Presidenti qė duhej ta kishte dhėnė dorėheqjen

Nga

 Revista Drini

 -

14 Korrik 2019

0

30

Nga: Pirro Prifti

Njė rast i rrallė nė botė por fare i zakonshėm nė Shqipėri, kur njė President i njė Republike Parlamentare sillet si monark dhe dekreton  situate qė nuk duhej ti kishte dekretuar, qė  kundėrshton thjesht pėr karshillėk, qė kthen ligje qė nuk duhej ti kthente, qė ka njė parti parlamentare tashmė jashtė parlamentit tė drejtuar nga bashkeshorjta, njė President qė e kaluara e tij le pėr tė dėshiruar pėrsa i pėrket respektimit tė ligjeve tė shtetit shqiptar. Cfarė konkluzioni mund tė nxjerrėsh nga njė individ i tillė?

Nė kėtė rast diēka nuk shkon me individin dhe jo me Presidentin qė pėrfaqėson momentalisht ky individ. Karriera e tij ka plotėsuar tė gjitha funksionet politike tė njė shteti tė vogėl si Shqipėria, dhe tė gjitha postet e fituara jan arritur jo vetėm nga karizma e tij dhe inteligjenca e tij fshatarake por edhe sigurisht nga ndihmat underground qė duhet tė ketė patur por qė njė opinionist i thjeshtė si unė nuk mund ti vėrtetojė por ti lėrė si hipoteza apo si opinione tė njė komuniteti tė madh nė SHqipėri.

PROMOTED CONTENT

Doktorėt fshehin tė vėrtetėn! Elimino rrudhat nga shtėpia lehtė!

How To Find An Amazing BF According To Your Horoscope Sign

Herbeauty

12 Signs You Want To Stay With Your Girlfriend Forever

Herbeauty

Pėrse nuk shkon me individin e Presidentit tė sotėm? Ka shumė arėsye por njė nga argumentat kryesorė ashtu ajo qė thotė Shėn Pali pėr njerėzit qė lakmojnė: Nė shpirtin e tyre nuk mund tė zenė vėnd du Perėndi por vetėm njėra. Tek Njeriu i sotėm nė tokė ėshtė Paraja Perėndi dhe njėriu nuk mund tė ketė pėr Zot edhe Paranė edhe Perėndinė. O njėra ose tjetra. Shpirti i Njeriut gjėndet aty ku ėshtė fshehur paraja. Mė parė del shpirti se paraja. Dhe ky argument nuk ėshtė vetėm pėr Presidentin tonė tė nderuar, por ėshtė pėr tė gjithė kastėn e tė pasurve jashtė Shqipėrisė dhe brėnda Shqipėrisė.

Vettingu nė gjyqėsor ėshtė njė kėmbanė alarmi pėr kėta individė qė kanė fituar para me thasė duke shkelur ligjet. Pėr pasojė nė ndėrgjegjen e tyre plot mėkate  kumbon kėmbana e alarmit dhe automatikisht lind refleksi mbrojtės i mbijetesės i cili tek kėta njerėz ka  tre Sirtarė tė mbijetesės:

-: si t’i fshehim

-si tė largojme vėmendjen nga ata

– si tė qėndrojmė nė pushtet pėrsėri

Tė tre kėto sirtarė mbijetese kanė funksionuar pėr bukuri deri nė ditėt e sotme, por ekuilibri po prishet ose ėshtė prishur dhe kjo nga dėshira e tė huajve dhe jo e Maxhorancės, e cila pėr tė huajt mbetet njė e keqe e domosdoshme nėprėmjet tė cilės do tė realizohet goditja e parė, dhe mė vonė nė goditjet e tjera do tė  spastrohen edhe ata qė ndihmuan procesin por qė janė mė pak tė inkriminuar si  tė korruptuar.

Pėrse Presidenti? Sepse Presidenti ynė ėshtė prototipi i njė individi me mentalitet fshatar por me inteligjencė malinje qė kėrkoi pushtet nėpėrmjet politikės pa asnjė kredit, por qė manovrimet me tė gjitha palėt politike ndėrluftuese tė 30 viteve tė pas Diktaturės e vendosėn nė krye tė Shqipėrisė duke shėrbyer nė tė gjitha postet e larta. Kjo i shkaktoi  individit-President atė gjėndjen qė pėrjetojnė gjithmonė diktatorėt e tė kaluarės: tė qėnurit mė i zoti se tė tjerėt, dhe tė qėnurit i paprekshėm.

I ndihmuar edhe nga  pėrlyeri nė shkelje ligjore ndoshta nė fillim pa dashje por mė vonė pėr tė ruajtur pushtetin i shkeli ligjet me dashje, duke korruptuar pushtetin e tretė dhe pushtetin e katėrt, paprekshmėria ligjore ndaj tyre dukej sikur do t`I mbronte pėrjetėsisht. Por nuk po ndodh ashtu. Ky pafillo ashtu si dhe miku i tij shkelėn nė dėrrasė tė kalbur duke minuar gjeopilitikėn e  SHBA dhe nė disa raste dhe tė BE, pikėrisht pėr tė treguar forcėn e tyre njėlloj si udhėzuesi shpirtėror i tė dyve Enveri, atė formulėn magjike sipas kėngės ditiramb tė sė kaluarės: `….ne hedhim nė gojė tė ujkut -valle……`. Me sa duket ujku mbylli gojėn…

Pėr tė mbijetuar individi -president pėrdori tė tre mjetet mbrojtėse tė futura nė tre sirtaret e inteligjencės Malinje, pėr tė mbijetuar:

-pėrpjekja pėr tė fshehur pasurinė –   e cila po ndodh me tė gjitha mėnyrat ligjore apo jo duke pėrdorur sirtarin e parė tė mbijetesės tė gjėndur nė .

– si tė largojme vėmėmndjen nga ata – duke krijuar njė dominante tjetėr zhurmuese qė rusėt e quanin `Dominantja e Utomskit` nėpėrmjet pėrdorimit tė pushtetit tė ashtuquajtur `tė katėrt`- mediat tv, radiofonike, portalet, fb, tėitter, duke pėrdorur fake neės, dhe duke krijuar njė pėshtjellim dhe konfuzion nė popull pėr ngjarjet me qėllim qė tė vonojnė vettingun dhe mundėsisht- destabilitet. Nė kėtė fazė, nga ky sirtar i dytė i mbijetesės doli shkelja e pėrsėėritur e Kushtėtutės-ēdekretimet qė mund tė quhet novacion pėr sa i pėrkėt pėrpjekjeve tė dėshpėruara pėr tė mbijetuar.

– si tė qėndrojmė nė pushtet pėrsėri? –  pra si tė qėndrojmė pėrsėri mbi ligjin apo mė mirė mbi Vettingun? Kjo detyrė apo pėrpjekje e tretė pėr mbijetesė, detyroi individin President qė tė hapė kėtė sirtar tė tretė tė mbijetesės qė pėrdor inteligjencėn Malinje. Kjo kėrkon   sakrifica tė mėdha tė cilat asnjė individ President mund ti durojė, Sakrifica tė cilat Usta i Paudhi i Opozitės pėrkohėsisht i duroi, kryesiht falė zėrgjėrėsisė sė Nanos, por Presidenti i sotėm mendoj se nuk mund tė realizojė, nė njė moment kur pėr Shqipėrinė janė tashmė tė interesuar SHBA dhe seriozisht BE.

Atėhere ēfarė mund ti thotė individit tonė aktualisht Presidenti- alarmi pėr tė mbijetuar nėpėrmjet inteligjencės Malinje? Ka vetėm njė zgjedhje llogjike: Dorėheqja me nder (nėse egziston koncepti i ndershmėrisė nė kapitalizėm).

Ndėrsa zgjidhjet anormale mund tė jenė tė tjera: qė nga Harakiri e deri tek tek ēmėnduri tė tjera.

Ne i sugjerojmė Presidentit tonė tė Nderuar, vetėm njė zgjdhje   llogjike: jep dorėheqjen dhe pėrballu me ligjin. Pas qėndrimit pėr njė kohė tė gjatė nė majė vjen koha e zbritjes (nė rast dorėheqje), ose rrokullisjes me dėmtime tė rėnda.

priftipirro2017@gmail.com