Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,595
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  ADN zbulon sekretet e Filistejve t lasht: Ata jan prmendur n Testamentin e Vjetr, dhe kjo sht

  ADN-ja zbulon sekretet e Filistejve t lasht: Ata jan prmendur n Testamentin e Vjetr, dhe kjo sht historia e tyre


  Analizat e mbetjeve gjenetike t Filistejve, nj popull i prmendur n Testamentin e Vjetr,
  dhe ato t zbuluara n Izrael zbulojn origjinn e ktij kombi, than biologt izraelit.

  Pr mijra vjet Filistint jan prmendur n versionin hebre t Bibls s Testamentit t Vjetr.
  Historia e Filistejve mund t gjendet n shkrimet e armiqve t tyre si egjiptiant e lasht, babilonasit, asiriant, dhe n Bibl kundrshtari i mbretit hebre David - Goliath ishte gjithashtu nj filistin.
  Historit e Filistejve jan t pakta, por analiza e ADN-s e skeleteve t tyre t te epoks bronzits dhe hekurit t zbuluar n rrnojat e qytetit portual Ashkelon zbuluan se ata kan origjin nga Evropn Jugore.
  Nj ekip arkeologsh dhe gjenetistsh, t cilt kan grmuar Ashkelon pr 30 vjet, gjetn eshtra 3,600 deri n 2.888 vje dhe analizat e tyre sugjerojn q Filistint i prkisnin gjenetikisht banorve t Evrops Jugore, nga brigjet e Mesdheut.
  Ata lvizn drejt lindjes, dhe kshtu arritn n brigjet e Azis s Vogl, ku u bashkuan me vendasit, dhe kshtu u formuan popullin e Filistejve.
  Kto gjetje u botuan javn e kaluar n revistn Advanced Science.
  Arkeologt kan koh te gjate q krkojn origjinn e Filistejve, t cilt mendohet se jan vendosur n Azin e Vogl n shekullin XII para Krishtit, ku jetuan deri n 604 para Krishtit, kur u skllavruan nga babilonasit.
  Bibla Hebraike prmend se ata erdhn nga "Kaftor", q mund t ishte Kreta bashkkohore ndrsa nj interpretim bashkkohor i disa teksteve egjiptiane sugjeron q Filistent ishin nj "popull i detit" q u vendosn n Azin e Vogl t Jugut.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 02-08-2019 m 17:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •