1. ″Virtyti i diturisė ėshtė mė i dashur tek Allahu se virtyti i adhurimit.″
2. ″Janė dy grupe nga ummeti im qė, kur ata janė tė devotshėm, ummeti im do tė jetė nė tė drejtė e kur ata janė tė prishur ummeti im do tė korruptohet: dijetarėt dhe sundimtarėt.″
3. ″Njeriu ndikohet nga besimi i miqve tė tij, ndaj kujdes me kė shoqėroheni!″
4. ″Kush e merr me tė lehtė namazin nuk ėshtė prej meje. Pėr Allah, tė tillėt nuk do ta arrijnė kurrė Haudin.″
5. ″Faleni ēdo namaz sikur tė ishte i fundit pėr ju.″
6. ″Adhurimi i atij qė e nxjerr jetesėn me haram ėshtė si ngritja e njė ndėrtese mbi rėrė.″
7. ″Nderi i besimtarit qėndron tek vigjilimi natėn (pėr ibadet), kurse respekti i tij tek mosvarja nga njerėzit.″
8. ″Gjėrat qė i ēojnė njerėzit mė shumė nė Xhennet janė devotshmėria dhe mirėsjellja.″
9. ″Mos shikoni vogėlsinė e mėkatit por madhėshtinė e Atij ndaj tė cilit keni mėkatuar!″
10. ″Kush pėrhap ēėshtjet fetare pa kompetencė i bėn dėm fesė, nė vend qė t′i shėrbejė.″
11. ″Tri gjėrave i druhem pėr ummetin tim pas meje: shmangies pas diturisė, joshjeve devijuese dhe epshit tė stomakut e tė pjesėve intime.″
12. ″Kush ruhet nga veset e stomakut, gjuhės dhe pjesėve intime ėshtė i mbrojtur nga tė gjitha mėkatet.″
13. ″Ai qė i kalon dy ditė njėsoj, ėshtė nė humbje.″
14. ″Ibadeti ka shtatėdhjetė degė; mė e mira prej tyre ėshtė fitimi i jetesės me hallall.″
15. ″O Ebu Dher! Shfrytėzoji pesė mundėsi para pesė tė tjerave: rininė pėrpara pleqėrisė, shėndetin pėrpara sėmundjes, pasurinė pėrpara varfėrisė, pushimin pėrpara ngutjes dhe jetėn pėrpara vdekjes.″
16. ″Zemėrimi e prish imanin si uthulla mjaltin.″
17. ″Hajri i dynjasė dhe i akhiretit ėshtė tek dija.″
18. ″Dituria ėshtė depoja e Allahut mbi tokė dhe dijetarėt janė tė besuarit e Tij pėr atė. Ndaj, kush vepron sipas dijes sė vet, nė tė vėrtetė ka hapur depon e Tij.″
19. ″Pyetni tė diturit, rrini me tė urtėt dhe shoqėrohuni me tė varfrit!″
20. ″Dy rekate tė tė martuarit janė mė tė vlefshme se qėndrimi zgjuar natėn dhe agjėrimi ditėn i beqarit.″
21. ″Kush martohet ka fituar gjysmėn e imanit dhe duhet t′i frikėsohet Zotit pėr gjysmėn tjetėr!″
22. ″Mė tė privuarit e tė vdekurve tuaj janė beqarėt.″
23. ″Fjala ′tė dua′ e burrit nuk do ta lėrė kurrė zemrėn e gruas.″
24. ″Dyert e mėshirės hapen nė katėr raste: kur bie shi, kur fėmija vėshtron me dashuri fytyrėn e prindit, kur hapet Qa′bja dhe kur martohet dikush.″
25. ″Rėnkimi i banorėve tė Xhehenemit ėshtė kryesisht prej shtyrjes sė pendimit.″
26. ″O ′Ali! I bekuar ėshtė ai qė Allahu e vėshtron duke vajtuar pėr mėkatin qė s′ia di kush, pėrveē Tij.″
27. ″Pajtimi i dy personave ėshtė mė i mirė pėr muslimanin sesa tė gjitha lutjet dhe agjėrimet sė bashku.″
28. ″Ai qė drejton nė punė tė mira ėshtė si ai qė i kryen ato.″
29. ″Ai qė e mėrzit besimtarin nuk muna ta shlyejė fajin e vet edhe po t′i ofrojė atij tėrė botėn.″
30. ″Kush fyen njė besimtar mė ka fyer mua.″
31. ″Kur tė takoheni, filloni me selam dhe pėrqafim, e kur tė ndaheni nisuni duke kėrkuar falje.″
32. ″Kur ummeti im tė presė nga tė tjerėt qė tė urdhėrojnė pėr mirė dhe tė ndalojnė nga e keqja, atėherė vėrtet, do t′i kenė shpallur luftė Allahut.″
33. ″Pengimi i njė muslimani nga e ndaluara ėshtė tek Allahu si shtatėdhjetė haxhxhe tė pranuara.″
34. ″Kush urdhėron pėr mirė dhe ndalon nga e keqja ėshtė mėkėmbėsi i Allahut dhe i tė Dėrguarit tė Tij mbi tokė.″
35. ″Fatkeqėsia e shkaktuar nga gjuha ėshtė mė e rėndė se ajo e shkaktuar nga tehu i shpatės.″
36. ″Shkatėrrimi i njeriut ndodhet nė tri gjėra: stomakun, epshet dhe gjuhėn.″
37. ″Shpifja vepron mė shpejt ndaj besimtarit sesa lebra ndaj lėkurės.″
38. ″O ′Ali, nuk ka varfėri mė tė ashpėr se injoranca dhe pasuri mė tė frytshme se intelekti; s′ka vetmi mė tė frikshme se krenaria, fitore si kėshillimi, urti si moderimi, trashėgimi si mirėsjellja e adhurim si meditimi.″
39. ″O ′Ali, gėnjeshtra ėshtė murtaja e fjalės, harresa murtajė e diturisė, pėrtacia murtajė e adhurimit, kapardisja (me nderet e bėra) murtajė e butėsisė, despotizmi murtajė e trimėrisė, krekosja murtajė e bukurisė dhe krenaria murtajė e fisnikėrisė.″
40. ″O ′Ali, tri gjėra tė shpėtojnė: zaptimi i gjuhės, qarja pėr mėkatet e tuaja dhe kėnaqja me shtėpinė qė ke.″
41. ″O ′Ali, tre tipare janė kujdestare tė veprave: trajtimi i njerėzve me ndershmėri, justifikimi i miqve dhe lavdėrimi i Allahut nė ēdo rrethanė.″
42. ″O ′Ali, veprat e atyre qė nuk gėzojnė tre tiparet e mėposhtme janė njė hiē: pėrzotshmėria qė pengon nga veprat e mosbindjes ndaj Allahut tė Lartėsuarit, tė Madhėruarit; dija qė mbron nga injoranca e budallenjve dhe intelekti qė ndihmon nė tė shoqėruarit me njerėzit nė mėnyrė tė sjellshme.″
43. ″O ′Ali, tė gjithė sytė do tė vajtojnė nė Ditėn e Gjykimit, pėrveē kėtyre treve: syrit qė ka kaluar njė natė pa gjumė pėr hir tė Allahut, syrit qė ulet pėrpara asaj qė Allahu ka ndaluar tė shihet dhe syri qė loton nga frika e Allahut.″
44. ″O ′Ali, katėr gjėra janė tė kota: ngrėnia pas ngopjes, ndezja e kandilit natėn me hėnė, mbjellja nė tokė shkėmbore dhe bėrja nder tė pamerituarve.″
45. ″O ′Ali, katėr gjėra ēojnė mė shpejt nė ndėshkim: kthimi i nderit me keqtrajtim, shkelja e atij qė nuk tregon armiqėsi, thyerja e besės ndaj atij qė e mban atė me ty dhe ndėrprerja e lidhjeve me tė afėrmit qė tė trajtojnė siē duhet.″
46. ″Tre janė tiparet e atij qė don tė duket: aktivizohet shumė ndėr njerėz, bėhet pėrtac kur ndodhet vetėm dhe dėshiron tė lavdėrohet nė tė gjitha situatat.″
47. ″Tre janė tiparet e hipokritit: kur flet gėnjen, kur i besohet zhgėnjen, kur premton shkel.″
48. ″Tri janė shenjat e pėrtacit: vonon derisa neglizhon, neglizhon derisa ēon dėm dhe ēon dėm derisa mėkaton.″
49. ″Shenjat e injorantit janė: tė fyen kur e shoqėron dhe tė shan kur e braktis; tė mban borxhli nėse tė jep diēka dhe tregon mosmirėnjohje nėse i jep diēka; tė tradhėton nėse i beson njė sekret e tė akuzon (pėr tradhėti) nėse tė tregon njė sekret. Bėhet mosmirėnjohės, i ashpėr dhe i vrazhdė nėse ėshtė i pasur, mohon haptas mirėsitė e Allahut nėse ėshtė i varfėr; e tepron kur ėshtė i lumtur dhe humbet shpresat kur trishtohet; gajaset kur qesh dhe bulurin kur qan. Injoranti shan tė pėrzotshmit; as nuk e don e as nuk e respekton Allahun; as nuk druhet prej Tij e as nuk e kujton. Ai tė lavdėron me tepri nėse ia bėn qejfin dhe do tė akuzon pėr gjėra qė s′i ke nėse nuk ia bėn.″
50. ″Shenjat e ndershmėrisė janė katėr: besnikėria, besimi nė premtimin dhe ndėshkimin Hyjnor, mbajtja e fjalės dhe shmangia e hiles.″
51. ″Shenjat e imanit janė butėsia, inteligjenca dhe turpi.″
52. ″Shenjat e sabrit janė katėr: durimit para fatkeqėsive, vendosmėria nė vepra tė mira, modestia dhe mėshira.″
53. ″Shenjat e tė sinqertit janė katėr: gjykon drejt, i nėnshtrohet sė vėrtetės, pėlqen pėr njerėzit atė qė pėlqen edhe pėr vete dhe nuk shtyp kurrė askėnd.″
54. ″Shenjat e atyre qė duan tė duken janė: punon fort nėse dikush e sheh dhe bėhet pėrtac kur ėshtė vetėm; kėrkon lavdėrimin e tė tjerėve nė ēdo veprim dhe mohon (meritat e tė tjerėve) pėr t′u dalluar.″
55. ″Katastrofat duhen pritur kur mėkatarėt bėhen prijėsa, prijėsat bėhen shėrbėtorė dhe gjynahqarėt respektohen.″
56. ″Ecja e nxituar ia largon bukurinė besimtarit.″
57. ″Jini tė butė me fisnikun qė ėshtė ulur (nė rang), tė pasurin qė humb (pasurinė) dhe tė diturin qė bie nė duar tė injorantėve.″
58. ″I mallkuar qoftė ai qė ua ngarkon telashet e tij tė tjerėve.″
59. ″Morali ynė (Ehl-i Bejtit) ėshtė falja e atyre qė na kanė shkelur dhe dhėnia atyre qė na kanė privuar.″
60. ″Allahu urren dy tinguj: klithmėn e vajtimit kur bie fatkeqėsia dhe melodinė e fyellit kur bie begatia.″
61. ″Dija mbahet ne depozita, ēelėsi i tė cilave ėshtė pyetja. Pyetni sa tė jetė e mundur, Allahu ju mėshiroftė. Shpėrblimi i tė pyeturit u shkruhet katėr vetėve: pyetėsit, pėrgjigjėsit, dėgjuesit dhe inkurajuesit.″
62. ″Engjėjt e qiejve dhe tė tokės mallkojnė atė qė jep fetva pa dije.″
63. ″Ai qė bėn si i varfėr do tė bėhet i varfėr.″
64. ″Pas idhujtarisė, gjėja mė e rėndėsishme pėr tė cilėn jam paralajmėruar ėshtė debati i ndezur.″
65. ″Kush mashtron, lėndon ose gėnjen njė musliman nuk ėshtė prej nesh.″
66. ″Allahu e bekoftė robin qė flet mirė pėr tė fituar (shpėrblimin hyjnor) dhe pėrmbahet nga tė folurit e keq pėr tė shpėtuar (nga ndėshkimi hyjnor).″
67. ″Burimi i mirėpeshimit ėshtė Allahu, kurse i ngutjes Shejtani.″
68. ″Mė besimtarėt ndėr ju janė mė tė sjellshmit.″
69. ″Arshi Hyjnor lėkundet dhe Allahu zemėrohet saherė qė njė gjynahqar lavdėrohet.″
70. ″Kjo dynja ėshtė burg pėr besimtarėt dhe parajsė pėr jobesimtarėt.″
71. ″Besimtari mund tė mėsohet me gjithēka, pėrveē gėnjeshtrės dhe mashtrimit.″
72. ″Pikėllimi ėshtė pendim.″
73. ″Heqja dorė nga keqbėrja ėshtė sadaka.″
74. ″Zuhdi ėshtė tė shpėrfillėsh shpresat, falėnderosh pėr ēdo favor dhe tė pėrmbahesh nga harami.″
75. ″Mos bėni kurrė bamirėsi pėr t′u dukur dhe mos e shpėrfillni kurrė atė nga turpi.″
76. ″Dy fjalė janė tė ēuditshme: e urta qė nxjerr budallai- pranojeni atė, dhe e budallepsura qė shqipton i urti -faleni atė.″
77. ″Mėshira lėshohet mbi bamirėsit e palėvduar.″