Emri: Zejneb
Emri i babait: Hazreti Ali ibn Ebu Talibi
Emri i nns: Hazreti Fatime Zehra
Ditlindja: 5 xhamadu aval, viti 5 hnor
Vendlindja: Medine
Titulli: Umi Hasan dhe Umi Kulthum
Bashkshorti: Abdullahu, djali i Xhafer ibn Ebu Talibi
Pati 4 fmij: 3 djem (Ali, Eun, Xhafer) dhe nje vajz (Umi Kulthum)
Ikja nga kjo bot: e diel, 15 rexheb i vitit 63 hixhri hnor
Vndi i varrimit: Sham

Parathnie:

A i keni vn re lulet e beharit q kundrmojn me aromn e tyre, dhe se far bukurije e qetsie i falin shpirtit? Dhe a keni par kur papritur fryn nj er e fort dhe e pamshirshme, e petalet e luleve t bukura dhe degt e tyre i lshon n tok. Dhe n kohn kur ato petale t luleve t bukura shprndahen n tok, vini re kopshtarin se si i shikon ato petale t rna prtok, dhe vini re se si lott i rrin n sy e dalngadal i rrjedhin mbi mollza. Kopshtari e di fare mir se bukuria e kopshtit do t ik dhe pas disa astesh nuk do ta kundrmoj m aroma e luleve.

Dhe Zejnebi selamullah, sikur kopshtari q shikonte petalet e luleve q binin dhe aroma e bukuria e tyre q shuhej, po shikonte se si aroma e njerzis dhe shembulli i njerzis po venitej, po zhdukej. Zejnebi n kt bot kishte par mjaft pabesi, t kqija dhe mashtrime, po ajo foli nga msimet e islamit dhe ata t pabes e mashtrues i bri t trishtohen, i bri t derdhin lot pr ka vepruan.

Inteligjenca e Saj:

Sa pr inteligjencn e saj mjafton fakti se kur Hazreti sedike kubra Fatime Zahra po mbronte hakun dhe t drejtn e Hazreti Aliut dhe po mbante Hytbe n prani t gjith As′habve t Profetit (s) pr Fedekun q ia kishte dhuruar babai i nderuar H. Muhammed (s) dhe po krkonte t drejtn e saj, Hazreti Zejnebi ishte vetm 7 vje ose m e vogl. Mirpo pr mrekulli e kishte n mendje at fjalim. N Hytbe u fol pr shum gjra n lidhje me fen islame, me rregullat dhe filozofin e saj. Ajo nj her e kishte dgjuar at Hytbe por e kishte t freskt dhe e mbajti pr t′i kujtuar njerzis diturin dhe filozofin e islamit.

Oratoria e H.Zejnebit:

Fjalt , kshillat, hytbet q ajo mbante ishin nga m t fortat dhe ishte situata q po kalonte islami q e shtynte t′i mbante ato. Ja se far thot pr t Imam Zeinul Abedini (Sexhadi). ″O hall! Ju elhamdurilah jeni nj grua e ditur q s′jeni msuar nga kush dhe nj grua inteligjente q asgjkundi s′ju gjindet shoqja.″

Ktu do t doja t paraqisja nje pjes t fjals s H.Zejnebit pr ndodhin e Qerbelas, dhe pr shtetin e beni Umajeve.

″Betohem n Zot o Jezid, se fardo gjj q bre do t kthehet te vetvetja jote, sepse ti nuk preve asgje tjetr ve lkurs tnde dhe ve mishin tnd coptove. O Jezid! At dit kur Zoti do t′i paraqes trupat e pastr t shehidve tan prpara q t krkojn hakun e tyre te shtypsit e tyre, dhe ti do t paraqitesh te i drguari i Zotit (s), por a e di se n ′gjndje? Kur ti gjakun e t dashurve t Tij e derdhe lum dhe shkele n dinjitetin e trashgimtarve t Tij. Po o Jezid! Nga kjo fitore e jashtme mos u zhyt n gzim pr ato t dashurit tan q n Qerbela i vrave dhe i lave me gjak. E mos kujto se jan t vdekur, se Zoti thot: ″ata q bien shehid n rrug t Zotit, mos i quani t vdekur. Por ato jan te gjall dhe te Zoti i tyre ushqehen″ (Sure Al-i Imran, ajeti 169)
O Jezid! Pr ty mjafton q at dit gjykatsi sht Zoti, dhe armiku yt sht i drguari i Zotit , miqt e Ehl-i bejtit dhe Xhibraili. Dhe s shpejti personi q t frymzoi q ta bsh kt pun, dhe ty t vendosi mbi kokat e muslimanve (Muavija), do ta dij se far zvndsi t keq ka zgjedhur, dhe n ditn e dhnies s llogaris do ta msosh se vndi m i keq nga ana e kujt do t jet? Dhe fatkeqsit e pafuqia nga ana e kujt do jet.″

Hazreti Zejneb (as) sht gruaja m e madhe n bot, ajo sht gruaja q zgjoi ngjarjen e Qerbelas dhe t Ashures dhe nj nga grat e ditura t t dy botve.

Imam Sexhadi thot: ″t jesh i ditur dhe msues e t kuptosh pa pasur msues″.

Ajo ishte shembulli i s vrtets, gruaja e dy botve. Hazreti Fatimja, nna e Hazreti Zejnebit ishte burimi i dituris islame dhe e Kur′anit pr Zejnebin. Zejnebi isht misionare e s vrtets. Asaj i vran Imam Husejnin dhe 72 t afm e me hytben e zjarrt q mbajti n sy t Jezidit, ajo zgjoi njerzit e Kufes.

Pas ngjarjes s Qerbelas roli i saj u b shum i rndsishm, sepse me fjalt dhe hytbet e saja ajo tregoi kush ishte Jezidi dhe shteti i tij. Kjo grua burrresh ndau t drejtn nga e padrejta dhe tregoi se sa e devotshme esht, duke u msar t gjithve se si prhapet flamuri i s vrtets. Hazreti Zejnebi udhtoi me bashkshortin e nderuar Abdullah bin Xhafer pr n Sham dhe me 15 rexheb n vitin 63 h. iku nga kjo bot dhe trupin e saj t pastr e varrosen po n Sham.