e pastrt (nga menstruacioni). 2
Korianderi do t intensifikon gjakosjen e menstruacionit n brendin e saj, dhe do ti shtoj dhimbjet gjat lindjes. Ndrsa molla e thart do t ndalon gjakosjen e menstruacionit e cila do t shkaktonte smundje tek ajo...


PT Nga fjalori i Uebsterit!
PT Dmth, ajo do t vazhdon me prjetimin e gjakosjes s vogl jashta periudhs s saj normale mujore.


Planifikimi i fmijve...

Rregullat dhe koha e prshtatshme e mardhnieve seksuale

N nj kshill t Resulullahut (s) drejtuar Imam Aliut (a) n t ciln theksohet rndsia e realizimit t saj e cila paraqitet n form t plot n reshtat q vijojn.
Si shihet nga hadithi q vijon, data dhe koha e mardhnieve si dhe koncepti, ushtrojn ndikim t drejtprdrejt dhe prcaktues n karakterin e fmijs.

(A) Datat dhe koht kur mardhniet intime jan t paplqyera (mekruh)

1. Mos bn mardhnie me gruan tnde n ditn e par, e mesme dhe t fundit t muajit (hnor), pr shkak se asaj dhe fmijs do ti shkaktoj smundje mentale dhe lebroz.
2. Mos bn mardhnie me gruan tnde pasdite ngase, fmija q lind n at koh, do t jet me sy t kryqzuar, kurse shejtani sht i knaqur kur njeriu sht me sy t kryqzuar.
3. Mos bisedo gjat mardhnieve ngase fmija e lindur nuk do t jet e mbrojtur nga mendje trashsia.
4. Njeriu nuk duhet t shikoj brendin e vagins s gruas ngase kjo shpie deri te verbria (e fmijs).
5. Mos bn mardhnie me gruan me lakmi dhe etje (n mendjen tnde) pr tjetr grua, ngase friksohem q nse n at moment do t lind fmija mashkull ai do t ishte mukhannath (biseksual), i feminizuar dhe budalla.
6. Njri prej bashkshortve i cili n shtrat sht n gjendje xhunub 3 nuk duhet t lexoj Kuran ngase friksohem se mbi ta do t zbret zjarri dhe do ti djeg.
7. Mos hyni n mardhnie nse secili nga ju nuk ka cop lecke t veant pr t pastruar veten. Nse e prdorni t nejtn leck mund t ndodh armiqsi ndrmjet juve dhe kjo shpie deri te ndarja dhe divorci.
8. Mos hyn n mardhnie me gruan tnde n kmb ngase kjo sht sjellje e gomarit dhe nse fmija do t lind (n ate gjendje) do t urinonte n shtrat, pikrsiht sikurse q gomari urinon n do vend.
9. Mos hyn n mardhnie me gruan tnde n natn e Fests s Fitrit (Iid-ul-Fitr) ngase, nse fmija do t lind si pasoj i ktij akti, ai fmij nuk do t bheshte asgj pos mkatar (i lig).
10. Mos hyn n mardhnie me gruan tnde n natn e Fests s Kurbanit (Iid-ul- Adha) ngase, nse fmija do t lind si pasoj i ktij akti, ai fmij do t ket ose gjasht ose katr gishtrinj.
11. Mos hyn n mardhnie me gruan tnde nn dru frytdhns ngase, nse fmija do t lind si pasoj i ktij akti, do t bhet torturues ose vrass ose spiun (pr qeveri tiranike kundr besimtarve)

PT Xhunub [arab.] - I ndyt pas derdhjes s sperms

12. Mos hyn n mardhnie me gruan tnde i ekspozuar drejtprdrejt drits s diellit, ve nse vndosh nj perde si mbules ngase, nse fmija do t lind si pasoj i ktij akti, vazhdimisht do t jetoj n skamje deri sa t vdesin.
13. Mos bn mardhnie me gruan tnde ndrmjet ezanit dhe ikametit ngase, nse fmija do t lind si pasoj i ktij akti, do t jet i etur pr gjakderdhje.
14. Nse gruaja sht shtatzn, mos bn mardhnie prve nse ke abdest, ndryshe fmija do t ishte zemr-verbr dhe koprrac.
15. Mos bn mardhnie me gruan tnde n natn e mesit ta muajit Shaban ngase nse fmija do t lind si pasoj i ktij akti, fmija do t jete i shmtuar me porra n fytyr.
16. Mos hyn n mardhnie me gruan nse kan mbetur edhe dy dit deri te muaji (hnor) ngase, nse fmija lind si pasoj i ktij akti, ai/ajo do t jet Ashshaar (inspektor/grumbullues i tatimeve (q sht e ndaluar nga pikpamja islame), ose ndihms i shtypsit ku shum njerz do t vdesin (zhduken) nga duart e tyre.
17. Mos hyn n mardhnie me gruan tnde n tavanin (atin) e ndonj ndrtese ngase, nse fmija lind si pasoj i ktij akti, do t bhen hipokrit, i kapardisur dhe do t kryej Bidah. 4
18. Nse ke udhtuar, n at nat, mos bn mardhnie me gruan ngase, nse fmija lind si pasoj i ktij akti, do t shpenzoj pasurin n rrug t gabuar; ather Resulullahu (s) recitoj: Ata q shpenzojn tepr (mastrafxhinjt) jan vllezr t djajve. (Kurani, 17:27) 5
19. Mos hyn n mardhnie me gruan tnde nse je n udhtim prej tre dit dhe tre net ngase, poqese fmija lind si pasoj i ktij akti, do t bhet ndihms dhe asistent i shtypsit.

(B) Datat dhe kohrat kur marhdniet intime jan t plqyera (mustehab)

1. O Ali! T kshilloj t hysh n mardhnie intime n natn e s hns ngase, poqese fmija lind si pasoj i ktij akti, do t bhet hafiz i Libirit t Allahut dhe i knaqur me fardo q Allahu i ka dhuruar.
2. Nse hyn n mardhnie me gruan tnde n natn e s marts dhe t ka lindur fmij, do ti dhurohet shehadeti (martirizimi), pas deklarimit t Nuk ka tjetr Zot pos Allahut dhe Muhammedi sht Resulullullah, dhe Allahu nuk do ta sprovoj me politeizm. Nga goja e atij do t kundrmoj arom e kndshme, dhe do t jet zemrmir, bujar dhe fisnik; gjuha e atij do t jet e mbrojtur nga prgojimet, gnjeshtrat dhe akuzimet.
3. Nse hyn n mardhnie intime me gruan tnde n natn e s ejtes dhe t ka lindur fmij, ai do t jet nga sundimtart ose dijetar.
4. Nse hyn n mardhnie intime me gruan tnde t ejten, kur dielli t kaloj zenitin (pasdreke) dhe t ka lindur fmij, ai do t jet m pak i prirur nga yshtjet e shejtanit. Ai do t jet intelegjent, dhe Allahu i Madhruar dhe i Lavdruar, do ti dhuroj shndet dhe siguri n Din (fe-besim) dhe jetn materijale.
5. Nse hyn n mardhnie me gruan tnde n natn e s premtes dhe t ka lindur fmij, ai do t jet orator/ligjerues elokuent.

PT Bidah [arab.] Vendosje dhe praktikim i risirave q jan n kundrshtim me rregullat e fes.
PT Prkthimi i Kuranit Sherif Ahmeti


6. Nse hyn n mardhnie me gruan tnde t premten pasdite dhe t ka lindur fmij, ai do t jet dijetar me fam.
7. Nse bn mardhnie intime me gruan tnde n natn e s premtes pas namazit t jacis (Isha) dhe t ka lindur fmij, shpresohet q, insha Allah, ai t bhet nj nga t devotshmit e Allahut - Abdall 6 . Mos hyn n mardhnie intime me gruan tnde n ort e para t nats, sepse fmija q lind si pasoj i ktij akti, ka droje t jet magjistar, mashtrues i cili preferon kt bot m shum se botn e ardhsme.

Mbaji mend dhe respekto kto kshilla q ti thash, njsoj sikurse q un i kam respektuar dhe mbajtur n mend nga vllau im Xhebraili.

Nj tjetr rrfim pr kur dhe ku mardhniet intime jan t paplqyera
(mekruh)

Imam Xhafer el-Sadiku (a) ka thn:
Mos bn mardhnie seksuale n ditn e par, t mesm dhe t fundit t muajit (hnor), ngase nse dikush e bn kt, duhet t pres abortin e fmijs, nse jo, ka ndroj q fmiju t lind i mendur. A nuk shihni q personi i mendur kryesisht vuan nga momenti i goditjeve t ditve t para, mesme dhe t fundit t muajit (hnor)?

Imam Xhafer el-Sadiku (a) poashtu ka thn:
Mos hyn n mardhnie intime me gruan tnde, nse n shtpi ndodhet fmija q mund tju sheh dhe dgjoj. Nse e bni kt, ai fmij do t jet kurorshkels, sikurse edhe fmija q do t lind (si pasoj e ksaj mardhnie intime).

sht transmetuar se Resulullahu (s) ka thn:
Nse dikush hyn n mardhnie intime me gruan e tij, dhe n shtpin e tyre sht dikush q mund t dgjoj zrin e tyre ose frymmarjen, fmiju q ka lindur nuk do t jet besimtar, por do t jet kurorshkels.

sht transmetuar se Resulullahu (s) ka thn:
Nse dikush hyn n mardhnie intime me gruan e vet, kur kjo kalon npr periudhn mujore t menstruacionit, dhe ka lindur fmij q ka lebrozn, pr kt nuk duhet t fajson asknd prve vetes.

Dikush pyeti Imam Muhammed el-Bakirin (a) se a ka ndonj koh e cila sht mekruh
pr t br mardhnie seksuale edhe pse mardhnja sht hallall? Imami u prgjigj: Po, dhe koht jan si vijojn:
1. Kohzgjatja prej Fexhr-it (thyerja e agimit) deri te lindja e diellit,
2. kohzgjatja prej lindjes s diellit deri n Magrib (zhdukja e muzgut),
3. dita kur dielli sht i errsuar (n eklips),
4. dita kur hna sht e errsuar (n eklips),
5. dita ose nata kur ka er t zez, er t kuqe ose er t verdh,

PT Abdall [arab.] - Persona t dashuruar n Allahun. Bota kurr nuk sht pa ndonj prej tyre, dhe nse vdes ai, zvendsohet me nj tjetr.


6. dita ose nata kur ndodh trmeti. Imam Sadiku (a) poashtu ka thn:
Mos hyn n mardhnie seksuale n anije dhe mos bn mardhnie seksuale me fytyr ose
me shpin t kthyer kah Kibleja.

Knaqsi seksuale

sht transmetuar nga Imam el-Sadiku (a):
Dikush mund t hyj n mardhnie seksuale me gruan e vet dhe t knaq etjen e tij, (por pa aritjen e gruas n orgazmin e eksitimit dhe knqsis seksuale). (Kjo do ta lej ate n gjendje q) nse do t kalonte edhe afr nj skllavi, ajo do ti ngjitej atij (pr t knaqur nevojn e saj seksuale). Prandaj, nse do t bni dashuri me gruan tuaj, bhuni t sigurt q t ket paraloj reciproke, ngase sht m e kndshme dhe m mir pr kt shtje.

Shnime:

1. N terminolgjin islame dita mbaron me muzgun dhe n t njjtn koh fillon dita vijuese. I kundrt nga sistemi kalendarik q aktualisht u b i njohur dhe dominant ku dita fillon n 00:00, apo mesnat. Kshtu q sipas kalendarit aktual dita prbhet nga dy pjes. Nga pjesa e errt prej mesnate 00:00 deri n lindjen e diellit. Pjesa e ndritshme e dits nga lindja e diellit deri n muzg, dhe pjesa e dyt e errt, prej lindjes s diellit deri n mesnat 00:00.
N terminolgjin islame dita sht prbr nga dy pjes. 1. Pjesa e errt dhe e 2. pjesa e ndritshme e dits. Dita fillon me pjesn e errt mbrmje ose nata e cila sht prej muzgut (magribit) deri n agim (fexhr), dhe pjesa e ndritshme e dits, prej agimit (fexhrit) deri n muzg (magrib). Kshtu q mbrmja e s premtes fillon n muzgun e s enjtes, me fjall t tjera, e enjtja mbaron kur hyn muzgu, ndrsa e premtja fillon duke mbaruar muzgu i t enjtes.
2. N hadithet dhe citatet e lartprmendur kur i sht referuar ndonj muaji, mendohet pr muajin hnor n kalendarin islamik Muharrem, Seffer, Rexheb, Ramadhan etj. dhe jo n ndonj tjetr kalendar si q sht kalendari Gregorian (Oksidental).

Referenca:
Hadithet e prezentuara kryesisht jan marr nga libri Mekarem ul-Akhlak.