Prej prindit i cili sht i vdekshm, i cili i pranon vshtirsit e kohs, i cili ia ka kthyer shpinn jets, i cili i sht dorzuar fatit t kohs, i cili e qorton kt bot, i cili banon vendbanimet e t vdekurve dhe i cili nesr do ti braktis-djalit i cili lakmon at q nuk mund t arrihet, i cili ec rrugs s atyre q jan zhdukur, i cili sht shnjestr e smurjeve, i cili sht syrgjyn i dits i cili sht viktim e vuajtjeve, rob i ksaj bote, tregtar i mashtrimit t saj,obligues i dhshirave, i vdekjes, aleat i brengave, shok i mjerimit, viktim e vaujtjeve, i cili sht i pushtuar nga pasionet dhe i cili sht pasardhs i t vdekurve!

Kurse tani, vrtet, at q e kam kuptuar nga rrotullimi i ksaj bote rreth meje, nga sulmet e furishme t kohs ndaj meje dhe t afruarit e asaj bote, mjafton t m mbroj nga t kujtuarit e kujdo qoft, pos t vetes dhe nga t persiaturit jasht vetes. Mirpo, kur t kufizohen n brengat e mija duke i ln brengat e t tjerve, mendja ime m shpton dhe mbron nga dshirat e mija. Kjo spastron shtjet e mija dhe m udhheq drejt seriozitetit, ku nuk ka loj, dhe drejt s vrtets e cila nuk sht turbulluar me gnjshtr. T konsideroj pjes t vetvetes; m saktsisht- t konsideroj trsi timen. Kshtu, ns t ndodh di, ajo sht sikur t m ndodh mua. Dhe ns vdekja t vjen, sht njsoj si t m vinte mua. Ajo q sht e jotja m intereson njesoj si edhe ajo q sht e imja. Prandaj, po ta shkruaj kt kshill si rrug t krkimit t ndihms prmes saj, qoft se mbeten gjall, qoft se nuk do t egzistoj m.

T kshilloj t jesh i vetdijshm ndaj Zotit, biri im, t jesh i patundur n dispozitat e Tij, ta prmbush zemrn tnde me prkushtim ndaj Tij dhe t mbahesh pr litarin e Tij. Cila lidhje sht m e sigurt se lidhja midis teje dhe Zotit, nse mbahesh pr litarin e Tij?!

Fresko zemrn tnde me kshill t mir, qetsoje at me durim, forcoje at me besim t qndrueshm, ndrioje me urtsi,bre t prvujtur duke kujtuar vdekjen, nxite t besoj n kalueshmri, mundsoj t shikoj vuajtjet e ksaj bote, paralajmroje pr fuqit e kohs dhe shpejtsin e ndrrimit t nats dhe dits, njohtoje me ngjarje e popujve t lasht, prkujtoja at q u ka ndodhur atyre t cilt kan qen para teje, si dhe kalo midis vendbanimeve dhe gjurmve t tyre, shiko ate q kan br, prej vendi jan larguar nga miqt dhe jan vendosur n shtpit e vetmis. S shpejti do t jesh i ngjajshm me ndonjrin prej tyre. Prandaj prgadit vendin e qndrimit tnd dhe mos e shit botn e ardhshme tnden pr kt pr kt bot.

Hiqu diskutimit rreth asaj pr ka nuk ke njohuri dhe mos fol lidhur me at q nuk ka t bj me ty. Largohu nga shtegu nga i cili frigohesh q t mos humbesh, ngase t prbajturit, kur ekziston friga nga t shtemngurit, sht m i mir se t przierit n pun t rrezikshme. Urdhro pr pun t mira, do t jesh nga t mirt. Pengo kryerjen e veprave t kqia me dor e fjal dhe prpiqu t jesh sa m larg atij q bn keq. Lufto n emr t All-llahut, me luft t sinqert dhe mos t largoj kurr nj qortim nga Zoti. Hedhu n rrezik pr t Vrteten, kudo qoft ajo, dhe orientohu n t kuptuarit e fes. Mso shpirtin tnd t psoj vuajtje, meq vetia m e mir e karakterit sht durimi ne eshtjet e s Vrtets n t gjitha punt tua mbshtetu te Zoti yt, ngase ashtu do t mbshtetesh n ndihmtar t sigurt dhe mrojts t fort. Krko vetm nga Zoti yt, ngase Ai n dor ka gjithka, dhnjen dhe refuzin. Krko t mira sa m shum q mundesh.
Kuptoje kt porosi timen dhe mos e harro kurr, ngase me t vrtet fjala m e mir sht ajo e cila sjell dobi. Dhe dije se nuk ka kurr nj t mir nga dituria e cila nuk sjell dobi. Nse dituria nuk sht e dobishme, ather as msimi i saj nuk sht i arsyeshm.

Biri im, kur kuptova se jam plakur mir dhe kur hetova se po ligshtohem, nxitova ta l kt amanet ty dhe i paraqita kshillat kryesore t saj, ashtu q vdekja t mos m arrij para se ta zbuloj ate q m flen n zemr, para se urtia ime t goditet si sht goditur trupi im dhe para se t mposhtin fuqit e pasionit dhe tundimet t ksaj bote, duke t br si deve kokfort. Zemra e t riut vrtet sht si ara e papunuar, e cila pranon do gj q hedhet n te. Nxitova pra t kshilloj para se zemra t ngurtsohet dhe prmes mendjes tnde frytet e prvojave t tjerve. Kshtu do t ishte kursyer q vet t kalosh npr kto prvoja. N kt mnyr do ta shmangish barrn e krkimit t tyre dhe do t ruhesh nga vshtirsit e prpjekjeve. Me kt arrin njohuri mbi at q na e kemi prjetuar, e kupton madje edhe at q na ndoshta e kemi lshuar.

Biri im, edhe nse nuk arrita moshn q e arritn ata para meje, megjithat i kam shqyrtuar veprat e tyre dhe kam menduar mbi ngjarjet nga jeta nga jeta e tyre. Kam ndjekur gjurmt e tyre, ashtu q jam br si ata; n realitet, prmes asaj q kam msuar nga ata sikur kam jetuar me ta prej fillimit gjer ne fund. Prandaj kam qen n gjendje t dalloj at q sht e pastr nga ajo q sht e flliqur dhe at q sht e dobishme nga ajo q sht e dmshme.