Imam Sadiku: Model shembullor pėr njerėzimin

Abstrakt


Xha’far ibn Muhammed el-Sadiku, Imami i gjashtė, njihet edhe nga muslimanėt sunnitė edhe nga ata shi’itė pėr devotshmėrinė e tij, diturinė islame dhe arritjet akademike. Ai posaēėrisht njihet si nismėtari i fikhut islam shi’it, tė quajtur jurisprudenca xha’feriane, dhe posedues i diturisė sė gjerė nė fusha tė ndryshme, e cila pati njė ndikim tejet tė madh te njerėzit e kohės sė tij.

Ky artikull pėrfshinė njė biografi tė shkurtėr tė jetės, sjelljes sė tij tė respektuar dhe diturisė sė tij tė thellė nė jurisprudencė; hulumton edhe gjendjen e shi’itėve pėrgjatė jetės sė tij, si edhe ballafaqimet politike me ghulatėt, ose ekstremistėt qė qėndronin pas ideve qė rezultonin nga ekzagjerimi i besimeve tė caktuara islame. Pėr tė eliminuar besimet e ghulatėve nga derdhja nė ideologjinė shi’ite dhe nga ndikimi i mbėshtetėsve tė tij, Imam Sadiku, ishte i detyruar tė ballafaqohet me ta nėpėrmjet tė pėrgėnjeshtrimit tė ideologjisė sė tyre, duke i deklaruar ata femohues dhe duke kėrkuar nga shi’itėt qė ta shmangnin praninė e tyre.

Doktrinat intelektuale dhe ideologjike shi’ite kryesisht janė mbėshtetur te Imam Sadiku, imami i gjashtė shi’it, meqė njė pjesė e madhe e rrėfimeve dhe mėsimeve tė Ehli-Bejtit janė shpėrndarė nėpėrmjet tij. Imam Sadiku ėshtė pozicionuar si njė ndėrmjetėsues mes sekteve qė lindėn nė besimin shi’it; ai e bėri prioritet mbrojtjen dhe ruajtjen e doktrinave intelektuale dhe ideologjike shi’ite nga shtrembėrimet nė veprimtaritė e tij pėrgjatė asaj periudhe. Hadithet e rrėfyera lidhur me udhėheqėsinė (ar. imamah) e Xha’fer ibn Muhammed el-Sadikut janė sjellė nė shumė pėrpilime tė haditheve dhe tė librave historike shi’ite duke e pėrfshirė: el-Kafi (Kitab el- Huxhxhah), Kashf el-Ghummah fi Ma′rifa el-A′immah, Ithbat el- Vasijjah, Shejkh Mufid′s el-Irshad dhe Ithbat el-Hudat.

Imam Bakiri jetoi nė Medinė dhe Imam Sadiku pėr njė kohė jetoi nė Irak, duke u nisur nga ajo se ithtarėt e imamėve kryesisht jetonin atje. Gjatė kohės sė Imamit, qeveria Emevite ishte rrėzuar dhe marrė nga bijtė e Abasit. Nė krahasim me imamėt tjerė, Imam Xha’feri e kaloi pjesėn mė tė madhe tė kohės duke propaganduar. Ai vdiq nė muajin Shevval tė vitit 148 Hixhri dhe i la shi’itėt nė njė pikėllim tė thellė dhe tė gjatė pėr shkak tė mungesės sė tij. Transmetimet qė tregojnė faktin se Imami u martirizua, pėrcillen edhe nga dijetarėt sunitė. Megjithatė, Ebu Zuhrah i ka refuzuar ata dhe pėr ta vėrtetuar pikėpamjen e tij, ai e citon lavdėrimin e Mensurit pėr Imam Sadikun dhe shprehjen e tij tė pikėllimit pėr vdekjen e Imamit, qė e ka rrėfyer Jakubi. Ai gjithashtu beson se ky veprim i Mensurit ishte nė kundėrshtim me metodat e tij pėr fuqizimin e themelit tė kalifatit tė tij.

Megjithatė, asnjėra nga kėta dy ēėshtje nuk e vėrteton se Imami nuk ishte martirizuar. Ishte mjaft e pritshme se qoftė edhe nėse Mensuri e kishte vrarė Imamin, ai sidoqoftė do ta shprehte keqardhjen e tij, me qėllim qė ta fshihte rolin e tij. Njė skenar i njėjtė ishte parė edhe nė lidhje me rastin e Ma’munit dhe Imam Ridasė. Pėr mė tepėr, lėvizja e Mensurit dhe vrasja e njė sėrė shi’itėsh nga ana e tij vazhdoi pandėrprerė dhe kjo nuk ėshtė nė pėrputhshmėri me pikėpamjen e Ebu Zuhrasė lidhur me Mensurin. Pėrkundrazi, vrasja e Imam Sadikut me urdhėr tė Mensurit ishte nė pajtueshmėri me metodėn e tij tė sundimit, meqė praktika e tij e rėndomtė me armikun ishte e tillė, ndonėse veprimet e tilla ishin gjithmonė prapa dyerve tė fshehura dhe plotėsisht sekrete, pra qė ai tė mos lėndohej nga asnjė efekt anėsor. Prandaj, nėse ekzistojnė raporte historike lidhur me helmimin e Imamit nga Mensuri, arsyet pėr pranimin e tyre janė mė shumė se pėrshkrimi i shprehjes sė pikėllimit nga Mensuri.

Karakteri moral dhe statusi i jurisprudencės sė Imam Sadikut

Ekzistojnė shumė pėrshkrime lidhur me personalitetin akademik tė Imam Sadikut. Sipas shi’itėve, Imam Sadiku u caktua nga Zoti pėr imamatin, meqė Imami posedonte dituri qė ishte specifike pėr imamatin. Imami ishte shumė i cilėsuar mes sunnitėve nė ēėshtjet qė merreshin me rrėfimet e haditheve, jurisprudencės (ar. fikh), dhe lėshimit tė vendimeve islame (ar. fatva), sikurse e kishin dokumentuar atė si mėsues tė Ebu Hanifes, Malik ibn Enesit dhe njė sėrė dijetarėsh tė mėdhenj tė rrėfimit. Lidhur me Imamin, Malik ibn Enesi thotė:

Pėr ca kohė pata nderin ta vizitoja Xha’fer ibn Muhammedin. Ai ishte me humor me njė buzėqeshje tė butė nė fytyrė. Pėrgjatė kohės qė unė shkoja dhe vija nė shtėpinė e tij, nuk e pashė atė nė asnjė gjendje pos kėtyre tri gjendjeve: ose lutej ose agjėronte ose ishte duke recituar Kur’an. Ai asnjėherė nuk e rrėfente njė thėnie tė Profetit tė Bekuar pa marrė abdes. Ai nuk e shqiptonte asnjė fjalė qė nuk duhej. Ai ishte prej atyre dijetarėve qė frika nga Zoti ua kishte pėrfshirė gjithė qenien. Asnjėherė kur unė shkoja nuk ndodhi qė ai tė mos e vendos njė jastėk dhe njė mbėshtetėse pėr mua Amr ibn el-Mikdadi lidhur me Imamin thotė: “Kur do ta shihja Xha’fer ibn Muhammed, e dija qė ai ishte njė pasardhės i Profetit.

El-Xhahizi, njė dijetar i njohur i shekullit tė tretė, gjithashtu thotė: “Xha’fer ibn Muhammedi ishte njė personalitet, dituria dhe jurisprudenca e tė cilit e pėrfshinin botėn. Ebu Hanifja dhe Sufjan el-Thavri ishin nxėnėsit e tij: studimet e kėtyre dy figurave mjaftojnė pėr ta treguar rėndėsinė e tij akademike. Nė lavdėrimin e statusit studiues tė imamit, ibn Haxhar Hajthami thotė se individėt tė tillė si Jahja ibn Sa’id, Ibn Xharih, Malik, Sufjan el-Thavri, Ebu Hanifja, Shu’bah dhe Ejub Saxhistani kanė rrėfyer hadithe prej Imamit. Shumė thėnie janė rrėfyer nga akademikė rreth personalitetit tė Imam Sadikut, tė cilat i thekson profesor Haidari, nė veprėn e tij el-Imam el-Sadikva el-Madhahib el-Arba’ah. Numri i plotė i studentėve qė merrnin pjesė nė ligjėratat e Imamit ose i rrėfenin thėniet e tyre, janė tregues i qartė i rėndėsisė sė tij akademike. Hasan ibn Ali el-Vashsha thotė se ka parė 900 njerėz nė Masxhid el-Kufa qė thoshin: “Xha’fer ibn Muhammedi mė tha mua. Pėr mė tepėr, numri i njerėzve qė studiuan me Imamin dhe dėgjuan rrėfime nėpėrmjet tij pėrcillet se arrin rreth 4000.

Sufjan el-Thavri, i cili nė burimet sunnite ėshtė i mirėnjohur pėr devotshmėrinė dhe diturinė e tij, mėsoi te Imami, nga i cili u pajis me etikė dhe dituri tė thella. Gjatė kohės sė haxhillėkut (ar. haxhxh) ai do tė shkonte te Imami dhe do t’i kėrkonte atij kėshillim shpirtėror. Gjatė kėtij kėshillimi, Imami ia mėsoi atij njė lutje. Por, pėrveē kėsaj, kishte njerėz tė cilėt tentonin ta dobėsonin Imam Sadikun duke pėrcjellė hadithe tė rrejshme. Lidhur me kėtė, Shariku thotė: Xha’fer ibn Muhammedi ėshtė njė njeri i devotshėm dhe i druajtur nga Zoti. Megjithatė, ekzistojnė njerėz injorantė qė janė nė kontakt me tė dhe tė cilėt i atribuojnė atij hadithe tė rrejshme. Janė edhe ata qė, me qėllim qė tė marrin dhe tė nxjerrin para prej tjerėve, do t’i njohin ēdo lloj falsifikimi imamit, pėrfshirė edhe Bajan ibn Sam’an, njė nga ghulat (ekstremistėt) e njohur, i cili pretendon se e di qė Imami kompenson pėr namazin, agjėrimin dhe tė gjitha veprat dhe praktikat e tjera fetare tė detyrueshme. Nė pohimet e tij pėrmbyllėse, Shariku thotė: Pozita e Xha’ferit ėshtė e ēliruar nga tė gjitha kėto klasifikime. Megjithatė, kur njerėzit i dėgjojnė ato, fama e Imamit zvogėlohet nė sytė e tyre.

Pėrgjatė kėsaj periudhe, hoxhallarėt dhe akademikėt e nderonin shumė Imamin. Ebu Zuhra lidhur me kėtė shkruan si vijon: “Studiuesit islam, me gjithė dallimet e tyre tė mendimeve dhe llojllojshmėrisė nė prirje, nuk kanė njė konsensus pėr asnjė individ tjetėr, siē kanė pėr Imam Sadikun.”Shahristani, autori i tė famshmes Milalwa Nahal, shkroi: “Nė ēėshtjet dhe problemet fetare, ai posedonte njė sasi tė pafundme tė diturisė; nė urtėsi ai kishte njė pikėpamje superiore; nė ēėshtjet tokėsore dhe nė magjepsjen e tij ai kishte njė asketizėm tė fuqishėm dhe ai qėndronte larg dėshirave tė paligjshme.” Ebu Hanifja, pėrveē qė kishte dobi prej Imam Bakirit, ai gjithashtu ka pėrcjellė hadithe nga Imam Sadiku, saqė rrėfimet e tij tė pėrcjella nga Imam Sadiku qė ndodhen nė vepėrn e tij el-Athar janė tė shumta. Ebu Hanifja shkruan: “Nuk kam parė askėnd mė ekspertė nė jurisprudencė, se Xha’fer ibn Muhammedi dhe ai ėshtė padyshim individi mė i ditur nė Umetin islam (ar. ummah).

Studiuesi islam ibn Kallikan thotė: Ai ishte njėri nga dymbėdhjetė imamėt e sektit Imamijjah dhe ishte ndėr studiuesit e shquar tė Familjes sė Profetit tė Bekuar. Pėr shkak tė sė vėrtetės nė fjalėt e tij, ai u bė i njohur nėpėrmjet titullit “sadik”, dhe virtyti i tij ėshtė mė i njohur seē qė ka nevojė tė shpjegohe. Shejh Mufidi pėr Imam Sadikun thotė: “Numri i haditheve qė studiuesit e Islamit i kanė pėrcjellė prej tij, nuk ėshtė pėrcjellė nga asnjė anėtarė tjetėr i Familjes sė tij.”[19] Kalifi abasid, Mensuri, i cili luftoi me alevitėt, njėherėsh luftoi edhe pėr ta pėrulur (minimizuar) personalitetin e jurisprudencės sė Imam Sadikut duke e futur jurisprudencėn sunnite, si atė tė Malik ibn Enesit. Ai do t’i thoshte Malikut: “Betohem se ti je mė inteligjenti nga njerėzit dhe nėse jeta ime zgjatet, do t’i shkruaja vendimet dhe pikėpamjet e tua si njė mus-haf (ar. dorėshkrim) e do ta dėrgoja gjithandej dhe do t’i detyroja njerėzit qė ta pranonin atė.”

Ky veprim i Mensurit nuk ishte njė pasqyrim i dashurisė sė tij ndaj Malikut, pėrkundrazi, nėpėrmjet asaj qė e bėri Malikun simbol, ai dėshironte ta nėnshtrojė zjarrin e urrejtjes dhe xhelozisė qė e kishte ndaj Imam Sadikut. Mensuri do tė kėrkonte ēdo mjet pėr tė nxirė pozitėn akademike dhe jurisprudencėn e Imamit, sa qė e bindi Ebu Hanifen qė tė del pėrpara Imamit dhe tė debatoj me tė; kėshtu qė nėse Ebu Hanifja del fitimtarė, ai do ta nxirrte Imamin nga mbretėria e akademisė islame. Ebu Hanifeja e rrėfen vetė kėtė ndodhi: Mensuri mė tha mua se njerėzit kanė njė konsideratė tė veēantė pėr Xha’fer ibn Muhammedin dhe turma njerėzish janė tė prirė drejt tij. Pėrgatite njė strukturė tė pyetjeve dhe ēėshtjeve tė vėshtira dhe pyete Xha’ferin pėr pėrgjigjet e tyre; dhe kur ai tė jetė i paaftė pėr t’iu pėrgjigjur pyetjeve tė tua, ai do tė zvogėlohet nė sy tė njerėzve; prandaj, unė i pėrgatita dyzet pyetje shumė tė komplikuara dhe tė vėshtira.

Imam Sadiku dhe Ebu Hanifja u takuan nė Hira, nė praninė e Mensurit. Ebu Hanifja e pėrshkruan ēastin e mbėrritjes sė tij nė kuvendin e Mensurit si vijon: Kur hyra nė mbledhje, e pashė Xha’fer ibn Muhammedin, respekti dhe madhėshtia e tė cilit ishin errėsuar nga vetė Mensuri. E pėrshėndeta dhe u ula nė vendin tim. Atėherė duke mu drejtuar mua, Mensuri tha: Paraqitja pyetjet e tua Ebu Abdullahut. Ia bėra shenjtėrisė sė tij pyetjet qė i kisha me vete njė nga njė. Si pėrgjigje ai thoshte: Nė lidhje me kėtė ēėshtje mendimi yt ėshtė i tillė dhe i njerėzve tė Medinės i kėtillė dhe i imi i tillė. Nė disa pjesė tė pyetjeve tė hartuara mendimi i tij ishte nė pajtueshmėri me mendimin tonė; nė pjesė tjera pajtohej me pikėpamjet e njerėzve tė Medinės; dhe nė disa aspekte ishte nė mosmarrėveshje me tė dyja pikėpamjet. Kėshtu, Imamit iu paraqitėn dyzet ēėshtje dhe u morėn pėrgjigjet.

Pas mbarimit tė debatit, Ebu Hanifja nė mėnyrė spontane ia drejtoi fjalėt e tij tė fundit Imam Sadikut: “Mė i dituri nga njerėzit ėshtė ai qė ėshtė mirė i pėrgatitur nė pikėpamjet dhe mendimet e ndryshme tė dijetarėve nė ēėshtje tė ndryshme.” Nga Imam Sadiku kemi marrė rrėfime tė vlefshme jo vetėm lidhur me jurisprudencėn, por edhe rrėfime qė i takojnė shkoqitjes sė Kur’anit (ar. tafsir), shkencės, teologjisė (ar. kelam), dhe etikės (ar. akhlak). Duke iu referuar veprės El-Kafi (pjesės sė usulit), thellėsia dhe gjerėsia e pikėpamjes sė Imamit do tė bėhen tė qarta pėr njė qėllim tė caktuar. Tafsir el-Burhan, Tafsir Safi dhe Tafsir Nur el-Thakalajn pėrmbajnė njė sėrė rrėfimesh tė Imamit.

Ebu Zuhra, njė studiues sunnit, pėr kėtė temė shkruan: “Dituria e tij nuk ishte e kufizuar ndaj haditheve dhe jurisprudencės islame; ai jipte edhe mėsime teologjie.” Kėtu nuk mund t’i pėrmendim nė hollėsi pikėpamjet teologjike tė Imamit, por mund ta sjellim deklaratėn e tij tė famshme lidhur me ēėshtjet qė u takojnė determinizmit dhe vullnetit tė lirė, ku ai thotė: Nuk ka determinizėm tė plotė dhe nuk ka vullnet tė lirė tė plotė, por ėshtė njė rrugė e ndėrmjetme.[23] S’do mend se ky ėshtė interpretimi mė i bukur, mė gjithėpėrfshirės dhe mė i saktė qė ėshtė shprehur ndonjėherė nė lidhje me kėtė ēėshtje.

Ebu Zuhra, nė njė pjesė tjetėr tė librit tė tij, pėr Imam Sadikun thotė: “Pėrtej gjithė kėtyre shkencave, Imam Sadiku posedonte njė sasi tė madhe tė informatave tė vlefshme nė etikė, si dhe mbi shkaqet dhe motivet e korrupsionit tė saj.”[24]

Shi’itėt e Imam Sadikut

Numri i madh i shokėve tė Imam Sadikut, pafundėsia e lėvizjes shiite, konfliktet dhe mosmarrėveshjet qė bartėn mė vete gjatė asaj kohe, nuk i lejonin tė gjithė nxėnėsit dhe ndjekėsit e Imamit tė vendosnin idetė dhe mendimet e tyre nė njė perspektivė tė saktė dhe tė merrnin tė gjitha njohuritė e tyre islame nga burimi kryesor, d.m.th. Ehli-Bejti, siē bėri Muhamed ibn Muslimi dhe Zurarahi. Shumė prej tyre gjithashtu do tė merrnin pjesė nė sesione tė mbajtura nga dijetarėt sunitė, qė pėr rrjedhojė kishin ndikim nė mentalitetin e tyre. Nga ana tjetėr, numri i ndjekėsve tė Imam Sadikut duke qenė i pėrhapur nė tokat e afėrta dhe tė largėta, e bėri tė pamundur qė ata ta vizitonin personalisht Imamin. Prandaj, ata do t’iu referoheshin shiitėve tė tjerė tė mirėnjohur nė ēėshtjet qė i pėrkisnin jurisprudencės dhe doktrinės.

Kishte raste, kur kjo natyrshėm shkaktoi dallime mes atyre qė do tė pėrhapeshin nė mesin e shiitėve. Njė ēėshtje tjetėr fshihej nė grindjet e konfliktit politik midis njė grupi shi’itėsh kur u shfaqėn interesat e tyre nė qeverinė e sapoformuar tė abasidėve. Pėr mė tepėr, lėvizja Zejdi u bė njė faktor tjetėr nė kėtė ndarje, dhe me zhvillimin e lėvizjeve tė tyre revolucionare, shumė ekstremistė shi’itė filluan t′i ndiqnin ato. Kjo shkaktoi pasoja relativisht tė thella mbi sektin shi’it.

Nė tė njėjtėn kohė ishin pėrpjekjet e palodhura dhe tė vazhdueshme tė ithtarėve dhe shokėve tė vėrtetė tė Imamit qė i ruanin veprat dhe rrėfimet e tij akademike. Lidhur me ta, Imam Sadiku thotė:

Pėrveē Zurarahas, Ebu Basir Lajth el-Muradit, Muhammed ibn Muslimit dhe Burajd ibn Mu′avijjh el- Ejlit, nuk pati asnjė qė e ruajti udhėheqėsinė (ar. vilajah) dhe rrėfimet e babait tim. Nėse nuk do tė ishte pėr ata, askush nuk do tė dinte pėr ne ose rrėfimet tona. Ata janė mbrojtėsit e fesė; dhe nė sytė e babait tim, ata janė kryesorėt e besimtarėve tė Zotit mbi ēėshtjet e hallallit dhe haramit. Ashtu siē na kanė paraprirė nė kėtė dynja, ata gjithashtu do tė na paraprijnė edhe nė botėn tjetėr (ahiret).

Ai gjithashtu thotė: “Zoti e bekoftė Zurarah ibn A’janin! Nėse nuk do tė ishte pėr tė dhe shokėt e tij, rrėfimet e babait tim do tė ishin zhdukur.” Mes kėtyre njerėzve kishte individė tė cilėt Imam Sadiku do t’i paraqiste si referencė pėr ndjekėsit e tij, deri nė atė pikė sa qė si pėrgjigje ndaj njėrit prej shi’itėve qė pyeti: “Kur ne tė kemi njė pyetje kujt t’i drejtohemi?”; Imam tha: “Pyeteni Asadin, do me thėnė Ebu Basirin:” Nė njė rast tjetėr ai tha: “Pse nuk i referohesh Muhammed ibn Muslim el-Thakafiut, meqė ai ishte i respektuar dhe i miratuar nga babai im dhe ka dėgjuar rrėfime prej tij.”

Pėrveē kėtyre individėve, kishte njerėz qė ishin diku ndėrmjet sektit Zejdi dhe Xha’feri. Njė ditė, kur Imam Sadiku e pyeti Abdulah-Malik ibn Amrin lidhur me atė, se pėrse ai nuk ishte i pranishėm nė vijat e frontit; dhe Imami u pėrgjigj: “Zejditėt thonė: “Nuk ekziston dallim mendimesh ndėrmjet nesh dhe Imam Xha’ferit, veēse ai nuk beson nė xhihad (ar. lufta e shenjtė).” Pasi i mohoi akuzat qė u bėnė rreth tij, Imami tha: “Po, betohem nė Zot se besojė nė xhihad pėr hir tė Zotit, por nuk dėshirojė ta ndalojė diturinė time pėr shkak tė injorancės sė tyre.” Sejjid Humajri, njė nga poetėt e famshėm shi’itė, ra nė njė formė tjetėr tė devijimit qė bijtė e Abasit e kishin vendosur pėrpara shi’itėve. Ai gjeti njė prirje drejt sektit tė Kajsanijjah, qė ishte krijuar nga bijtė e Abbasit. Megjithatė, mė voni ai, kur e takoi Imamin, e ndryshoi ideologjinė e tij dhe u bė nga mesi i ithtarėve tė tij tė vėrtetė.

Nė njė poezi qė e shfaqte kthimin e tij drejt Imamit, ai thotė: “Nė emėr tė Allahut qė ėshtė Njė Zot i Madhėrishėm dhe i Fuqishėm, u ktheva te Xha’fer ibn Muhammedi dhe jam i sigurt se Allahu do tė mė fal mua dhe mėkatet e mia.” Imam Sadiku atėherė e bekoi atė dhe lidhur me mėkatin qė e kish bėrė ai tha: “Nuk ėshtė e rėndėsishme pėrpara Zotit qė t’i fal mėkatet e tė dashurve tė Aliut” Mehdiu, kalifi abasid pėrpiqej qė tė nxiste pėrēarje mes shi’itėve. Lidhur me kėtė, Kashi e pėrmendėn njė individ tė quajtur Ibn Mufadal qė e ka shkruar njė libėr mbi sektet islame dhe ku, sjell ēdo nxėnės tė Imam Sadikut si kryetar dhe themelues tė njė sekti shi’it.
Imam Sadiku dhe Ghulatėt (ekstremistėt)

Nė pėrshkrimin tonė tė jetės sė Imam Bakirit, u diskutua takimi i imamit me ghulatėt. Kėtu do tė shpjegohen veprimet e ghulatėve dhe reagimet e Imam Sadikut ndaj tyre. Mėnyra se si Imami u mor me ta ėshtė njė nga pėrpjekjet mė tė rėndėsishme nė ruajtjen e Islamit shi’it, t’i mbante ata gjakftohtė, kėshtu duke i formuar parimet e tij pėrgjatė historisė. Nė pėrgjithėsi, njė fe ka dy faza tė formimit: rritjen dhe zgjerimin e saj, ku nė secilėn prej kėtyre dy fazave ekziston njė rrezik shumė serioz dhe kėrcėnues. Mendimet dhe besimet e ghulatėve pėrbėheshin nga njė strukturė idesh qė disa nga Cilėsitė hyjnore tė Zotit ua njihnin disa njerėzve dhe pranonin njė lloj hyjnie lidhur me ta; ndonjėherė titullin e Zotit dhe herė tjera cilėsime nė nivelin e Zotit. Meqė imamėt shi’itė e paraqitėn veten si tė caktuar nga Zoti, kėto etiketime filluan t’u njiheshin atyre, dashuria dhe udhėheqėsia e tyre nė njė formė ekstreme mund tė kishte qenė arsyeja pėr kėto besime.

Aspekti mė i rėndėsishėm i jetės sė Imam Sadikut nė tė cilin luajti njė rol kritik nė ekzistencėn e shiizmit ishte lufta e padiskutueshme e Imamit kundėr ghulatėve dhe ēėshtja e ekstremizmit nė tė cilėn nė fusha tė ndryshme ēoi nė kufizimin e ghulatėve. Nėse ky nuk ishte rasti, asnjė shenjė e besimit tė vėrtetė shi’it nuk do tė kishte ngelur, meqė do tė ishte lėnduar nga njerėzit e besimeve tjera. Para se tė pėrmendim takimin e Imam Sadikut me ghulatėt, ėshtė e rėndėsishme tė theksohet se disa nga burimet mbi sektet islame dhe shkollat e ndryshme, janė tė shkruara nga dijetarėt sunnitė, tė cilėt pėr shkak tė dėshtimit tė tyre nė dallimin midis shi’itėve tė vėrtetė dhe ghulatėve, ē’orientojnė lexuesit e tyre. Nėse autorėt e kėtyre librave do t’i kishin tė njohura pėrpjekjet e vazhdueshme tė shi’itėve me ghulatėt dhe do ta dinin qėndrimin e imamėve shi’itė kundrejt tyre, asnjėherė nuk do t’i kishin pėrzier kėto tė dy me njėri-tjetrin. Fatkeqėsisht, i njėjti gabim pėrsėritet edhe nga disa orientalistė qė i kanė identifikuar shi’itėt e vėrtetė me ghulatėt.

Qėndrimi i Imamit ndaj ghulatėve

1. Paralajmėrime kundrejt ghulatėve

Njė nga marrėdhėniet e Imamit me ghulatėt ishte krijimi i hapėsirės ndėrmjet tyre dhe shi’itėve. Natyrisht, ēdo lidhje me ta mund tė rezultojė me efekte tė dėmshme mbi shi’itėt. Imam Sadiku i tha Mufadhal ibn Mazidit, duke iu referuar shokėve tė Abi el-Khattabit dhe ghulatėve: “O Mufadhal! Mos u shoqėro me ghulatėt, mos ha e mos pi me ata, mos e zgjat dorėn drejt shoqėrisė sė tyre dhe mos bėn shkėmbime kulturore dhe akademike me ta.” Ai gjithashtu i tha: “Mbroje rininė tėnde, qė ghulatėt tė mos i korruptojnė ata, sepse me tė vėrtetė ghulatėt janė krijimi mė i ligė i Allahut; ata e zvogėlojnė madhėshtinė e Allahut dhe u delegojnė zotėrim robėrve tė Allahut.”

2. Pėrgėnjeshtrimi i ideologjisė ghulate

Imami i refuzoi besimet ghulate dhe e paraqiti Librin e Zotit si njė mjet pėr ta njohur tė vėrtetėn dhe gėnjeshtrėn. Pėrmes dėnimit tė ideologjisė ghulate, Imami e filloi njė lėvizje intelektuale pėr ta korrigjuar sistemin e rrėfimeve dhe besimeve shi’ite. Sipas pėrshkrimit tė Shahristanit, Sudejr Sejrafi shkoi te Imam Sadiku dhe i tha:

I dashuri im! Ithtarėt e tu shi’itė kanė rėnė nė mosmarrėveshje dhe janė kėmbėngulės pėr tė. Pohimet vijuese janė bėrė nga grupe tė ndryshme: a). “Ēfarėdo qė Imamit i duhet pėr udhėzimin e njerėzve i ėshtė thėnė nė veshin e tij”; b). “Iu zbulua (ar. vahy) atij”; c). “I ėshtė frymėzuar nė zemrėn e tij (ar. ilham)”; d). “E sheh nė gjumė”; e). “Ai jep fetva nga shkrimet e pasuara tė stėrgjyshėrve tė tij.” Cilat nga kėto pikėpamje janė tė sakta?

Imami i tha asnjėra nga kėto. “O Sudejr! Ne jemi dėshmi e Allahut dhe besimtarėt e Tij mbi robėrit e Tij dhe ne i themi veprimet e lejueshme dhe tė ndaluara tė bazuara nė Librin e Allahut.” Prandaj, me depėrtimin e ideologjisė sė ekzagjeruar, mes shi’itėve u formuan dallime dhe grupe deri sa rezultoi nė huti; si rrjedhojė, ata iu referuan Imam Sadikut si strehim i sigurt.

Shahrestani rrėfen: “Fajdh ibn Mukhtari shkoi te Imami dhe i tha: “O i dashur! Njė pėrēarje e tillė ėshtė bėrė mes shi’itėve. Ndonjėherė marr pjesė nė mbledhjet e tyre dhe menjėherė bėhem i dyshimtė rreth teje; pas kėsaj shkoj te Mufaddali dhe me disa argumente, ai mė siguron mua.”; Ebu Abdullahu, Imam Sadiku i tha: “Po, njerėzit e kanė gjetur njė prirje pėr tė gėnjyer sikur Zoti ua ka bėrė tė detyrueshme dhe nuk dėshiron asgjė tjetėr pos gėnjeshtrės prej tyre. Unė do tė pėrmendja njė transmetim pėr ta, dhe nė momentin qė ata ikin, fillojnė dhe e interpretojnė atė nė kontekstin e padėshiruar dhe tė gabuar.”

Pjesa e fundit e rrėfimit u referohet dallimeve mes shi’itėve qė nė fillim e pėrmendėm si njė faktor nė devijim dhe qartė e tregon depėrtimin e besimeve ateiste ghulate mes atyre qė janė tė lidhur me Imamin; ata i detyruan qė t’i keqinterpretojnė rrėfimet e tij dhe e krijuan njė problem mes shi’itėve tė cilin vetėm disa nga shokėt e vėrtetė dhe tė fuqishėm tė Imamit si Mufaddali e kishin tė mundur ta menaxhonin. Nė njė rrėfim tjetėr, pėrcillet: Esa Xhurxhani thotė se i ka thėnė Imam Xha’fer ibn Muhammedit: “A tė tė them ēfarė kam dėgjuar nga ata njerėz?”; Ai tha: “Vazhdo.”; Thashė: Njė grup prej tyre tė adhurojnė ty nė vend tė Zotit dhe njė grup tjetėr t’i jep cilėsitė e profetėsisė.”; Xhurxhani vazhdon e thotė: “Kur Imami e dėgjoi kėtė, ai qau aq shumė, sa qė iu lag e gjithė fytyra nga lotėt qė derdhi, pastaj tha: “Nėse Zoti i nxjerr para meje dhe unė nuk e derdh gjakun e tyre, atėherė Allahu le ta derdh gjakun e fėmijėve tė mi nėpėr duart e mia!”
Mesinaizmi (ar. mahdavijjah) i Imam Bakirit ishte njė nga besimet jo tė vėrteta e tė refuzuara nga Imami pėrgjatė kohės sė Imam Sadikut.[40] Besimi nė profetėsinė e Imamit, qė gjithashtu u paraqit nga ghulatėt, u refuzua nga Imamėt. Imam Sadiku thotė: “Mallkimi i Allahut qoftė mbi ata qė na konsiderojnė profetė tė Zotit dhe le t’i mallkojė Zoti ata qė mund tė kenė dyshime nė lidhje me kėtė!”[41] Njė besim tjetėr ekstrem qė e kishin ghulatėt ishte pėrdorimi i termit Zot lidhur me Imamin: “Ėshtė ai Zoti i qiejve dhe Zoti i Tokės, dhe thoshin: dėshirojmė tė themi Imami.

Imam Sadiku tha se ata qė e besojnė kėtė janė mė tė kėqij se zoroastrianėt, ēifutėt, tė krishterėt dhe idhujtarėt.[43] Njė tjetėr ide e ghulatėve ishte njohja e njė lloje hyjnie imamėve. Pėr t’i pėrgėnjeshtruar kėto pohime, Imam Sadiku thotė: “Mallkimi i Allahut qoftė mbi ata qė thonė pėr ne atė qė nuk e themi vetė ne! Mallkimi i Allahut qoftė mbi ata qė na largojnė neve nga gjendja e robėrve tė Zotit qė na krijoi ne, dhe tė Cilit do t’i kthehemi, dhe nė Duart e tė Cilit qėndron ballukja ime!”

3. Braktisja e ghulatėve

Imam Sadiku i deklaroi udhėheqėsit dhe ndjekėsit e ghulatėve si femohues, dhe nėpėrmjet kėsaj pėrfundimisht hoqi njė vijė ndarėse ndėrmjet ndjekėsve tė tij dhe gulatėve, kėshtu, duke e shtruar rrugėn pėr shi’itėt qė tė ecin nė gjurmėt e Imamit dhe qė t’i ēlirojė ata nga ēdo devijim dhe korrupsion i injektuar nga ghulatėt. Simbolizmi ishte njė nga mjetet qė ghulatėt e pėrdornin nė analizimin e ēėshtjeve fetare. Ata shembujve tė tyre nuk u aplikonin koncepte fetare, nė vend tė kėsaj, ata e pėrdornin simbolizmin pėr domethėniet e tyre tė supozuara. Imam Sadiku e mohoi kėtė, siē shihet nė letrėn e tij drejtuar Ebu el-Khattabit, njė nga udhėheqėsit e ghulatėve.

“Dėgjova se mendon se tradhtia ėshtė njė njeri, vera njė njeri tjetėr, namazi njė njeri, agjėrimi njė njeri dhe, edhe veprat e liga njė njeri. Nuk ėshtė aashtu si mendon ti. Ne jemi rrėnja e sė vėrtetės. Degėt e sė vėrtetės janė t’i bindesh Zotit, armiku jonė ėshtė rrėnja e sė ligės dhe degėt e tij janė veprimet e liga.” Nė njė rrėfim tjetėr, Imami u thotė: “Pendohuni te Zoti, sepse ju tė gjithė jeni tė korruptuar, femohues dhe idhujtarė. Imami e vinte theksin mbi dėnimin e ghulatėve, meqė ndikimi i tyre u zgjerua dhe grupe tė mėdha filluan qė t’i ndiqnin ata nė Kufa. Ekzistenca dhe praktika e fshehjes sė besimeve tė tyre (ar. takijjah) nė shumicėn e marrėdhėnieve shoqėrore tė shi’itėve pėrgjatė asaj kohe bėri qė shumė tė supozojnė ?? g???? Imami i dėnonte ata nė publik, ndėrsa fshehtas i pranonte ata dhe ishte pėrgjegjės pėr themelimin e tyre. Kjo pikėpamje i zmadhoi vėshtirėsitė e Imamit nė punėn e tij pėr ta ēliruar komunitetin shi’it nga ghulatėt. Ghulatėt zakonisht promovonin besime tė tilla kur ndikoheshin nga motive tė veēanta. Kėta motive pėrfshinin si vijon:


1. Lirimin nga kryerja e detyrimeve, nė mėnyrė tė tillė saqė murxhiah njėherė kishin rėnė pre e tyre. Ata nė mėnyrė tė rreme do tė rrėfenin nga Imam Sadiku, duke thėnė se kushdo qė e pranon Imamin, mund tė bėjė ēfarėdo qė dėshiron. Pėr ta korrigjuar citimin e tyre tė gabuar, Imami i korrigjoi ata duke thėnė: “Unė nė fakt thash: “Meqė ju keni gjetur urtėsi (ndaj Imamit tuaj), bėni ēfarėdo qė dėshironi nga veprat e mira, qofshin pak ose shumė, sepse ata do tė pranohen.” Natyrisht, kur praktika tė tilla si shmangia e verės, agjėrimit dhe namazit janė hequr nga urdhrat tyre fetare, ato praktikisht nuk do tė aplikoheshin. Shi’itėt e dinin se kush ishin ghulatėt duke i kontrolluar nėse ata e kryenin namazin e tyre gjatė kohės sė namazit.

Ghulatėt u pėrshkruan nė njė rrėfim gjithėpėrfshirės nga njė letėr e Imam Sadikut drejtuar disa prej shokėve tė tyre. Gjykatėsi Nu’man el-Kadhi el-Nu’man e pėrcjell njė pėrshkrim tė hollėsishėm tė tij[50] nga Sharistani. Imami e vazhdon letrėn e tij. “Ata kanė dėgjuar disa gjėra, por nuk e kanė kuptuar domethėnien e tyre tė vėrtetė, sepse nė kuptueshmėrinė e vėrtetė tė fesė ata i vendosėn mendimet e tyre si burime dhe e pėrdorėn intelektin e tyre, ata nuk i kanė njohur kufijtė e kėtyre tė vėrtetave. Dhe arsyeja pėr kėtė ėshtė mohimi dhe shpifjet pėr Profetin e Bekuar (s.a.s) dhe guximi pėr tė kryer mėkate.

Imami e vendosi praktikimin e urdhrave tė Zotit krah pėr krah me Zotin, Profetin dhe urtėsinė e Imamit dhe tha: “Zoti i pranon veprat e robėrve tė tij pasi ata e kanė pranuar Allahun, e kanė pranuar Njėshmrinė (ar, tavhid) e Tij, dhe pranimin e Zotėrimit tė tij pasi e kanė pranuar Profetin e Tij, pasi e kanė pranuar atė qė Profeti e ka sjellė prej Zotit, pas pranimit tė Imamėve qė vijnė pas Profetit, dhe se Zoti e ka bėrė bindjen tė detyrueshme pėr tė gjithė njerėzit nė tė gjitha epokat. Pasi tė veprosh mbi atė qė Zoti e ka bėrė tė detyrueshme pėr robėrit e Tij, pėrfshirė edhe nėnshtrimin ndaj tė dukshmes dhe tė padukshmes dhe pas shmangies nga ndalesat e Zotit, pėrfshirė edhe veprimet e dukshme edhe ato tė padukshme, njėjtė ėshtė edhe marrėdhėnia me rrėnjėn (ar. usul) dhe degėt (ar. furu) e jurisprudencės.”

Materializmi ishte njė faktor tjetėr qė ēoi nė themelimin e ghulatėve, ku nėpėrmjet pretendimit tė mbrojtjes sė fesė sė vėrtetė, ata arritėn tė tėrhiqnin njerėz ndaj vetes dhe kėshtu, nėpėrmjet kėtyre mjeteve ata mund t’i arrinin qėllimet e tyre. Imam Sadiku nė lidhje me kėtė thotė: “Njerėzit kanė gravituar drejt nesh nėn pretendime tė rrejshme. Ia rrėfeva njė hadith njėrit prej tyre, dhe nė ēastin qė ai largohet, ai e interpreton ndryshe nga ajo qė do tė thotė nė tė vėrtetė. Kjo ndodh sepse ata nuk ua kanė vėnė veshin rrėfimeve tona pėr hir tė Zotit; pėrkundrazi, ata e kanė vendosur kėtė veprim si mjet pėr ta arritur lakminė e tyre pėr dynjanė.” Shumica e ideologjisė sė ghulatėve pėrfundoi duke e dėmtuar shi’izmin dhe krijoi njė atmosferė tė pafavorshme kundėr mbėshtetėsve tė tij. Pėr mė tepėr, armiqėsia sunnite ndaj shi’izmit u rrit pėr t’i ndaluar ghulatėt dhe ideologjitė e tyre nga pėrhapja deri nė atė pikė, sa Ebu Hanifja u tha ithtarėve tė tij tė mos i pėrcillnin rrėfimet e Ghadirit. Ē’ėshtė e vėrteta, Imam Xha’fer ibn Muhammed el-Sadiku ishte i shquar nga tė gjithė muslimanėt pėr virtytin, kuptueshmėrinė dhe pėrpjekjet e tij akademike, nė veēanti si nismėtari i fikhut islam shi’it, si dhe informatat e tij tė shumta nė fusha tė ndryshme qė patėn njė ndikim tė madh akademik nė shoqėrinė e tij. Ai gjithashtu u pėrball me ghulatėt, qė qėndronin pas ideve tė rrezikshme, dhe kėrkoi qė ta eliminonte ndikimin e tyre duke i kundėrshtuar dogmat e tyre tė gabuara e duke i shpallur ata femohues dhe duke kėrkuar nga shi’itėt qė ta shmangnin praninė e tyre.

Forcimi i jurisprudencės shi’ite sipas transmetimeve sunnite

Epoka e Imam Bakirit dhe Imam Sadikut ishte epoka e pėrhapjes sė diturisė sė Ehli-Bejtit nė fusha tė ndryshme. Kjo ēėshtje vlen mė shumė pėr Imam Sadikun, sepse njė pjesė e imamatit tė tij pėrkoi me njė atmosferė tė hapur politike, e cila erdhi si rrjedhojė e vakumit politik tė shkaktuar nga shkatėrrimi i Perandorisė sė fuqishme emevite dhe shfaqjen e abasidėve. Imami e drejtoi vėmendjen e plotė tė shi’itėve drejt Ehli-Bejtit dhe i dekurajoi ata nga dokumentimi i transmetimeve tė njerėzve tė tjerė. Ky veprim ishte arsyeja mė e rėndėsishme e krijimit tė jurisprudencės shi’ite. Rėndėsia e tij u pėrhap nė njė farė mase para dhe gjatė jetės sė Imam Bakirit. Megjithatė, kėtu do tė pėrcjellim njė pėrmbledhje tė qėllimit tė theksuar nga Imam Sadiku lidhur me kėtė ēėshtje. Imami nė njė transmetim i tha fjalėt vijuese: “O shi’itė! Meditoni mbi efektet e tė Dėrguarit tė Allahut dhe mėnyrėn e tij tė jetesės dhe efektet e Imamėve tė bekuar tė Ehli-Bejtit!”

Ngjashėm, Imam Sadiku i tregoi Junus ibn Dhabjanit: “O Junus, dituria e vėrtetė ėshtė me ne, Familjen e Profetit, pasi qė ne i kemi trashėguar mėnyrat e urtėsisė dhe metodėn e zbulimit tė sė drejtės nga e gabuara.” Shejh Hurr Amuli, nė veprėn e tij, Vasa’il el-Shi’a, shkroi njė kapitull tė titulluar: “Detyrimi pėr t’iu referuar njė tė dėliri nė tė gjitha ēėshtjet e jurisprudencės” qė pėrfshinė transmetime nga Imamėt lidhur me temėn.

Aban ibn Taghlib, njė ndjekės i Imam Sadikut, e shpjegon besimin shi’itė si vijon:

“Shi’itėt janė njerėzit tė cilėt kur shfaqet njė dallim mendimi nė lidhje me njė thėnie tė Profetit tė Bekuar (s.a.a.), ata i marrin fjalėt e Prijėsit tė besimtarėve (Emir el-Mu’minin) dhe kur shfaqet njė dallim mendimi nė lidhje me thėnien e Imam Aliut, ata e pėrdorin transmetimin e Xha’fer ibn Muhammed el-Sadikut.” Junus ibn Jakubi i tha Imam Sadikut: “Dėgjova se e ke ndaluar shkencėn e teologjisė.”; Imami iu pėrgjigj: “Thash: Mjerė ai qė largohet nga ajo qė e them unė dhe shkon drejt asaj qė ata dėshirojnė tė shkoj pėrpara.” Pėr kėtė arsye Imami i kėshillonte ndjekėsit e tij qė tė kujdeseshin pėr njėri-tjetrin. Pėr mė tepėr ai tha: “Zoti e bekoftė atė qė i ringjall udhėzimet tona!”

Imam Sadiku, nxėnėsve tė tij shi’itė dhe sunnitė, ua rrėfente hadithet dhe ata nė shkėmbim i shkruanin transmetimet e tij. Sunnitėt do t’i pėrcillnin transmetimet duke filluar me: “Nga Xha’fer ibn Muhammed, nga gjyshėrit e tij, nga i Dėrguari i Zotit” dhe me citimin dhe zinxhirin e transmetuesve. Shi’itėt e citonin burimin duke filluar me “Nga Ebu Abdullah” pa e cituar zinxhirin e transmetuesve pėr shkak tė besimit shi’it nė dėlirėsinė e Imamėve dhe autoritetin (ar. huxhxhija) e thėnieve tė tyre. Prapėseprapė, Imami kėmbėngulte se transmetimet e tij nuk ishin tė askujt tjetėr pos transmetimet e vetė Profetit (s.a.s.):

“Transmetimi im ėshtė transmetimi i babait tim dhe transmetimi i babait tim ėshtė transmetimi i gjyshėrve tė mi dhe transmetimi i gjyshėrve tė mi ėshtė transmetimi i Ali ibn Ebu Talibit dhe transmetimi i Prijėsit tė Besimtarėve ėshtė transmetimi i Profetit dhe transmetimi i Profetit ėshtė urdhri i Allahut.”

Ebu Zuhra u pėrpoq pėr tė mbledhur njė sėrė transmetuesish kryesorė pėr Imam Sadikun, pėr ta lidhur atė, pėrveē linjės sė tij tė pastėr tė gjakut, me Profetin Muhammed (s.a.s.). I vetmi rast qė ai e gjeti ishte me emrin e Kasim ibn Muhammed ibn Ebu Bakirit. Megjithatė, nėse Imam Sadiku do tė transmetonte si transmetuesit e tjerė tė njohur tė asaj epoke, siē i shohim nė veprėn Tadhkirah el-Huffadh, ku secili transmetues i pėrmend tė paktėn dhjetė njerėz si transmetuesit e tij kryesorė (ar. shejh el-rivajah), nėpėrmjet transmetuesve kryesorė qė nuk janė pjesė e linjės sė tij familjare me Profetin, ai do t’i kishte paraqitur transmetuesit e tij kryesorė, gjė qė nuk e bėri. Pėrkundrazi, zbulojmė se ai ka rrėfyer hadithe vetėm nga stėrgjyshėrit e tij, qė ne nuk mund t’i konsiderojmė si transmetues kryesorė. Imamėt e theksuan kėtė ēėshtje qė nga vetė fillimi; faktin se ata nuk kanė transmetues kryesorė dhe se dituria e tyre buron nga njė burim tjetėr nga ajo e transmetuesve tė rėndomtė. Nė pėrshkrimin e kėsaj, Prijėsi i besimtarėve thotė:

“Gjenealogjia ime e drejtė dhe Familja ime e pastėr janė njerėzit mė tė durueshėm nė fėmijėrinė e tyre dhe njerėzit mė tė ditur nė moshėn e rritur. Ne, Ehli-Bejti, e kemi marrė diturinė tonė nga Dituria dhe Urdhri i Allahut dhe kumtojmė atė qė Allahu e ka urdhėruar dhe i kemi dėgjuar thėniet e vėrteta tė Profetit. Nėse na ndiqni ne dhe veprat tona, do tė udhėhiqeni nėpėrmjet urtėsisė sonė; flamuri i drejtėsisė ėshtė me ne, ndaj ēdokush qė e ndjek atė do ta arrij tė vėrtetėn dhe kushdo qė ia kthen shpinėn atij do tė zhytet nė devijim.”


Imam Sadiku tha: “Me ne, Ehli-Bejtin, ėshtė diēka me tė cilėn nuk kemi nevojė pėr njerėz, por njerėzve u nevojitemi ne. Me ne ėshtė njė libėr qė Profeti i Bekuar e diktoi dhe Prijėsi i besimtarėve e pėrshkroi; Njė libėr qė e pėrmban gjithė jurisprudencėn, duke i pėrfshi rregullat e ligjshme (ar. halal) dhe tė paligjshme (ar. haram).” Nė kėtė rast, do tė ishte e padrejtė pėr cilindo qė ta paraqes Islamin shi’it si njė pėrbėrje tė mendimeve dhe ideve tė ndryshme, tė prirė ndaj iluzioneve tė shumta. Ndaj, Imam Sadiku e thotė atė qė vijon kur i shqyrton transmetuesit e pėrbashkėt tė kohės sė tij:

“Pas Profetit, njerėzit zgjodhėn rrugėn e zemrės; kėshtu ata ndryshuan fenė e Allahut dhe e larguan atė nga aktualiteti i saj, dhe ata i shtuan gjėra dhe i hoqėn prej saj. Prandaj, ajo qė aktualisht ndodhet nė duart e tyre ėshtė versioni i shtrembėruar i asaj qė u shpall nga Allahu.”

Transmetimet (ar. rivajah) e imamėve shi’itė e kanė kuptuar edhe jurisprudencėn sunnite dhe shumė nga transmetuesit e tyre (ar. muhadithin) kanė transmetuar hadithe nga Imam Bakiri dhe Imam Sadiku, ku njė pjesė e tyre janė cituar nė pėrmbledhjet e tyre tė haditheve dhe njė sėrė hadithesh mund tė gjenden nė librat sunnite qė ndonjėherė janė tė ngjashme, ndonjėherė tė fjalėpėrfjalshme ose me pėrmbajtje tė ngjashme me rrėfimet e transmetuara nga Ehli Bejti.

Pėrmbledhjet e hadithit nė kohėn e Imam Sadikut

Pas vdekjes sė Profetit, shkrimi i hadithit u ndalua, sa qė shumė vite mė pas, njerėzit ngurronin nė shkrimin e haditheve. Madje edhe disa transmetues sunnitė nė shekullin e tretė tė hixhrit i shmangeshin shkrimit tė hadithit. Nė kundėrshtim tė kėsaj metode, qė nga vetė fillimi, Familja e Profetit i inkurajonte shokėt e tyre qė tė shkruanin hadithe dhe t’i ruanin ato nga zhdukja. Nė mėnyrėn e stėrgjyshėrve tė tij edhe Imam Sadiku e theksoi kėtė pikė. Ndonėse pėrgjatė kohės sė Imamit njė grup njerėzish kishin filluar tė tubonin hadithe dhe t’i shkruanin ato, megjithatė shumica ishin ende ngurrues lidhur me kėtė ēėshtje. Krahas pėrmendjes se Imam Sadiku ishte njė pėrkrahės i shkrimit tė hadithit, Ebu Zuhra pohon se kjo ēėshtje ishte mbizotėruese nė atė kohė, sa qė Malik ibn Enesi gjatė asaj kohe e pėrpiloi pėrmbledhjen e tij tė hadithit, El-Mavta.

Nėse e pranojmė se Maliku e shkroi veprėn el-Mavta pėrgjatė kėsaj periudhe, qartė vėrejmė se njė veprim i tillė ishte kundėrthėnės me normėn shoqėrore tė asaj kohe, sa qė Ebu Hanifja e ka refuzuar qoftė edhe veprimin mė tė vogėl lidhur me kėtė temė. Ai thotė: “E kam parė studimin e pėrcjellėsve tė hadithit (ar. rixhal el-hadith) dhe kam mėsuar hadithe prej tyre, por Xha’fer ibn Muhammedi ėshtė njė libėr.” Kur Imam Sadiku dėgjoi pėr kėtė bisedė, buzėqeshi dhe tha: “Ai ka tė drejtė. Jam njė libėr; e kam lexuar librin e paraardhėsve tė mi dhe librin e Ibrahimit dhe Musait.”
Duke u bazuar nė librat e paraardhėsve tė tij tregon se Imami trashėgoi njė libėr nga paraardhėsit e tij dhe kjo nė vetvete ėshtė njė konfirmim i qartė i kėsaj tė vėrtete: se jurisprudenca shi’ite u mbėshtet nga traditat e shkruara qė nga koha e Profetit. Lidhur me kėtė, janė pėrcjellė dhjetėra hadithe nė librat shi’itė tė rrėfimit qė e vėrteton se Imamėt do tė pėrcillnin hadithe nga ky libėr rrėfimesh pėr njerėzit dhe ndonjėherė kėmbėngulej qė njerėzit ta shihnin atė. Shumė hadithe janė pėrcjellė nga Imam Sadiku lidhur me nxitjen e shokėve pėr t’i regjistruar hadithet gjė kjo e cila, brenda dhe jashtė vetes, tregon se prirja pėr tė shkruar hadithe nė kohėn e Imamit ishte shumė e dobėt. Ėshtė pėrcjellė se Imam Sadiku thotė: “Shkruaj ēfarėdo qė di dhe shpėrndaje mes vėllezėrve tė tu, dhe kur tė tė afrohet koha e vdekjes, lėri librat si trashėgimi pėr fėmijėt e tu.”

Imam Sadiku dhe debatet sunnite mbi jurisprudencėn

Shkolla e jurisprudencės shi’ite tė mendimit, dallohet nė disa mėnyra nga ajo e jurisprudencės sunnite. Pėrgjatė periudhės sė Imam Bakirit dhe Imam Sadikut, jurisprudenca ishte duke pėrhapur debate tė ndryshme mbi zbatimin e ligjeve tė pėrgjithshme tė jurisprudencės mbi tema tė reja; pėr mė tepėr, u sollėn temat qė akoma nuk kishin njė vendim. Pėrgjatė kėsaj kohe, mes shkollave tė mendimit sunnitė u shfaq nevoja pėr procesin e vendim-marrjes (ar. ixhtihad) nė ligjin islam nėpėrmjet pėrpjekjes personale dhe ata e filluan procesin e nxjerrjes sė pėrfundimeve dhe nxjerrjen e rregullave pėrkatėse (ar. istinbat) nga transmetimet pėr tė gjetur qeverisės.

Problemi kryesor i sunnitėve ishte mungesa e burimeve tė mjaftueshme pėr transmetim.Transmetimet ekzistuese, tė memorizuara nga njerėz tė shpėrndarė nė qytete tė ndryshme dhe tė largėta, nė aspektin e pėrmbajtjes kishin shumė mos-pajtueshmėri mes tyre. Ishin kėto transmetime qė e bėnė ēėshtjen edhe mė tė ashpėr, ndaj dhe pėr kėtė arsye studiuesit sunnitė, nėpėrmjet gjykimit tė veprimeve tė kalifėve dhe shokėve (ar. sahabah) dhe madje edhe gjeneratės sė muslimanėve tė lindur pas vdekjes sė Profetit (ar. tabi’in) si tė ligjshėm, studiuesit sunnitė qenė tė aftė qė deri nė njė shkallė pėrkatėse ta zgjidhnin kėtė ēėshtje. Nė lidhje me dobėsinė e haditheve tė transmetuara nė sektet tjera, pėrveē Islamit shi’it, Imam Sadiku thotė:

“Kėta individė qė e konsiderojnė veten ekspertė tė ligjit islam (ar. fakih) dhe studiues tė Islamit, dhe i kanė nxjerrė (ar. istinbat) tė gjitha ēėshtjet e jurisprudencės dhe ato fetare, dhe tė gjitha ēėshtjet pėr tė cilat njerėzit kanė nevojė - nuk dinė asgjė rreth diturisė sė tė Dėrguarit; asgjė e Profetit nuk ka arritur te ata. Kur pyeten pėr vendimet mbi veprimet e ligjshme dhe tė paligjshme, nuk gjendet asnjė gjurmė nga Profeti nė ato ēėshtje.” Kjo dobėsi nė transmetimet sunnite dhe mbėshtetja e tyre nė veprimet e sahabėve dhe tabiinėve, e dobėsoi themelin e tyre tė jurisprudencės, meqė dallimet e mendimeve dhe preferencave ndėrmjet sahabėve dhe tabiinėve ishin aq tė mėdha, saqė mbledhja e pikėpamjeve dhe e rregullave islame (ar. fatva) u bė shumė e vėshtirė. Ebu Zuharah, rreth epokės kur jetuan Ebu Hanifja dhe Imam Sadiku, shkruan:

“Gjatė asaj kohe, transmetimet qė u takonin rregullave tė shokėve ishin aq tė shumta, saqė juristėt islamė ishin plotėsisht tė pėrfshirė nė ēėshtjen, madje ata i konsideron transmetimet e tyre drita e tyre udhėzuese nė nxjerrjen e rregullave fetare dhe ishin fuqimisht tė ndikuar nga kjo.”

Pėrveē mbėshtetjes nė mėnyrėn e jetesės (ar. sirah) sė shokėve dhe tabiinėve, studiuesit sunnitė e paraqitėn edhe njė tjetėr burim tė rregullave fetare; mė e rėndėsishmja nga tė cilat ishte procesi i analogjisė deduktive (ar. kijas). Nė arsyetimin e mbėshtetjes nė kijas, njė studiues sunnit e propozoi mungesėn e korpusit tė haditheve dhe urdhrin e qartė ligjor (ar. nass). Imam Sadiku e shprehu pikėrisht kėtė pikėpamje nė atė kohė dhe nė vazhdimėsi tė transmetimit tė sipėrtpėrmendur, lidhur me mungesėn e haditheve sunnite ai tha:

“Ata turpėrohen se njerėzit ua njohin atyre injorancėn dhe mungesėn e diturisė dhe atyre nuk u pėlqen pamundėsia pėr t’iu pėrgjigjur pyetjeve tė njerėzve. Ndaj njerėzit e sigurojnė diturinė nga Ehli-Bejti dhe pėr shkak tė kėsaj ata e pėrfshinė gjykimin personal (ar. ra’j) dhe analogjinė deduktive (ar. kijas) nė fenė e Zotit dhe i lanė anash veprat e Profetit tė Bekuar, dhe nėpėrmjet kėsaj iu kthyen risive nė ēėshtjet fetare (ar. bid’ah)”

Nė transmetimin e lartpėrmendur, Imami e pohoi se arsyeja dhe shkaku i studimit sunnit qė graviton drejt gjykimit personal dhe analogjisė deduktive ishte mungesa e tyre e transmetimeve, kjo prirje nė vete e bėri qė ata t’i refuzonin hadithet. Duke kėrkuar njė zgjidhje pėr ta zgjidhur problemin me mungesėn nė hadithe nėpėrmjet mbėshtetjes mbi gjykimin personal dhe analogjinė deduktive, ishte vetė arsyeja pse pajtueshmėria nė urdhrat e qartė ligjor u zėvendėsua si burim i jurisprudencės fetare (ar. ahkam) dhe vendimeve fetare (ar. fetva). Njė jurisprudencė me burime tė tilla, nuk mund tė jetė njė jurisprudencė autentike dhe nė pėrputhje me transmetimet.

Imam Sadiku e mori njė qėndrim kundėrshtues ndaj kėsaj shkolle tė mendimit tė jurisprudencės, dhe i pėrkushtoi shumicėn e aktiviteteve tė tij kulturore nė luftėn kundėr ra’j dhe kijas, njė sėrė rrėfimesh janė pėrcjellė nga Imami nė kėtė ēėshtje. Nė vijim po pėrmendim: Ebu Hanifja ishte mes individėve qė u parapriu tė tjerėve nė pėrdorimin e ra’j dhe kijas, shkolla e tij e jurisprudencės sė mendimit ishte e famshme nė Irak pėr ra’j dhe kjo ndodhte sepse ai nuk i konsideronte transmetimet e sunnitėve si autentike (ar. sahih). Ibn Khalduni shkruan: “Zgjedhja e tij (Ebu Hanifes) e plotė e haditheve tė pranuara arrin vetėm nė shtatėmbėdhjetė ose afėrisht aq, ndėrsa Maliku ka gjetur dhe ka pranuar treqind transmetime si autentike.”

Ebu Bekr ibn Davudi thotė: “E gjithė pėrmbledhja e transmetimeve tė Ebu Hanifes arrin rreth njėqind e pesėdhjetė hadithe.” Prirja e Ebu Hanifes ndaj ra’j dhe kijas dhe braktisja e urdhrave tė qarta ligjore ishte si rrjedhojė e dy arsyeve:

1. Ai ishte i gatshėm t’iu rrėfente dhe t’iu bindej atyre, meqė i konsideronte hadithet dhe transmetimet e qasshme si jo-autentike.
2. Prej kohės qė ai iu kthye ra’j dhe kijas, burimet e tilla i bėnė tė panevojshme madje edhe urdhrat e qarta ligjore (ar. nusus), tė tilla sa qė ai e braktisi edhe sasinė qė duke u mbėshtetur nė mendimin e tij ishte autentike dhe e besueshme, dhe u kthye krejtėsisht kah ra’j dhe kijasi.

Iraku, i konsideruar si qendra e shkollės sė mendimit ra’j, ishte njė vend i populluar nga shi’itėt. Ndeshjet ndėrmjet shi’itėve dhe ndjekėsve tė ra’j ishin tė pashmangshme, dhe pėrgjatė kėtyre linjave Imam Sadiku punoi qė t’i hidhte poshtė themelet e ra’j, kijas dhe istihsan (shqip: preferenca juridike). Nė rrėfimet e njohura tė transmetuara lidhur me debatin e Imam Sadikut dhe Ebu Hanifes, Imami e kėshilloi atė qė t’i shmangej analogjisė deduktive nė fe dhe ia kujton atij disa ēėshtje ku kijas nuk mundet nė asnjė mėnyrė t’i pėrgjigjet problemit. Imami e pyet atė: “Kush ėshtė mė e rėndėsishme shkelja e kurorės apo vrasja e njė shpirti?”; Ebu Hanifja u pėrgjigj: “Vrasja e njė shpirti.”; Imam Sadiku tha: “Zoti i urdhėroi katėr dėshmitarė nė tradhti dhe dy dėshmitarė nė vrasje pėr dėshmi tė akuzės dhe kjo ėshtė e kundėrta e kushtit tė kijasit.”; Pastaj Imami pyeti: “A ėshtė namazi mė i rėndėsishėm apo agjėrimi?”; Ai tha namazi. Imami tha: “Njė grua nuk ėshtė e detyruar t’i plotėsojė namazet qė nuk kryen gjatė kohės sė menstruacioneve, por megjithatė ajo e ka domosdo ta plotėsojė agjėrimin qė nuk e ka bėrė, ndaj dhe kjo nuk mund tė racionalizohet me kijas.”

Ekzistojnė dhe shumė shembuj tjerė tė ngjashėm, tė cilėt pėrmenden nė transmetime. Nėpėrmjet kėsaj, Imami tregoi si pėrdorimi i kijasit mund ta shpie njė jurist nė nxjerrjen e vendimeve fetare dhe nė opinione qė hasin jurisprudencė tė caktuar dhe tė qartė fetare tė Islamit. Muvaffak Makki e pėrcolli kėtė transmetim nė librin e Ebu Hanifes dhe Imam Bakirit, e jo nė atė tė Imam Sadikut, pėr mė tepėr, duket se Ebu Hanifja i solli shembujt nga Imam Bakiri. Nė fytyrė tė kundėrshtimit tė Imamit, ai tregoi se nuk pajtohej me kijasin.

Imami i dekurajonte ndjekėsit e tij nga pjesėmarrja nė mbledhje me ata qė besonin nė gjykimin vetjak, meqė ata rrezikonin qė tė binin nėn ndikimin e tyre. Shumė rrėfime tė Imamit e shfaqėn dėnimin e veprimeve tė mbėshtetur nė kijas dhe ai nuk e fshehu shqetėsimin e tij tė thellė nga ata qė pėrcillnin hadithe nga ai, pėrderisa vepronin me kijas.


Davud ibn Sarhani thotė: “E kam dėgjuar Imam Sadikun i cili thotė: “Ndonjėherė e transmetoja njė hadith pėr dikė dhe e dekurajoja atė nga argumentimi dhe debati nė fe tė Allahut dhe nga analogjia deduktive (ar. kijas), pastaj kur ai largohej nga unė, fillonte e i interpretonte fjalėt e mia nė tė kundėrtėn e asaj qė unė kisha pėr qėllim.”

Sigurisht nėse Imam Sadiku nuk do tė ngrihej kundėr kijas-it, ndjekėsve dhe novatorėve me njė vendosmėri tė tillė, jurisprudenca shi’ite, e cila nuk kishte shumė dallim me ndjekėsit e ra’j nė Irak, do tė ishte ndikuar nga ajo dhe do ta kishte humbur autenticitetin e vet. Pėrkundrazi, megjithatė, e shohim si juristėt shi’itė gjerėsisht i kanė ndjekur urdhrat e qartė ligjor (ar. nusus) dhe e vendosėn atė si metoda e tyre e pėrhershme e nxjerrjes sė vendimeve fetare. Nėpėr kohė, duke u mbėshtetur nė kėta urdhra tė qartė ligjorė shprehu vendime dytėsore (ar. ahkam fari) dhe e paraqiti njė shkollė tė pasur tė jurisprudencės sė mendimit, tė mbėshtetur nė parime dhe rregulla tė fuqishme, qė ishte njė proces qė Shejh Tusi, nė veprėn el-Mabsut, e thekson se luajti njė rol tė rėndėsishėm.

Lidhur me problemin e citimit, sunnitėt kishin shumė vėshtirėsi pėrpara tyre. Pėr kėtė arsye, Ebu Hanifja nuk u besonte atyre, meqė shumica e metodave tė pėrcjelljes nuk ishin tė besueshme dhe jurisprudenca jo-shi’ite ishte e varur nga njė pėrmbledhje e haditheve tė rrejshme, mbėshtetja te tė cilėt ishte e vėshtirė. Megjithatė, shi’itėt ishin tė mbėshtetur nė dėlirėsinė (ar. ismah) dhe nė burimin e madh tė Ehli-Bejtit, nė krye tė tė cilit qėndronte Prijėsi i besimtarėve, dhe nga kjo pikė nuk ka ndėrlikime. Shumė studiues sunnitė nuk kishin rezerva ose dyshime nė tė vėrtetėn e ēėshtjes. Vetė Ebu Hanifja e pranoi njė pjesė themelore tė transmetimeve tė pėrcjella nga Ehli Bejti.[88] Njė ditė ai e dėgjoi njė hadith nga Imam Sadiku, dhe pastaj u largua nga ai. Ai u pyet: “Pse nuk e pyete Xha’fer ibn Muhammedin rreth lidhjes sė tij me Profetin e Bekuar?”; Ebu Hanifja tha: “E pranoj hadithin nė kėtė formė.”

Burimi nė tė cilin u mbėshtetėn shi’itėt ishte i pranueshėm nga sunnitėt, meqė Imam Sadiku do tė rrėfente hadithe nėpėrmjet stėrgjyshėrve, zanafilla e tė cilit do ta arrinte Imam Aliun dhe mė pas vetė Profetin Muhammed (s.a.s.). Imam Aliu i kaloi shumė vjet nė praninė e Profetit dhe ishte njė jurist dhe rrėfyes i besuar pėr tė gjithė juristėt ose rrėfyesit (ar. muhadith). Gjatė periudhės sė emevitėve, veprat e lėna nga Imam Aliu u harruan nė mėnyra tė tjera, ndryshe nga shi’izmi dhe ishte vetėm familja e tij qė i ruajti veprat e tij. Brez pas brezi, ata qenė tė aftė qė t’ua kalojnė shi’itėve nėpėrmjet fėmijėve tė tyre.

Ebu Zuhrah, duke e theksuar eliminimin e shumė thėnieve tė Imam Aliut, thotė: “Ėshtė e paarsyeshme qė ata e mallkojnė Aliun nė foltore dhe prapėseprapė i lejojnė transmetimet e tij tė pėrdoren mes njerėzve si njė burim i pasur, pėrplot me dituri islame. Ndaj, veprat e tij ngelėn vetėm mes familjes sė tij.”

Nisur nga kjo, vijmė nė pėrfundim se dituria e transmetimeve nga Imam Aliu ishte ruajtur nė tėrėsinė e familjes sė tij, nė mėnyrė qė fėmijėt e tij t’i tregojnė plotėsisht ose thuajse plotėsisht hadithet qė ai i ka transmetuar nga Profeti dhe gjithashtu edhe vendimet dhe jurisprudencėn e tij fetare.

Imam Sadiku besonte se veprat e Profetit ishin vetėm plotėsisht nė duart e Ehli-Bejtit, sepse kur tė tjerėt e prishėn atė, ata i mbajtėn veprat e plota dhe tė paprekura. Transmetuesi thotė: “I thashė Imamit”: “O djali i Profetit! A i dėrgoi Profeti tė gjitha qė ishin tė nevojshme pėrgjatė asaj kohe?; Ai tha: “Po. Ai i dėrgoi tė gjitha qė ishin tė nevojshme deri nė Ditėn e Gjykimit.”; Unė thashė: “A ėshtė humbur diēka nga ajo?”; Ai tha: “Jo, ka ngelur me Familjen e Profetit.”

Shtypja politike me tė cilėn janė pėrballur shi’itėt

Gjatė kohės sė Imam Sadikut, vetėm pėrgjatė dekadės sė tretė tė shekullit tė dytė (hixhri) ekzistonte njė liri relative; por edhe pėrgjatė kėsaj dekade u monitoruan veprimet e Imamit dhe tė shi’itėve. Megjithatė, para kėsaj nėpėrmjet emevitėve dhe pas nėpėrmjet kalifit abasid, Mensurit, shtypjet mė tė ashpra u bėnė ndaj shi’itėve, saqė kuraja pėr tė shpreh ndonjė lloj tė vetė-shprehjes u mor nga ata. Nga transmetimet pėrcillet:

“Njė shok i Ebu Xha’fer el-Thanit (Imami i dhjetė) e pyeti atė: “Pėr shkak tė shtypjes sė ashpėr gjatė kohės sė tyre, studiuesit tanė u pėrmbajtėn nga pėrcjellja e haditheve dhe u mjaftuan vetėm me shkrimin e tyre. Tani qė ka libra nė dispozicionin tonė, a mund tė transmetojmė hadithe?”; Imam tha: “Hadithet nė kėto libra janė autentike dhe ti mund tė transmetosh prej tyre.”

Ky transmetim i portretizon shtypjet politike mbi Ehl- Bejtin dhe ndjekėsit e tyre pėrgjatė epokės sė lartpėrmendur. Studiuesit shi’itė as nuk e kanė pasur mundėsinė qė tė rrėfejnė hadithe nga Imamėt. Qė tė mbrohen nga persekutimi i Mensurit, shokėt e Imamit u detyruan qė tė bėnin takijjah, njė formė e fshehjes fetare dhe tė jenė tė vėmendshėm ndaj formave mė tė vogla tė pamaturisė nga ana e tyre. Ky ndalim ēoi drejt braktisjes sė diturisė sė Ehli-Bejtit dhe vendimeve tė tyre fetare deri nė njė shkallė pėrkatėse. Aban ibn Taghlibi i tha Imamit:

“Isha duke ndenjur nė xhami dhe njerėzit ishin duke mė pyetur rreth ēėshtjeve tė jurisprudencės dhe nuk largoheshin deri sa t’u pėrgjigjesha pyetjeve tė tyre. Dhe nėse ua shpjegoja pikėpamjet e tu atyre do tė lindnin problemet. Ēfarė duhet tė bėjė?”; Imami i tha: “Tregojua njerėzve atė qė e di nga pikėpamjet e tyre.”

Theksimi i vazhdueshėm i Imam Sadikut mbi takijjah ishte mė vete njė provė e shtypjeve politike. Rreziku i pushtimit mbi shi’itėt ishte aq i afėrt, sa qė Imami paralajmėroi se braktisja e takijjah ėshtė gati e njėjtė me braktisjen e namazit. Lidhur me kėtė, Imami i tha Mu’alla ibn Khunajsit, i cili vra nga sunduesit e kohės sė tij: “O Mu’alla, mbaji ēėshtjet e tona tė fshehta, dhe mos i pėrhap ato publikisht, meqė kushdo qė i mban ato tė fshehta dhe nuk i zbulon, Zoti do ta lartėsojė atė nė kėtė botė.”

Megjithatė, ekzistojnė rrėfime qė tregojnė se shkallėt e shtypjes ishin tė tilla, saqė shi’itėt madje edhe do tė ecnin afėr njėri-tjetrit pa treguar asnjė vėmendje pėr njėri-tjetrin. Lidhur me agjentėt e Ebu Xha’fer el-Mensurit, ėshtė thėnė: “Mensuri kishte spiunė nė Medinė dhe do t’i vriste ata njerėz qė do tė shoqėroheshin me ndjekėsit e Xha’ferit.”
Pėrgjatė kėsaj epoke, ta akuzosh dikė se ėshtė shi’it, ishte e mjaftueshme pėr t’i dhėnė fund sigurisė sė jetėve dhe pasurisė sė tyre dhe do t’i lente ata tė burgosur dhe tė torturuar.

Imam Sadiku dhe ēėshtjet politike

A. Kryengritja e Zejdit
Gjatė kohės sė Imam Sadikut, ngjarjet kryesore politike qė ndodhėn ishin lėvizja alevite, kryengritja e Zejd ibn Aliut, kryengritja e Muhammed ibn Abdullah ibn Hasanit dhe kryengritja e vėllait tė tij nė vitin 145 dhe 146 pas hixhrit dhe lėvizja abaside, me ē’rast u shemb dinastia e emevitėve dhe u mor nga abasidėt. Nė tjetėr ngjarje ishte ndarja ndėrmjet abasidėve dhe alevitėve, qė zanafillėn e ka para ardhjes nė fuqi tė El-Abasit. Nuk mund t’i pėrshkruajmė nė mėnyrė gjithėpėrfshirėse ngjarjet e rėndėsishme politike dhe fetare tė cilat u krijuan qė nga fillimi i shekullit tė parė tė hixhrit nga alevitėt dhe abasidėt, hashimitėt. Megjithatė, do tė mundohemi ta pėrshkruajmė atė pjesė tė ngjarjeve qė nė njėfarė mėnyre janė tė lidhura me Imam Sadikun.

Admirimi qė alevitėt, nė veēanti fatimidėt pėrfshinė dashamirėt e Ehli-Bejtit, e qė El-Abbasi nuk e kishte, ishte e arsyeve tė ndryshme, ku mė tė rėndėsishmet prej tyre ishin takimet e Profetit. Pėr mė tepėr, ēėshtja e imamatit tė Imam Aliut, njė ēėshtje kyēe, tė paktėn pėr shi’itėt, e rriti kėtė admirim. Fatimidėt ishin tė mbijetuarit e vetėm qė kishin ngelur nga Profeti. Pas rėnies shehid tė Imam Husejnit, ishte Muhammed ibn Hanefijjah qė pėr njėfarė kohe e mbajti njė status shoqėror-politik. Megjithatė, figura akademike dhe etike e Imam Sadikut ngadalė e krijoi njė vend pėr vete nė shoqėri dhe u bė personaliteti i dallueshėm i Ehli-Bejtit. Ai ishte djali i vetėm i Husejn ibn Aliut qė u mbijetoi ngjarjeve tragjike tė Qerbelasė dhe fakti qė ai mbeti gjallė, e ndaloi linjėn e pasardhėsve tė Fatimes, vajzės sė Profetit, nga kalimi nėpėrmjet Imam Husejnit.

Abdullah ibn Abasi ishte njė figurė e shquar akademike e historisė islame qė i dėgjoi fjalėt e Profetit nga burimi i parė dhe ėshtė konsideruar njėri nga transmetuesit mė madhėshtorė gjatė kohės sė tij. Deri sa ai ishte gjallė, nė vitin 68 pas hixhrit, nuk kishte dallime mes alevitėve dhe abasidėve, ndonėse mė pas ngadalė filluan tė krijoheshin dallimet. Nė fillim tė shekullit tė dytė, abasidėt vendosėn ta arrin pavarėsinė nga alevitėt dhe nė mėnyrė tė fshehtė u pėrpoqėn qė ta bindnin publikun qė t’i ndjek ata.

Megjithatė, ata ishin tė pasuksesshėm, meqė publiku i besoi pasardhėsit e Aliut si tė vetmit tė mbijetuar nga linja e gjakut tė Profetit. Virtyti i Ehli-Bejtit, nė veēanti pas ngjarjeve tė Qerbelasė, thellėsisht e rriti dinjitetin e tyre shoqėror. Lėvizja e Zejd ibn Ali ibn Husejnit filloi ta theksoj rėndėsinė e alevitėve mes popullatės sė Irakut. Zejd ibn Aliu ishte vėllai i Imam Bakirit dhe madje edhe me rėndėsinė e madhe tė Imam Bakirit nė rangun akademik tė shoqėrisė, njė mundėsi e dalluar dhe njė lėvizje revolucionare nuk u bė pėr Zejdin; ndonėse ai ishte mes rrėfyesve dhe meqė ishte alevit u pranua nga njerėzit e Irakut.

Imam Bakiri vdiq nė vitin 114 pas hixhrit. Pas tij, Imam Sadiku, Imami i gjashtė i shi’itėve islam, ua tėrhoqi njerėzve vėmendjen. Nė pjesėn e mėvonshme tė dekadės sė dytė tė shekullit tė tretė hixhri, Zejdi vendosi tė protestojė kundėr valiut, pas njė sėrė dallimesh dhe diskutimeve verbale me Hashim ibn Abdul-Malikin. Nė muajin Safar tė vitit 122 pas hixhrit nė Kufa, ai e filloi njė lėvizje revolucionare ku ai u martirizua pas dy ditėsh konflikti ushtarak. Ajo qė ėshtė e rėndėsishme pėr ne, ėshtė reagimi i Imam Sadikut lidhur me kryengritjen e Zejdit dhe paraqitja e sektit zajdijjah qė lindi nė Irak pas martirizimit tė Zejdit. Sipas rrėfimeve shi’ite, Zejdi besoi nė imamatin e Imamit shi’it, pėrfshirė edhe Imam Bakirin edhe Imam Sadikun, saqė ėshtė transmetuar se ai ka thėnė: “Xha’feri ėshtė Imami ynė nė tė lejuarėn (ar. halal) dhe nė tė ndaluarėn (ar. haram).”

Nė njė transmetim, Imam Sadiku, thotė pėr Zejdin: “Allahu e bekoftė atė! Ai ishte njė njeri besimtar dhe njė njeri i ditur dhe i drejtė, i cili nėse do tė kishte fituar do tė kishte qėndruar besnik dhe nėse do e kishte marr qeverisjen, do ta dinte kujt t’ia jepte atė.”

Shumė transmetime hasen mbi kėtė ēėshtje: Nuk mund ta pėrmendin Zejd ibn Aliun pa ndonjė lidhje me Imam Sadikun. Por, ndonėse ai e pranoi udhėheqėsinė (ar. imamah) e Imam Sadikut, ai e nxiti kėtė revolucion pa i marrė parasysh urdhrat e Imamit dhe pa pretenduar udhėheqėsi pėr veten. Nė kėtė lėvizje, ai e udhėhoqi njė rebelim kundėr emevitėve, qė ishte njė simbol injorance pėr tė, ku pėrafėrsisht tetėdhjetė vjet pati pėrpjekje pėr kalifatin ndėrmjet tė dy familjeve. Nė disa transmetime nga Imam Sadiku, martirizimi i Zejdit nė njė zonė tė quajtur Kanasah nė Kufa ishte paralajmėruar. Nė njė transmetim tjetėr thuhet se Imam Sadiku e dha miratimin e tij pėr disa shi’itė qė kėrkonin tė distancoheshin (ar. tabarri) nga Zejdi. Tė dy pjesėt e kėtij transmetimi janė pėrcjellė nė burimet sunnite dhe ndonėse janė autentike, ata nuk e portretizojnė miratimin e Imamit pėr kryengritjen, nė veēanti meqė njė kriticizėm pėrkatės ėshtė bėrė kundėr kryengritjes sė Zejdit nė veprėn el-Kafi dhe nė pėrmbledhjet tjera shi’ite tė haditheve.

Pas kryengritjes sė Zejdit dhe nė veēanti pas shfaqjes sė abasidėve, Bani el-Hasan dhe Bani el-Husejn u ndanė prej njėri-tjetrit, dhe duke e pėrdorur Zejdin dhe djalin e tij Jahjanė si njė pretendim, ata e sollėn nė fuqi njė anėtar tė Bani el-Hasan, tė quajtur Muhammed ibn Abdullah ibn el-Hasan ibn Hasan ibn Ali. Ngadalė ata e mblodhėn njė grup shi’tėsh, tė cilit iu dha emri “zajddijjah.” Mė poshtė do t’i shohim dallimet e fuqishme dhe argumentet e zjarrta qė ndodhėn ndėrmjet xha’ferive dhe zejdive qė i ēoi zejditėt tė ngrenė akuza kundėr Imam Sadikut, meqė nuk besuan nė luftėn e shenjtė pėr hir tė Allahut (ar. xhihad). Imami, megjithatė, i mohoi kėto akuza dhe tha: “Megjithatė, nuk dėshiroj ta lė anash diturinė time pėr shkak tė injorancės sė tyre.”

B. Thirrja e Imam Sadikut, Ebu Salamahs dhe Ebu Muslimit

Imam Sadiku u pėrpoq shumė pėr trajnimin e shokėve tė tij, saqė nė jurisprudencė dhe transmetim, ata konsiderohen themeluesit e shkollės sė mendimit Xha’feri. Pėrpjekjet e Imamit kundėr sundimit qeverisės ekzistues dhe kundėr pretendimeve publike pėr tė drejtėn e tij ndaj imamatit dhe udhėheqėsisė sė muslimanėve ishin tė kufizuara. Ai besonte se sulmi ushtarak kundėr sunduesve tė armatosur, pa bėrė pėrgatitje paraprake nė veēanti rreth ēėshtje kulturore do tė ēonte nė dėshtim. Kryerja e kėsaj detyre, nisja e njė lėvizje shi’ite qė besonte nė imamat, ishte e nevojshme pėr fitore kundėr sunduesve. Pėrndryshe njė kryengritje e thjeshtė dhe e shpejtė jo vetėm qė do tė dėshtonte, por do t’u lejonte tė tjerėve ta shfrytėzonin atė.

Ngjashėm siē pėrfituan abasidėt nga lėvizjet e drejtuara nga Zejdi, dhe pas tij, nga Jahja ibn Zejdi nė Horasan, me sloganin: “Ta kėnaqėsh Familjen e Profetit Muhammed!” sė bashku me kėto pėrpjekje, ata e vranė njė grup njerėzish qė ishin pėrkrahės tė gjenealogjisė sė Ebu Hashim ibn Muhammed ibn Hanifes. Rezultatet e kėtyre veprimeve mė vonė tė shpallura pėr jurisprudencėn xha’feri u bėnė themeli i njė sekti tė fuqishėm shi’it qė do tė rritej dita ditės. Megjithatė, zejdijjah dhe havarixhėt, qė kryesisht punonin nė fushėn politike, nuk zgjatėn pėr shumė kohė. Ata ishin kulturalisht tė kufizuar dhe dalėngadalė e humbėn statusin e tyre relativisht tė fuqishėm dhe filluan tė bien. Abasidėt pėrfundimisht e gjetėn triumfin politik dhe ushtarak dhe i morėn frerėt e perandorisė sė madhe islame. Kjo ndodhi ndėrsa kandidati i hashimitėve ishte nga Bani Hasan, i quajtur Muhammed ibn Abdullah, mė vonė do ta diskutojmė kryengritjen e tij. Nė kėtė pjesė, do t’i diskutojmė vetėm pjesėt lidhur me Imam Sadikun dhe abasidėt. Veprimi kryesor i abasidėve, thirrja dhe mbledhja e njerėzve ishte nė duart e dy njerėzve: Amu Salamah el-Khallalit, i cili ishte i famshėm si vezir i El-Muhammedit, pasardhėsve tė Muhammedit dhe Ebu Muslim Horasanit. Slogani i lėvizjes ishte: “Ta kėnaqim Familjen e Profetit Muhammed!”; dhe me tė dėgjuar kėtė slogan, njerėzit mendonin vetėm pėr njė njeri nga alevitėt. Por dobėsia politike e alevitėve dhe pėrpjekjet e vazhdueshme tė abasidėve, i ndryshuan ngjarjet nė dobi tė tyre. Gjithashtu, kodi ishte nė duart e Ebu Salamah el-Khallalit, qė nė Kufa i kishte gati Saffahmin dhe Mensurin, dhe vetėm atėherė kur rranė emevitėt, ai e mori besnikėrinė e njerėzve pėr Saffahnin. Megjithatė, mė vonė ai u vra, pasi qė u akuzua pėr reklamim tė alevitėve dhe se punonte pėr t’i zėvendėsuar abasidėt me alevitėt.

Nė kėtė gjendje, nuk kishte asnjė mundėsi tė qasshme pėr Imam Sadikun. Dhe Nefs el-Zekijjah Muhammed ibn Abdullah, qė nė atė kohė kishte njė pozitė tė favorshme politike, nuk mund t’i pėrballonte abasidėt. Sipas kėsaj, nuk kishte mundėsi qė alevitėt tė bėnin ndonjė pėrpjekje serioze politike qė do tė ishte optimiste. Imam Sadiku besonte se thirrja e Ebu Salamahs nuk kishte ndonjė themel, prandaj si pėrgjigje ndaj njė letre qė Ebu Salamah ia shkroi Imamit, ai tha: “Ebu Salamah ėshtė ndjekėsi shi’it i njė tjetėr individi. Sipas disa transmetimeve, lidhur me kėtė Ebu Salamah ia shkroi njė letėr Imam Sadikut dhe si pėrgjigje Imami ia ktheu: “Ti nuk mė bėn thirrje mua dhe as nuk ėshtė kjo kohė, koha ime.”

Sidoqoftė, reagimi i Imamit ndaj kėsaj lėvizje ishte kujdes dhe mos pajtueshmėri me thirrjen, saqė ai e kėshilloi Abdullah ibn Hasanin qė ta bėjė tė njėjtėn gjė lidhur me Nefs el-Zekijjahn. Besnikėria e Ebu Salamahs ndaj abasidėve dhe pamundėsia e tyre pėr t’u distancuar plotėsisht nga kjo ēėshtje, tregoi se ata nuk ishin serioz nė thirrjen e tyre. Edhe nė qoftė se supozojmė se ai ishte i pėrkushtuar ndaj thirrjes sė tij, mundėsia pėr t’i dalė nė fund njė detyre tė tillė, me praninė e individėve si Ebu Muslimi dhe abasidėt, nuk ishte e arritshme dhe pranimi i tij, nuk do tė shpinte nė asgjė tjetėr pos nė shkatėrrim.