Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,684
  Postimet n Bllog
  2

  Deri n 300 euro nata! Sa kushton t pushosh n Shqipri

  Durrsi, vshtir t gjesh dhoma, mimet rriten me 2 euro
  Durrsi, fal numrit t madh t t huajve, q vijn nprmjet agjencive, po prjeton vitet e fundit shklqimin e tij, pas viteve t tra braktisje. Nse do t krkoni rezervimin e nj dhome n fundjav praktikisht do ta keni t pamundur, flasim ktu tek grupi i hoteleve q konsiderohen relativisht t mir. Nj dhom standarde pr tre veta, me mngjes, ishte e pamundur t gjendej n disa hotele ku pyetm dhe q konsiderohen me 3 apo 4 yje, ndrkoh q tek ato ku kishte mundsi t gjeje, mimi varionte nga 80 euro me mngjesin t prfshir, n 70 euro personi (210 euro dhoma) me katr vakte t prfshira n t.
  Polakt, ekt, gjermant, nordikt kan vite q pushojn n zonn e Golemit, nga maji e deri n fund t shtatorit me kontrata t parapaguara nga agjencit, ka i ka rritur vlern zons, ka nxitur investime t reja n struktura akomoduese dhe si rrjedhoj ka sjell edhe rritje graduale t mimeve.

  .

  Saranda, nordikt e pushtojn nga Korfuzi e Janina, mimet deri 150 euro
  Teksa jemi msuar q nordikt t prqendrohen n zonn e Golemit duket se Saranda sht nj tjetr destinacion q przgjidhet prej tyre. Arbr Shahu, i cili njeh mir sektorin, thekson se ardhja e tyre n Sarand sht br kryesisht nga Janina. Udhtojn tre or e gjysm sepse jan kureshtar pr vendin ton. Gjithsesi, Saranda sht n pikn ku ishte Durrsi pak vite m par. Duhet t rrisin me shpejtsi standardet e shrbimit dhe akomodimit ose, n t kundrt, do t dshtojn shum shpejt. Nj tjetr problem sht mungesa e nj aeroporti n Jug. Duhet me patjetr pr t shkurtuar distancat dhe pr ti dhn mundsi gjith vijs bregdetare n Jug pr tu zhvilluar. Turistt vijn prmes Janins dhe Korfuzit dhe ka nordik e polak. N shifra, vihet re reduktimi i ktyre dy grupeve n raport me vitet e mparshme, pasi fokusi sht vendosur n Durrs. Dikur Saranda ka qen shum m shum sesa Durrsi n shifra, flasim ktu para tre vitesh. Apollo dhe Itaka preferonin kt zon si fillim, nnvizon Kasa. Lidhur me mimet, ai nnvizon se jan t ndara n dy lloj mimesh. mimet e para nisin nga 50 euro deri n 150 euro pr qytetart kurse t dytt q jan t fiksuar me kontrata paraprake pr turizmin e organizuar dhe q prfshijn edhe elemente t tjera.

  Shtetasit e Kosovs braktisin Shngjinin, 20% m pak se vjet, problem informaliteti
  Shngjini, n kt sezon veror, paraqitet m dobt sesa e njjta periudh e nj viti m par. T paktn deri n mes t korrikut operatort raportojn nj numr m t ult t turistve sidomos nga Kosova. Sot n Shngjin i gjen dhomat edhe 20 euro n mnyr informale, thot Gjini. Kt her, thekson ai, Tatimet kan pasur nj qasje disi m pozitive n aspekt me bizneset duke organizuar fushata sensibilizimi pr kupont tatimor apo aspekte t tjera t formalizmit dhe pagesave.

  Emri: Levizjet-e-shtetasve-te-huaj-889.jpg

Shikime: 1454

Madhsia: 121.1 KB

  Nga Veriu n Jug, Velipoja m e lira, Jali m i shtrenjti
  Operatort turistik vlersojn se kt vit ka pasur nj qndrueshmri t mimeve n raport me nj vit m par. Bregdeti ka ruajtur prirjen e vet tradicionale ku zonat e konsideruara t lira e shoqrojn kt jo vetm me pjesn e akomodimit por edhe t shrbimeve t tjera restorante, bare dhe shezlong ashtu sikurse jan t njjtat zona q konsiderohen t shtrenjta prej vitesh. Sipas operatorve t tregut, Velipoja mbetet vija bregdetare m e lir n gjith vendin me struktura akomoduese q ofrojn mimet q nisin nga 2000 lek deri n 4000 lek pr person.
  Nj pjes e mir e ktyre hoteleve po ofrojn menu t tipit half board (mngjes dhe dark) dhe strukturat jan t kategoris 1 deri n 3 yje q kryesisht i frekuentojn turistt nga Kosova. Shngjini sht pak m i shtrenjt nga 10-20% m shum se Velipoja. Fillimisht ai ishte destinacioni i par i polakve dhe ekve, por s fundmi ka humbur kt klientel. Operatort nnvizojn se vetm fundjavave ka ngjallri t prgjithshme n gjith vijn bregdetare, ndrsa gjat javs gjysma e shezlongve jan bosh.
  Pr t zbritur m posht n Durrs, shklqimi i zons s Golemit lidhet ngusht me faktin q preferohet pr shkak t afrsis q ka me Aeroportin e Tirans. Turistt nordik, polak dhe gjerman preferojn t udhtojn me charter dhe t kalojn pak koh n autobus. Distanca nga Tirana n Durrs sht e till q tolerohet.
  Divjaka, prmes disa strukturave t veanta, ka nisur t ofroj shrbimet all inclusive kundrejt paketave 50 euro personi ndrkoh q vetm hoteli pr nj dhom standarde dyshe luhatet mes 20 dhe 50 euro. Pr t zbritur m tej n Vlor. Kjo e fundit n raport me nj vit m par mbetet n t njjtat nivele, por n raport me Durrsin m e shtrenjt, sidomos kur merr parasysh prfshirjen e Jalit apo Dhrmiut. Zonat me mime m t prballueshme n Vlor jan Radhima dhe Orikumi ku mund t gjesh edhe dhoma me 30 euro. Gjithsesi, ka nj lloj diference pr dhomat afr detit dhe pr ato m t distancuara, q sigurisht jan m t shtrenjta. Ashtu sikurse ka nj diferenc mes dhomave n struktura akomoduese t regjistruara dhe ato q ushtrojn aktivitetin n informalitet.
  Jali dhe Dhrmiu, edhe pse ofrojn ekstremet e siprme me mime deri n 200 euro nata, ofrojn edhe mundsi t lira. Por ajo q srish i bn t shtrenjta si destinacione jan shrbime t tjera q lidhen me shezlongun q n disa raste shkon edhe 10 mij lek t reja, apo baret dhe restorantet. Frekuentues t Vlors dhe Jugut jan kryesisht kryeqytetasit, emigrant shqiptar q jetojn jasht apo italiant, gjermant dhe polakt por n mnyr t paorganizuar. Arsyet pse ende nuk kemi nj masivizim n kt zon sht shtja e transportit.
  Saranda sht e dyta pas Durrsit pr turizmin e organizuar. Lidhur me strukturat akomoduese, mimi mesatar minimal sht 40 euro nata ndrsa ai mesatar maksimal, sht 110 euro nata.

  mimet n rritje po largojn polakt, po hedhin syt nga Greqia dhe Turqia
  Numri i turistve polak ka rn gjat ktij viti. Shifrat zyrtare tregojn se pr periudhn janar-maj 2019 kan hyr n vend 13 mij shtetas polak, me rnie 4.2% me baz vjetore.
  Tkurrja ishte m e lart n maj, koh q prkon me fillimin e sezonit turistik. Sipas INSTAT, n muajin maj polakt, shnuan rnie me gati 13% n raport me majin e kaluar, jo vetm pr shkak t krizs politike, por edhe problemeve q ka Shqipria me shrbimet, infrastrukturn. N nj intervist pr Monitor, Maciej Sokalski, Koordinator i Shitjeve pr Rego-Bis n Poloni, nnvizonte se nj nga arsyet pse polakt po largohen sht rritja e mimeve. Nga viti 2015, kur kam ardhur pr her t par ktu, Shqipria ishte nj bum i madh. Ne filluam t shisnim do vit e m shum paketa pr kt destinacion. Nism me nj avion dhe nj autobus n jav. M pas, n 2016-n, kishim dy avion dhe nj autobus. N 2017 dhe 2018, kishim tre avion n jav dhe nj autobus. Pak a shum ishin bashk 800 njerz n jav. Kt vit, kemi vetm dy avion dhe nj autobus sepse Shqipria tashm sht shum e shtrenjt pr ne.
  Mund t blejm t njjtat pushime n Greqi ose n Turqi, edhe n hotele me katr yje. Ndryshimi n mime erdhi vitin e kaluar dhe ishim n nj pik ku Shqipria mund t krahasohej me Turqin. Shum njerz nga Polonia zgjedhin Greqin dhe Turqin, sepse kan imazh m t konsoliduar turistik. Un vet prpiqem tiu shpjegoj dhe iu flas shum pr ann pozitive t Shqipris. Por opinioni q mbizotron sht ai i nj vendi t ndotur. Mund t shohsh fare mir q rreth hoteleve, mjedisi vuan shum nga plehrat dhe nuk ka kosha, shprehet Sokalski.

  Emri: Cmimet-ne-euro-per-vitin-2019-ne-bregdetin-shqiptar-889.jpg

Shikime: 1430

Madhsia: 123.9 KB

  Monitor

 2. #2

  Pr: Deri n 300 euro nata! Sa kushton t pushosh n Shqipri

  kush me ndihmon me hapjen e nje website ne google ju lutem!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-09-2019
  Postime
  6

  Pr: Deri n 300 euro nata! Sa kushton t pushosh n Shqipri

  sht e vrtet q mimet jan duke u rritur nga viti n vit por besoj se mimi minimal nuk sht kaq i lart sa sht thn m sipr. N bregdetin e jugut ku kam br pushimet kt vit mund t gjeje pa problem edhe mime si 20€, 25€. Mjafton q rezervimin ta bsh pak m prpara sepse n moment t fundit mund ti gjesh t gjitha dhomat e zna dhe mund t ken ngelur vetm ato me mime t larta.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •