Sejjid Husein Nasr

Emri:  auto-hurme-ramazan-iftar1526330868_1526630121-3297483.jpg

Shikime: 268

Madhsia:  40.0 KB

Disa t vrteta jan evidente pr nga natyra, dhe n rrethana normale nuk lypsen diskutuar medoemos. Por n nj ast dhe epok ku t vrtetat m evidente vihen n diskutim dhe mbulohen nga ret e dyshimit, duhen diskutuar edhe m t qartat prej tyre. Njra nga kto t vrteta sht domosdoshmria e nj elementi asketizmi n jetn njerzore.

Pa nj element sakrifice dhe asketizmi asnj fe, e ksisoj asnj kultur njerzore, nuk sht e mundur. Duhet trhequr vazhdimisht nga jeta e ngarkuar e shqisave, edhe pr t mundsuar shijimin e plot t ndijimeve shqisore. Vetm nj shkall e caktuar t prmbajturi nga objektet materiale t ndijesave bn q edhe jeta shqisore t barazpeshohet, pa prmendur q ajo i lejon shpirtit njerzor t hapet drejt jets shpirtrore.

Nj nga kto praktika kufizuese sht agjrimi, q Islami e urdhron si detyrim pr muajin e Ramazanit dhe e kshillon pr periudha t tjera t vitit.

Si tregon Kurani i Shenjt, ai sht nj praktik q ekziston n fet m t lashta dhe Islami sbri tjetr vese e riprtriu dhe e institucionalizoi n formn e agjrimit, n muajin e Ramazanit.

T agjruarit gjat ktij muaji ka shum avantazhe dhe karakteristika, shoqrore e t jashtme, q jan diskutuar shpesh dhe rndsia e t cilave n t vrtet sht ekzagjeruar n kontekste t caktuara, sipas t cilve virtyti parsor i agjrimit reduktohet n bamirsi pr t varfrit. Sigurisht, ky element bamirsie ekziston, por, si do bamirsi, merr kuptim shpirtror vetm kur i drejtohet Zotit.

Dhe, tek agjrimi sht bindja ndaj Vullnetit Hyjnor pr t patur si frut bamirsin ndaj t varfrve e nevojtarve dhe nj pjesmarrje reale n urin dhe etjen e tyre.

Por aspekti m i vshtir i agjrimit sht tehu i shpats s vetprmbajtjes s drejtprdrejt kundr egos epshore, el-nefs ul-ammareh t prmendur n Kuranin Famlart.

Nprmjet agjrimit, prirjet rebele t egos epshore qetsohen dhe paqtohen dalngadal, nga nj nnshtrim sistematik i ktyre prirjeve ndaj Vullnetit Hyjnor, duke qen se n do ast urie shpirti i muslimanit kujton q, nse u mosbindet pasioneve t egos epshore, kjo sht pr tiu bindur Urdhrit Hyjnor.

Ja prse agjrimi nuk prfshin vetm t prmbajturit nga ushqimi, por edhe nga do form e luksi dhe pasioni epshor. Si rezultat i ktij kufizimi sistematik, shpirti njerzor e kupton se sht i pavarur nga mjedisi i afrt natyror dhe ndrgjegjsohet q ndodhet n kt bot, por nuk i prket asaj.

Nj agjrues fiton shum shpejt vetdijen se n kt bot sht vizitor dhe se sht krijuar si qenie e destinuar te nj synim q ndodhet prtej ksaj ekzistence materiale.

Bota q e rrethon e humbet n njfar mnyr materialitetin e saj dhe merr nj pamje zbraztie dhe tejdukshmrie q, n rastin e muslimanit sodits, shpie drejtprsdrejti n nj soditje t Zotit n krijimin e Tij.

Natyra e privuar dhe e zbrazur nga gjrat kompensohet, nga ana tjetr, me shfaqjen e po ktyre si dhurata hyjnore. Gjat periudhs s agjrimit, ushqimi dhe pijet, q merren pr t mirqena gjat tr vitit, shfaqen si dhunti qiellore (nimet) dhe fitojn domethnie shpirtrore t nj natyre t shenjt.

Po ashtu, agjrimi sht veshje me mburojn e pastrtis kundr pasioneve t dynjas. Ai do t thot q trupi t prfshihet edhe fizikisht n pastrtin e vdekjes, e cila natyrisht shoqrohet me lindjen shpirtrore.

Gjat agjrimit, njeriu kujton faktin se ka zgjedhur ti afrohet Zotit e ti largohet bots s pasioneve. Ndaj dhe Profeti i Shenjt (s) e donte shum agjrimin. Ai ishte nj element themelor i asaj varfrie t prshpirtshme (fekr), pr t ciln ai thoshte: el-fekru fakhri (varfria e prshpirtshme sht krenaria ime).

Kjo vdekje nga pasionet e kullon shpirtin njerzor nga uji i ndotur i mbetjeve t tija negative psikike. Individi, dhe prmes tij e tr bashksia islame, rinovohet nga ky rit, q i kujton detyrat dhe objektivat morale e shpirtrore. Prandaj, ardhja e muajit t Ramazanit pritet me hare. Gjat tij dyert e qiellit jan t hapura kapak pr besimtart dhe Mshira Hyjnore zbret mbi ata q e krkojn.

Plotsimi i agjrimit t Ramazanit nnkupton kryerjen e rigjallrimit dhe rinovimit q e prgatit muslimanin pr t prballur nj tjetr vit me vendosmrin e t jetuarit dhe t vepruarit sipas Vullnetit Hyjnor.

Agjrimi gjithashtu i dhuron shpirtit njerzor nj kundrmim, aroma e t cilit mund t ndijohet edhe pr nj koh t gjat pas mbarimit t abstenimit.

Ai i ofron shpirtit nj burim energjie nga e cila ai ushqehet gjat tr vitit. Fal ksaj, muaji i shenjt sht quajtur i bekuari (mubarek), ai n t cilin begatia ose berekeh e Zotit vrshon mbi bashksin islame dhe riprtrin burimet e saja m t thella t jets dhe veprimit.

Shqiproi : Edin Q. Lohja