Parathnie

N Emr t Allahut, Gjithmshiruesit, t Plotmshirshmit
"Dhe mos e mbuloni t vrtetn me t gnjeshtrtn, e as mos e fshihni t vrtetn kur e dini at"(Kuran, 2:42)
Njher Ahmed ibn Hanbeli u pyet nga i biri, Abdullāhi, pr rangun e sahabve t Profetit (s). Imam Ahmedi prmendi Ebū Bekrin, Umerin, Uthmānin... dhe pastaj ndaloi. Abdullāhi ather e pyeti t atin: Ku sht emri i Alī ibn Ebī Tālibit? Imam Ahmedi iu prgjigj: Ai u prket pasardhsve t nderuar t Pejgamberit (Ehl ul-Bejtit). Emri i tij smund t prmendet n nj kategori me ata. 1
Fal Mshirs dhe Mirsis s pakufishme t Allahut, muslimanve shqiptar iu ridha mundsia e praktikimit t lir t besimit, pas nj ndrprerjeje t egr dhe nj cungimi t ashpr t tradits s tyre fetare q zgjati afro gjysm shekulli. Midis t tjerash, kjo u vijua edhe me riprtritjen e botimeve nga lmej t caktuar t trashgimis s strpasur shpirtrore dhe intelektuale t Islamit, paka se me nj cilsi e seriozitet t palakmueshm dhe strategji e prkujdesje thuajse inekzistente.
N kaosin e padeshifrueshm t fletushkave, pamfleteve, broshurave, kasetave, gazetave, revistave, librthave, pmbledhjeve, prkthimeve, studimeve e librave t rrasura pa asnj kriter n grykat e ngushta dhe mendjet e brishta t besimtarve t rigjetur, pr (pa) udi mungojn gati krejtsisht botime q ta ken trajtuar sadopak figurn madhore t Alī ibn Ebī Tālibit, ktij produkti m t rafinuar e unikalisht t gjithanshm t shkolls s Profetit t Bekuar (s).
Ky paradoks i dhimbshm pr muslimant e Shqipris s pas 90-s, zmadhohet n caqe edhe m t hidhura po ti hedhsh nj sy tradits s pasur fetare t shqiptarve n t jetuarit e tyre disashekullor t Islamit, tradit e cila dshmon n mnyr verbuese pr dashurin ndaj familjes s Pejgamberit (s) n prgjithsi, dhe Imam Alīut n veanti. Nj mbitheksim i mnyrs dhe cilsis s artikulimit t nj dashurie t till prmes, midis t tjerash, rendeve shpirtrore q kan marr jet n kt nnqiell dhe prodhimeve ndr m t hollat t disa prej penave m mjeshtrore q ka nxjerr ky komb nprmjet tyre, do t ishte fare i panevojshm.
Mirpo, njeriu nuk mund t mos uditet me disa nga prirjet tejet shqetsuese q pasqyron dekori i ri plot predikues e teolog, shkrues e studiues, analist e opinionist, profesor e doktor q nga unakt e zellshm me kurse tre-javore pr fen (dhe kompjuterin!) e deri te klasa e t sapodiplomuarve besnik t nj ylberi shkollash fetare aneknd dār ul-Islāmit. Pr ti shtuar fatkeqsis, nj pjes e madhe e literaturs s sjellur n shqip nuk pasqyron aspak nevojat dhe identitetin e vrtet fetar t shqiptarve, por interesa nga m banalet deri tek m perverset t lloj-lloj emrtimesh e synimesh. Kshtu, her nga injoranca e her nga ithtarizmi, her nga kryenesia e her nga fanatizmi, her nga interesi e her nga frika, her nga verbria e her nga pandershmria, her nga leverdia e her nga paaftsia, mund t shohsh leht se si i prkulin penat gjithsesi t shterpa, se si u thahet boja gjithsesi e kursyer, si u zbehen fytyrat e nxehura e u mblidhet ps htyma ndr fyte, si i shtrembrojn faktet e padiskutueshme dhe prpiqen t fshehin t vrtetn e qart si dielli n mesdit, sa her q sht fjala pr t prmendur nj merit sado t vogl t vllait dhe zvendsit t Profetit (s), dhndrit dhe kushririt t tij, besimtarit t par n Allahun dhe t Drguarin e Vet (s), q sht pr Pejgamberin si Harūni pr Mūsain, wasi-ut t t Drguarit t Allahut (s) dhe wali-ut t do besimtari e besimtareje pas tij, prijsit t t devotshmve dhe shfarossit t t shthururve, pozicioni i t cilit ndaj Profetit sht si ai i Profetit (s) ndaj Zotit, babait t pasardhsve t t Drguarit t Allahut (s) dhe Imamit t familjes s tij t pastruar, ports s Qytetit t dijes dhe ders s urtis, njeriut q e do Allahun e t Drguarin e Tij (s) dhe t cilin e do Allahu e i Drguari i Tij (s), dashuria ndaj t cilit sht shenj e imanit dhe urrejtja ndaj t cilit sht hipokrizi; sharja, luftimi e mallkimi i t cilit sht sharje, luftim e mallkim i t Drguarit t Allahut, t vetmit q Profeti (s) i lejoi t kishte nj der me hyrje n xhami, t vetmit q ai se vuri nn komandn e askujt as edhe nj her, njeriut q sht me Kuranin dhe q Kurani sht me t gjersa ti bashkohet Pejgamberit (s) tek Haudi i Keutherit, atij q sht me t Vrtetn dhe e Vrteta sht me t deri n Ditn e Gjykimit, i cili sht nga Profeti (s) dhe Profeti (s) sht nga ai, besnikria ndaj t cilit sht besnikri ndaj Profetit (s), dhe braktisja e t cilit sht braktisje e Profetit (s), atij q flijoi jetn duke u shtrir n shtratin e Profetit (s) kur idhujtart deshn ta vrisnin, trimit t Bedrit dhe shfarossit t paganve, mbrojtsit t t Drguarit t Allahut (s) n Uhud dhe n Hunejn kur shum nga trimat musliman ia msyn me t katra kodrs duke e ln Profetin (s) thuajse t vetm, lufttarit goditja e vetme me shpat nga i cili n Betejn e Hendekut sht m e vlefshme se t gjitha adhurimet e ummetit t Muhammedit (s) gjer n Ditn e Gjykimit - dit kur ai do t jet faqebardh bashk me pasuesit e tij, zaptuesit t vetm t fortess s pakalueshme t Hajberit, sekretarit t Pejgamberit (s) n marrveshjen e Hudejbijes, pastruesit t Qabes nga idhujt n ditn e pushtimit t Meks, njrit nga t pes t pastruarit nn mbules nga t cilt Allahu {dshiroi t largoj tr ndytsin e mkateve dhe ti pastroj me nj pastrim t skajshm}, 2 njeriut q u ngarkua nga vet Profeti (s) pr larjen dhe varrosjen e trupit t tij t bekuar kur t vdiste si dhe shlyerjen e borxheve t tija, vetja e t cilit sht e njjt me veten e Profetit, 3 dashuria e salavātet mbi t cilin jan urdhruar nga Kurani, 4 dhe jan pjes e namazit t do muslimani qoft ky es-Siddīk, el-Farūk, me nj apo shum drita... t gjitha kto sipas ajeteve kuranore dhe hadītheve t sakta e mutewātir q citohen madje edhe nga disa prej armiqve m fanatik t familjes s Profetit t nderuar (s).
Figura e Alīut, q prfaqson autoritetin par excellence t ezoteriks dhe misticizmit islam, personalitetin qendror t tradits shum t vyer shpirtrore t tij tek i cili prfundojn zinxhirt e gjat t t gjitha shkollave e rendeve shpirtrore n Islam, simbolin e dijes, asketicizmit, drejtsis, elokuencs, trimris, dhembshuris dhe thjeshtsis s pashoq, do t vazhdoj t shndris n zemrat e besimtarve, si njohsi m i thell i Kuranit dhe interpretuesi m i par i tij, t cilit i Drguari i Allahut (s) i hapi njmij dyer t dituris donjra nga t cilat hap njmij t tjera duke u kujdesur pr t q n lindje, dhe duke e mbajtur pran n do hap t misionit t vet.
Kemi nderin e pashprehshm t ofrojm nj przgjedhje t vockl nga meritat e panumrta t vllait t Profetit (s), e cila po t krahasohet me tekstet q na kan mbrritur rreth tij, megjith censurn e egr, sht si shporta me lule ndaj lndins, apo nj pikz uji ndaj oqeanit. Shpresojm se ajo do t ndihmoj n zgjimin e interesimit pr figurn e Imam Alīut, dhe do ta shuaj sadopak etjen e dashamirsve shqipfols t Ehl ul-Bejtit t bekuar, t cilt mjerisht skan patur akoma rastin t ndeshen me nj material t ktij lloji.
Prmbledhja q keni n dor bazohet mbi librin e njohur me t njjtin titull, i cili u botua n prvjetorin katrmbdhjet-shekullor t ngjarjes madhore t Gadir Khumit, nga Asambleja e Ehl ul-Bejtit pr Amerikn, dhe i cili ka patur qarkullim e popullaritet t lart gjer m sot. I shprehim mirnjohjen drejtuesit t saj Sejjid Muhammed Rezā Hixhāzī pr lejen e prkthimit dhe botimit, si dhe Sejjid Muhammed el-Mūsawīt t Ligs Botrore Islame t Ehl ul-Bejtit (Londr, Britani), pr materialin n anglisht dhe tekstin origjinal n gjuhn arabe. Gjithashtu, theksojm vlersimin pr durimin e treguar nga vllai Altin Loshi, i cili verifikoi prkthimin me origjinalin dhe bri sugjerime thelbsore.
Dhe falnderimi i takon Allahut, me t Cilin sht i tr suksesi.
wa Llāhu alem.
Edin Q. Lohja
Shkodr, Ramazan 1424/Nntor 2003.
1 E prcjell Sejjid Alī Hamādānī el-Shāfiī n librin e tij t njohur Muweddet ul-Kurba (muwedde 7, fq 108) nga Ahmed ibn Muhammed el-Kurzaī el-Baghdādī, i cili citon drejtprsdrejti Abdullāh ibn Ahmed ibn Hanbelin.
2 Shih komentimin e ajetit 33:33 t Kuranit n librat e tefsīr-it dhe t hadīth-it.
3 Shih komentimin e ajetit 3:61 t Kuranit n librat e tefsīr-it dhe t hadīth-it.
4 Shih komentimin e ajeteve 42:23 dhe 33:56 t Kuranit n librat e tefsīr-it dhe t hadīth-it.
Hyrje
N Emr t Allahut, Gjithmshiruesit, t Plotmshirshmit
Falnderimet dhe madhrimet i takojn Allahut, i Cili e derdh mshirn e Vet mbi tr njerzimin. Prshndetjet dhe bekimet e pashtershme qofshin mbi profett dhe t drguarit e Allahut, t cilt bashkuan Mbretrin e Qiellit me at t toks. Prshndetje t pakufishme past mbi prijsit dhe rojtart e Mesazhit hyjnor t cilt e ndrgjegjsuan njerzimin pr thelbin e tij t vrtet dhe e udhzuan at pr gjetjen dhe futjen n Rrugn e drejt. Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi t Drguarin e Allahut Muhammedin, dhe Familjen e tij t paprlyer e t pastr. Dhe prshndetje e bekime pr Alīun, Prijsin e Besimtarve dhe Imamin e t Devotshmve.
Personaliteti i lartsuar dhe madhshtor i Emīr ul-Muminīn Alī ibn Ebī Tālibit, i cili u ushqye n prehrin e shpalljes s prjetshme dhe shkolls jet-dhnse t t Drguarit t Allahut (s), ka qen lnda e krkimeve dhe studimeve t panumrta nga aspekte t ndryshme e metoda t larmishme prgjat tr historis s njerzimit, si para ashtu edhe pas jets s tij n kt bot. Prapseprap, megjith tr kto studime e krkime, shum prmasa t ekzistencs dhe personalitetit t tij sublim mbeten t panjohura. Vrtet, duhet pranuar se n mnyra t ndryshme, njerzit skan arritur ta kuptojn vrtetsisht kt personalitet. Kshtu, dalim n prfundimin se askush se njeh tamam Alīun prve Allahut dhe t Drguarit t Tij (s), dhe vetm Allahu dhe i Drguari i Tij (s) mund ta portretizojn fytyrn e vrtet t ksaj qenieje t prkryer njerzore. Jan fjalt e Allahut t Lartmadhruar dhe ato t t Drguarit t Tij (s) q jan burimet m t mira, m t plota, dhe m elokuente pr ta kuptuar personalitetin e shenjt t Hazreti Alī ibn Ebī Tālibit.
Nga njra an, sipas burimeve t ndryshme historike, disa libra hyjnor t feve t shkuara i jan referuar ktij njeriu t prsosur ose si trashguesi i Profetit t Kohs s Fundit, ose si vllai i t Drguarit t Allahut (s), apo si wali-u-Llāh (i dashuri i Allahut). Disa nga ajetet hyjnore t Kuranit Fisnik q i jan shpallur n koh t ndryshme t Drguarit t lartsuar t Allahut (s), sipas komentuesve islam (mufessirīn), tregojn virtytet dhe udit e ndryshme t ktij njeriu t shenjt me emrin Imam Alī.
Nga ana tjetr, fjalt ndriuese e t mrekullueshme t Profetit t Mshirs dhe t Drguarit t Allahut (s), q jan prcjellur n burimet e shumta t hadīthit dhe librave t historis, zbulojn dimensionet dhe virtytet e ndryshme t Emīr ul-Muminīnit.
N kt prmbledhje koncize, jan grumbulluar 110 thnie mbi Imam Alīun t cilat jan prezantuar n dy gjuh. 110 sht vlera numerike e grmave t emrit Alī, sipas sistemit t lasht Ebxhed. T gjitha thniet vijn nga librat dhe burimet e dijetarve sunni, shumica prej t cilave jan hadīthe t Profetit t shenjt (s). Pr tekstin n arabisht t thnieve sht prdorur libri Fadāil el-Khāmseh min es-Sihāh us-Sitteh, (Virtytet e Pes Antarve t Ehl ul-Bejtit npr Gjasht Sahīht) i shkruar nga Rahīmeullāh Firūzabādīu. N fillim t do thnieje sht dhn burimi dhe vendndodhja e saj.
Jemi krenar tia prezantojm kt prmbledhje t pamueshme mbar njerzimit. Shpresojm se ajetet, hadīthet, dhe fjalt e vyera q jan mbledhur n kt punim do t ndihmojn n ndriimin e rrugs s udhrrfimit, dhe se do t na japin nj t kuptuar m t mir si dhe dashuri m t madhe pr Ehl ul-Bejtin e Profetit t nderuar (s).
Sejjid Muhammed Rezā Hixhāzī,
Washington, DC
20 Xhumadi eth-Thāni 1421 / 19 Shtator 2000
1. Hākimi n el-Mustedrek us-Sahīhejn, vll. III, fq 107:
Me sened nga Muhammed ibn Mensūr et-Tūsī, i cili pohon: E kam dgjuar Ahmed ibn Hanbelin duke thn: Pr asnjrin prej ashābve nuk na kan mbrritur [aq hadīthe] nga i Drguari i Allahut (s) sa na kan mbrritur lidhur me virtytet e Alī ibn Ebī Tālibit.
2. Muhibb ed-Dīn et-Taberīu n er-Rijād un-Nedīreh, vll. II, fq 214:
Transmetohet nga Umer ibn el-Khattābi se i Drguari i Allahut (s) ka thn: Asnjeri nuk mund ti afrohet virtyteve t Alīut; ai e shpie shokun e vet n udhrrfim dhe e largon at nga humbja. (E ka prcjellur Taberānīu).
3. Ibn Abd el-Berri n el-Istīāb, vll. II, fq 466:
Ahmed ibn Hanbeli dhe kadiu Ismāīl ibn Ishāk kan thn: Nuk sht transmetuar aq shum mbi virtytet e asnjrit prej ashabve me zinxhir t mir (hisān)transmetimi sa sht transmetuar mbi virtytet e Alī ibn Ebī Tālibit. (E ka pohuar edhe Nesāīu, dhe prcillet edhe nga Ibn Haxheri n es-Sawāik ul-Muhrike, fq 72)
4. Hāfiz Ebū Naīm el-Isfahānī n Hiljetul-Ewlijā, vll. I, fq 84:
Ibn Abbāsi ka thn: I Drguari i Allahut (s) ka thn: Kushdo q dshiron t jetoj jetn time, t vdes vdekjen time, e t banoj n Xhennetin e Prjetsis t mbjellur nga Zoti im, ather le t marri pr kujdestar (wali) Alīun dhe trashgimtart e tij; dhe le t pasoj Imamt [q do vijn] pas meje sepse ata jan pasardhja e ime (itretī): ata jan krijuar nga brumi im dhe jan pajisur me t kuptuar dhe dije. Ndaj, mjer ata nga ummeti im q ua mohojn meritat dhe me kt ndahen prej meje! Allahu mos ua dhasht ndrmjetsimin tim!
5. Hākimi n el-Mustedrek us-Sahīhejn, vll. III, fq 483:
sht transmetuar nga nj numr i bollshm burimesh (tewātur) npr hadīthe se Fātime bint Esedi e lindi Prijsin e Besimtarve Alī ibn Ebī Tālib, brenda Qabes.
6. el-Manāwī n Kunūz ul-Hakāik, fq 188:
Dejlemīu ka transmetuar: [I Drguari i Allahut (s)] tha: O Alī! Pozita jote sht si ajo e Qabes!
[Kjo sht pjes e hadīthit t njohur t cilin e transmeton edhe Ibn ul-Athīri n Usd ul-Ghābeh fī Marifeti Sahābeh, vll. IV, fq 31, ku i Drguari i Allahut (s) citohet ti ket thn Hazreti Alīut: Pozita jote sht si ajo e Qabes. Njerzit shkojn tek Qabeja por ajo shtpi e madhrishme nuk i afrohet kurr askujt. Ndaj, nse pas vdekjes sime, njerzit vijn tek ti dhe t japin betimin e besnikris (bejāt) pranoje, e nse nuk vijn, ather ti mos shko te ata. (shn. i prk.)]
7. Hākimi n el-Mustedrek us-Sahīhejn, vll. III, fq 465:
Ibn Abbāsi ka thn: Ebū Mūsa el-Esharīu tha: Alīu ishte padyshim i pari q e pranoi Islamin me t Drguarin e Allahut (s). [Hākimi shton: Ky hadīth sht i sakt (sahīh) me zinxhir (sened).]
8. Ibn Abd el-Berri n el-Istīāb, vll. II, fq 457:
Transmetohet nga Amr Mawla Afreh i cili ka thn se: Muhammed ibn el-Kurzain e pyetn: Kush e pranoi i pari Islamin, Alīu apo Ebū Bekri? Ai u prgjigj: Subhānallāh! Alīu ishte i pari nga ata t dy q e pranoi Islamin. Kjo shtje i ngatrroi disa njerz sepse Alīu e fshehu besimin e tij nga Ebū Tālibi, kurse Ebū Bekri e deklaroi haptazi Islamin. Por sipas nesh smund t ket asnj dyshim se Alīu ishte i pari prej tyre q e pranoi Islamin.

9. el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VI, fq 395:
Umer ibn el-Khattābi ka thn: Nuk do ta arrini Alīun n tre gjra, sepse e kam dgjuar t Drguarin e Allahut (s) t thot tre gjra [pr Alīun] q sikur t kisha vetm njrn prej tyre, do t ishte m e shtrenjt pr mua se gjithka mbi t ciln lind dielli. Isha te Profeti (s), s bashku me Ebū Bekrin, Ebū Ubejdeh ibn ul-Xherrāhin, dhe disa shok t tjer t Profetit (s), kur ai i ra n sup Alīut me dorn e tij, dhe tha: Ti je i pari ndr njerz q e pranoi Islamin! Ti je i pari i njerzve n īmān! Ti je pr mua si Harūni pr Mūsain!
10. Ibn Haxher el-Askalānī n el-Isābeh fī Temjīzi Sahābeh, vll. VII, Pj. 1, fq 167:
Transmetohet nga Ebū Ahmedi, Ibn Mendeh dhe t tjer prve ktyre dyve, nga zinxhiri i Ishāk ibn Bishr el-Esdīut, prej Khālid ibn el-Hārithit, prej Aufit, prej el-Hasanit prej Ebū Lejlā el-Ghifārīut, i cili tha: E kam dgjuar t Drguarin e Allahut (s) duke thn: Do t ket fitne pas meje. Kur ajo t ndodhi, kapuni pas Alī ibn Ebī Tālibit. Padyshim ai sht i pari q besoi n mua, dhe i pari q do t m prshndes n Ditn e Gjykimit. Ai sht miku i sinqert m i madh (siddīku akbar), kriteri dallues (farūku) i ktij ummeti. Ai sht strehimi i besimtarve, ndrsa paraja sht strehimi i hipokritve.
11. Muhibb ed-Dīn et-Taberīu n er-Rijād un-Nedīreh, vll. II, fq 226:
Umer ibn el-Khattābi tha: Dshmoj se i Drguari i Allahut (s) ka thn: Sikur shtat qiejt t vendoseshin n njrn pjat t peshores dhe īmāni i Alīut n tjetrn, īmāni i Alīut do t rndonte m shum. (E ka transmetuar edhe Ibn es-Samāni dhe el-Hāfidh es-Selefī n el-Meshjekātu el-Baghdādije, si dhe el-Fadāili.)
12. Dār Kutnīu n Sunen, fq 136:
Ebū Mesūd el-Ensārīu tha: I Drguari i Allahut (s) ka thn: Kushdo q fal namaz (salāt) dhe nuk drgon salawāt mbi mua dhe Ehl-i Bejtin tim, namazi i tij nuk pranohet.
13. Ibn Haxher el-Mekki n es-Sawāik ul-Muhrike, fq 88:
Nga Imam esh-Shāfiīu, Allahu qoft i knaqur prej tij:
O Ehl-i Bejt i t Drguarit t Allahut, dashuria ndaj jush sht obligim
Q Allahu e urdhroi n Kuranin e Tij t Lartsuar;
Mjafton si prov e madhshtis suaj q nse dikush pr ju sdrgon bekim
Ather pr t sht sikur namaz t mos ket knduar!
14. Nesāīu n Sahīh, vll. I, fq 190:
Mūsa ibn Talhah transmeton nga i ati se ky tha: E pyetm t Drguarin e Allahut (s), Si t t drgojm salawāt? Ai u pgjigj: [Thoni] O Allah! Bekoje Muhammedin dhe Familjen e Muhammedit si e ke bekuar Ibrāhīmin dhe Familjen e Ibrāhīmit. Vrtet, Ti je m i Lvduari, m i Madhrishmi! O Allah! Derdhi begatit e Tuaja mbi Muhammedin dhe Familjen e Muhammedit si i ke derdhur mbi Ibrahīmin dhe Familjen e Ibrahīmit! Vrtet, Ti je m i Lvduari, m i Madhrishmi. [Allāhum-me sal-lī alā Muhammed wa alā āl-i Muhammed kemā salejte alā Ibrāhīm wa alā āl-i Ibrāhīm, in-neke Hamīdun Mexhīd. Allāhum-me barīk alā Muhammed wa alā āl-i Muhammed, kemā berekte alā Ibrahīm wa alā āl-i Ibraīhim, in-neke Hamīdun Mexhīd.]
15. Imam Ahmedi n Musned, vll. VI, fq 323:
Prej Shehr ibn Hawshebit prej Ummi Selemes, e cila tregon se i Drguari i Allahut (s) i tha Fātimes: Sille yt shoq dhe dy fmijt tuaj! Porsa ajo i solli, ai (s) hodhi mbi ta nj batanije t veant leshi dhe pastaj vendosi dorn e tij mbi ta. Ather, ai tha: O Allah! Kta jan Familja e Muhammedit! Prandaj, drgoji salawātet dhe bekimet e Tuaja mbi Muhammedin dhe mbi Familjen e Muhammedit. Ti je m i Lavdruari, m i Madhrishmi!
16. Xhelāl ed-Dīn Sujūtīu n ed-Durr ul-Menthūr, n fundin e komentimit t ajetit tathīr, Sure el-Ahzāb: {Allahu dshiron t largoj tr ndytsin (e mkateve) nga ju, O Ehl ul-Bejt, dhe tju pastroj me nj pastrim t skajshm} (33:33):
Ibn Xherīri, el-Hākimi, dhe Ibn Mardawejhi transmetojn nga Sadi se ai tha: Shpallja (wahj-i) zbriti mbi t Drguarin e Allahut (s). Pastaj, ai mbshtolli Alīun, Fātimen, dhe dy djemt e tyre nn pelerinn (thowb) e tij. Ather, ai (s) tha: O Allah! Kta jan familja ime dhe Ehl-i Bejti im!
17. Ibn Haxher el-Mekkī n es-Sawāik ul-Muhrike, fq 87:
Transmetohet nga i Drguari i Allahut (s): Mos drgoni salawāt t cunguar mbi mua! E pyetn: ǒsht salawāti i cunguar? Ai u prgjigj: T thoni: O Allah! Derdhi bekimet e Tuaja mbi Muhammedin! e pastaj t ndaloni. N vend t ksaj, thoni: O Allah! Derdhi bekimet e Tuaja mbi Muhammedin dhe familjen e Muhammedit! [Allāhum-me sal-lī alā Muhammed wa alā āl-i Muhammed].
18. Tirmidhīu n Sahīh, vll. II, fq 209:
Transmetohet nga Amr ibn Ebī Selemeh, djali i gruas s Profetit (s), Ummi Selemeh, se kur mbi Profetin (s) zbriti ajeti {Allahu dshiron t largoj tr ndytsin (e mkateve) nga ju, o Ehl ul-Bejt, dhe tju pastroj me nj pastrim t plot} n shtpin e Ummi Selemes, ai (s) thirri Fātimen, Hasanin e Huseinin, dhe i mbuloi ata me nj mbules (kisa). Alīu ishte pas tij dhe Profeti (s) e mbuloi edhe at me ta. Ather, ai (s) tha: O Allah! Kta jan Ehl-i Bejti im. Largoje tr ndytsin e mkateve prej tyre dhe pastroji ata me nj pastrim t skajshm! Ummi Selemja tha: A jam un mes tyre, O i Drguari i Allahut? Ai u prgjigj: Ti ke pozitn tnde dhe je n t mir.

19. Tirmidhīu n Sahīh, vll. II, fq 209:
Sipas Enes ibn Mālikut, i Drguari i Allahut (s) pr gjasht muaj me rradh kalonte pran ders s Fātimes doher q dilte pr t falur sabahun, dhe thonte: Namazi, namazi, o Ehl ul-Bejt! {Allahu dshiron t largoj t gjith ndytsin e mkateve nga ju, o Ehl ul-Bejt, dhe tju pastroj me nj pastrim t skajshm}.
20. Xhelāl ed-Dīn Sujūtīu n ed-Durr ul-Menthūr, komentimi i ajetit 33:33...:
...dhe Ibn Mardawejhi, Ibn Asākiri e Ibn Nexhxhāri t cilt transmetojn prej Ebū Saīd el-Khudrīut, i cili ka thn: Kur u shpall ajeti {Dhe urdhroje familjen tnde t fal namaz} [20:132], Profeti (s) pr tet muaj me rradh, n vaktin e sabahut, vinte tek dera e Alīut dhe thrriste: Erdhi koha e namazit, Allahu ju mshiroft! {Allahu dshiron t largoj tr ndytsin e mkateve nga ju, o Ehl ul-Bejt, dhe tju pastroj me nj pastrim t skajshm}.
21. Xhelāl ed-Dīn Sujūtīu n ed-Durr ul-Menthūr, komentimi i ajetit 33:33...:
...dhe Ibn Mardawejhi, t cilt transmetojn prej Ibn Abbāsit, i cili ka thn: E kam par t Drguarin e Allahut (s) pr nnt muaj ti afrohej ders s Alī ibn Ebī Tālibit n vaktin e do namazi e t thrriste: Es-selāmun aleikum we rahmetullāhi we berekātuhu, O Ehl ul-Bejt! {Vrtet, Allahu dshiron t largoj tr ndytsin (e mkateve) nga ju, O Ehl ul-Bejt, dhe tju pastroj me nj pastrim t skajshm}. sht koha e namazit, Allahu ju mshiroft! (Ai e bnte kt) pes her n dit.
22. Ahmed ibn Hanbeli n Musned, vll. IV, fq 107:
Shaddād ibn Ebī Ammāri tha: Hyra tek Wāthileh ibn el-Askāi dhe tek ai ishin disa t tjer. Ata prmendn Alīun. Kur u uan pr t ikur, ai m tha: A dshiron t t tregoj dika q e kam par nga i Drguari i Allahut (s)? Sigurisht, i thash. Ather, ai tha:
Iu afrova Fātimes pr ta pyetur mbi Alīun. Ajo tha: Drejtoju t Drguarit t Allahut (s). Kshtu, u ula ta prisja, gjersa i Drguari i Allahut (s) erdhi, dhe me t ishte Alīu, Hasani, e Huseini; kta t dy kishin kapur secili njrn dor t tij. Kur hyri, ai (s) e uli Alīun dhe Fātimen prpara vetes, kurse Hasanin dhe Huseinin i uli secilin mbi njrn kofsh t tij. Pastaj, ai (s) mbshtolli rrobn e tij (thowb) ose ka thn pelerinn e tij (kisa) - rreth tyre. Ather, ai (s) recitoi ajetin: {Allahu dshiron t largoj nga ju tr ndytsin (e mkateve), O Ehl ul-Bejt, dhe tju pastroj me nj pastrim t skajshm}, dhe tha: O Allah! Kta jan Ehl-i Bejti im! Dhe Ehl-i Bejti im ka t drejtn m t madhe. (E ka transmetuar edhe Ibn Xherīr et-Taberīu.)
23. Tirmidhīu n Sahīh, vll. II, fq 166:
Prej Amr ibn Sad ibn Ebī Wakkāsit, i cili prcjell nga i ati Sad ibn Ebī Wakkās, se kur Allahu shpalli ajetin {Le t thrrasim bijt tan dhe bijt tuaj} [3:61], i Drguari i Allahut (s) thirri Alīun, Fātimen, Hasanin, dhe Huseinin e tha: O Allah! Kta jan Familja ime! (E ka transmetuar edhe Hākimi n el-Mustedrek us-Sahīhejn, vll. III, fq 150.)
24. Tirmidhīu n Sahīh, vll. II, fq 301:
Alī ibn Ebū Tālibi transmeton se i Drguari i Allahut (s) kapi dorn e Hasanit dhe Huseinit, e tha: Kushdo q m do mua, kta t dy, babain e tyre, dhe nnn e tyre do t jet me mua n pozitn time n Ditn e Ringjalljes. (E ka transmetuar edhe Abdullāh ibn Ahmedi n Musned-in e t atit, Ahmed ibn Hanbelit.)
25. Zemakhsherīu n Tefsīr el-Keshshāf, n komentimin e ajetit {..Thuaj: Un nuk krkoj prej jush ndonj shprblim pr thirrjen time, prve dashuris ndaj t afrmve (t mi)..} [42:23]:
Transmetohet se kur u shpall ky ajet, e pyetn t Drguarin e Allahut (s): Kush jan kta t afrm dashuria ndaj t cilve na sht br e detyrueshme? Ai (s) u prgjigj: Alīu, Fātimeja, dhe dy djemt e tyre.
26. Muhibb ed-Dīn et-Taberīu n er-Rijād un-Nedīreh, vll. II, fq 207:
Ndr ajetet e zbritura pr virtytet e Imam Alīut sht thnia e Tij (swt): { dhe I Gjithmshirshmi do tu krijoj dashuri (n kraharort e tyre)} [19:96]. Sipas Ibn ul-Hanefijjes, Asnjeri nuk mbetet besimtar prderisa t mos ket dashuri n zemr pr Alīun dhe Ehl ul-Bejtin. (Gjithashtu, kjo transmetohet edhe nga el-Hāfidh es-Selefīu dhe Ibn Haxheri n es-Sawāik ul-Muhrike, fq 102.)
27. Xhelāl ed-Dīn Sujūtīu n ed-Durr ul-Menthūr, komentimi i ajetit 98:7:
Ibn Adīu transmeton prej Ibn Abbāsit se ai tha: Kur u zbrit ajeti {Padyshim, m t mirt e Krijimit jan ata q besuan dhe bn vepra t mira} [98:7], i Drguari i Allahut (s) i tha Alīut: Kjo do t thot se ti dhe ndjeksit [ar. shīitt] e tu, Ditn e Ringjalljes do t jeni t knaqur dhe knaqs (pr Allahun).
28. Muhibb ed-Dīn et-Taberīu n er-Rijād un-Nedīreh, vll. II, fq 163:
Ebū Bekri dhe Alīu erdhn t vizitonin varrin e Profetit (s) gjasht dit pas ndrrimit jet t tij. Imam Alīu i tha Ebū Bekrit: Vazhdo ti i pari! Ebū Bekri u prgjigj: Un nuk i dal prpara atij pr t cilin Profeti (s) ka thn: Alīu sht pr mua si jam un pr Zotin tim. Kt e ka transmetuar edhe Ibn es-Samāni n el-Muweffekah dhe Ibn Haxheri n es-Sawāik ul-Muhrike, fq 106.
29. Bukhāriu n Sahīh (Kitāb bed ul-khalk; bāb: Menākib Alī ibn Ebī Tālib) dhe Muslimi n Sahīh(Kitāb Fadāil es-Sahābe):
I Drguari i Allahut (s) i tha Alīut: A nuk je i knaqur q ti je pr mua si Harūni pr Mūsain?
30. Nesāīu n Khasāis Imam Alī ibn Ebī Tālib, fq 4:
Transmeton Abdur-Rahmān ibn Sabīti nga Sadi: Po rrija me ca njerz t cilt po prpiqeshin ti gjenin t meta Alī ibn Ebī Tālibit. Ather, u thash: Padyshim, e kam dgjuar t Drguarin e Allahut (s) t tregonte tre virtyte t shklqyera t Alīut; sikur vetm t kisha njrin prej tyre do t ishte m e shtrenjt pr mua sesa e kuqja e deveve.* Un e kam dgjuar at t thonte: Padyshim ai [Alīu] sht pr mua si Harūni pr Mūsain, vetm se nuk do t ket profet pas meje. Dhe un e kam dgjuar at t thonte: Nesr do tia jap flamurin [n Betejn e Khajberit] nj njeriu [Alīut] t cilin e do Allahu dhe i Drguari i Tij, dhe i cili e do Allahun dhe t Drguarin e Tij. Dhe un e kam dgjuar at t thonte: Kujtdo q un i jam kujdestar (wali), Alīu i sht kujdestar (wali).
[* E kuqja e deveve mbahej nga arabt si m e vlersuara dhe m e shtrenjta prej t gjitha mallrave, simbol i pasuris dhe prestigjit shoqror. (shn. i prk.)]
31. el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VI, fq 395:
Ibn Abbāsi transmeton se Umer ibn el-Khattābi tha: Ju t gjith duhet t heshtni nga t prfolurit e Alī ibn Ebī Tālibit, sepse e kam dgjuar t Drguarin e Allahut (s) t tregoj tre virtyte t shklqyera pr Alīun q sikur t kisha vetm njrn prej tyre, do t ishte m e dashur pr mua se gjithka mbi t ciln lind dielli. Isha me t Drguarin e Allahut (s) s bashku me Ebū Bekrin, Ebū Ubejdeh ibn ul-Xherrān, dhe nj grup ashabsh t tjer t Profetit (s), ndrsa Profeti (s) qe mbshtetur mbi Alī ibn Ebī Tālibin. Ather ai e goditi n sup Alī ibn Ebī Tālibin me dorn e tij dhe tha: Ti O Alī, je i pari i njerzve n īmān! Ti je i pari i njerzve q e pranoi Islamin! Ti je pr mua si sht Harūni pr Mūsain. Kushdo q pretendon se m do mua e ndrkoh t urren ty, m ka mohuar! (E ka prcjellur el-Hasan ibn Bedri, n at q ka transmetuar pr khulefāt.)
32. Nesāīu n Khāsais Imām Alī ibn Ebī Tālib, fq 19:
Imrān ibn Hasini tha: I Drguari i Allahut (s) ka thn: Alīu sht prej meje dhe un jam prej Alīut; ai sht wali-u (kujdestari, mbikqyrsi) i do besimtari pas meje.
33. Muslimi n Sahīh (Kitāb Fadāil as-Sahābeh; bāb: min Fadāil Alī ibn Ebī Tālib):
Transmetohet prej Saīd bin el-Musejjebit prej Amr ibn Sad ibn Ebī Wakkāsit, prej t atit Sad ibn Ebī Wakkās, se: I Drguari i Allahut (s) i tha Alīut: Pozita jote ndaj meje sht si ajo e Harūnit pr Mūsain, vetm se nuk do t ket profet pas meje. Saīdi tha: Doja tia thoja gojarisht Sadit se e kisha dgjuar kt prej Amrit. Pasi e takova, i thash at q kisha dgjuar prej Amrit dhe ai mu prgjigj: Ashtu sht, e kam dgjuar! Un i thash: E ke dgjuar?! Ai vendosi gishtat n vesh e tha: Po [me kta t dy].
34. Ibn Maxheh n Sunen (bāb: Fadāilashāb Resūlil-Lāh), fq 12:
Berā ibn Azibi tha: U nism me t Drguarin e Allahut (s) n Haxhin e tij t Lamtumirs. Gjat rrugs, ai u ndal n nj vend dhe i urdhroi njerzit pr namaz n xhemaāt. Pastaj, ai mori dorn e Alīut dhe tha: A nuk kam un m shum prparsi mbi besimtart se kan ata mbi vetet e tyre? Njerzit u prgjigjn: Vrtet, po! Ather, ai (s) tha: A nuk kam un m shum prparsi mbi secilin besimtar, se ka ai mbi veten e vet? Ata u prgjigjn: Vrtet, po! Pastaj, ai (s) tha: Ather ky [Alī] sht wali-u (kujdestari, mbikqyrsi) i kujtdo t cilit i jam un wali. O Allah, bje mik at q e bn mik at! O Allah, bhu armik i kujtdo q i sht armik atij!
35. el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VI, fq 399:
Xherīr el-Bexhlī tha: E pam grumbullimin e haxhijve gjat Haxhit t Lamtumirs t t Drguarit t Allahut (s), kur arritm n nj vend t quajtur Ghadīr Khumm. Ai thirri pr namaz n xhemaāt, ndaj ne muhāxhirt dhe ensārt u mblodhm. Ather i Drguari i Allahut (s) u ngrit n mesin ton e tha, O njerz! Pr far dshmoni? Ata u prgjigjn, Dshmojm se nuk ka zot prve Allahut! Ai tha, Po tjetr? Ata u prgjigjn, Dhe se Muhammedi sht robi dhe i Drguari i Tij! Ai tha: E kush sht wali-u i juaj? Ata u prgjigjn: Allahu dhe i Drguari i Tij jan wali pr ne. Ather ai e kapi Alīun pr krahu dhe e bri t ngrihej n kmb, duke ia trhequr krahun dhe duke i mbajtur parakraht e tij. Ather ai tha: Kujtdo t cilit Allahu dhe i Drguari i Tij i jan wali, ather ky njeri i sht wali! O Allah, kushdo prej tyre q ta doj, duaje at! Dhe kushdo q ta urrej bhu urryes i tij. (E ka transmetuar Taberānīu dhe el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VI, fq 154 t shkurtuar, dhe el-Hejthemīu n Mexhma uz-Zewāid.)
36. Fakhr ed-Dīn Rāzīu n Tefsīr Mefātih ul-Ghājb, n fund t komentimit t ajetit {O i Drguar! Prcille at q tu zbrit prej Zotit tnd...} [5:67]:
Ky ajet zbriti n lidhje me virtytet e Alī ibn Ebī Tālibit. Kur ai u shpall, Profeti (s) kapi dorn e Alīut dhe tha: Kujtdo q un i jam wali, ather Alīu i sht wali. O Allah, bhu mik i atij q e miqson at dhe bhu armik i atij q sht armik i tij! Umeri ather e takoi dhe i tha: Urime! Sot ti u bre wali-u (kujdestari, mbikqyrsi) im dhe wali-u i do besimtari dhe besimtareje.
37. Xhelāl ed-Dīn Sujūtīu n Tefsīr ed-Durr ul-Menthūr, n fund t komentimit t ajetit {Sot plotsova pr ju fen tuaj...} [5:3]:
Transmetohet prej Ibn Mardawejhit dhe Ibn Asākirit, t dy prej Ebū Saīd el-Khudrīut se ky ka thn: Kur i Drguari i Allahut (s) e emroi Alīun ditn e Ghadīr Khummit dhe bri thirrje pr pranimin e wilājetit t tij, Xhibraīli i zbriti Profetit (s) me ajetin {Sot plotsova pr ju fen tuaj...}.
38. el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VI, fq 319:
Ibn Abbāsi tha: Alīu ia dha dikujt unazn e tij si sadaka duke qen vet n ruku. Profeti (s) e pyeti lypsin: Kush ta dha kt unaz? Ai u prgjigj, Ai njeri, q sht n ruku. Ather Allahu zbriti ajetin {Kujdestari juaj sht vetm Allahu, i Drguari i Tij, dhe ata q besuan e q falin namazin dhe q japin zekatin duke rn n ruku} [5:55]. N unaz ishte shkruar: I Madhruar qoft Ai q m nderoi duke m br robin e Tij. (Subhāne men fahrī bi enni le-Hū abd-un). Pastaj shkruhej: Mbretria sht e Allahut (el-mulku lil-Lāh). (Transmetoi el-Khātibi n el-Muweffek.)
39. Hākimi n el-Mustedrek us-Sahīhejn, vll. III, fq 148:
Me sened nga Muslim ibn Sabīhu prej Zejd ibn Arkamit: I Drguari i Allahut ka thn: Po l me ju Dy gjra me pesh (Thekalejn): Librin e Allahut dhe Ehl ul-Bejtin. Ata nuk do t ndahen kurr gjersa t m takojn tek Haudi [i Keutherit]. (Hākimi thot: Hadīth i sakt (sahīh) me isnad sipas kushteve t dy Shejhve - Bukhāriut dhe Muslimit).
40. el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. V, fq 40:
Kur Profeti (s) vendosi lidhje vllazrie midis shokve t tij [ensārve dhe muhāxhirve], Alīu i tha Profetit (s): Shpirtin e kam t trishtuar dhe zemrn n dhimbje kur shoh at q bre me shokt e tu, pa m prfshir mua. E nse kjo sht ngase je i paknaqur prej meje, ather ti je ai q e ka n dor qortimin dhe nderimin! Ather, Profeti (s) u prgjigj: Pasha At q m drgoi me t Vrtetn nuk t veova [si vlla t askujt] vese t vetes sime. Ti je pr mua si Harūni pr Mūsain, vetm se nuk do t ket profet pas meje. Dhe ti je vllai (akhī) e trashgimtari (warīthī) im. Alīu i tha: far do t trashgoj prej teje, O i Drguari i Allahut? At q trashguan profett para meje. E far trashguan profett para teje? Librin e Zotit t tyre dhe sunnetin e profetit t tyre. Ti je me mua n kshtjelln time n Xhennet bashk me Fātimen, bijn time. Ti je vllai dhe shoqruesi im i ngusht. (Transmetoi Ahmed ibn Hanbeli n Kitāb Menākib Alī.)
41. Muhibb ed-Dīn et-Taberīu n er-Rijād un-Nedīre, vll. II, fq 178:
Enes bin Māliku transmeton: I tham Selmānit, Pyete Profetin (s) ta tregoj t besuarin e tij! Ather Selmāni pyeti: O i Drguari i Allahut! Kush sht i besuari (wasi-u) yt? Ai (s) u prgjigj: Kush ishte i besuari i Mūsait? Jūsha ibn Nūni, u prgjigj Selmāni. Pastaj, Profeti (s) tha: Ather, i besuari (wasi-u) dhe trashgimtari (warith-i) im, i cili do t shlyej borxhin tim dhe prmbush premtimet e mia, sht Alī ibn Ebū Tālibi. (Transmetoi [Ahmedi] n Menākib [Alī].)
42. Tirmidhīu n Sahīh, vll. II, fq 308:
Me sened nga Ebī Saīdi dhe el-Amashi prej Habīb ibn Ebī Thābitit prej Zejd ibn Arkamit, t cilt kan thn se i Drguari i Allahut (s) tha: Po l n mesin tuaj Dy gjra t cilat, nse kapeni pas tyre, nuk do ju ln kurr t shmangeni pas meje; njra sht m e madhe se tjetra: Libri i Allahut - i cili sht nj litar q zgjatet nga Qielli n Tok; dhe pasardhjen time (itreti) - Ehl-i Bejtin tim. Ato nuk do t ndahen kurr gjersa t m takojn mua tek Haudi [i Keutherit]. Ndaj, kujdes se si i trajtoni ato pas meje.
43. Ahmed ibn Hanbeli n Musned, vll. III, fq 17:
Ebū Saīd el-Khudrīu transmeton se i Drguari i Allahut (s) tha: S shpejti do t thrritem [nga Zoti im] dhe do ti prgjigjem [thirrjes]. Ndaj, po l midis jush Dy gjra me pesh (Thekalejn): Librin e Allahut t Lartsuar e Fuqiplot, dhe pasardhsit e mi (itretī). Libri i Allahut sht nj litar q zgjatet nga Qielli n Tok; itre-ti im sht Ehl-i Bejti im. I Buti m ka njoftuar se ata nuk do t ndahen kurr gjersa t m takojn tek Haudi [i Keutherit]. Ndaj, kujdes se si veproni me to pas meje.
44. Hākimi n el-Mustedrek us-Sahīhejn, vll. II, fq 343:
Hanāsh el-Kanānīu tha: E dgjova Ebū Dherin teksa ishte kapur pas ders s Qabes, duke thn: O njerz! Kushdo q m njeh e di se kush jam. Dhe kushdo q nuk m njeh le ta dij se jam Ebū Dheri. E kam dgjuar t Drguarin e Allahut (s) t thot: Ehl ul-Bejti sht si barka e Nūhit. Kushdo q hyp n t sht i shptuar. Kushdo q i mbetet pas fundoset. (Hākimi thot: Hadīthi sht i sakt (sahīh) sipas kushteve t Muslimit. Them: [Muslimi] e ka transmetuar.)
45. Ibn Haxher el-Mekkī n es-Sawāik ul-Muhrike, fq 75:
Gjat smundjes s tij t vdekjes, Profeti (s) tha: O njerz! sht afruar vakti q t merrem me nj marrje t shpejt dhe do t largohem prej jush. Jua kam thn kt dhe m par q t mos keni asnj shfajsim: Po l pas meje Librin e Allahut Fuqiplot e t Lartsuar, dhe itre-n time - Ehl-i Bejtin tim. Ather Profeti (s) kapi dorn e Alīut, e ngriti lart, dhe tha: Ky Alī sht me Kuranin dhe Kurani sht me Alīun! Ata sdo t ndahen gjersa t m takojn tek Haudi [i Keutherit]. Ndaj pyetini ata pr at q kam ln pas lidhur me ta!
46. Hākimi n el-Mustedrek us-Sahīhejn, vll. III, fq 149:
Ibn Abbāsi transmeton se i Drguari i Allahut (s) tha: Yjet jan siguri [orientim] pr banort e toks pr ti shptuar ata nga mbytja [n shkrettir apo det], dhe Ehl ul-Bejti im sht siguri q e mbron ummetin tim nga mosmarrveshja (ikhtilāfi). Kur nj grup arabsh u kundrvihet, ather ata prahen dhe bhen pala e Iblīsit. (Hākimi pohon: Ky hadīth sht me isnad t sakt (sahīh). At e ka prmendur dhe e ka konfirmuar Ibn Haxheri n es-Sawāik ul-Muhrike, fq 140.)
47. Imam Thalebīu n Kisās ul-Enbijā, fq 14:
Transmeton Jezīd er-Rakāshīu nga Enes ibn Māliku se ky ka thn: Njher i Drguari i Allahut (s) fali sabāhun me ne. Pasi prfundoi lutjen, ai erdhi drejt nesh dhe tha: O Musliman! T gjith ju! Kushdo q se sheh dot Diellin, le t orientohet nga Hna. Kushdo q se sheh dot Hnn, le t orientohet nga Afrdita. E kushdo q se sheh dot Afrditn le t orientohet nga Dy yjet polare t Arushs s Vogl. Dikush e pyeti, far nnkupton me Diellin, Hnn, Afrditn, dhe Dy yjet polare t Arushs s Vogl? Ai (s) u prgjigj: Un jam Dielli, Alīu sht Hna, Fātimeja sht Afrdita, Hasani dhe Huseini jan Dy yjet polare. Ata jan me Librin e Allahut dhe nuk do t ndahen gjersa t m takojn mua tek Haudi [i Keutherit].
48. Tirmidhīu n Sahīh, vll. II, fq 308:
Ibn Abbāsi transmeton se i Drguari i Allahut (s) ka thn: Duajeni Allahun pr at q ju ofron nga mirsit. Dhe duamni mua pr dashurin e Allahut. Dhe duajeni Ehl-i Bejtin tim pr dashurin time. (E prcjell edhe Hākimi n el-Mustedrek us-Sahīhejn, vll. III, fq 149 me dy zinxhir transmetimi dhe e konfirmon si hadīth t sakt [sahīh]).
49. el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. I, fq 251 dhe Xhelāl ed-Dīn Sujūtīu n Tefsīr ed-Durr ul-Menthūr (komentimi i ajetit: {Vrtet! Nprmjet kujtimit (dhikrit) t Allahut qetsohen zemrat} [13:28]):
Alīu ka transmetuar se kur u zbrit vargu {Vrtet! Nprmjet kujtimit t Allahut qetsohen zemrat}, i Drguari i Allaut (s) tha: Kjo do t thot, ai q e do Allahun dhe t Drguarin e Tij, dhe e do Ehl-i Bejtin e tij sinqerisht, pa u shtirur dhe i do besimtart n prani e n munges, ather vrtet! Nprmjet kujtimit t Allahut do ta duan ata njri-tjetrin. (Transmeton Ibn Mardawejhi)
50. el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VI, fq 218 dhe vll. VII, fq 103:
[Profeti (s) tha]: O Alī! Padyshim, dorzimi ndaj Allahut [Islami] sht lakuriq [n vetvete]. Mbulesa e tij sht takwaja, veshja e tij sht udhrrfimi. Stolia e tij sht modestia. Shklqimi i tij sht devotshmria, mbshtetja e tij jan veprat e mira dhe themeli i tij sht dashuria pr Ehl-i Bejtin.
51. Ibn Haxher el-Mekkī n es-Sawāik ul-Muhrike, fq 88, tek prmendja e ajeteve t zbritura pr nder t Ehl ul-Bejtit:
Ajeti i tret [i zbritur pr meritat e Ehl ul-Bejtit], [sht ai i] lidhur me thnien e Allahut: {Paqja qoft mbi familjen e Jasīnit} (Selāmun alā āl-i Jasīn) [37:130], nj grup komentuesish t Kuranit (mufessirīn) kan prcjellur nga Ibn Abbāsi se kuptimi i saj sht Paqja qoft mbi Familjen e Muhammedit (Selāmun alā āl-i Muhammed). [Ndrsa n fq 89 Ibn Haxheri thot:] Fakhr ed-Dīn Rāzīu ka pohuar se Ehl ul-Bejti jan t barabart me Profetin (s) n pes gjra: i) N selam. Allahu e ka prshndetur at me fjalt {Paqja qoft me ty, o Profet} (Es-selām alejke ejjuhen Nebī), {Paqja qoft mbi familjen e Jasīnit} [37:130]; ii) n drgimin e salavāteve mbi at dhe mbi ata n teshehhud [Allahum-me sali..]; iii) n pastrti [tāhara], kur Fuqiploti thot: {Tāha} [20:1], d.m.th {O i pastr} dhe {..tju pastroj me nj pastrim t skajshm} [33:33]; iv) n ndalimin e sadakās pr ta v) si dhe n dashurin pr ta kur thot {Ndiqmni mua q tju doj Allahu} [3:31], e po ashtu {Thuaj: Un skrkoj nga ju asnj shprblim pr thirrjen time ve dashuris ndaj t afrmve (t mi)} [42:23]. (Pohoj se kjo fjal e Fakhr ed-Dīn Rāzīut sht prmendur edhe m par, n fundin e bāb jusāla alā Muhammed wa alā āl-i Muhammed. Ndaj, drejtojuni asaj.)
52. el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. I, fq 11:
[Profeti (s) tha:] Asnjeri prej jush nuk ka besuar gjersa un ti jem m i dashur se vetja e tij; familja ime ti jet m e dashur se e familja e tij; t afrmit e mi (ehli) ti jen m t dashur se t afrmit e tij; dhe pasardhsit e mi (itreti) ti jen m t dashur se pasardhsit e tij. (Transmeton edhe Taberānīu n Muxhem ul-Kebīr, Bejhekīu n Shuāb el-Imān, dhe Hejthemīu n Mexhmā uz-Zewāid, vll. I, fq 88.)
53. el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VII, fq 212:
[Profeti (s) tha:] Ditn e Ringjalljes, kmbt e robit nuk do t luajn gjersa ai t pyetet pr katr gjra: pr jetn e tij ku e shkriu; pr trupin e tij n ka e plaku; pr pasurin - si e shpenzoi dhe ku e fitoi; dhe pr dashurin ndaj nesh, Ehl ul-Bejtit. (Ka thn: E transmeton Taberānīu nga Ibn Abbāsi; el-Hejthemīu e ka prmendur n Mexhma uz-Zewāid, vll. X, fq 346 dhe ka thn: E ka transmetuar Taberānīu n el-Kebīr dhe n el-Ewset. Dhe e ka prmendur pr s dyti pa ndrprerje (fasil), duke pohuar, nga Ebī Barzeh se i Drguari i Allahut (s) ka thn: Kmbt e robit nuk lvizin ... (si m lart), dhe n fund t tij ka thn: Dikush tha: O i Drguari i Allahut. Cila sht shenja e dashuris ndaj jush? I Drguari i Allahut (s) goditi mbi supin e Alīut! E transmetoi Taberānīu n el-Ewset.)
54. el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VIII, fq 278:
[Profeti (s) tha:] Edukojini fmijt tuaj n tre virtyte: dashurin pr Profetin (s), dashurin pr Ehl ul-Bejtin, dhe leximin e Kuranit; padyshim, bartsit [memorizuesit] e Kuranit do t jen n Hijen e Allahut n Ditn kur sdo t ket hije tjetr prve s Tijs, s bashku me profett e Tij dhe t zgjedhurit. (Transmetoi Ebū Nasr).
55. Muhibb ed-Dīn et-Taberīu n Dhekhaīr ul-Ukbe, fq 18:
Xhābir ibn Abdullāhi transmeton se i Drguari i Allahut (s) tha: Sna do neve Ehl ul-Bejtin, vese nj besimtar i sinqert [mumin takī], e sna urren vese nj hipokrit mjeran [munāfik shakī]. (Transmeton el-Mullai n Sire-n e tij).
56. el-Shiblenxhī el-Shāfiī n Nūr ul-Absār, fq 103:
Ebūl-Shejhu transmeton nga Alīu: Nj dit i Drguari i Allahut doli i zemruar nga shtpia. Ai u ngjit n minberin e tij dhe falnderoi e madhroi Allahun. Ather ai (s) tha: ǒsht kshtu me disa njerz, q m lndojn n [lidhje me] Ehl-i Bejtin tim! Pr At n Duart e t Cilit sht shpirti im! Asnj rob nuk ka besuar gjersa t m doj mua. Dhe ai sm do mua gjersa ti doj pasardhsit e mi (durrijeti).
57. Muhibb ed-Dīn et-Taberīu n er-Rijād un-Nedīreh, vll. II, fq 193:
Enes ibn Māliku tha: Isha te Profeti (s) kur ai e pa Alīun duke u afruar. Ather, Profeti (s) tha: O Enes! Urdhro, iu prgjigja. Ai tha: Ky q po vjen sht argumenti im (huxheh) ndaj ummetit tim n Ditn e Ringjalljes. (el-Muhibb et-Taberīu e ka prmendur edhe n Dhekhāir ul-Ukbe, fq 77, duke pohuar se e ka transmetuar en-Nakāshi.)
58. Xhelāl ed-Dīn Sujūtīu n Tefsīr ed-Durr ul-Menthūr, n fundin e komentimit t thnies s Allahut {Padyshim, m t mirt e Krijimit jan ata q besuan dhe kryen vepra t mira} (98:7):
Ibn Asākiri ka transmetuar nga Xhābir ibn Abdullāh el-Ensārīu se ky ka thn: Ishim te Profeti (s) dhe Alīu u afrua. Ather Profeti (s) tha: Pr At n Duart e t Cilit sht shpirti im! Ky njeri dhe ndjeksit [shīa] e tij do t jen fitimtart n Ditn e Gjykimit. [Xhābiri pastaj shtoi:] Dhe pasi u shpall ajeti {Padyshim, krijesat m t mira jan ata q besuan dhe bn vepra t mira}, ashabt e Profetit, saher q shihnin t afrohej Alīu, thonin: Erdhi m i miri i krijesave (hajr ul-berīje)!
59. Hākimi n Mustedrek us-Sahīhejn, vll. III, fq 137:
Abdullāh ibn Esād ibn Zurāreh prcjell nga i ati, Esed ibn Zurareh, se i Drguari i Allahut (s) ka thn: M jan shpallur tre gjra pr Alīun: Ai sht Prijsi i muslimanve (Sejjid ul-muslimīn), Imami i t devotshmve (Imam ul-muttekīn), dhe Udhheqsi i atyre gjymtyrt e t cilve do t shklqejn me ndriim [Ditn e Ringjalljes]. (Hākimi pastaj pohon se ky hadīth sht i sakt (sahīh) me sened.)
60. Xhelāl ed-Dīn Sujūtīu n Tefsīr ed-Durr el-Menthūr, fundi i komentimit t tij t ajetit {N shtpi n t cilat Allahu lejoi t lartsohet dhe Emri i Tij t prmendet..} [24:36]:
Ibn Mardawejhi dhe Burejde kan thn: I Drguari i Allahut (s) lexoi njher ajetin {N shtpi n t cilat Allahu lejoi t lartsohet}. Nj njeri ndaloi dhe e pyeti: Cilat shtpi jan kto, o i Drguari i Allahut? I Drguari (s) u prgjigj: Shtpit e profetve. Ather Ebū Bekri pyeti: O i Drguari i Allahut, a sht kjo shtpi - duke treguar nga shtpia e Alīut dhe Fātimes - midis tyre? Ai (s) u prgjigj: Po, ndr m t mirat.
61. Muhibb ed-Dīn et-Taberīu n er-Rijād un-Nedīreh, vll. II, fq 219:
Āishja transmeton: E kisha par tim at shpesh duke soditur fytyrn e Alīut, ndaj e pyeta: O baba, po t shoh shpesh duke soditur fytyrn e Alīut. Ather ai tha: O bija ima, e kam dgjuar t Drguarin e Allahut (s) t thot: T soditurit e fytyrs s Alīut sht ibādet. (Transmeton Ibn Samāni n el-Muwaffek.)
62. el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VI, fq 157:
I Drguari i Allahut (s) tha: Prarje dhe mosmarrveshje do t ndodhin, ndrsa ky [Alīu] dhe shokt e tij do t jen n t Vrtetn. (Transmeton et-Taberānīu nga Kab ibn Axhrah.)
63. Hākimi n el-Mustedrek us-Sahīhejn, vll. III, fq 125:
Ebū Hureire transmeton se Umeri tha: Alī ibn Ebī Tālibit i jan dhn tre merita; sikur t kisha vetm njrn prej tyre do t ishte m e shtrenjt pr mua se e kuqja e deveve! Dikush pyeti, Cilat jan ato, o prijs i besimtarve? Ai u prgjigj: Martesa e tij me Fātimen, t bijn e t Drguarit t Allahut (s); t lejuarit q ai t banonte n mesxhīdin e Profetit (s) dhe hyrja e tij n t edhe kur nuk u lejohej t tjerve; dhe mbajtja e flamurit n Ditn e Khajberit. (Hākimi pohon: Hadīthi sht i sakt (sahīh)me sened. E ka transmetuar edhe el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VI, fq 393, dhe ka pohuar se e ka transmetuar Ibn Ebī Shejbe. At e ka transmetuar edhe Ibn Haxheri n es-Sawāik ul-Muhrike, fq 76 dhe ka pohuar: E transmeton Ebū Jala dhe el-Muhibb et-Taberīu.)
64. Hākimi n el-Mustedrek us-Sahīhejn, vll. III, fq 128:
Ibn Abbāsi transmeton nga Zejd ibn Arkami se i Drguari i Allahut (s) tha: Kushdo q dshiron t jetoj jetn time dhe t vdes vdekjen time e t banoj n Kopshtin e Prjetsis q Zoti im m ka premtuar, ather ai duhet t marr pr wali (kujdestar, mbikqyrs, prijs) Alī ibn Ebī Tālibin. Ai nuk do tju nxjerr kurr nga udhrrfimi e as do ju shpier n humbje. (Hākimi pohon: Hadīthi sht i sakt (sahīh) me sened.)
65. Hejthemīu n Mexhma uz-Zewāid, vll. IX, fq 133:
Ibn Abbāsi transmeton se njher i Drguari i Allahut (s) e vshtroi Alīun dhe tha: St do ty vese besimtari [mumini] e nuk t urren vese hipokriti [munāfiku]. Ai q t do ty, padyshim m do mua, dhe kushdo q t urren ty, m urren mua. I dashuri im sht i dashuri i Allahut; urryesi im sht i urryeri i Allahut. Mjer ai q t urren ty pas meje. (Transmeton et-Taberānīu.)
66. Tirmidhīu n Sahīh, vll. II, fq 298 transmeton nj hadīth t pandrprer (musned) nga Alīu n t cilin ai ka thn se:
I Drguari i Allahut (s) tha: Mshira e Allahut qoft mbi Alīun! O Allah, sille t vrtetn vazhdimisht nga Alīu ngado q ai t sillet.
67. el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VI, fq 391:
Ibn Abbāsi transmeton: Po ecja me Umer ibn al-Khattābin npr rrugicat e Medines, kur ai m tha: O Ibn Abbās! M duket se njerzit e nnvleftsuan njeriun tuaj [d.m.th prijsin e Ehl ul-Bejtit, Imam Alīun] duke mos ia dorzuar atij t drejtn e qeverisjes s shtjeve t tyre. Ather, un thash: Pr Allahun! I Drguarit i Allahut (s) nuk e nnvleftsoi kur e zgjodhi at [n vend t Ebū Bekrit] pr tia shpallur Suren el-Baraeh [et-Teubeh] banorve t Mekks. Umeri u prgjigj: Ke t drejt n at q thua. Pr Allahun, e kam dgjuar t Drguarin e Allahut (s) ti thoj Alī ibn Ebī Tālibit: Ai q t do ty m do mua. Dhe ai q m do mua do Allahun. Dhe at q e do Allahun, Allahu e fut n Xhennet. (E transmeton Ibn Asākiri.)
68. Muslimi n Sahīh (Kitāb fadāil es-sahābe, bāb: min fadāil Alī ibn Ebī Tālib)
Transmetohet me sened nga Ebū Hureire se i Drguari i Allahut (s) tha n Ditn e Khajberit: Do tia jap kt flamur nj njeriu q e do Allahun dhe t Drguarin e Tij, dhe n duart e t cilit Allahu do t vendos fitoren!
Umeri tha: Kurr ndonjher skam dashur ta marr komandn sa n at dit! Ndaj, iu afrova flamurit duke shpresuar se do t thrritesha pr ta mbajtur un. Ather i Drguari i Allahut (s) thirri Alī ibn Ebī Tālibin dhe ia dha atij, duke i thn: Vazhdo prpara e mos u kthe gjersa Allahu t na e japi fitoren prmes teje!
Alīu vrshoi prpara pr disa aste, pastaj u ndal, por nuk u kthye pas. Ai thirri: Prse po i luftoj kta njerz? Profeti (s) u prgjigj: Luftoji gjersa t dshmojn se nuk ka zot prve Allahut dhe se Muhammedi sht i Drguari i Allahut! Kur ta bsh kt, ather gjaku dhe prona e tyre t jan t ndaluara prve se me drejtsi. Dhe llogaria e tyre sht tek Allahu.
69. Ibn Xherīr Taberīu n Tefsīr Xhāmi ul-Bejān, vll. XXII, fq 31:
Nga Ibrahīmi, n lidhje me ajetin {Vrtet, Allahu dhe melekt e Tij i drgojn bekime (salawāte) Profetit. O ju q besuat! Lutni bekime (salawāte) mbi t dhe prshndeteni me selāme} [33:59]: [Sahābt] i than: O i Drguari i Allahut! Ne e dim si t t prshndesim me selāme, por si t t drgojm salawāte? I Drguari i Allahut (s) u prgjigj: Thoni. O Allah, bekoje Muhammedin, robin dhe t drguarin Tnd, dhe Ehl-i Bejtin e Muhammedit, si e bekove Ibrahīmin. Vrtet ti je i Lartsuar, i Madhrishm.

70. Shāfiīu n Musned, fq 23:
Sipas Ebū Hureires, ai e pyeti Profetin (s): O i Drguari i Allahut! Si t t drgojm bekime n namaz? Profeti (s) u prgjigj: Thoni: O Allah, bekoje Muhammedin dhe familjen e Muhammedit, si e bekove Ibrahīmin. Pastaj drgoni selām mbi mua.
71. el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VI, fq 154:
Profeti (s) ka thn: Ai q beson dhe sht i bindur n mua, e porosis t pranoj prijsin (wilājetin) e Alī ibn Ebī Tālibit. Ai q e merr pr wali Alīun, m ka marr mua pr wali, dhe ai q m merr wali mua ka marr pr wali Allahun. Ai q e do at, m do mua, dhe ai q m do mua do Allahun. Kushdo q e urren at m urren mua, dhe kushdo q m urren mua urren Allahun, Fuqiplotin dhe t Lartsuarin. (Transmeton et-Taberānīu dhe Ibn Asākiri nga Ammār ibn Jasīri. Hadīthi ndodhet edhe n fq 155 i reduktuar. E ka transmetuar edhe el-Hejthemīu n Mexhma uz-Zewāid, vll. IX, fq 108, i cili pohon se e ka prcjellur edhe Muhibb et-Taberīu n er-Rijād un-Nedīreh, vll. II, fq 166, duke thn se e ka transmetuar Hākimi.)
72. Hejthemīu n Mexhma uz-Zewāid, vll. IX, fq 134:
Ummi Selemja transmeton se ajo e ka dgjuar t Drguarin e Allahut (s) t thonte: Kurani sht me Alīun dhe Alīu sht me Kuranin. Ata nuk do t ndahen kurr gjersa t m takojn tek Haudi [i Keutherit]. (E transmetojn et-Taberānīu n es-Seghīr dhe n el-Ewset. E ka prcjellur edhe Ibn Haxheri n es-Sawāik ul-Muhrike, fq 74, dhe el-Shiblenxhī el-Shāfiī n Nūr ul-Absār.)
73. el-Shiblenxhī el-Shāfiī n Nūr ul-Absār, fq 72:
Ibn Khalawejhī n veprn e tij Kitāb ul-āl (Libri i Familjeve) transmeton nga Ebū Saīd el-Khudrīu se i Drguari i Allahut (s) i tha Alīut: Dashuria pr ty sht besim (īmān), urrejtja ndaj teje sht hipokrizi (nifāk). I pari q do t hyj n Xhennet do t jet ai q t do ty. I pari q do t hyj n Xhehenem do t jet ai q t urren ty.
74. Muhibb ed-Dīn et-Taberīu n er-Rijād un-Nedīreh, vll. II, fq 189:
Ebū Bekri tregon: E pash t Drguarin e Allahut (s) t hynte n nj adr teksa mbshtetej mbi nj hark arab. N adr ndodheshin Alīu, Fātimeja, Hasani, dhe Huseini. Ather, ai tha: O musliman! T gjith ju! Un jam n paqe me at q sht n paqe me njerzit q ndodhen n kt adr, n luft me kdo q sht n luft me ta, dhe jam wali-u i cilitdo q i merr pr wali ata. Si do ata vese ai q sht i nj prejardhjeje t lumtur dhe lindjeje fisnike. E nuk i urren ata vese ai q sht i nj prejardhjeje t mjer dhe lindjeje t ult.
75. Ibn ul-Athīri n Usd ul-Ghābeh, vll. IV, fq 23:
Me sened nga Ebī Merjem es-Sehīlī i cili transmeton nga Ammār ibn Jasīri i cili tregon se ai e dgjoi t Drguarin e Allahut (s) duke i thn Alī ibn Ebī Tālibit: O Alī! Allahu t ka stolisur me nj stolisje t atill q asknd se ka stolisur me ndonj stolisje m t dashur pr T: trheqjen nga kjo bot (zuhd fī dunijā). Ai t ka br t atill q ti nuk krkon asgj nga kjo bot dhe ajo nuk krkon asgj prej teje. Ai t ka dhn dashurin e t skamurve; ata jan t knaqur q ti t jesh Imami i tyre dhe ti je knaqur q ata t jen ndjeksit e tu. Ndaj, sihariqe pr at q t do dhe t pranon ty. Dhe mjer ai q t urren dhe t prgnjeshtron ty. Kshtu, ata q t duan dhe t pranojn ty jan fqinjt e tu n Shtpin tnde dhe miqt e tu t afrt n Kshtjelln tnde [n Xhennet]. Sa pr ata q t urrejn dhe t prgnjeshtrojn, Allahu do ti vendos patjetr me gnjeshtart [mohuesit] n Ditn e Gjykimit. (E ka prcjellur el-Hejthemīu n Mexhma uz-Zewāid, vll. IX, fq 132, ku ai pohon se e ka transmetuar et-Taberānīu n el-Ewset.)
76. el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VI, fq 402:
Nga nj hadīth i pandrprer (musned) q prfundon me Alīun, i cili ka thn: I Drguari i Allahut (s) m tha: Po t mos ishe ti, O Alī, ata q jan besimtar pas meje nuk do t njiheshin.
77. Khātibi n Tarīkh ul-Baghdād, vll. IV, fq 410:
Transmeton me dy sened-e nga Ebī en-Numan Ārim ibn el-Fadli, nga Khudameh ibn en-Numani, nga ez-Zuhrīu, se ky ka thn: E dgjova Enes bin Mālikun duke thn: Pr Allahun, prve t Cilit nuk ka zot tjetr! E kam dgjuar t Drguarin e Allahut (s) duke thn: Titulli i Librit [t veprave] t besimtarve sht - Dashuria pr Alī ibn Ebī Tālibin.
78. Muhibb ed-Dīn et-Taberīu n er-Rijād un-Nedīreh, vll. II, fq 315:
Ibn Abbāsi tregon se i Drguari i Allahut (s) tha: Dashuria pr Alīun i konsumon mkatet si i konsumon zjarri drut. (E ka transmetuar el-Mullai n Sire-n e tij.)
79. Nesāiu n Khasāis Imām Alī ibn Ebū Tālib, fq 4:
Āishe bint Sadi thot: E kam dgjuar tim at t thonte: Kam dgjuar t Drguarin e Allahut (s) Ditn e Xhuhfes [n Ghadīr Khumm]. Ai kapi dorn e Alīut dhe mbajti nj ligjrat, ku falnderoi dhe madhroi Allahun, pastaj tha: O njerz! Un jam wali-u (kujdestari) juaj! T vrtetn the, o i Drguari i Allahut, u prgjigjn ata. Ather i Drguari i Allahut (s) mori dorn e Alīut, e ngriti lart, dhe tha: Ky njeri sht wali-u im, i cili pron fen time n vendin tim. Un jam mik i atij q sht mik me t, dhe armik i atij q sht armik i tij.
80. Tirmidhīu n Sahīh, vll. II, fq 299:
Transmeton me sened nga Suejd ibn Ghafleh, nga Hasani, nga Alīu, i cili tregon se i Drguari i Allahut (s) tha: Un jam Shtpia e Dituris dhe Alīu sht dera e saj. (Tirmidhīu shton: Lidhur me kt kaptin transmetohet edhe prej Ibn Abbāsit. E ka transmetuar edhe Ebū Naīm el-Isfahānī n Hiljetul-Ewlijā, vll. I, fq 64 dhe ka pohuar: E transmetoi el-Asbagh ibn Nebeteh dhe el-Hārithi nga Alīu shprehimisht, dhe Muxhāhidi nga Ibn Abbāsi nga i Drguari i Allahut (s).)
81. Hākimi n el-Mustedrek us-Sahīhejn, vll. III, fq 126:
Me sened nga Muxhāhidi nga Ibn Abbāsi i cili tregon se i Drguari i Allahut (s) tha: Un jam Qyteti i Dituris dhe Alīu sht Porta e tij. Ndaj, kushdo q synon Qytetin le ti drejtohet Ports. (Hākimi thot se hadīthi sht i sakt (sahīh) me sened.)
82. Khātibi n Tarīkh ul-Baghdād, vll. II, fq 277:
Me sened nga Xhābir ibn Abdullāhi i cili tha: E dgjova t Drguarin e Allahut (s) t thonte n Ditn e Hudejbijjes, teksa mbante dorn e Alīut: Ky sht Prijsi i t devotshmve (Emīr ul-barrāreh) dhe vrassi i t paudhve. I ndihmuar sht ai q e ndihmon; i braktisur sht ai q e braktis (duke folur me intonacion t zgjatur): Un jam Qyteti i Dituris dhe Alīu sht Porta e tij. Ndaj, kushdo q synon Qytetin le ti drejtohet Ports.
83. Alī ibn Sultāni n Murkāt ul-Mefātih, vll. V, fq 573, n komentin e tij:
Urweh ibn Zubejri tregon se nj njeri foli jo mir pr Alī ibn Ebī Tālibin n prani t Umerit. Umeri i tha atij: A e di se varri i kujt sht ky? Ky sht varri i Muhammed ibn Abdullāh ibn Abdul-Mutalibit (s). Mos fol pr Alīun vese mir. Po u prpoqe ti gjesh t meta atij, do t lndosh at q ndodhet n kt varr. (Transmeton Ahmedi n el-Menākib. Them: e ka prcjellur Muhibb et-Taberīu n er-Rijād un-Nedīreh.)
84. Hākimi n el-Mustedrek us-Sahīhejn, vll. III, fq 329:
Me sened nga Ebī Abdil-Lāh el-Xhedelīu nga Ebū Dheri i cili tregon: Ne i njihnim hipokritt [munāfikūn] vetm nga prgnjeshtrimi i tyre i Allahut dhe i t Drguarit t Tij (s), t mbeturit pas n namazet e tyre, dhe urrejtja e tyre ndaj Alī ibn Ebū Tālibit. (Hākimi pohon se hadīthi sht i sakt (sahīh) sipas kushteve t Muslimit. E ka prcjellur edhe el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VI, fq 39, duke pohuar: E transmeton edhe Khātibi n el-Muteffāk. E ka prmendur edhe Muhibb ed-Dīn et-Taberīu n er-Rijād un-Nedīreh, vll. II, fq 214, duke pohuar: E ka transmetuar Ibn Shadhāni.)
85. Muhibb ed-Dīn et-Taberīu n Dhekhāir ul-Ukbe, fq 92:
Enes bin Māliku tregon se njher i Drguari i Allahut (s) u ngjit n minberin e tij, duke prmendur shum gjra. Pastaj, ai (s) tha: Ku sht Alī ibn Ebū Tālibi? Ai u ngrit dhe tha: Ja ku jam, O i Drguari i Allahut! Pastaj ai e shtrngoi Alīun n gjoks dhe e puthi mes dy syve. Ather, ai (s) thirri me sa z kishte: O Musliman! T gjith ju! Ky sht vllai im, djali i xhaxhait tim, dhe dhndri im! Ky sht mishi im, gjaku im, dhe qimja ime! Ky sht babai i dy niprve t mi Hasan dhe Husein, Prijsve t Rinis s banorve t Xhennetit! Ky sht ai q mi largon fatkeqsit. Ky sht Luani i Allahut dhe Shpata e Tij kundr armiqve t Tij mbi tok. Mallkimi i Allahut dhe i t gjith mallkuesve qoft mbi cilindo q e urren at! Allahu ka hequr dor prej tij dhe un kam hequr dor prej tij. Ndaj, ai q dshiron t heq dor prej Allahut dhe prej meje, le t heq dor prej Alīut! Le tia prcjelli kt i pranishmi atij q mungon! Pastaj, ai (s) tha: Ulu, O Alī! Allahu ta njeh ty kt. (E ka transmetuar Ebū Saīdi n Sheref un-Nubuweh.)
86. el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VI, fq 156:
Ebū Dheri tregon se i Drguari i Allahut (s) ka thn: Alīu sht dera pr tek dija ime dhe ai q do tia qartsoj ummetit tim pas meje at me t cilin jam drguar. Dashuria pr t sht besim (īmān), urrejtja ndaj tij sht hipokrizi (nifāk), dhe soditja e tij sht mshir. (Transmeton Dejlemīu nga Ebū Dheri.)
87. el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VI, fq 153:
[I Drguari i Allahut (s) i tha t bijs s tij Fātimes:] A nuk je e knaqur q t kam martuar me t parin e muslimanve q e pranoi Islamin, dhe m t diturin ndr ta? Dhe [se] ti je Zonja e grave t ummetit tim mu ashtu si q Merjemja Zonja e kombit t saj. A nuk je e knaqur, O Fātime, q Allahu u hodhi nj shikim njerzve t Toks dhe veoi dy burra nga mesi i tyre, njri prej t cilve sht babai yt dhe tjetri bashkshorti yt? (E ka transmetuar Hākimi i cili e gjurmoi s prapthi deri tek Ebū Hureire. E ka prcjellur Taberānīu dhe Hākimi q e ka gjurmuar s prapthi edhe kt. E ka transmetuar edhe Khātibi nga Ibn Abbāsi.)
88. Khātibi n Tarīkh ul-Baghdād, vll. XIV, fq 49:
Transmetohet nga Ammār ibn Jasīri, se i Drguari i Allahut (s) tha: Dy melekt q e mbikqyrin Alī ibn Ebī Tālibin u krenohen mbar melekve t tjer mbikqyrs pr t qenurit e tyre me Alī ibn Ebī Tālibin. Kjo sepse ata nuk jan ngjitur te Allahu me ndonj vepr q e zemron At. (Kt hadīth sherif e transmetojn me dy rrug nga Ammār ibn Jasiri edhe dy t tjer, ku n t dytin pohohet se ka thn: Nuk jan ngjitur kurr te Allahu me dika q e zemron At! Gjithsesi, kjo konfirmon pagabueshmrin (ismeh) e Alīut nga mkatet dhe kryerja e shkeljeve.)
89. Hejthemīu n Mexhma uz-Zewāid, vll. IX, fq 131:
I Drguari i Allahut (s) i tha Alīut: Pr At n Duart e t Cilit sht shpirti im! T mos ishte pr faktin se disa njerz nga ummeti im do t thonin pr ty at q t krishtert than pr Īsāin, t birin e Merjemes, sot do t kisha thn pr ty dika q do musliman sdo t kalonte pran teje pa marr nga dheu i gjurmve t kmbve t tuaja pr t krkuar bekime.
90. Fakhr ed-Dīn Rāzīu n Tefsīr Mefātih ul-Ghājb, vll. II, fq 189, fundi i komentimit t ajetit {Dhe ka nga njerzit q e flijon veten pr knaqsin e Allahut, e Allahu sht Mshirplot ndaj robve t Tij. [2:207]:
Ky ajet u shpall pr Alīun. Ai e kaloi natn n krevatin e t Drguarit t Allahut (s) kur ai doli [nga Mekka] pr n shpell... Transmetohet se teksa ai po flinte n shtratin e tij, Xhibraīli i qndroi te koka dhe Mikaīli tek kmbt. Dhe Xhibraīli thirri: T lumt, O Alī ibn Ebī Tālib! Allahu i krenohet melaikeve me ty! dhe ather u shpall ajeti i msiprm: {Dhe ka nga njerzit q e flijon veten pr knaqsin e Allahut, e Allahu sht Mshirplot ndaj robve t Tij..} [2:207].
91. Tirmidhīu n Sahīh, vll. II, fq 183:
Enes bin Māliku tregon: Profeti (s) drgoi Ebū Bekrin [drejt Mekkes] me Suren el-Baraah [et-Teubeh]. Pastaj, ai e thirri t kthehej dhe tha: Nuk bn q at ta komunikoj tjetrkush prve dikujt nga Familja ime. Pastaj, ai thirri Alīun dhe ia dha Suren atij. (Transmeton edhe Nesāiu n Khasāis Imam Alī ibn Ebū Tālib, fq 20; Ahmedi n Musned, vll. III, fq 283; dhe Sujūtīu n Tefsīr ed-Durr ul-Menthūr, n fundin e komentimit t Sures).
92. Ibn Xherīr Taberīu n Tefsīr Xhāmi ul-Bejān, vll. X, fq 46:
Zejd ibn Jathiu tregon: Kur u shpall Sureja el-Beraeh [et-Teubeh], i Drguari i Allahut (s) drgoi Ebū Bekrin pr tia dorzuar at [banorve t Mekkes]. Pastaj, ai drgoi Alīun ta merrte at prej tij [dhe ta komunikonte ai]. Porsa Ebū Bekri u kthye, ai i tha Profetit (s): A ka zbritur ndonjgj pr mua [q t bri ta heqsh kt mision nga un]? Profeti (s) u prgjigj: Jo, por mu urdhrua q at duhet ta komunikoj ose un ose dikush nga familja ime (Ehl-i Bejti im).
93. Muhibb ed-Dīn et-Taberīu n Dhekhāir ul-Ukbe, fq 93:
Sipas Ebūl-Hamrāit, i Drguari i Allahut (s) tha: Ai q don t shikoj dijen e Ademit, t kuptuarit e Nūhit, durimin e Ibrahīmit, asketicizmin (zuhd-in) e Jahjā ibn Zekerijās, dhe rreptsin e Mūsait, duhet t shikoj Alī ibn Ebū Tālibin. (Transmeton Ebūl-Hajr el-Hākimīu.)
94. Ibn Abd el-Berri n el-Istīāb, vll. II, fq 465:
Abdur-Rezzāku transmeton nga Sufjān eth-Thewrī, nga Ebū Hajjān et-Tejmī se babai i tij tha: E pash Alī ibn Ebī Tālibin n minber duke thn, Kush e blen kt shpatn time? Po t m ofrohej vlera sa e nj brezoreje, do ta shisja. Ather nj njeri u ngrit e tha: Ta jap un at sasi parash. Abdur-Rezzāku shton: Kjo i ndodhi atij q kishte n dor tr botn, prve Siris. (E ka transmetuar Ibn Sadi n Tabakāt.)
95. Muhibb ed-Dīn et-Taberīu n er-Rijād un-Nedīreh, vll. II, fq 229:
Alīu transmeton se i Drguari i Allahut (s) i tha: O Alī! far do t bsh kur njerzit ta harrojn akhīretin e t plqejn dunjan? Kur ta han trashgimin me potere, ta duan paran tej mase, ta marrin fen e Allahut pr shaka' dhe pasurin e Allahut pr loj? Un u prgjigja: Do ti l ata dhe at q kan zgjedhur. Un zgjedh Allahun, t Drguarin e Tij, dhe Vendbanesn e Akhīretit. Do ti duroj sprovat dhe fatkeqsit e ksaj bote gjersa t bashkohem me ty, inshā Allāh! I Drguari (s) tha: T vrtetn the! O Zot, realizoja kt! (Transmeton dhe el-Hāfidh eth-Thakāfi n el-Arbaīn.)
96. Muhibb ed-Dīn et-Taberīu n er-Rijād un-Nedīreh, vll. II, fq 195:
Ebū Hazimi tregon: Nj njeri erdhi te Muawijā dhe e pyeti at pr nj shtje. Muawijā u prgjigj, Shko pyet Alī ibn Ebī Tālibin; ai sht m i ditur. Njeriu ia ktheu, O prijs i besimtarve! Prgjigja jote sht m e dashur pr mua se ajo e Alīut. Muawijā u prgjigj, ǒgj t ult ke shqiptuar! Ti nnmon nj njeri t cilit i Drguari i Allahut (s) i ka derdhur dije me bollk t pazakont. Padyshim ai (s) i tha atij, Ti je pr mua si Harūni pr Mūsain prve se nuk ka profet pas meje. Dhe kurdoher q Umeri prballej me ndonj vshtirsi, ai e zgjidhte at nprmjet tij. (Transmeton edhe Ahmedi n el-Menākib Alī ibn Ebū Tālib.)

97. Hākimi n el-Mustedrek us-Sahīhejn, vll. III, fq 142:
Hajjān el-Esedi tregon: E dgjova Alīun duke thn: I Drguari i Allahut (s) m ka thn: Ummeti do t t tradhtoj pas meje, ndrsa ti do t jetosh n prputhje me besimin tim dhe do t vritesh duke qen n Sunnetin tim. Ai q t do ty m do mua, dhe kushdo q t urren ty m urren mua. Patjetr, mjekra jote do t ngjyhet [nga gjaku] prej koks tnde. (Hākimi thot: sahīh. At e ka transmetuar edhe el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl.)
98. Hākimi n el-Mustedrek us-Sahīhejn, vll. III, fq 122:
Transmetohet me dy rrug nga Ebū Saīdi se ai ka thn: Ishim me t Drguarin e Allahut (s) kur atij iu thye sandalja. Alīu e mori prsipr ta rregullonte vet. Pasi eci pak, Profeti (s) tha: Mes jush sht dikush q do t luftoj pr interpretimin e sakt t Kuranit tamam si luftova un pr shpalljen e tij. donjri nga turma e krkoi kt nder, duke prfshir Ebū Bekrin dhe Umerin: A jam un ai?, pyeti Ebū Bekri. Jo, u prgjigj Profeti (s). A jam un ai? pyeti Umeri. Profeti (s) u prgjigj: Jo, por sht ai q po ndreq sandalen. Ather, ne shkuam tek ai dhe e prgzuam, por ai as q e ngriti kokn. Ishte thua sikur e kishte dgjuar kt q m par nga i Drguari i Allahut (s). (Hākimi thot: Hadīthi sht sahīh.)
99. Muhibb ed-Dīn et-Taberīu n er-Rijād un-Nedīreh, vll. II, fq 209:
Ibn Umeri transmeton nga i ati [Umer ibn el-Khattābi]: E kam dgjuar t Drguarin e Allahut (s) duke i thn Alīut: O Alī! Me dorn tnde mbi timen, ti do t hysh me mua Ditn e Ringjalljes si hyj un. (E ka transmetuar el-Hāfidh ed-Dimeshkī n el-Arbaīn et-Tewāil, dhe e ka prcjellur el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VI, fq 159).
100. el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VI, fq 390:
Ebū Dheri tregon: Isha me t Drguarin e Allahut (s) n tokn e Gharkādit kur ai tha: Pr At n Duart e t Cilit sht shpirti im, mes jush sht nj njeri q do t luftoj me njerzit pas meje mbi interpretimin e sakt t Kuranit, ashtu si i luftova un politeistt mbi shpalljen e tij. Kta njerz do t dshmojn se nuk ka zot prve Allahut, kshtu q vrasja e tyre do t jet hall i madh pr disa, saq ata do ta kritikojn rnd at t dashur t Allahut [Alīun]. Ata do ti qortojn veprimet e tija si i qortoi Mūsai [veprimet e Khidrit] n shtjen e anijes, vrasjen e djalit, dhe ngritjen e murit. Shpimi i anijes, vrasja e djalit, dhe ngritja e murit ishin t gjitha vepra t plqyeshme pr Allahun, prapseprap Mūsai i qortoi ato. (Transmeton edhe ed-Dejlemīu)
101. Ibn Abd el-Berri n el-Istīāb, vll. II, fq 457:
Selmān el-Farsīu tregon se i Drguari i Allahut (s) tha: I pari q do t m takoj tek Haudi [i Keutherit] sht i pari ndr ju q pranoi Islamin, Alī ibn Ebū Tālibi. (Transmeton edhe Hākimi n el-Mustedrek us-Sahīhejn, vll. III, fq 136 dhe e ka prmendur edhe el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VI, fq 156)
102. Muhibb ed-Dīn et-Taberīu n er-Rijād un-Nedīreh, vll. II, fq 177:
Kajs ibn Hazimi tha: Ebū Bekri u ndesh me Alī ibn Ebī Tālibin dhe i buzqeshi. Alīu e pyeti: prse po buzqesh? Ebū Bekri u prgjigj: E kam dgjuar t Drguarin e Allahut (s) duke thn: Askujt nuk i lejohet t kaloj Sirātin pa leje me shkrim nga Alīu. (Transmeton edhe es-Samāni n el-Muweffek.)
103. Khātibi n Tarīkh ul-Baghdād, vll. X, fq 356:
Enes bin Māliku transmeton se kur iu afrua vdekja, Ebū Bekri tha: E kam dgjuar t Drguarin e Allahut (s) t thot: N Sirāt sht nj gryk-kales n t ciln askujt nuk i lejohet kalimi pa lejen e Alī ibn Ebī Tālibit ... (gjersa autori pohon n fund se) ... Alīu tha: E kam dgjuar t Drguarin e Allahut (s) duke thn: Un jam vula e profetve, ndrsa ti O Alī, je vula e ewlijāve.
104. el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VII, fq 305:
Ebū Rāfiu tha: Shkova t takoj t Drguarin e Allahut (s). [N nj ast, Profeti (s)] ma mori dorn dhe tha: O Ebū Rāfi! Pas meje do t jet nj grup njerzish q do ta luftojn Alīun, dhe Allahu e ka br hakk xhihādin kundr tyre. Ndaj, ai q smundet t bj xhihād kundr tyre me dorn e tij, duhet t prdori gjuhn, dhe ai q smund ta prdori gjuhn duhet t bj xhihād me zemrn e tij. Dhe kjo sht m e pakta.
105. Hejthemīu n Mexhma uz-Zewāid, vll. IX, fq 131:
I Drguari i Allahut (s) i tha Alīut: Ti dhe ndjeksit [shīitt] e tu do t takoheni tek Haudi [i Keutherīt], t knaqur e t ngopur, dhe fytyrat tuaja do t jen t shndritshme. Ndrsa armiqt tuaj do t kalojn rrz Haudit, t etur e t dbuar.
106. Hejthemīu n Mexhma uz-Zewāid, vll. IX, fq 405:
Amr ibn el-Hamaku tha [n nj hadīth t gjat]: I Drguari i Allahut (s) nisi nj et (serījje) ... (dhe e lexoi hadīthin gjersa tha M pas, bra hixhre pr te i Drguari i Allahut (s) dhe nj nga ditt e qndrimit tim atje, ai m tha: O Amr! A t t tregoj nj shenj nga Xhenneti q ha, pi, dhe shtit npr pazare? Un i thash, Po, t paa baba! Ather, ai tha: Ky njeri dhe njerzit e tij, dhe tregoi me dor nga Alī ibn Ebī Tālibi.
107. Khātibi n Tarīkh ul-Baghdād, vll. XII, fq 358:
Ummi Selemja tha: Ishta nata [e rradhs s] ime kur i Drguari i Allahut (s) dhe Fātimeja erdhn bashk me Alīun. Ather, Profeti (s) i tha atij: Ti dhe shoqruesit (ashāb) e tu jeni n Xhennet. Ti dhe ndjeksit (shīa) e tu jeni n Xhennet. (E ka prmendur edhe el-Hejthemīu n Mexhma uz-Zewāid, vll. X, fq 21, duke pohuar se e ka transmetuar Taberānīu n el-Ewset.)
108. Muhibb ed-Dīn et-Taberīu n er-Rijād un-Nedīreh, vll. II, fq 208:
Ibn Umeri tha: Alīu sht nga Ehl ul-Bejti, asnj smund t krahasohet me ta. Alīu sht me t Drguarin e Allahut (s) n rangun e tij (s) n Xhennet. Padyshim, Allahu Fuqiplot e i Lartsuar ka thn n Librin e Tij: {Ata q besuan dhe familjet e t cilve i pasuan n besim, atyre Ne do tua shoqrojm familjet dhe sdo ua paksojm asgj nga veprat e tyre...} [52:21]. Fātimeja sht me t Drguarin e Allahut (s) n rangun e tij [t Xhennetit], dhe Alīu sht me Fātimen. (Transmeton Alī ibn Naīm el-Basrīu)
109. el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-Ummāl, vll. VI, fq 153:
I Drguari i Allahut (s) tha: Alīu do t shndris n Xhennet si shndrit Ylli i Mngjesit [Afrdita] mbi njerzit e ksaj bote. (Transmeton el-Bejhekīu n Fadāil us-Sahābe, ed-Dejlemīu n el-Firdeus nga Enesi, nga i Drguari i Allahut. El-Muttekī e ka prmendur n fq 155 t vll. VI, dhe ka thn: E transmeton Hākimi n et-Tarīkh dhe el-Bejhekīu n Fadāil es-Sahābe si dhe Dejlemīu e Ibn ul-Xheuzī nga Enesi. E ka prmendur edhe el-Munawīu n Fejd ul-Kadīr, n tekstin primar, dhe e ka konfirmuar si t sakt. At e kan prcjellur edhe shum t tjer nga autoritetet e hadīthit, t cilt su prmendn ktu.)
110. Zemakhsherīu n Tefsīr el-Keshshāf, komentimi i ajetit {...Thuaj: Un nuk krkoj asnj shprblim pr thirrjen time ve dashuris ndaj t afrmve (t mi)...} [42:23]:
I Drguari i Allahut (s) ka thn:
Ai q vdes duke e dashur Familjen e Muhammedit (āl-i Muhammed) vdes shehīd;
Vrtet! Ai q vdes duke e dashur Familjen e Muhammedit vdes i falur;
Vrtet! Ai q vdes duke e dashur Familjen e Muhammedit vdes si nj i penduar;
Vrtet! Ai q vdes duke e dashur Familjen e Muhammedit vdes si nj mumin q e ka plotsuar besimin;
Vrtet! Ai q vdes duke e dashur Familjen e Muhammedit, melekt Munkir, Nekir dhe meleku i vdekjes do ti japin atij sihariqe n Xhennet;
Vrtet! Ai q vdes duke e dashur Familjen e Muhammedit do t merret n Xhennet si merret nusja n shtpin e dhndrit;
Vrtet! Ai q vdes duke e dashur Familjen e Muhammedit do t ket dy dyer t hapura pr t n Xhennet;
Vrtet! Ai q vdes duke e dashur Familjen e Muhammedit, atij Allahu do tia kthej varrin n vend vizite pr melekt e t Gjithmshirshmit;
Vrtet! Ai q vdes duke e dashur Familjen e Muhammedit vdes n sunnetin dhe ummetin tim.
Vrtet! Ai q vdes duke e urryer Familjen e Muhammedit do t vij n Ditn e Kijametit me privimin nga mshira e Allahut t shkruar midis syve;
Vrtet! Ai q vdes duke e urryer Familjen e Muhammedit vdes si kafir;
Vrtet! Ai q vdes duke e urryer Familjen e Muhammedit nuk do ti marr as er Xhennetit.
Fakhr ed-D īn Rāzīu shton: Familja [āl] e Muhammedit (s) jan ata q e kan burimin [jaulū] tek ai. T gjith ata ekzistenca e t cilve e ka origjinn tek ai, jan, n mnyrn m t prkryer dhe intensive Familja. Dhe nuk ka asnj dyshim se lidhjet ndrmjet Alīut, Fātimes, Hasanit, Huseinit, dhe t Drguarit t Allahut (s) ishin m intensivet. Kjo dihet nga hadīthet mutewātir. Prandaj, ata duhet t jen patjetr Familja [āl]. (Tefsīr Mefātih ul-Ghājb, vll. IV, fq 405)