Emri:  muhammad_medina-1030x773.jpg

Shikime: 346

Madhsia:  40.6 KB

Dijetari i shquar imamī Shejh es-Saduk ka shkruar n veprn e tij el-Amali, ff. 84-85 se:

Muhammed ibn Ibrahimi transmeton nga Ahmed ibn Muhammed el-Hamadani se Ali ibn el-Hasan ibn Fadali ka cituar babain e tij q prcjell nga i ati, Imam Ali ibn Musa el-Rida (paqe past mbi t), i cili nga ana e vet citon t atin, Imam Musa ibn Xhaferin (paqe past mbi t), q transmeton nga Prijsi i Shehidve, Imam Husein ibn Ali ibn Ebi Talibi, i cili ka treguar se i Drguari i Allahut (bekime dhe paqe past mbi t) mbajti nj her nj hytbe n xhuman e fundit t muajit Shaban, n t ciln tha:

O njerz! Po ju vjen nj muaj plot begati, mshir dhe falje; nj muaj t cilin Allahu e konsideron m t mirin e t gjith muajve. Ditt e tij jan ditt m t mira; nett e tij jan nett m t mira; ort e tij jan ort m t mira. Ai sht nj muaj ku ftoheni t jeni mysafirt e Allahut dhe konsideroheni t denj pr mirsin e Tij. Frymmarrja juaj n t e madhron Allahun dhe gjumi juaj e adhuron At. Ibadetet tuaja vullnetare pranohen dhe lutjet tuaja dgjohen. Krkojini pra Allahut, Zotit tuaj, me nijet t sinqert dhe zemr t pastr, q tjua mundsoj n t agjrimin dhe leximin e Librit t Tij, sepse vetm nj mjeran privohet nga mshira e Allahut n kt muaj t madh. Dhe le tjua kujtojn uria dhe etja juaj gjat tij, urin dhe etjen e Dits s Gjykimit. Jepuni lmosh t skamurve dhe t pastrehve mes jush; rrethojini t vjetrit me respekt dhe jini t but ndaj t rinjve. Vizitojini t afrmit, ruajini gjuht tuaja dhe mos e shikoni at q Allahu jua ka ndaluar dhe mos dgjoni asgj t ndaluar pr vesht tuaj. Jini t mir ndaj jetimve t t tjerve q edhe jetimt tuaj t marrin mirsi. Pendojuni Allahut pr mkatet tuaja dhe ngrijini duart drejt Tij n prgjrim gjat lutjeve tuaja, sepse ato jan koht m t mira, n t cilat Allahu i shikon robrit e Vet me mshir dhe u prgjigjet duave t tyre kur ata i luten.

O njerz! Shpirtrat tuaj jan pengje t veprave tuaja; ndaj, lirojini ato duke krkuar faljen e Allahut. Kurrizet tuaja jan rnduar me peshn e mkateve tuaja; ndaj, lehtsojuani barrat duke i zgjatur sexhdet tuaja. Ta dini se Allahu i Lart dhe Fuqiplot sht betuar n Dinjitetin e Tij se nuk do ti torturoj ata q e falin namazin dhe i prulen Atij, dhe se nuk do ti tmerroj ata me pamjen e Zjarrit kur t ringjallen pr tu gjykuar.

O njerz! Kushdo nga ju q i shtron iftar nj besimtari n kt muaj do t ket shprblimin e atij q liron nj rob dhe t gjitha mkatet e kaluara do ti falen.

Pastaj, dikush i tha: O i Drguari i Allahut! Asnj nga ne smund ta bj kt!

Ather, ai (paqe e bekime past mbi t) u prgjigj:

Largojeni zjarrin e skterrs edhe me nj hurm t vetme! Largojeni zjarrin e skterrs edhe me nj gllnk uj!

O njerz! Cilido nga ju q e prmirson sjelljen e vet gjat ktij muaji do t ket kalim t sigurt mbi Sirat-i Mustakim, kur shum kmb do t rrshqasin; dhe cilido nga ju q ia pakson ngarkesn shrbtorit (ose puntorit) t vet do t shprblehet nga Allahu me ulje n llogaridhnie. Kushdo nga ju q prmbahet nga t lnduarit e tjetrit do t kursehet nga zemrimi i Fuqiplotit kur t takohet me At. Cilido nga ju q i ofron bujari nj jetimi do t shprblehet me bujari t Allahut ndaj tij n Ditn e Gjykimit. Kushdo nga ju q i prmirson lidhjet me t afrmit do t shprblehet nga Allahu duke e prfshir at n mshirn e Tij; dhe cilido nga ju q i keqson lidhjet farefisnore, Allahu do ta trheq mshirn e Vet prej tij kur Ta takoj. Pr kdo nga ju q fal namaze vullnetare, Allahu do t urdhroj mbrojtje nga tmerri i zjarrit. Cilido nga ju q kryen nj obligim, do t marr shprblimin e atij q ka kryer shtatdhjet obligime n muajt e tjer. Kushdo nga ju q i shton salavatet mbi mua, Allahu do bj q shigjeta e veprave t tij t mira t rndoj shum, kur peshoret t jen t lehta. Cilido nga ju q reciton nj varg kuranor do t marr bekimet e atij q reciton krejt Kuranin n nj muaj tjetr.

O njerz! Portat e xhennetit n kt muaj jan t hapura kapak, ndaj lutjuni Allahut - Zotit tuaj t mos jua mbyll ato; dhe portat e xhehenemit jan t kyura, ndaj lutjuni Allahut - Zotit tuaj q t mos i hap ato pr ju; dhe djajt jan t prangosur, ndaj lutjuni Allahut t mos i lshoj ata ndaj jush!